M.A.S.H.

• Česko M*A*S*H (viac)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Scenár:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (viac)

Avalon820

M*A*S*H je prostě klasika klasik, první skutečný sitcom, který spatřil světlo světa. První díly jsou sice trošku rozpačité, postavy v nich lehce šablonovité a humor mírně vyšeptalý, ale jakmile se všechno rozjede, stává se z tohoto seriálu vlak k nezastavení. Hromada vtipů a gagů, inteligentních i samoúčelných, zapomenutelných i legendárních... a v každém dílu jsou jich mraky! Človek by řekl, že po tomto už nemůže být žádný sitcom originální. Jsou (naštěstí), ale zvlástě díky tomu, že již nejsou zasazené do toho prostředí. Čest tvůrcům, neboť stvořili něco unikátního, čemu ani zub času (a že je zatraceně velký) nemůže uškodit. ()

CiTrus007

Tohle je už prostě klasika. Příjemný humor a různé kanadské žertíky kontrastují s tvrdou realitou korejské války. Alda se zde překonal. ()

Hismael

Kdyby Mash vznikal dnes, byl by možná obviněn z nevhodného zobrazování sexuálního obtěžování. Jde o sitcom bez umělého smíchu v pozadí, kde až na pár výjimek některé postavy natrvalo odcházejí a nahrazují je jiné. Všechny díly jsou stejně kvalitní a prakticky nikdy nenudí. Je možné ho zařadit mezi takové legendy, jako jsou třeba Přátelé, protože to co se povedlo vytvořit zde, se jen tak nebude opakovat. ()

moviesfan

Tento seriál dávají snad každý rok, popř. na přesrok, ale vůbec to nevadí. Tato jednotka lékařů působící v Koreji má dostatek příběhů, kterými nás zavalí. Jednou jsou vtipné (vtípky na Franka a Šťabajznu), podruhé naopak vážné. Ať je to tak či onak, M.A.S.H. je více než dobré seriálové dílko. ()

joehot

Tento legendární seriál u mě v poslední dobou prožívá jakousi renesanci. Přestože jsou si díly jakž takž podobné, nevadí to. Přestože můžete po prvním dílu nasadit dvoustý a po dvoustém první, nevadí to. Nikdy neomrzí. A já ho miluju.. ()

zablaga

Vynikajúci nápad, ťažké životné skúšky zvládnuté s humorom, ktorý je neprekonateľný..ťažko opísať..Kultový seriál:-) ()

Marek1991

Svojský humor, ktorý nemusí byť každému po chuti. Mne nebol, takže je jasné aj moje hodnotenie. Inak je zaujímavé, že takú zábavu nasadili divákom v Amerike počas vojny vo Vietname v časoch, keď sa stupňovali protesty a USA v tej vojne začali prehrávať. Takto sa to snažili aspoň mierne odľahčiť a zábavka z vojenského prostredia z čias minulých z Kórei bola na svete, nemám rád takúto ideológiu a propagandu. Obsahovo som však veľa tých šialeností nepostrehol, bolo to predsa skôr o humore. Škoda len, že nebol lepší. ()

liquido26

K tomuhle seriálu mám zcela speciální vztah. Snad celé studium na střední škole jsem na něm večer co večer ujížděl. Většinu dílů jsem viděl dvakrát až třikrát, protože to Nova asi dvakrát opakovala. Dodneška si myslím, že jsem gympl přežil se zdravým rozumem především díky tomuto seriálu. Dobrá polovina dílů bohužel za moc nestojí (všechny ty retrospektivní díly, které jsou pouze sestřihy toho nejlepšího, nebo díl, kde si Hawkey povídá celejch 25 minut s korejskou rodinou, která mu nerozumí ani slovo a pak ty díly přeplněné až přehnaným moralizováním a humanizováním), ale ten zbytek je naprosto geniální. Alan Alda a jeho Hawkey Pierce byli pro mě hrdinou číslo jedna. Nejlepší epizoda je (myslím, že 16.) Kapitán Tuttle - to je díl, který i když ho vidím po třetí nebo po čtvrté, mě vždycky sundá ze židle. ()

kleopetra

Hvězdičku ubírám za válečné prostředí, které nemám ráda. Je to klasika, ale když už to dávají v telce poněkolikáté za sebou, tak už vás to prostě otráví... A to se mi u červeného trpaslíka nidky stát nemůže... ()

PauloZ

Mě tento serál nikdy nechytl a ani nijak nebavil, viděl jsem všeho všudy 30 dílů a ty mě nepřesvědčili o tom to zaujetě sledovat. ()

bloom

Původně prvotřídní situační komedie se vyvinula přes trochu stagnující období (po Henrym a před Charlesem) v takzvaný Dramedy a tvůrci se pustili do námětů a experimentů, které jim původně studio nedovolilo (jediný vážnější díl prvních sérií Někdy kulku uslyšíš málem neprošel na obrazovky). Trochu mě ovšem mrzí výměna postav. Wayne Rogers (Trapper) odešel, protože mu připadalo, že jeho postava je napsaná pouze jako nahrávač Alanu Aldovi, což je pravda. U B.J. si to tvůrci uvědomili a zaměřili se i na jeho problémy. Přesto Trapper bude vždycky mému srdci kapku bližší. Mnohem víc mě mrzelo zmizení Henryho Blakea. McLean Stevenson byl komediální talent, jeho popularita rostla, přesto se cítil podobně jako Rogers a odešel zkusit vlastní seriál. Těch měl nakonec několik, ale žádný se nesetkal s větším úspěchem. Plukovník Potter mi většinou nevadí, ale v jistých chvílích mě rozčiluje jeho přílišná bodrost a paličatost (V díle Uzdravte je mi zvedlo mandle, jak vyhodil Charlesovi jeho gramofon.). Jedinou příjemnou změnou byl Charles Emerson Winchester III. Frank Burns byl proti němu jednosměrná postava, ale věrnější předloze než film. Charles je rozmanitější, není to černobílý blb a záporák, někdy jsem s ním dokonce soucítil. Také je škoda, že některé vedlejší postavy, co se objevovaly na začátku seriálu, později vymyzely (Plynař John, kapitán Jones, zubař Kaplan...), stejně jako kapitán Duke Forrest, třetí "kecálek z Bažiny" z Hookerovy knihy. Vadou na kráse je i trochu zvláštní vývoj Margaret - z největší fúrie tábora se stává nejlepší kamarádka pánského osazenstva. Nejlepší díly pro mě: Kupec korejský, Big Mac, Vojín Charles Jehně, Drahý Sigmunde,Sny, atd. Úplně nejradši mám asi ale díl Kam kráčíte, kapitáne Chandlere?, o vojákovi, který si myslí, že je Ježíš Kristus. ()

draggo odpad!

Absolutní ztráta času. jeden díl mi stačí k tomu, že vždy když zaslechnu tu znělku, rychle přepínám. To už se radši podívám na teleshopping než na tuhle hrůzu. Nuda a trapnost. /viděno v TV: 0% a odpad!/ ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young