Andor

• USA Andor
USA, (2022–2024), 20 h 42 min (Minutáž: 38–57 min)

Tvorcovia:

Tony Gilroy

Diego Luna, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård, Kyle Soller, Denise Gough, Adria Arjona, James McArdle, Rupert Vansittart, Joplin Sibtain (viac)

V dobe poznačenej nebezpečenstvom, klamstvami a intrigami si Cassian Andor uvedomí, že bojovať proti tyranii Galaktického impéria má zmysel. Vydá sa na cestu, ktorá z neho urobí hrdinu Povstania. (Disney+)

TR4XY_CZ

Věřte tomu nebo ne, ale Tonymu Gilroyovi se podařilo nemožné. Dokázal bez jakéhokoliv fanservisu udělat to nejlepší Star Wars. Temný, tragický a smutný. Vedle Tonyho vypadá Dave Filoni jako opice s tužkou a papírem. Od Andora jsem moc očekávání neměl, takže po shlednutí první třech epizod jsem byl paralyzován. A takhle to šlo s každou následující epizodou až do finále. Andor mě donutil strhnout body Obi-wanovi, protože mi otevřel oči a pomohl mi si uvědomit, že jsem u Obi-wana byl pouze zaslepen fanservisem a nostalgií. Kdybyste mi před rokem řekli, že se mi bude Andor líbit víc, než Obi-Wan Kenobi, tak bych se vám vysmál do ksichtu. Ovšem byste se mi dnes vysmáli vy. Co mám na seriálu asi nejradši jsou postavy, scénář a příběh. U postav tomu hlavně pomáhá obsazení. Andy Serkis a Stellan Skarsgård jsou tím nejlepším příkladem, protože do těch rolí dali úplně všechno. Samozřejmě nesmím zapomenou na Diega Lunu, který udělal z Cassiana mojí oblíbenou postavu ve Star Wars. Genevieve O'Reilly byla taky úžasná a fakt si tohle zaslouží po tom, co jí vystřihli z Pomsty Sithů. Samozřejmě musím ještě ohromně pochválit hudbu a vizuál, které jsou obrovským krokem vpřed. U pár scén jsem měl velkej Blade Runner feeling a to opravdu oceňuju. Celkově Andor působí hrozně realisticky, protože tu nemáme žadné Jedie, Sithy, světelné meče, sílu apod. Máme tu jen a pouze pohled do světa obyčejných lidí a povstalců. Navíc k tomu všemu už Imperium konečně nepůsobí jako banda kreténu, ale jako skupina lidí, ze kterých máte opravdu strach. Doporučuju všem. Asi jeden z nejlepší seriálů, co jsem kdy viděl. 10/10 PS Spoiler: To, že Cassian pomohl nevědomě postavit zbraň, která ho eventuélně zabije je opravdu poetické a tragické. Je to přesně jak George Lucas řekl: "Je to jako poezie, rýmuje se to". ()

lukas11the

Úžasný seriál, hudba a kamera, zážitek. V porovnání s Obi Wanem, takhle by měl řemeslně vypadat Star Wars svět. Naprosto úžasná podívaná. Herecké výkony taky zaujali. Byly 3 díly, při kterých mi běhal mráz po zádech. (myslím že 4, 10 a 12) Skvělé vybudování atmosféry a útlak Impéria cítí divák až u sebe doma. Všem Star Wars fanouškům doporučuji. Přineslo to do SW světa svěží vítr, stejně jako kdysi Rogue One. ()

Mamutol

Seriál pro nezletilé děti, který nemá nic společného se Star Wars ... Bezbřehá nuda a otevřený konec už mě na další sérii nenalákají. Sorry jako ... ()

xzajox

Po sklamaní s detinského ObiVana som od Andora nečakal viac, no atmosféra ma hneď presvedčila, že toto bude káva iná. Veľký problém mi robilo, že cca iba každá tretia epizóda bola akčná, ostatné iba takou nejakou prípravou. No napriek tomu mi učarovala možnosť, vidieť viac do pozadia, pohľadu občana vo veľkomeste, do života pod dozorom impéria, do väzenia, do práce imp.tajnej služby atď. Herecké obsadenie je dobré a ich výkony tiež. Finálna scéna samozrejme moc moc potešila. Veľká spokojnosť s očakávaním S2. 81% - 4* ()

Lukasino_T

Seriál, který přinesl do Star Wars něco nového. Seriál, který si získal přízeň mnohých z nás díky svému poněkud dospělejšímu a vážnému tónu, kterého jsme se zatím v žádném z předcházejících seriálů nedočkali. Nicméně mohu říct, že čekání se skutečné vyplatilo. Dostalo se nám napínavého a poutavého příběhu, skládajícího se z několik příběhových linek, z nichž je každá jedna velmi dobře zpracovaná a má v seriálu své místo. Sledujeme zajímavé postavy, jejich rozhodnutí, postoj k impériu a akce, které činí. Ačkoli motivace některých z nich by bylo lepší ještě více prokreslit a prozkoumat jejich charakter. Seriál exceluje především ve vývoji charakteru samotného Cassiana, jehož postava ve filmu Rogue One neměla příliš co nabídnout, a o které jsme nevěděli zhola nic. V seriálu se rovněž dočkáme i staré známé postavy Mon Monthmy, které je zde věnována jedna z příběhových linek, ve které se řeší především politika. Ovšem nečekejte nudné konverzace na úrovni prequelů. Právě naopak, konverzace a dialogy mezi postavami jsou jedna z nejlepších věcí, které tento seriál nabízí. Jsou napsané stejně skvěle jako samotný scénář. Rovněž tu nenajdeme žádný přehnaný a zbytečný fanservis, který by narušoval děj a odváděl pozornost, jako tomu bylo u Boby Fetta nebo Obi-Wana. Veškeré odkazy a reference, které se v seriálu nachází, jsou nenápadné, není jich moc a když si jich všimnete, udělá vám to radost místo toho, aby vám to zkazilo chuť. Tempo seriálu je pomalé, u prvních dvou epizod bych se odvážil říct, že je možná až příliš pomalé, nicméně je to rozhodně potřeba pro nastavení tónu, budování atmosféry, napětí a pozvolného vyprávění příběhu. Nicméně od třetího dílu se seriál patřičně rozjede a epizody 6; 8; 9 a 10 patří k tomu nejlepšímu nejen z tohoto seriálu, ale řekl bych, že i ze světa Star Wars celkově. Přesto, že se nejedná vyloženě o akční seriál, tak akce je překvapivě výborná. Působí dynamicky, uvěřitelně a funguje v ní napětí. Tento seriál je skutečně velmi povedeným sci-fi thrillerem, který krásně ukazuje šedost jednotlivých postav a celého příběhu. ()

blondboss

Po prvej sérii Andora môžem smelo prehlásiť, že je to jeden z najprogresívnejších seriálov v súčasnom SW univerze a ktorý svojim konceptom a premyslenou dejovou linkou ponúka zaujímavý pohľad do samotnej existencie Impéria. Navyše záverečný diel skvelo pripraví pôdu pre pokračovanie. Diego Luna opäť raz so skvelým hereckým výkonom. 80 % ()

muti

Absolútne iný štýl rozprávania zo sveta SW než sme zvyknutí, menej rozprávkové, viac zrnité a zablatene. Je to vojna a musíte sa zmieriť s tým, že niektorí padnú za revolúciu, nesmiete ostať stáť, lebo niekto iný zomrie kvôli vám. Prison break a odpor voči tyranii, odkazy zosnulých rodičov pre potomkov, epické reči pri zrode revolúcie, vidieť vyšší celok. ()

rashaverak

Andor je velky zazrak. Ve svete vyprazdnenych, detskych, povrchnich pribehu postav se sviticimi trubkami je naprostou perlou. Ale on obstoji i sam o sobe jako skvely scifi serial. Pokud jej ma na svedomi opravdu tvurce House of Cards ktery nema svet SW rad pak to mnohe vysvetluje. Je opravdu neuveritelne ze postavy zde jednaji logicky a dialogy nejsou uplne naivne hloupoucke, k tomu vsemu vyvoj hlavni postavy je opravdu pekne udelany a z meho pohledu duveryhodny. Jiste najde se par musek, napriklad ze skupinu povstalcu na sebevrazedne misi vede sestrenka senatorky, co by se asi stalo v pripade zajeti ci i pouheho nalezeni tela. Ponekud zbytecne riziko pri takto utajovane operaci. Nebo pri vseobecnem nadseni zaverecne bitvy hlavicka do helmy StormTroopera byla taky dost navic. Ale viceme jsou to vsechno jen drobnosti. Zalezitosti jako civilizace ktera zmakla svetelne lety, ma vsechny prvky diktatury a fasismu, ale prakticky nema nikde kamery a nezna nic jako rozpoznavani obliceju a centralni databazi, se netykaji primo Andora ale celeho nesmyslneho sveta SW.  Jedna se o necekany, nepravdepodobny objev, ktery pravdepodobne bude v nasledujicich seriich znicen, ovsem jako vykresleni pocatku revoluce moc pekne. ()

tele.kom

Andor je to nejlepší co ze světa Star Wars vzešlo. Zároveň má vlastně se Star Wars jen velmi málo společného a v průběhu sledování můžete velmi snadno zapomenout, že vůbec koukáte na Hvězdné Války. V podstatě by stačilo vyměnit Impérium za jakýkoliv jiný totalitní režim a série by fungovala totožně. V epizodách je naprosté minimum referencí, žádná camea, v podstatě opak toho, co byl Mandalorian nebo Obi-Wan. Vše funguje jako samostatný příběh a pokud jste nikdy neviděli Star Wars, budete vše chápat stejně jako fanoušek znalý všech dílů a seriálů. Je to všechno fantasticky natočené, podkreslené úžasnou hudbou. Skarsgard, Diego Luna, Andy Serkis ze sebe dávají maximum. Série je rozdělena do čtyř části po třech epizodách a příběh i postavy tak mají prostor pro přirozený vývoj. Impérium je zde vykreslené jako naprosto odporná fašistická organizace ze které jde strach a zároveň zcela chápete pohnutky těch, které proti ní tvoří odboj. Andor dodává Star Wars hloubku, kterou si snad tahle frančíza ani nezaslouží. ()

david141474

No a mám za sebou jeden z nejlepších Star Wars seriálu, přesněji 4. nejlepší. Tento seriál je důkazem, že Star Wars má ještě budoucnost! Každá epizoda je něčím skvělá, ale desátá epka One Way Out válcuje všechny ostatní. Eye, One Way Out a Rix Road jsou nejlepší díly ze seriálu. Herci skvělý. Postavy skvělý, hlavně nesmím zapomenout na Yularena, velmi známou Star Wars postavu. Soundtrack skvělej. Děj skvělej. CGI dobře udělaný koukatelný. V posledním díle jsou opět neschopní Stormtroopeři a na to je prostě radost pohledět. Nesmělo chybět knockoutování hlavičkou. Ale co je zajímavý, párkrát se trefili. Star Wars tímto seriálem nebylo pošpiněno, právě naopak, bylo o něco zlepšeno tímto skvělým seriálem a to je velmi dobře. Disney si může připsat další povedenej seroš k Star Wars universu. Sice to je podle Disney propadák jak sviňa, kterej nemá moc velkou sledovanost, ale ti co to viděli nelitují. Tohle prostě další skvělý Star Wars seriál od Disneyho. Ale sere mě, že zase skončil jeden skvělý Star Wars seriál a další vyjde až v únoru, no to bude zase hodně dlouhý čekání, už aby to tady bylo! 10/10 Ti co viděli, nelitují! ()

Jareda odpad!

Nudor se opravdu velice nepovedl. Dlouhá vizuální nuda, ve které se za 12 dílu odehraje tolik, jako v jiném seriálu za 1-2 díly. Jak to nazvala má přítelkyně: "Oni se už nedělají pilotní epizody, ale pilotní série" A v tom duchu je celý seriál. Je tam tolik nelogičností, že téměř každou epizodu po půl minutě zamyšlení dokážete zbořit jak domeček z karet. Věci se dějí proto, aby se děly, když už se konečně nějaké dějou. Disney absolutně neumí pracovat s Impériem a tak nám z Impéria dělá vlastně dost šašky. (I díky tomu "SPOILER" jsem v závěrečné přestřelce fandil vlastně chudákům vojákům z impéria, než abych fandil obyč. lidem, což to asi  u mě chtěli tvůrci vyvolat, ale dokud u Disney scénáře bude psát počítač (viď K.E.V.I.N.e - pod lampou je nejvíce stínu ;-) ), tak prostě z myší továrny na pohádky, nemůžeme očekávat dobrý scénář a tedy příběh. Vizuál to prostě dnes už nezachrání, když takový vizuál má dnes každý. Nejlepší na seriálu bylo "SPOILER" vězení (ne že by to bylo tak super, jen oproti té nudě, tohle bylo celkem fajn), které ale kdyby bylo z celého seriálu vystřihnuto, vůbec nic by se nestalo (ani by to divák nepoznal). NUDA, NUDA, NUDA v hezkém vizuálu - Tohle bylo ještě slabší než Obi wan a to jsem myslel, že jít níže Disney už nemůže... JJ, akvizice Star Wars s Disney přináší přesně to zkažené ovoce, jaké jsme většina z nás očekávali... :-( Nechápu zdejší hodnocení. Asi robotům vyhovují scénáře psané roboty! ()

jjjerry

Kvalita kolísavá, rozjezd pomalý, finále famózní. Po finální epizodě tleskám. Suprový seriál pro dospělé, promyšlený scénář bez logických failů. Když je dobrý příběh, není potřeba ani žádná trapná dětinská rádoby vtipná "postavička". Těším se na druhou serii. ()

vetinary

Začátek je poněkud slabší. Moc se toho neděje, to co se děje není extra zajímavé a hlavní postava je podobně nudná jako v rogue one i přes nepochybné kvality herce. Na druhou stranu ostatní postavy jsou vcelku zajímavé, emočních scén na kterých star wars hodně stojí je spíše méně. Kolem poloviny série se toho sice děje víc, ale zase na nějakou dobu mizí zajímavé postavy a objevují se nešvary v podobě prvků které až moc připomínají realitu, což dokáže dost pokazit imerzi (vesmírný nesquik, vesmírné miami). Postupně se to více rozjíždí a vrcholí desátým dílem, který je skvělý, emoční, charaktery jsou skvělé a příběh dokáže chytit. Dál se to zase trochu oslabuje ale poslední tři epizody už jsou vcelku dobré. Celkově je to snaha víc se přiblížit realitě ani ne tak temností děje, který byl i temnější v jiných počinech, ale spíše skutečně podobností s realitou což může být pro někoho výhoda, zároveň to ale bere hodně aspektů, které dělají ze star wars star wars. Rozhodně to nelze označit za špatný seriál, ale kvalita je v různých částech velmi proměnlivá. ()

cad_bane

Seriál Andor, vychází z vesmírného světa Star Wars a odehrává se pět let před událostmi filmu Nová naděje. Hlavní děj se odehrává kolem charakteru Cassiana Andora, kterého již můžeme znát z filmu Rogue one. Tento dvanáctidílný seriál nám představuje známý fiktivní svět inteligentně a dospěle, je plný strachu ze strany tyranů a působí oproti jiným projektům zemitě a odlišně. Diktatura Impéria, které tu je na vrcholu, vytváří tlak ze své mocnosti a nostalgicky se tak vrací k jejich roli v původní trilogii. Hlavní postava Cassian není typický hrdina, na kterého můžeme být zvyklí, jedná rychle, zbrkle a často chybuje, i tak je to někdo kdo má jistou morálku a divák mu dokáže naplno fandit a soucítit s ním. Andor je projekt, který si vesmír Hvězdných válek zaslouží a nejlépe působí svou temnou atmosférou, ve které se nachází trocha naděje. ()

Karlosik_4

ANO! DISNEY TO V PŘÍPADĚ STAR WARS DOKÁZALO! Čtete správně,  Disney se chytlo za koule a dotáhlo jednu věc ze Star Wars k dokonalosti, stejne jako Mandaloriana. Dobře neni to dokonalé a bez chybn, ale oproti Obi-wanovi naprosto vynikající. Po delší době je tu pravá Star Wars "Kovbojovka" která dokazal ze se tato značka dokaze obejít bez známých hrdinů, machání light sabery a zbytečného zveličování všeho. stačí dobrý příběh, scénář a dát srdce postavám, které si to zaslouží. Snad 2. season nezklame. ()

ricmont

Andor byl seriál který šel mimo můj zájem. Ovšem během mého Star Wars maratónu jsem se dostal i k němu. A popravdě jsem rád že se tak stalo. Konečně nový pohled na svět Star Wars. I když světelné meče a Jedie mám rád tak si myslím že Andor byl ten čerstvý nový vítr který svět Star Wars potřeboval. Doufám že takových projektů začne vznikat víc. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Dočká se Ahsoka druhé řady?

Dočká se Ahsoka druhé řady?

05.10.2023

Aniž bychom se pouštěli do nějakých velkých spoilerů, po finále nového Star Wars seriálu Ahsoka už je jasné, že si showrunner Dave Filoni (Star Wars: Klonové války, Star Wars: Povstalci) nechal… (viac)

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023