Delhi Crime - Série 1

(séria)
všetky plagáty

Dillí je po případu hromadného znásilnění v šoku. Náročné pátrání po pachatelích vede zástupkyně ředitele policie Vartika Chaturvedi. Inspirované případem Nirbhaya 2012. (Netflix)

Pepinec

Nazvat současnou Indii středověkem, tak urazím celou historii, protože i ve středověku měli lepší pouta než pevnej stisk ruky. Neuvěřitelný, že Ind vůbec večer najde cestu domů, natož že po okrese našel šest hovad na útěku. Úroveň epizod vysoká a provedením vyrovnaná, jen některý dojížděly na to, že se v nich nic moc nestalo. Těším se na druhou sérii, ovšem do Indie teď nejedu, ani kdyby tam na mě čekala mapa k srdci Margot Robbie. ()

Escobar

Jsem opravdu rád za to, že jsem se narodil v Evropě. Ne kvůli charakteru zločinu, podobné věci se dějí všude, ale ty podmínky pro život obyčejných lidí... Jinak mě celkem pobavili veškeré vyzváněcí tóny iPhonů a zejména "donucovací prostředky" tamější policie :)) ()

bearmeedek

Indický film mě nelákal, ale dostal jsem doporučení a je to pecka. Tím nadšením nejásám nad tím, co se tam (a ve skutečnosti) stalo. To bylo opravdu za jakoukoliv zločineckou hranou. Vůbec nebylo samotný zločin potřeba ve filmu ukázat. Stačilo jej několikrát postupně vylíčit a sakra to uvízlo v hlavě. Po úvodu začíná vyšetřování a sedm epizod se pátrá po 6-ti pachatelích. Toto pátrání ani nepůsobí moc mrazivě, jak by mohlo být v nějaké americké sérii a přece to není dlouhé ani nudné. Tu mrazivost a temnost zde dělá samotný indický policejní, politický a státní režim. Nad vyšetřováním visí nebezpečí, ve který moment bude odstraněn který z těch vyšetřovatelů, kteří na tom dělají nejvíc a poctivě. A to jen proto, aby "špičky" měly viníka za chyby systému, a to hned, bez ohledu na stav vyšetřování. A taky je film "naučný" o prostředí a životu v Indii, jak jej asi moc neznáme. Jedním ukazatelem je i primitivní myšlení obyvatel, a to není jen v této zemi. Takových je na světě spousta, kde je to pěstováno po staletí různými náboženstvími. A v tomto případě byli "viníci" pravá divoká zvěř. ()

rublik05

Opravdu velmi drsná kriminálka, jejíž největší předností je neuvěřitelná autentičnost a pochmurná, místy až mrazivá atmosféra, čímž perfektně vyniká nevlídné prostředí indického města Dillí, které zatím není filmařsky až tak profláknuté, tím pádem je velice atraktivní a musím potvrdit, že se jedná opravdu o mimořádnou podívanou. Už od samého začátku mě naprosto uhranula ta syrovost a drsnost, s jakou je tato kriminálka natočena. Veškeré dění působí maximálně uvěřitelně, sázka na do jisté míry neznámé herecké tváře tvůrcům rovněž vyšla, víceméně všichni podávají dobré výkony, nikdo zbytečně nepřehrává a jednotlivé role jsou tak realistické, až z toho místy docela mrazí. K samotnému příběhu se ani nechci nějak zvlášť vyjadřovat, doteď mi nejde do hlavy, že se vlastně jedná o reálný případ a upřímně je mi z toho stále na zvracení. Na druhou stranu oceňuji, že se tvůrci nebáli nenásilnou formou poukázat na společenské a sociální problémy, s kterými se Indie dlouhodobě potýká. Vůbec jsem třeba nepochápal mizernou úroveň tamní policie a celkově bezpečnostních sborů, což je v kombinaci s nefunkční justicí a neustálým vměšováním politiků opravdu děsivý a člověk si v takových chvílích uvědomuje, že se v té naší banánové republice zas až tak špatně nemáme. Co se týká zpracování, zde bych ocenil propracovanější nasvícení a celkově lepší kameru. Jinak jsem ale nadmíru spokojený, seriál hravě strčí do kapsy drtivou většinu současné západní produkce v daném žánru. Jasný důkaz, že i z Bollywoodu může přijít kvalitní a především nevšední filmařský zážitek. Pakliže jsou mé informace správné a Netflix chystá další sérii, zlobit se rozhodně nebudu. 9/10. ()