M.A.S.H.

• Česko M*A*S*H (viac)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Scenár:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (viac)

louski

Skvely serial plny vtipu a narazek. Sympaticka dvojka a chlapík ktery udela vse proto aby mohl opustit valecnou Koreu. Pokazde se mi ulevy kdyz projizdim televizni programy a zrovna narazim na M*A*S*H. ()

Sollozzo

Pokud by se mě někdo zeptal na mé nejoblíbenější seriály, bez váhání bych odpověděl Simpsonovi a M*A*S*H. O Simpsonech nejspíš nemá nikdo pochyby, ale M*A*S*H je pro mě dílo naprosto zásadní. Dokonalá rovnováha vtipu a utrpení, skvělých postav, výborných herců a v neposlední řadě americké kritiky na sebe samou. První série jsou daleko více zaměřené na situační humor a celkové zesměšnění konfliktu v Korei. Naproti tomu, pozdější epizody jsou více brané jako kritika války a zbytečnosti ztracených životů. I tak však neztrácí na vtipu a pořád se díl od dílu divák dokáže smíchy potrhat. Bez M*A*S*He si nedokážu představit vysílání českých televizí ani nudné chvíle, kdy pokaždé sáhnu po DVD s tímto seriálem. Alan Alda pro mě vždy zůstane Hawkeye Pierce, ať už zahraje jiný charakter sebelíp. 100%. ()

Adrai

TOP10 ... Jeden z toho mála seriálů u kterých člověku nevadí že se pořád opakují. Na MASH se dá prostě dívat stále dokola a vždy se skvěle pobavíte. Životní role Alana Aldy ale i dalších skvělých herců. ()

Rattlehead

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů, na který se dá koukat pořád dokola. První díly (s Trapperem) ještě tolik nemusím, ale od nástupu plukovníka Pottera a především mého oblíbence majora Charlese Emersona Winchestera III. jde úroveň stále nahoru, v některých dílech se takřka dotýká geniality. Úžasné herecké výkony, vysoká škola scénáristiky a jako třešnička na dortu naprosto skvělý český dabing. Velká paráda ! ()

Čiban

dobrá válečná komedie která dokáže z války udělat legraci. Skvělí herci režísér a hudba. Vtípky a srandíčky dvou doktorů z majora jsou nepřekonatelné. ()

topi80

Za oblíbenost a kvalitu seriálu mluví jeho nepřetržitá reprízovanost. Proč tomu tak je? Tvůrcům se povedlo s přesností namíchat vtip, jednotlivé charaktery (a důraz na ně), naléhavost, atraktivní prostředí (není nic populárnějšího než válečné filmy a nemocniční seriály) i to někdy trochu proklínané moralizování. A namíchali to tak, že ani jedna složka vás nikdy nezačne otravovat. A takto vysoce nastavené laťky se pak drží po celou dobu. Za mírnou slabinu považuji pitvoření Franka, jeho nahrazení charakteristickou výřečností vybaveným Winchesterem posunulo seriál ještě o kategorii výš. Ostatně, Winchester je moje jednoznačně nejoblíbenější postava z celého díla. Pokud koukám na televizi a na nějakém programu je MASH, je to jasný výherce mezi čísly na dálkovém ovládání. ()

alldo.raine

Seriál, který nikdy neomrzí. Vždy vám zvedne náladu, a přitom je to tak trpký, černý humor. Skvělí Alan Alda a Wayne Rogers s jejich Bažinou a destilátem, díky kterému tuto (jejich pohledem) absurdní válkou přežívaji (ještě díky sarkastickému humoru a golfu na minovém poli samozřejmě). I když si myslím, že původní složení je nejlepší, rozhodně moc neutrpí, když do táborá dorazí BJ a plukovník Sherman Potter, následně i major Winchester, který je prostě dokonalý, a dle mého soudu lepší jak kuní ksicht. Toto nikdy neomrzí. Nej postavy: Trapper, Winchester. ()

popos

Tento seriál běžel v televizi již několikrát a já se pokaždé díval a nikdy mě bavit nepřestal,nikdy se neohrál ( jak to u některých filmů a seriálů je) . Zde najdete jen výborný vtip.Někdy vás seriál rozesmutní,ale záhy na to zase rozesměje! ()

snebka

M*A*S*H jsem poprvé viděl před více než dvaceti lety jako malý kluk a od té doby jsem jednotlivé díly nesčetněkrát viděl při ranních reprízách. Jelikož mě vždycky bavil, rozhodl jsem se minulý rok konečně projet všech 256 epizod. Celá tahle vojenská dramedy se dá rozdělit asi na tři části. Ačkoliv se sitkomové a vážné díly proplétali skrz celou sérii, byla nálada v 4077 v závěru mnohem víc ponurá než na jejím začátku. Zejména první tři série s Henrym Blakem neměli k sitcomu často daleko. O to víc pak člověka zasáhli epizody typu Někdy kulku uslyšíš nebo Abyssinia, Henry. Zlomovým bodem celého MASHe je asi právě úmrtí Henryho Blakea. Následovalo podle mě nejlepší období seriálu mezi 4-7 sérii. V jeho průběhu jsme se zbavili Franka Burnse, z kterého bylo sice fajn dělat si srandu, ale jeho nástupce v podobě Charlese Emersona Winchestera III jsme dostali daleko lepší postavu. Na Pottera jsem si musel trochu zvykat, ale nakonec se stal tím správným "otcem" jednotky. Dočkali jsme taky skvělých epizod jako Interview, Drahý Sigmunde a mnoho dalších. Od osmé do jedenácté série už je to slušná depka. Problém je, že když se každá druhá epizoda věnuje vážnému tématu přestává to mít ten správný efekt. Jednotka MASH je už touhle dobou jedna velká rodina, kdy spolu každý víceméně vychází (i Winters). Poslední čtyři série už tedy podle mě nebyly nejsilnější, ale stále tu byla spousta velmi kvalitních epizod - Sbohem Radare, Čas přizpůsobování, Smrt na prázdninách, Smrtí nic nekončí... I přesto, že už to v závěru nefungovalo na sto procent bylo smutné nebo lépe řečeno hořkosladké vidět postavy, které vám v průběhu celé série tolik přirostly k srdci vracet se domů. Znamenalo to konec celé party, která byla navíc z velké části značně ovlivněna horory války. Člověk jim ten návrat domů přál, ale zároveň chtěl, aby nikdy neodjeli. Ještě bych zmínil několik dalších památných a někdy i velmi pokrokových epizod - Na vlastní oči. Celá epizoda je natáčena z pohledu vojáka raněného na frontě a poté ošetřovaného v 4077. Čas života. Takových 24 Jacka Baurea, ale v prostředí nemocnice MASH, kde mají doktoři 20 minut na to, aby pacientovi transplantovali aortu a on tak neskončil ochrnutý. (Upraveno 27.10 2023) ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young