Delhi Crime

• India Delhi Crime (viac)

Dillí je v šoku z hromadného znásilnění. Náročné pátrání po pachatelích probíhá pod vedením zástupkyně ředitele policie Vartiky Chaturvedi. Podle případu Nirbhaya 2012. (Netflix)

Zephyra

Nejsilnější filmový zážitek za posledních 6 let (od Interstellaru). Krimi zrovna nevyhledávám, protože nesnesu brutální záběry, ale tenhle seriál přitáhl mou pozornost kvůli reálnému případu z roku 2012 a Indii. I když v seriálu nejsou žádné brutální scény, i tak vyvolává ty nejsilnější pocity a donutí vás obdivovat sílu hlavních postav. Pro nás je zajímavé pozorovat, jak pracuje policie v Indii, je to zkrátka jiné, tak jako všechno tam u nich. Trochu mě taky mrazilo, když jsem vzpomínala, jak jsem se promenádovala po Dillí, všude jezdila místními autobusy apod. A to jsem taky nebyla sama. Co se stalo té oběti, se klidně mohlo stát i mě. Nicméně takový zlo je všude, a to by člověk už nemohl vytáhnout paty z baráku, takže do Indie pojedu moc ráda znovu, akorát si dám o hodně víc pozor. Jo a ten soundtrack byl špička. ()

janeke

Každý, kto bol za ostatné roky pozrieť Indiu, najmä New Dehli, bude pri tomto seriáli duševne krvácať. Tak krásna krajina a tak hrozne sa jej obyvateľom rozpadá pod rukami - morálne, aj fyzicky. A navzájom to súvisí. Disrešpekt k ženám, nenávisť a násilie, je len logickým dôsledkom. Škoda, že keď v Dehli zapnete telku, predvádzajú sa tam bollywoodske krásavice a krásavci a nepúšťajú tam radšej takéto seriály, ktoré pomerne realisticky dokumentujú, to čo tam naozaj zažijete - od špiny na uliciach, po nefér spoločnosť. 5 starnúcich policajtov v rozpadnutých topánkach, unavená, aj keď nekompromisná policajtka, ktorá nastupuje do auta so záclonkami, ale predné dvere nefungujú a nedajú sa zatvoriť. Príbeh, ktorý rozprávala mladá sympatická policajtka otcovi obete, o tom, ako niekedy treba prilepiť posledný lístok na strom a modliť sa, aby nespadol, ten hovoril za všetko. Patlala a šmatlala. Napriek tomu to bola jedna z najmilších a nejuveriteľnejších policajných skvadier, ktoré som v krimi seriáloch videla. Škoda, že seriál síce načrtol, že problém je treba hľadať vo vláde a parlamente, ale nepovedal viac o príčinách toho kultúrneho úpadku, ktorý dovolil veľké množstvo gangových znásilnení. Áno, ryba smrdí od hlavy. Smutné ulice hladujúcich ľudí sa striedajú s vládnymi štvrťami obhnanými plotmi s nápisom Dehli Police. Nie veru, severná India nie je ani psychadelická jízda v štýle Andersovho Darjeeling, ani nostalgické fňukania za Britským impériom v štýle The best Exotic Marigold Hotel… severná India je tento sivý, ušmudlaný a smutný obraz, aký sme mohli vidieť v Dehli Crime. Ach, a aj tak tú krajinu človek nakoniec miluje. Za niekoľko humorných vložiek dávam hviezdu navyše, zachránili ma pred depkou a schuti som sa zasmiala - scénka s kurčaťom (He forced me to eat the chicken!!!) bola naozaj hilarious. ()

mira007

Strhující hon na pachatele jednoho hromadného bestiálního znásilnění po celé Indii. Filmová rekonstrukce skutečného případu, který se dostal na titulní stránky novin po celém světě a otřásl tamní společností. Exotický výlet do méně civilizované společnosti než jsme zvyklí, kde neplatí základní pravidla, korupce a byrokracie je všude, kde se vyšetřuje v oblastech, kde je revolta proti centrální vládě a sami policajti jsou terčem, kde odpojej elektřinu policejní stanici za neplacení účtů uprostřed vyšetřování, kde vyšetřovatelka po patnácti letech služby poprvé vidí forenzní tým na místě činu atd a do toho politika a demonstrace před policejní stanicí a kriminalisté musí pašovat podezřelé zadem přes plot. I v tomto mixu zde jsou policajti, kteří jedou poctivě na sto procent a jak řekl kanadský/indický režisér v rozhovoru na DVTV tímto seriálem vzdal hold statečným ženám vyšetřovatelkám. Realistické, autentické, svižné a hodně silné ( hlavně když člověk má detailní výčet skutků ve výpovědi - to je jen pro silné povahy ) ()

petikacka

Ty vole, tady jeden žasne jak zaostalá ta Indie je...I když, kdo je v obraze, tak se nediví...Můj dobrý kamarád, který měl kolegu Inda, mi vyprávěl jak jel jeho kolega domů ( do Indie) a tam se ho ptali jak se mu v tom Česku žije, jaké to tu je a jaké tu máme bohy, načež jim odpověděl, že se mu tu žije dobře a, že tu žádné bohy nemáme. Opět přišla otázka, jak tu bez těch bohů můžeme vlastně žít?!... A odpověď zněla: "víte , oni jsou asi 500 let před námi"...A to bych tak řekla, mluví za vše...Zapomeňte na duchovní zemi plnou lidí, kteří každého milují...Hovno, tam žijou buď neskutečně bohatí, kterým je srdečně jedno jak ta chudá lůza z té nejnižší kasty žije nebo právě ta chudá spodina, která je ráda, že si večer lehne do nějaké chatrče na nějaký hadr na betonové zemi...To, že si bohatý stavitel žije se svou 5-i člennou rodinou v celém patře mrakodrapu a dalších x pater má pro bydlení pro své služebnictvo, které čítá 300 lidí asi taky mluví za vše...Tak to dopadá když se koloniální země chtějí strašně osvobodit od svých tyranů a ono se jim to povede...Pak si s tím neumí poradit viz celá Afrika, Haiti apod....Kdo chce kam...Za mě 95% ()

Pawlisman

Čekal jsem trochu více, Za 2 epizody bylo vlsstně hotovo a pak už jen docmrndávky včetně skvělého úniku v řece. Indické podivnosti a mentalita, ale zde díky bohu dal ten filmařský nezvyk dávku přirozenosti a důvěryhodncti. Ačkoliv ti submisivní otravní Indové..no nic...vlastně spíše dějový i filmařský průměr ()

theSaint

Je to jiný svět a mentalita. Zmlsaní západem nám imponuje východ a jeho jinakosti- i když na vlastní kůži si to většina z nás raději nechá ujít. Je o poznání lepší to pouze sledovat než v tom žít. Orient byl zkrátka vždy přitažlivý a vždy bude. Indie za poslední dekádu zapracovala na kvalitě kinematografie doslova giganticky. Jako člověk, co má zkušenosti s onou kulturou to považuji za velmi zdařilé a osvěžující na poli krimi. ()

Fifer

Delhi crime se liší od klasického kriminálního seriálu. Ne příběhem, který je běžný: zločin, vyšetřování, líný polda vs. pracovitý polda atd. Liší se tím, že se odehrává v Indii, kde skoro žádná pravidla civilizovaného světa neplatí. Obžalované můžeš mlátit, všichni dělají 3 dny v kuse bez nároku na nic - zákoník práce neexistuje, když nemá policejní stanice na elektřinu, tak ji prostě vypnou. Takže moc dobrý. Seriál se inspiroval skutečným případem brutálního znásilnění. ()

barteca

Na indické reálie musí jeden vzpomenout několikrát za den i po skončení seriálu. Neuvěřitelné !!! Považuji za zázrak, že se v tamních podmínkách a při nuzných prostředcích policie, podařilo brutální zločin objasnit a predátory odchytit. Krimi s přidanou sociologickou hodnotou . Na straně druhé mě to donutilo zvědavě pátrat jaký je důchodový systém v Indii a co takového policajta čeká. A byla jsem překvapena, že důchod tam činí 99% mzdy, u nás je to 60%.......https://www.investicniweb.cz/osobni-finance/sporeni-duchody/duchody-v-zemich-oecd-bohaty-chorvat-chudy-brit , No, nicméně ! Do Indie se nepodívám ani náhodou. ()

lemonova

Veľmi zvláštny a veľmi temný príbeh, ktorý som mala veľký problém dopozerať. Neodporúčam ho citlivejším povahám. Netreba čakať ani brilantnú detektívku, sledujeme viac-menej rutinnú prácu polície, ktorá však pracuje akoby na inej planéte. A práve to je na celej veci zaujímavé: vidíme pomery, o akých sa nám v našej hýčkanej Európe ani nesníva. Samotný zločin je tak brutálny a nepochopiteľný, že keď som si prečítala, že ide o skutočný príbeh, bolo mi až fyzicky zle. Dávno som nemala taký zničujúci filmový zážitok. ()

ER

Syrové krimi drama o vyšetřování brutálního znásilnění má sice lacinější formu, ale zato silný příběh. Zároveň odkrývá praktiky indické policie, která je oproti "západu" o 20 let zpět. Druhá série je již trochu jiné kafe s výbornou kamerou a jistější režií. Jen příběh už není tak mrazivý, více se zaměřuje i na politické klima Indie v rámci hlavního města. ()

Franc1s

Na seriál jsem narazil náhodou, ale po přečtení o čem je, jsem si hned vzpomněl na ten případ před několika lety. A musím říct, že od prvního dílu mě to vtáhlo jak dlouho nic... 1.Nikdy bych si nedokázal představit co ta dívčina vytrpěla.... 2.To s čím se policie a vyšetřovatelé musí potýkat každý den...3. Výtečně napsané postavy vyšetřovatelů, kdy prostě jsem s nimi a věřím jím první a poslední.. Mělo to atmosféru, spád, napětí, politika nechybí ani v Dillí, prostředí pro mě úplně nové... Ta 1.série se opravdu povedla 9/10 ()

vozralec

Hodnocení první série: Je to jiný svět. A jiná policie. Seriál má svoje vlastní tempo. Ano, paní pane! Hodnocení druhé série: Policie nejde pro ránu daleko. Kvalita. ()

Knor

Tohle byla síla. Kriminálka jako víno, bohužel podle skutečného případu. Indie je prostě jinej kraj, jiná kultura a jiná mentalita, takže je potřeba s tím počítat, protože se některé věci z našeho pohledu zdají být prapodivné. Každopádně jde o vynikající zpracování průběhu vyšetřování a celé situace kolem v naprosto nehostinných podmínkách špinavýho velkoměsta. Napětí, šoky a zvraty fungují na výbornou, určitě doporučuju. ()

Hemlock

Absolutní Google Rome - skvěle natočený seriál o světoznámé cikánské férovce a následném šetření, který zaujme hlavně svým osobitým vykreslením tamní mentality a morálky. Od teď vše odkládám na zítra a jednoznačně tuto krimi chuťovku doporučuji - 85%. ()

SAINTS

Po brutalnom znasilneni v Dili v roku 2012 tisice indov-študentov,aktivistov a obyčajnych mužov a žien pohoršene vyšli do ulic.Ziadali prisnejšie zakony na vytvorenie bezpečneho prostredia pre ženy.Viac ako šest rokov po tomto brutalnom čine Richtie Mehta sa v spolupraci s Netflixom rozhodol natočit sedem dielny serial.Serial sleduje udalosti od dna sadistickeho zločinu po konečne zatknutie,ktore trvalo šest dni.Celemu vyšetrovaniu šefuje razna policajtka Vartika ktora vedie osobitu pracovnu skupinu na najdenie pachatelov,media a politici na policiu vyvijaju obrovsky tlak.Delhi Crime šikovne spajaju skutočnost a fikciu do jemne sa rozvijajuceho celkuZatial čo brutalne znasilnenie nie je zobrazene,podrobne sa o nom diskutuje,aby bolo možne zdoraznit hrozivu povahu zločinu a indicku kulturu rodovo podmieneneho nasilia. ()

LeChouan

Můj první film indické provenience. Částečně nahlédnutí do života lidí civilizace, která je mi cizí (mé znalosti o historii Indie jsou nevalné; a její nemateriální stránka mne nikdy nepřitahovala - duchovního bohatství má Evropa dostatek). Částečně kriminální snímek, který nemůžu označit jinak, než jako vynikající. A brutální, brutální a zase brutální. Vyšetřovaný zločin je ukrutnost sama. (A kolik podobných se tam odehrálo/odehrává.) Úsilí indické policie o dopadení pachatelů heroické; jejich podmínky pro práci značně nekomfortní: podstav, boj o finance na zcela základní potřeby; jejich metody, přístup k vyšetřování (co tak může ne-policista vědět) poněkud zvláštní, ale patrně dané nepříliš velkým rozpočtem na policii, vidno též, že je možno při výslechu zapojit i hrubou sílu a cely pro kriminálníky jsou mimořádně pěkné (tzn. maximálně nepohodlné). V něčem nicméně podobnost s naším světem. Média honící senzaci a „informovaně“ kritizující policejní neschopnost. Veřejnost, „informovaná“ všeználky z médií, šokovaná násilným činem, a volající po krvi násilníků, ale i policistů. A „hyeny“, hodlající z neštěstí vytřískat politický kapitál. Návštěva ve městě Dillí (kam bychom se my Češi všichni vešli a ještě by zbylo místo) a dílem i na indický venkov byla zajímavá, nezapadne mezi viděným a potvrdí, že jsou mnohem horší místa, kde se můžete narodit, než Česko. Na okraj – fascinace duchovním „východem“, konkrétně Indií, Nepálem, Tibetem a pohrdání naším primitivně materialistickým bezduchým Západem, mi vždy přišlo směšné. ()

Vikta

Co se mi líbilo z filmařského hlediska bylo to, že se zbytečně nezabývali nějakou rodinnou linkou zúčastněných, jak je tomu (bohužel) zvykem v "Západní" produkci. Ano, něco málo tam bylo, ale jen skutečně okrajově a seriál se celou dobu věnoval tomu, čemu se kriminálka věnovat má. ()

Cannonball

Vediet záver urcite zmierní celkový zážitok napätie ale 7 dielov su dobre pozeratelne vo svojej indickej realite. Za mna max kedže som nepoznal ten pripad. ()

hony23

Kriminálka Dillí - příběh hromadného znásilnění v Indii před časem obletěl svět a Netflix se rozhodl o vyšetřování tohoto případu natočit seriál. Jelikož to točili Indové, pro Evropana to není obvyklá krimi, má to pomalejší tempo a filmařina je na nižší úrovni, než jsme zvyklí. Na druhou stranu je to zajímavá sonda do života v Indii, v jakých podmínkách tam lidé žijí a policie pracuje. Kdyby se natočeného materiálu chytnul zručný střihač a osekal minutáž na polovinu, bylo by hodnocení vyšší. ()