Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa Blazkowicz k tomuto seriálu (9)

Season 1 (1993) (S01)

První sérii už vidím potřetí. Poprvé to bylo ještě na gymplu před založením ČSFD účtu. Nutno dodat, že v otřesné webové kvalitě. Podruhé cca dva roky zpátky a ve FHD, ale odnesl jsem si nepěkný zážitek. Většina epizod měla špatnou zvukovou stopu, takže to jsem byl hodně otrávený. Třetí shlednutí jsem jí vlastně dlužil. No a když už jsem v tom, tak si to dám celé. K tomu jsem koupil nějaké devádesátkové knížky o Aktech X z antikvariátu a je to žůžové. Co si budeme nalhávat, první série je přece jenom trošičku slabší. Podepsal se na ní jak věk, tak i pár průměrných a většinu času nadprůměrných epizod. Chybělo ovšem víc těch vynikajících. To říkám jako pravý fanda Akt X. Jednotlivé epizody seriálů obvykle nehodnotím, protože mi to přijde jako honění hodnocení. Dělám výjimku jen pokud je to delší než hodina, nebo jich v sérii jen pár. Tady je ovšem každá epizoda unikátní a hrozně by mě žralo, že jsem to neohodnotil, takže udělám kompromis. Tak jako už někteří uživatelé, tak i já jednotlivé epizody ohodnotím v závěrečném hodnocení série. Navíc tučně zvýrazním nejlepší a nejhorší epizodu. Každopádně když se řekně Akta X, tak si jako první vybavím druhou epizodu první série. Nezapomenutelná. Úvod 4*. Muž z Pentagonu 5*. Hnízdo 5*. Informační kanál 3*. Čert z Jersey 4*. Stíny 4*. Duch stroje 4*. Led 4*. Vesmír 3*. Padlý anděl 4*. Eva 4*. Oheň 4*. Tam za mořem 3*. Opačné pohlaví 4*. Lazar 3*. Mladý srdcem 4*. E.B.E. 5*. Čaroděj 4*. Tvary 4*. Padá soumrak 5*. Tooms 5*. Znovuzrozený 3*. Roland 4*. Erlenmayerova nádobka 5*. Celkově 5-* ()

Season 2 (1994) (S02)

Rozhodně lepší konzistence kvality oproti první sérii. Už žádné díly přitáhnuté za vlasy, které jsou scénářem úplně mimo a mohly oslovit tak maximálně dobové publikum nebo byly vyloženě blbé (viz Vesmír). K blížícímu se konci to začalo malinko drhnout, ale nic hrozného. Rozhodování o nejlepším/nejhorším dílu bylo tentokrát tězší, protože adeptů bylo dost a nebylo to tak jednoznačné. Duana nemám v lásce, takže proto s ním jdu proti proudu. Zelení mužíčkové 5*. Hostitel 5*. Krev 4*. Nespavost 4*. Duane Barry 3*. Výstup 5*. Trojice 5*. Jedním dechem 4*. Ohnivák 3*. Červené muzeum 5*. Excelsius Dei 4*. Aubrey 4*. Neodolatelné 4*. Ruka, která trestá 5*. Čerstvé kosti 3*. Kolonie 5*. Konec hry 5*. Děsivá symetrie 3*. Mrtvolné ticho 3*. Podvod 4*. Kalusari 4*. Hmyz 5*. Přítmí 4*. Naše město 4*. Anasaziové 5*. Celkově 5* ()

Season 3 (1995) (S03)

Mimo prvních pár dílů byl začátek přímo otřesný. Naštěstí to zachránil konec plný skvělých epizod. Stejně jako u předešlé série bylo rohodování o nejlepším dílu zatraceně těžké. Nejlepší epizoda by klidně mohla být i "Kancelářská spona" nebo "731". V této série jsou mytologické epizody rozhodně lepší než ty samostatné. S nejhorší epizodou to bylo na druhou stranu jednoduché, protože "Jose Chung" je naprostá slátanina, která nedává smysl a měl jsem chuť jít i na dvě hvězdy. U "Teso dos Bichos" jsem zase váhal i nad pěti, protože ten hate absolutně nechápu. Kočky dokážou být pěkně strašidelné. Požehnaná cesta 4*. Kancelářská spona 5*. D.P.O. 4*. Poslední odpočinek Clydea Bruckmana 4*. Seznam 3*. 2Shy 4*. Procházka 3*. Hladomorna 3*. Nisei 5*. 731 5*. Zjevení 4*. Válka koprofágů 5*. Syzygie 4*. Groteska 4*. Piper Maru 4*. Apokryfy 5*. Průbojný 4*. Teso dos Bichos 4*. Pekelné peníze 5*. Jose Chung "Od jinud" 3*. Avatar 4*. Bažina 5*. Mokrý spoj 5*. Talitha Cumi 5*. Celkově 5* ()

Season 4 (1996) (S04)

Jestli jsem si v minulé sérii stěžovatel na špatný rozjezd, tak tady je to ještě horší. Hodně průměrných až lehce nadprůměrných epizod. To mě znechutilo tak, že mi celá série zabrala víc jak měsíc a dávám si pauzu. Jediný "Domov" za něco stál (ten se vryje do paměti), ale jinak bída. Tím jsou myšleny epizody samostatné. Mytologické jsou samozřejmě kvalitní, navíc v opravdu hojném počtu, protože přibyly i jednodílné. Vybrat nejhorší epizodu nebylo vůbec jednoduché, protože adeptů bylo hned několik. Herrenvolk 5*. Domov 5*. Teliko 3*. Nepokoj 3*. Pole, na kterém jsem zemřel 3*. Krvavá krása 4*. Kouřící muž 4*. Tunguska 5*. Terma 5*. Papírová srdíčka 4*. El Mundo Gira 4*. Leonard Betts 4*. Nikdy více 3*. Memento Mori 5*. Kadiš 3*. Nepomstění 4*. Tempus Fugit 5*. Max 5*. Synchronie 4*. Malé ryby 4*. Nulový součet 5*. Elegie 4*. Démoni 4*. Getsemani 5*. Celkově 4+* ()

Season 5 (1997) (S05)

Po roce návrat, ale že bych z toho zrovna skákal nadšením se říct nedá. Dokonce jsem musel zvednout hodnocení u první série. Celá pátá série se plácá na místě. Snad poprvé jsem dal mytologickým epizodám čtyřky, protože nikam neposouvaly děj a navíc Mulder skeptik mi vůbec neseděl. MOTW epizody taky žádná sláva. Určitě byly solidní, jen pár vyloženě nudných, ale zase skoro žádné nebyly prvotřídní. Příjemně překvapený jsem byl z Prométea a dvoudílu s Emily. Pamatoval jsem si to horší. Závěrem nejhorší a nejlepší díl. Jednoznačně ta debilní panenka s otřesným malým spratkem a šéf vysávající šváb, to mi přišlo jako takový návrat ke kořenům s dobrou atmosférou. Škoda, že v "Zajížďce" nevyužily plně potenciál lesa a lesních lidí. Podvod I 5*. Podvod II 4*. Neobvyklí podezřelí 4*. Zajížďka 4*. Postmoderní Prométeus 4*. Koleda 4*. Emily 4*. Kitsunegari 4*. Boj s minulostí 3*. Panenka 3*. Vypínač 4*. Zlá krev 5*. Pacientka X 4*. Červení a černí 4*. Souputníci 4*. Vnitřní zrak 4*. Andělská duše 3*. Americká varianta 3*. Šálení smyslů 5*. Konec 5*. Celkově 4* ()

Season 6 (1998) (S06)

Se změnou natáčecího prostředí příšla i nová krev do žil tvůrcům jak vidím. Mytologické epizody parádní, nabité konspiracemi a vším možným. MotW epizody jsou na tom podobně. V rozdávání pětek jsem se u nich musel i trochu krotit. Nebýt Duchovnyho hereckého koncertu a jeho obličejových grimas v "Zemi snů", tak by nejlepší epizodu schytala "Arkádie" za skvělou příšeru. No a špatných epizod tady moc nebylo, takže si to ti vánoční duchové musejí odskákat. Hrozná nuda. Na začátku jsem zmiňoval tu změnu prostředí, ale částečně díky ní to není plných pět hvězd. V některých dílech bylo kalifornské pouštní prostředí fakt výtečné, ale často se mi zdálo, že se radši točilo v interiérech nebo na nezajímavých místech. Asi potřebovali ušetřit. Kouzlo Vancouveru je prostě nenahraditelné. Začátek 5*. Jízda 4*. Trojúhelník 3*. Země snů I 5*. Země snů II 5*. Jak duch ukradl Vánoce 3*. Něžnůstky 4*. Dešťový král 4*. S.R. 819 4*. Fotograf smrti 4*. Dva otcové 5*. Jedináček 5*. Zlá voda 5*. Pondělí 4*. Arkádie 5*. Instinkt 4*. Trevor 4*. Milagro 4*. Z jiného světa 4*. Tři experti 4*. Výlet do hor 3*. Biogeneze 5*. Celkově 5-* ()

Season 7 (1999) (S07)

Trvalo mi víc jak měsíc dokopat se k zrecenzování této série. To myslím mluví skoro za vše. Ještě jsem měl v plánu pokračovat dál ve sledování, ale po tomhle už jsem toho radši nechal (alespoň pro teď). Opravdu otřesný zážitek. Jednak se prostředí L.A. rychle okoukalo, ale hlavně jednotlivé příběhy byly jako od mentálně hendikepovaných jedinců, kteří dělají scénáře do českých komerčních seriálů. Samozřejmě videohra, to byl úlet. Ale třeba i příběh s Emily. Tak unesli ji mimozemšťani nebo jak teda? Proč má někdo potřebu se v tom hrabat a ještě víc to zamotat. Pár dobrých dílů se našlo, takže čest výjimkám. Nicméně nechtěl jsem jít pod čtyři hvězdy, ale budu muset. Fanda nefanda. Šestý zánik 4*. Šestý zánik, 2. část 5*. Hlad 3*. Milénium 4*. Zrychlení 3*. Souhra náhod 3*. Láska boží 4*. Úžasný Maleeni 5*. Divy a zázraky 3*. Bytí a čas 4*. Konec cesty 3*. Poldové X 4*. Z pohledu střelce 2*. Zloději 3*. Jako přátelé 5*. Přízrak 4*. Úplně všechno 3*. Nová značka 5*. Hollywoodský šéf 3*. Klub rváčů 4*. Tři přání 4*. Rekviem 5*. Celkově 3+* ()

Season 8 (2000) (S08)

Po roce další návrat a tentokrát to už dokončím (kromě dvou nových sérií). Oproti předešlému fiasku to teď bylo lepší. Ne o moc, ale bylo. Doggett je víc než důstojná náhrada za Muldera. Sice se Scullyovou nejsou stoprocentně sehraní, ale v pohodě. Samozřejmě náplň jednotlivých dílů už není co bývala. MotW snad úplně vymizely, jen epizoda "Sám" mi připomněla staré dobré díly, a proto tak vysoké hodnocení. Samozřejmě ne doslova, ale už to prostě nebylo ono. Kde jsou ty časy, když jsem na mytologické díly čučel s otevřenou pusou. Teď je to takové vaření z vody. Nic doslova revolučního. Hodnocení ale stejně pořád vysoké, protože nic lepšího tam není. Nejhorší epizodu jen hádám, protože v těch průměrných to vyjde skoro na stejno. A nejlepší? Chtěl jsem to dát zmíněně samostatné epizodě, ale tak úplně zase na mytologii nezanevřu, takže nakonec ta závěrečná. Vevnitř 4*. Venku 5*. Trpělivost 3*. Poustevníci 4*. Tichá prosba 4*. Adžarv 3*. Cesta temnoty 3*. Jistá smrt 3* Pachuť kovu 3*. Pomsta 4*. Dar 4*. Medúza 4*. Per Manum 4*. Toto nemůže být pravda 4*. Nemrtvý 4*. Tři slova 5*. Empedoklés 3*. Vienen 4*. Sám 5*. Podstata 5*. Existence 5*. Celkově 4-* ()

Season 9 (2001) (S09)

Na rovinu říkám, že snad je i dobře, že to skončilo. Jestli jsem si posledně stěžoval na vymizení MotW epizod, tak teď už se k tomu přidaly i ty mytologické. Nějaké pokusy tady byly, ale marné. Snažil jsem se jakž takž držet u každé epizody pozornost, ale moc dobře to nešlo. To fakt o něčem vypovídá. Nějaké epizody sice dostaly za pět, ale to jen z milosti, protože si je zapamatuju. Kdybych měl hodnotit ve světle minulých sérií, tak víc jak čtyři nedám. Na druhou stranu, když srovnám jaké sračky chodí dneska v televizi, tak i ty nejhorší epizody z celých Akt X jsou skvělé. Do epizody "N1komu nevěř" klidně obsadí Petera Wattse z Millénia. Jsem si myslel co ten tady dělá až mi došlo, že si asi nepohlídaly casting. Fušeřina. Nejhorší samozřejmě epizoda "Nepravděpodobné" s chlapem v havajské košili. Tu jsem nepochopil. Ale skoro stejně špatný byl Doggett v Mexiku ("John Doe") nebo Reyesová v kómatu ("Audrey Pauleyová). Mezi takovou bídou byla jasně nejlepší poslední epizoda. Ale zase. Když to srovnám třeba se závěrečnými epizodami předešlých sérií, tak si říkám, toto mělo být to velké finále? Vážně? Mulder ve vězení a potom na 5 minut někde v poušti s kuřákem? Kde je nějaké konspirační odhalení nebo tak? Nikde. Gibson Praise umí číst myšlenky, ale při výslechu to nikoho nezajímá. Navíc tam odhalí mimozemšťana nebo supervojáka nebo kdo to byl a nic se nestane. Nikomu to nepřijde divné. Prostě to mohlo být mnohem, mnohem lepší. Dnes se nic významného nestalo I 4*. Dnes se nic významného nestalo 3*. Daemonicus 4*. 4-D 4*. Pán much 5*. N1komu nevěř 4*. John Doe 3*. Odkázání peklu 5*. Původ 5*. Prozřetelnost 4*. Audrey Pauleyová 3*. Pod povrchem 3*. Nepravděpodobné 2*. Příšery 4*. Přeskoč žraloka 3*. William 4*. Vysvobození 3*. Slunečné dny 3*. Pravda 5*. Celkově 3+* ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov