Upír Nosferatu

• Česko Upír Nosferatu (viac)

Mladý úředník realitní kanceláře Hutter (Gustav von Wangenheim) je vyslán do karpatských hor k hraběti Orlokovi (Max Schreck), aby s ním uzavřel smlouvu o koupi nemovitosti. Po strastiplné cestě jej uvítá hrabě na svém hradu. S příchodem první noci však Hutter zjišťuje krutou pravdu, hrabě Orlok je totiž upír. Friedrichu Wilhelmu Murnauovi se nepodařilo získat práva na zfilmování románu Brama Stokera "Dracula" a tak pozměnil jména osob a dějiště příběhu zasadil do fiktivního městečka Wismar. Zajímavostí také je, že Murnau natáčel scény z Orlokova hradu na slovenském Oravském zámku. (caligari)

SOLOM.

Co k tomuhle filmu říct jiného, než se jedná o jeden z nejlepších filmů, který byl kdy v hororovém žánru natočený. Pokud překousnete počáteční kecy o tom, o jaké předělávky se jedná a prvních deset minut nudy, tak se dočkáte zážitku na který se jen tak nezapomíná. Stoprocentně souhlasím s českým názvem: N...Symfonie hrůzy- takovou symfonii bych si nechal líbit pořád. ()

Ilicka

Strhující příběh, i na němý film, opravdové záblesky hrůzy při pohledu na Maxe Schrecka, který podává strhující výkon. Nechci vědět, jak to muselo působit na lidi roku 1922 ()

Ištván87

Vidět hraběte Orloka jako malej, tak se začnu počurávat... Tenhle film se sice nedá tak docela hodnotit z dnešního pohledu (diváci jsou již na hrůzy zvyklí), nicméně obsažnost příběhu, skvělé používání kamery (velké záběry na krajinu, neuvěřitelný nájezd na plovoucí loď) či děsivé charisma Maxe Schrecka snesou dnešní měřítka s naprostým klidem. Je také neuvěřitelné, jak tento více než hodinu a půl trvající snímek rychle uteče, poněvadž od chvíle kdy Hutter zjistí, co je hrabě Orlok zač, je ve filmu spousta akce (samozřejmě nemyslím z dnešního pohledu, ale příběh nabírá na obrátkách), která velice dobře slouží příběhu a nejde proti němu, jak to občas vídáme v moderní kinematografii. Já se rozhodně nenudil a ocenil jsem na svou dobu neuvěřitelnou profesionalitu, s jakou byl film natočen... ()

topesto

Nosferatu je film ze kterého mrazí i po letech.V dnešní době,kde jsou horory plné hektolitrů krve a digitálních efektů,má tento film stále tu správně temnou a zatuchlou atmosféru.Když se sejde dobrý štáb filmařů,může vzniknout za pár marek klasika ze zlatého fondu světové kinematografie. ()

Sawy

Jsem moc rád,že jsem měl příležitost tenhle skvost vidět a ještě lepší je,že v kině.To je skutečně zážitek.Výkon Maxe Schrecka v roli hraděte je nezapomenutelný,stejně jako ta postava vůbec.Některé scény skutečně ikonické a zatraceně děsivé,hlavně ta na lodi.Musím se Murnauovi poklonit,natočit něco takového v roce 1922,to je výkon.Zajímalo by mě,jak to točil... Pět nedávám jen kvůli tomu,že jsem viděl Metropolis,které je ještě o stupeň úžasnější.Přesto skvělé.85 % ()

ScarPoul

Ak existuje niekto , kto dokázal stvoriť hrôzy vo svojej pravej podstate tak je to Murnau. Jeho nosferatu je pre mňa jediným filmom o upíroch, ktorý NAOZAJ vzbudzuje hrôzu a to aj napriek tomu že vznikol na počiatku 20 storočia, kedy film ešte mladý. Aj keď tento film má s naozaj geniálnou Stokerovou knihou pramálo spoločné- pretože je to skôr prevedenie divadelnej hry na plátno - jedná sa o znamenitý kúsok. Dôležité je povedať že Murnau aj napriek divadelnej predlohe si uvedomoval že nanatáča divadelnú hru ako to robilo veľa režisérov v tej dekáde ale vytvoril originálne exprecionistické dielo na čele s Max Schreckom ktorý je stelesnením hrôzy a nikto ho ešte nedokázal poraziť. Orchestálna hudba iba dotvára strašidelnú atmosféru bezútešnosti, strachu alebo lásky. ()

rawen

Poté co jsem Nosferatu měl kdysi doma a nedokoukal jej, a potom co jsem si přečetl několik zdejších komentářů, nešel jsem do kina na tento klasický němý film s vysokými očekáváními --- a udělal jsem dobře! Byl jsem totiž velmi příjemně překvapený celkovým dojmem, který na mě Upír udělal. Překvapily mě hlavně hodně sugestivní až surrealistické depresivní scény, které se objevují v druhé části filmu, střídání barevných filtrů a švankmajerovské efekty, které se tam opravdu výborně hodily --- ještě víc mě dostal moderní (téměř post-rockový) hudební doprovod, kterým asociace českých filmových klubů tento film v rámci Projektu 100 obohatila - ten tam opravdu sedl a i když jsem slyšel názory i v opačném smyslu, musím to ocenit palcem nahoru. Celkově šlo o příjemný večer s kultovním horrorem, jen nevím kdo tady straší s těmi 94 minutami, v kině film trval cca 72 minut (žeby šlo o sestříhanou verzi?)... Vzhledem k tomu, že film vznikl před 86 lety a pořád dokáže uhranout, musím hodnotit vysoko 9/10 ()

BoPo

Doplnenie filmového vzdelania? Asi áno. Škoda len že už ubehlo skoro sto rokov, než som sa k tomu dostal. Lebo z dnešného pohľadu to pôsobí skôr ako študentský film, než ako legenda. A v takom prípade treba konštatovať že jeden zo zúčastnených je naozaj, ale naozaj škaredý chlapec. ()

erl

Dílo které mne uhranulo už při první projekci. Je téměř neuvěřitelné že snímek který vznikl před více jak 80ti lety ve mne dokáže vyvolat hrůzu,deprese a zároveň úžas. Žasnu také nad schopnostmi režisérského mága Murnaua a Maxe Schrecka který ztělesnil nejděsivější postavu světové kinematografie vůbec. ()

Hwaelos

Ne, nebudu tu omílat klišé o tom, že takové horory už se dnes netočí. Současnost vyžaduje jiný kinematografický přístup. Ovšem dobrý strašidelný film se pozná podle toho, že i po letech, během kterých byl žánr výrazně inovován, zůstává něčím, co vyvolává mravenčení na zátylku. A to je případ Nosferatu. Murnauův film je mnohem méně stylizovaný než Kabinet dr. Caligariho - ve prospěch příběhu. Kloubí postupy klasické (byť tehdy novátorské) filmařiny s expresionistickými postupy a dává tak vzniknout možná nejlepšímu filmu první půlky dvacátých let. Přichází se zajímavými nápady, které pak zužitkuje žánr noir (ostré kontury stínů a světla) a servíruje i další libůstky - např. inverzní zobrazení černé a bílé. Za vůbec nejlepší záběr považuji tisknutí Mínina srdce stínovou rukou hraběte Orloka v závěru filmu. Opravdová lahůdka! ()

Litsarch

"Ve Švédsku byl až do roku 1972 film zakázán kvůli nadměrné hrůze." Toto nám dnes přijde až úsměvné. Snažil jsem se do filmu vcítit jako divák té doby a jsem rád, že jsem to udělal. Snímek sice nebyl pro mě úplně strašidelný, ale nepříjemnou, krásně hororovou, atmosféru jsem cítil. Neskutečně silnou atmosféru. Černo-bílé provedení (v té době ani jiné nebylo, že) film jen umocňuje a jsem hrozně rád, že tenkrát nebyly všechny kopie zničeny, ale tento klenot a umělecké dílo kinematografie se do dnešní doby zachovalo. To, že Max Schreck skoro líčit nepotřeboval jen značí, jak moc se do role Nosferata hodil a zahrál ho skvěle. Nosferatu, symfonie hrůzy je vyjímečný ve svém pojetí, atmosféře a také v tom, že udal základy všem dalším hororům a filmům s upírskou tématikou. Je to film, na který by se nemělo zapomínat a měl by ho vidět každý správný fanoušek hororových filmů. Toto je prostě základ a nesmím opomenout skvělý hudební podklad celého filmu. Tento film je naprostý klenot. ()

Pink.Panther

Démon Orlock, hra stínů, objektiv, kamera, celuloidový pás. Sugestivní syrový film. Filmová doba kamenná do kamene tesaná. Produkce: Jofa-Atelier Berlin-Johannisthal ()

corpsy

Tak toto je jednoznačne najlepší, minimálne upírsky horor všetkých čias. Odpudivý vzhľad titulnej postavy vám z pamäte nikdy nezmizne. Bez preháňania by som ju označil za jednu z najvydarenejších postáv v histórii. Film síce patrí medzi najvýznamnejšie diela nemeckého expresionizmu, je však vo veľkej miere natáčaný aj v exteriéroch. To mu dáva obrovskú dávku realizmu. Neuveriteľne hrôzostrašný ( hlavne scény na hrade ) a tajuplný kúsok, ktorý dôkladne postraší aj dnes. Dokonalé atmosferické dielo. ()

Marek1991

Upír Nosferatu je jedno z prvých významných diel svetovej kinematografie. Dielo, ktoré vyvolávalo fámy, pobúrenia a prakticky uviedlo do sveta žáner horor naplno. Pre mňa to však bol miestami horor aj v ukrutnej a pritom nie veľkej dĺžke, kde pomalosť záberov, scén natiahli tak, že človek sa už ani nebál. Hudba vo filme bola geniálna, udržuje jeho atmosféru až dokonca. Od scén natáčaných na území dnešného Slovenska som čakal viac. Tiež od napadnutí upíra, lebo prestrihávaním mnohé pokazili a nakoniec ho zabili svojským spôsobom, ktorý sa traduje podľa tohto filmu dodnes ako spôsob na jeho efektívne zlikvidovanie, taktiež zrejme aj toho Van Helsinga vytiahli odtiaľto. Hlavný herec bol zrejme ozaj škaredý, keďže mu prirobili vraj len dlhšie uši a väčšie zuby, zrejme aj prsty, no jeho typ sa sem hodil. Vysoký, štíhly, s bledou pokožkou, s veľkým obočím, po vyholení ako dnešný mafián, s hlavou po prikrčení priam geniálne medzi ramenami, aby po natiahnutí svojich hnát a otvorení úst mohol vystrašiť mnoho vtedajších divákov. Nechápem však, čo na ňom videli také strašné aj po pár rokoch, navyše Drakula bol známy a toto bola akási jeho skoršia filmová modifikácia, ktorá však mala mnoho zbytočných scén a dala by sa spraviť aj dvakrát rýchlejšie, možno aj viac a to sa v niektorých scénach zdalo, že sa aj s tou rýchlosťou premyslene hrajú. Mnohé scény však zaostali za potenciálom. To, že bol Schreck upír skôr neverím, príde mi to ako ďalšie nezmyselné ohovorenie človeka, ktorý nezapadal do stáda alebo ak chcete slušnejšie, do radu, či do davu. Murnauovi tu veľa ľudí vzdáva hold, teoreticky to chápem, môžme byť za toto dielo čiastočne vďační, aj keď napriek inšpiráciám z knihy to bolo čiastočne originálne, medzi najlepšie diela histórie, to len ťažko radiť, v mojom prípade teda nie. Filmy sa ťažko škatuľkujú žánrami, či rokmi, tiež to niekedy nerád robím, ale pre rozhľad to občas pomáha, neviem prečo by mal mať každý rok svoj, ako sa tu hodnotí, 5 hviezdičkový film, keď vieme, že to mohlo ponúknuť niečo lepšie. Tento film vyzerá byť príliš obalený lichôtkami, no zaujímalo by ma, či kvôli roku tomu nudu odpustili a koľko percent ľudí neudržalo zrak celý čas iba na obraze a boli priam unesení dejom. Z môjho pohľadu skôr priemerné dielo z histórie. ()

Padme_Anakin

Hodnotím v němém úžasu a úctě. Rok vzniku tohoto díla je bezmála neuvěřitelný a i po těch letech zůstává snímek působivý, zajímavý a bezproblémově koukatelný. A rovněž chválím nádhernou hudbu. Bylo mi potěšením, děkuji. ()

liquido26

Co dodat k této nemrtvé filmové klasice? Asi nic. Skvělá hudba, skvělá atmosféra, skvělý Max Schreck, skvělé strašidelné momenty, skvěle vtipné momenty (to jak si nakládal ty rakve na vůz, pak si do jedný z nich vlezl a víko se ze země nandalo samo, nebo to jak běhal s rakví v podpaží po městě anebo Maxův strnulý úchylný voyerský pohled z okna do okna Ellen Hutterové:-)). Snad až na zbytečný hon na šílence jsem se ani na chvilku nenudil a tento skvělý snímek si užíval. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

25.08.2021

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (viac)