Upír Nosferatu

• Česko Upír Nosferatu (viac)

Mladý úředník realitní kanceláře Hutter (Gustav von Wangenheim) je vyslán do karpatských hor k hraběti Orlokovi (Max Schreck), aby s ním uzavřel smlouvu o koupi nemovitosti. Po strastiplné cestě jej uvítá hrabě na svém hradu. S příchodem první noci však Hutter zjišťuje krutou pravdu, hrabě Orlok je totiž upír. Friedrichu Wilhelmu Murnauovi se nepodařilo získat práva na zfilmování románu Brama Stokera "Dracula" a tak pozměnil jména osob a dějiště příběhu zasadil do fiktivního městečka Wismar. Zajímavostí také je, že Murnau natáčel scény z Orlokova hradu na slovenském Oravském zámku. (caligari)

RAiken

Zpočátku to bylo roztomilé, pak se dostavilo rozčarování nad hodnocením vás ostatních a nad tím, na co se to vůbec ksakru dívám a celé to nakonec bylo završeno obrovskou nudou a nezaujatostí obrazem. Samozřejmě chápu, že tuhle věcičku nemůžu srovnávat s dnešní či jen o 50 let mladší produkcí, ale přesto si nemůžu pomoct - je to nebetyčná nuda. A to nejsem žádný odpůrce němé éry, takový Metropolis je úchvatná záležitost. Ale tady jsem měl strach pouze z toho, abych nervozitou, když už se ten poděs Schreck vypaří, neudělal nohama do podlahy díru, z toho jak jsem nervózně už asi od 20. minuty poklepával nohama. Třeba mě zabte !!! Svého hodnocení se nevzdám !!! ()

K.I.N.G.

A to jen za úctu ke klasice nejlepšího filmového žánru. Musel jsem prožít asi hodinu a půl hrozné nudy, protože jsem přesně nevěděl, o co to jde kvůli tomu, že to bylo v originále a bez českých titulek (ikdyž anglicky celkem umím ale stejně). ()

Dr.Zhivago

Jeden z nejpůsobivějších snímků němé éry inspiroval Dracula Brama Stokera. Předloha a její filmové zpracování jako by k sobě tajuplně patřily. Stokerův román, napsaný převážně ve formě dopisů, je chudý na tradiční dialogy a klade důraz především na popis prostředí, což se výborně hodí pro němý film, jenž vypráví v první řadě obrazem. Je příhodné, že se měl příběh o věčném konfliktu mezi světlem a temnotou vtěsnat do formátu, který spočívá téměř výhradně na vzájemné hře světel a stínů. V době, kdy se režisér F. W. Murnau rozhodl adaptovat Stokerův, byl již zavedený jako hvězda německého expresionistického hnutí. Po soudních hrozbách Stokerových dědiců přejmenoval titulní postavu na Nosferata a vlastně film dokončil s tím, že jen o vlásek unikl soudnímu příkazu, aby všechny kopie zničil. Nakonec však kromě jmen postav doznal Stokerův román ve filmu jen nepodstatných změn a úspěch Upíra Nosferata posléze vedl k desítkám dalších (a většinou oficiálně posvěcených) adaptací Draculy. ()

ext_

Moje první srážka s němým filmem a nebylo to vůbec špatný, peněz nelituju (Projekt 100). Atmosféru i po skoro 90 letech to pořád má. Důkazem je i to, že přestože kino bylo plný podezřelých pubertálních individuií, tak byl celkem klid, což mě osobně překvapilo asi nejvíc. ()

movieband

Dlouho odkládaný hřích. Nosferatu by mohl leckterého diváka odradit právě tím, že se jedná o němý film. F.W. Murnau ale dokázal natočit podařený a kvalitní, němý, kousek, který byl u založení filmového průmyslu. Schreck je démon, který Nosferata hrál perfektně. Divé zvíře, které je neskutečné a nepřirozené svými pohyby, pohledy. Řeč těla zvládl bravurně a i téměř po sto letech snímek dokáže diváka vyděsit. Otrlejší přinejmenším znepokojit. Z povinnosti filmového fanouška, ze zvědavosti a úcty ke Stokerovu dílu, kterým byl Nosferat, kvůli právům jen inspirován, je Murnauovo\Schreckova "eine Symphonie des Graus" klenotem evropské a světové filmařiny. P.S. Orava je nádherným hradem, na kterém na Nosferata narazíte se stoprocentní jistotou. ()

YURAyura

10/10 S kazdym dalsim skouknutim se mi zda ten film lepsi a lepsi - zraje jako vino a me nazirani na nej ve srovnani s temi novodobejsimi $racickami, i kdyz Shadow of the Vampire s oblibenci Malkovichem a Dafoem vysekl tomu super filmu tu nejlepsi poklonu. Je to zakladni kamen meho srdecniho zanru, takze hodnotit snad ani nejde nez s plnym poctem, ale je pravdou, ze po prvnich 2 projekcich by se moje hodnoceni nestalo pres prumer. Asi starnu a senilnim... ;]] ()

swed

"Upír Nosferatu" zdaleka nevyvolává takový děs, jako tomu bylo před lety, ba co víc - noční scéna, kdy Max Schreck (obdařen mimořádně působivým líčením a gestikulací) peláší se svou rakví přes celé město ke svému novému příbytku, je tak groteskně vtipná, až to někomu může připomínat parodii. Takových scén je ve filmu víc a rozhodně bych to nepovažoval za zápor, spíš mi to přišlo jako příjemné oživení, které dává najevo, že se film nebere příliš vážně. Murnau dobře využil práci s exteriéry, reálné prostředí filmu tak získává na působivosti a záběry na hloubce. 8/10 ()

Raketka29

Ponurost němého černobílého filmu ve mě vyvolává mnohem silnější pocit mrazení než jakékoli dnešní horory. Klasika která mě vždy dojímá. ()

Mairiel

Viděla jsem tento film těsně po Kabinetu doktora Caligariho, takže jsem chtě nechtě musela srovnávat. Bohužel mi vadila přemíra mezititulků, určitě by se to dalo natočit i tak, aby šlo ději porozumět i bez většiny z nich. Atmosféra je ale dokonalá, postava Nosferatu dokonalá. Kdo mi tam ale nadbýval byl šílený Orlokův sluha - ději nijak nepomohl, akorát jsem si musela lámat hlavu kdo je to ten Knock než mi to došlo. ()

AlistairMir

Na tu dobu člověk snad ani nemohl chtít více absolutně super film kterému já osobně nemám co vytknout a to je zázrak protože já najdu skoro vždy něco jelikož jsem protiváckej hnidopich avšak tady jsem bezradný jako panic ve vykřičeném domě. Skvělá atmosféra a fantastickej Shreck (ne nemyslím toho zeleného zlobra) jako hrabě Orlok budí hrůzu až sem si říkal jestli je namaskovanej nebo opravdovej. Vdova po Stokerovi mé nadšené tehdy nesdílela jelikož se vší úctou asi neměla vkus a otravovala a prudila tak moc až se šlo k soudu který u všech upírů vyhrála (spravedlnost děcka neexistovala nikdy) a toto veledílo mělo být zničeno. Naštěstí se zachovalo několik kopií takže si tento filmek můžeme vychutnat i teď. ()

L_O_U_S

Velká legenda. Max Schreck může s dlouhýma ušima dnes působit komicky, ale naprosto si dokážu představit, že ve dvacátých letech děsil davy. A nejen on - atmosféra karpatského hradu a pak i německého městečka (už asi vím, kde čerpal Foglar inspiraci pro Stínadla a Kocouří hrádek) působí jedinečným způsobem tajemně a depresivně. Film, z kterého pěkně postaru čiší hrůza. (469.) ()

Skip

Film, se kterým se setkáte v každé knize, zabívající se dějinami kinematografie. Z pohledu dnešního diváka možná půjde v mnoha případech o docela nudné dílo a přiznávám, že i já jsem se občas v tomto stavu přistihl. Ale ono se to chce nechat jakoby přenést to těch dob němého filmu a pak už se na to kouká mnohem lépe. Příběh je vcelku prostý, vychází ze Stokerova Draculy, avšak Murnauovo zpracování je opravdu velmi povedené, zejména využití stínů vešlo do historie kinematografie. Děs a hrůzu už dnes nikdo zažívat nebude, ale nikdy neuškodí podívat se zpět, jak to tenkrát bylo a jak se točilo. ()

Aleee89

S němými filmy mám už nějakou zkušenost, můžu je navzájem porovnávat... Upír Nosferatu se zařadí mezi ty lepší, mezi ty, co se mi líbily. Je to nestárnoucí klasika, celková atmosféra je dost temná a ponurá, ne úplně hrůzostrašná, ale napětí tam je dost. A navíc jde z filmu cítit, což je jedině dobře. Postava upíra je skvělá, stylizace filmu se mi taky docela zamlouvala... Nevidím důvod, proč tuto klasiku neocenit a neohodnotit poměrně vysokým číslem. ()

*Elfík*

V porovnání s o dva roky starším Kabinetem Dr. Caligariho (jež je považován za první filmový horor), je Nosferatu nepřekonatelně lepší po několika stránkách. První, a tou nejdůležitější, je fakt, že sám Nosferatu je opravdu strašidelný, zatímco Cesar, spáč doktora Caligariho je až směšně unylý a fádní. Jeho namalované oči působily spíše komicky, až ''cirkusácky''. Žádný děs z něho nešel a ani z jeho opatrovatele. Nebo, máte dojem, že vás děsí brýle a černě podmalované oči? Opravdu? Nu, v tom případě se nedívejte na horory. Ale v kreslených pohádkách jsem něco podobného viděla, myslím.... Zatímco Nosferatu vzbuzuje až posvátnou hrůzu, pouhým vcházením do dveří, které jsou ale akurátně velikostně dostačující. Pochopili? Škoda jen, že je film němý, bylo by úžasné slyšet z upírových úst ,,ta má ale krásný krk!'' ()

Trevor

Upír Orloc (v podstate gróf Dracula, kedže režisér Murnau nemohol porušiť autorské práva tak v príbehu zmenil v podstate iba mená a krajinu) sa vďaka realitnému agentovi Hutterovi dostáva do Brém, kedže si robí zálusk na Hutterovu manželku Ellen. Max Schreck stvárnil Orlocka dokonale. Je ohavnejší a úbohejší ako Stokerov Dracula. Celková ponurá atmosféra filmu radí Nosferatu ako najlepší horor danej doby a celkovo medzi jeden z najlepších hororov vôbec. ()

d-fens

ocenenia : "Vatikánsky zoznam" (vznikol v roku 1995) - zaradené v sekcii 'Umenie' ........ "Odchádzam do krajiny zlodejov a strašidiel" - strih - pohľad na slovenské Tatry :D ten Murnau bol tuším vizionár ;) ()

SgtPepper

Jediné, čeho jsem se na tomto filmu bál, bylo to, že nikdy neskončí. Titulky zabraly snad třetinu filmu, neuvěřitelná nuda. Nicméně chápu důležitost tohoto filmu a že se tehdy lidé báli, tak jako se například báli v 70tých letech Alice Coopera. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

25.08.2021

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (viac)