Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

modrapapaja odpad!

Odporná, lživá proti-jaderná propaganda z dílny Gazpro... HBO. Neuvěřitelné, že je tu na 1. pozici. Vždyť jde o útok na vaše peněženky (několik milionů korun za život) skrze plynovou elektřinu/OZE - zdroje reálně 4× dražší než je jádro! Řeči o zamoření/usmrcení celé Evropy... jaderném výbuchu elektrárny (megatuny!!!), to jsou prostě odporné lži. ()

partyman767

Ačkoliv jsem se dostal ke shlédnutí tohoto seriálu až nějaké 3 roky po jeho natočení tak musím konstatovat, že se jedná o jeden z nejlepších seriálů co jsem měl poslední dobu možnost shlédnout. Obzvlášť po hodně nepovedených ukončeních seriálů GoT a HIMYM. Alespoň BBT měl důstojné ukončení série a nezařadil se tak po bok ikonických seriálů s pokaženým závěrem. ()

SLPHR

Seriál, u kterého jsem si říkal: ,,Jak tohle mohl někdo dopustit...". Jsou zde dost do detailů popsány následky radiace a hrůzy, které musely prožívat ,,dobrovolníci". Musím pochválit tvůrce, že nezůstali jen u výbuchu elektrárny, ale také popsali následky a kontext doby. Na tento seriál se nemůže koukat kdokoli, ale ten kdo se odhodlá, dostane skvělý seriálový požitek, na který nikdy nezapomene a zážitek v něm zůstane ještě dlouho poté. ()

Enon

„What is the cost of lies?” Musím říct, že z pohledu člověka, co tyto události nezažil a dodnes pořádně nevěděl, co se v Černobylu vlastně stalo, se jedná o velmi intenzivní a děsuplný zážitek. HBO si s tímto miniseriálem dost vyhrálo a dopřálo nám naprosto skvělou a vypiplanou podívanou s rozsahem pěti dílů, která mě, i dost jiných lidí, nenechá ještě dlouho spát. Celé je to strašně reálné a úplně mě to ponořilo do té hnusné atmosféry té doby a toho místa, což je dobře jelikož se jedná o skutečnou událost. A to je asi ten fakt, co mě na tomto seriálu nejvíce děsí, to že to není jen výplod fantazie nějakého člověka ale, že tohle se skutečně dělo. Fakt mě to nenechává klidným. O preciznosti tohoto seriálu se absolutně nemůžu s nikým hádat. Vše je perfektně promyšlené a vykonstruované tak,  aby to diváka, co nejvíce zaujmulo. Na Chernobylu se mi líbí, že chytře, poutavě a velmi zřetelně ukazuje s čím se v té době museli lidé potýkat, není to jen nějaký dokument. Je super, že se zde nezapomnělo na nic a sice třeba to, co to má za následek pro prostý lid. A lid zde hraje VELMI KLÍČOVOU ROLI. Protože právě ty scény kde se to týká běžných lidí, jsou ty nejsilnější (hasič s jeho ženou, zabíjení psů, kopání tunelu, uklízení střechy, evakuace měst…) tyto scény byli nejsilnější, a to z toho důvodu, že se do nich dokážete nejvíce vžít. Nesmíme ovšem zapomenout na hlavní postavy, které jsou tak perfektní jak to jen jde, fandíte jim, můžete jim věřit, nepůsobí vůbec suše a mají nějaký charakter, který se v průběhu seriálu vyvíjí. Veškeré zobrazení té situace bylo prostě brilantní. Tento miniseriál je něco, co sem ještě nikde neviděl a asi už ani neuvidím. Je to něco jiného, něco temného, něco co má hloubku a myšlenku. Něco čemu dávám 98%. ()

lukas.7

Film podla skutocnej udalosti vdaka tomuto filmu mozme vidiet ako to naozaj bolo a aka bola naozajstna pricina ... Chyba cloveka vs nezvratna chyba techniky ... Film ukazuje skutocne utrpenie rodin , ludi ktory sa hrdinsky podielali na tejto velkej katastrofe vsetci ti ktory tam zomerli pripadne zomreli neskor boli neoceneny hrdinova vlastnej vlasti ... Vsetko to utrpenie kvoly ludskej chamtivosti to je CERNOBIL .. V dokonalom idealistickom svete kde klamstvo dokaze byt pravda a zase naopak kde pravda dokaze byt klamstvo .. Film vo mne vzbudil zarmutok nad konanim mocnych vlad a otvoril oci ako to naozaj je a myslim si ze sa to nezmenilo a stale toto mocenstvo pokracuje ... ()

Nag0

Musím priznať, že si asi neviem dostatočne vsugerovať fakt, že som sa nepozeral na dokument, ale na dramatický seriál. Všetky tie precízne kulisy, vypäté momenty, oháňaňanie sa podloženými faktami a teda pravdou, ktorá má za úlohu v konečnom dôsledku rezonovať ako ústredný motív epilógu, mi proste sťažuje nadobudnúť tento pocit aspoň potencionálnej fikcie. Černobyľ ako jedna z najväčších katastrof v dejinách nukleárnej energie, vo mne v minulosti nepochybne vzbudzovali extrémny záujem a vzhľadom aj na tento aspekt minulosti, mi nejaký ten rok trvalo, kým som sa dostal k tomuto do nebies vychválenému korytu. Po jeho dosiahnutí ma hneď v niekoľkých, ak nie v drvivej väčšine scén nechalo v údive nad akciami, ktoré nasledovali po neúspešnom teste v černobyľskej jadrovej elektrárni. S postupom deja a aj pripomenutím starého sovietskeho porekadla "dôveruj, ale preveruj", som ale cítil potrebu si overiť každý pre mňa zarážajúci fakt, ohľadom udalostí vyobrazených v tejto minisérií. Tu sa na povrch začalo vyplavovať hneď niekoľko fiktívnych informácií, ktoré boli do deja pridané či už pre dramatický, alebo iný účel. Aby som skrátil už aj tak dlhý komentár, nie všetko prezentované malo pôvod v skutočnosti, čo je síce odpustiteľné, keďže sa nenachádzame v kategórií dokument, ale proste to pre mňa naštrbuje krásu inak kvalitatívne skvelého seriálu. Keďže som sa evidentne nechal uniesť kritikou, na druhej strane tu stojí absolútny skvost v dramatickej tvorbe, a na danú tému určite to najlepšie, čo kedy bolo natočené. Emócie a osudy ľudí, ktorých poznačila táto udalosť, sú tu vierohodne prenesené pred oko diváka, a máloktorý nebude dotknutý miestami až skľučujúcimi scénami. Dopomáhajú k tomu herecké výkony, už spomínané kulisy, kde ťažko uveriť, že veci ako tapety, popolníky, či náradie na výmenu sviečky na motorke zvládla západná produkcia vyobraziť bez výraznejších prešlapov, a v neposlednim rade zvuk, ktorý má tú správnu razanciu a dopomáha dotvoriť celkovú atmosféru. V každom prípade som rád, že sa tejto témy chopil niekto, kto dokázal udať ten správny tón, a keby sa tvorcovia tak apelujúci na pravdu držali tej pravdy o trošku viac, toto dielo by sa u mňa rozhodne posunulo do výšin, v akých sa teraz na tejto platforme neochvejne usadilo. ()

pallok

Určite jeden z najlepších ak nie vôbec dokumentárny seriál aký som videl. Zaujímalo by ma podanie pravdy z pera ruskej vtedy vládnucej garnitúry. Ešte by to bolo možné aj dnes dať dokopy ak by bola vôľa - predpokladám, že pár ľudí by za určitý obolos boli ochotní povedať pravdu aj v ruštine. ()

Loiza

"americké" ztvárnění jedné z největších jaderných katastrof naší historie. Seriál každým dílem popisuje jinou část, kde celek dává smysl až netušených rozměrů. Nejedná se dokument, to ani náhodou. Je to avšak podáno tak, aby si většina lidí dokázala představit všechny věci, které se museli stát či dít. Například pohled na ruce hasiče, který do rukou vzal "divný černý nerost" a během pár chvil měl "popálené ruce radiací" je toho příkladem, kdy malé přehnání věci nemusí být od věci a diváka zaujme. Zároveň je tu krásné vyobrazení, jak Rusko (nebo KGB) fungovalo (funguje) dnes. K příběhu... každý díl ve mě nechal něco jiného. Mě osobně nejvíc dojalo nařízení o eliminaci veškeré domácí zvěře a samotné splnění příkazu nebo další příběh, kdy babička dojící krávu zažila a prožila nejhorších dobu za 20. století a nakonec ji má vyhnat z rodného domu nepřítel, kterého ani nevidí. Každá část na člověka působí jinak, ale každá velmi silně a hluboce. To, jak to dopadlo nejspíš zná každý, film je tedy takový průvodce tím, jak to probíhalo a navíc je obohacen o filmové prvky, aby na to člověk nikdy nezapomněl. ()

Puxina

Seriál u kterého jsem si řekl "fajn podívám se na první díl a uvidím". Podíval jsem se a nemohl jsem přestat. Natočeno fakt parádně a drsně. ()

Lukango

Mistrovské dílo!!! Je málo seriálu, u kterých je každá scéna důležitá, tak jako tomu je zde. Každý díl je napěchovaný až k prasknutí dokonalostí a není nijak roztahaný do dvaceti dílů. Toto je seriál, který vám perfektně odvypráví kus dějin, a to sakra dobře. V prvním díle (9/10) nám ukáží co se stalo těsně po výbuchu reaktoru. Ve druhém díle (9/10) zase, jak museli uhasit reaktor. Třetí díl (9,5/10) ukazuje, co způsobila radiace lidem, kteří byly k reaktoru nejblíže. Ve čtvrtém díle (9/10) je zas likvidace zvířat, dekontaminace města a lesů. A pátý poslední díl (10/10) vám podrobně vysvětlí proč a jak se to stalo. Jste-li nadšenec do historie, tak si tento seriál nenechte ujít. Jste-li filmovým nadšenec, tak si tento seriál taky nenechte ujít. A jste-li kdokoliv, tak pro vás platí to samé. Dle mého názoru se jedná o jeden z nejlepších seriálů historie o nejkatastrofičtější jaderné události historie. Je spousta seriálu, které ve vás nevyvolají po zhlédnutí žádný dojem a po půl roce si ani nevzpomenete, avšak tento seriál je čirým opakem. Sledoval jsem ho když zrovna vyšel, opakovaně jsem sledoval všechny díly dokola a dokola a nazval jsem tento seriál jedním z nejlepších. Teď po 4 letech jsem se na něj podíval znova a jen tuto větu musím zopakovat znovu. Známka: 9,5/10 ()

Michal.Sever

Člověk se musí smát místním odborníkům s jednou hvězdičkou, či dokonce odpadem. Já osobně na to koukám už asi posedmé a rozhodně ne naposled. Tento seriál má vše, co si člověk může přát. Perfektní zpracování, herce, drive a trochu té vědy. ()

Brandon17

Velice působivé zpracování v podání HBO! Prožíval jsem to od začátku, do konce... Napětí, úzkost, strach... herecké obsazeni zajímavé, Skarsgård famózní... 👌rozhodně 10/10 ()

los_ajajos

Dokonalé zpracování katastrofy, tempo postupně graduje, reálie jsou přesvědčivé a herecké výkony jednoduše skvělé. Seriál je pro někoho téměř dokumentem, pro jiného thrillerem, pro dalšího hororem... Vezme vás v čase zpět do Černobylu a nabídne pořádně silný zážitek. ()

Francek86

Tento snímek jsem měl možnost vidět již dříve, ale až teď se dostávám k recenzi. Viděl jsem v původním originále v anglině...a poté pak i s českým dabingem. Musím konstatovat, že dílo je naprosto dokonalé, jak po herecké stránce, tak i po vizuálním dojmu. Je vidět, že investice se vyplatila a obdarovala diváka až do syta... Dále chci také vypíchnout i detailní popis funkce jaderného reaktoru, který vysvětluje Legasov u závěrečného soudu. Byla zde vyobrazena i politická nálada v tehdejším Sovětském svazu a provázaností s tehdejší KGB, která měla i podle skutečných análů jadernou elektrárnu Černobyl ve své jurisdikci a řídila i její vedoucí představitele. Závěrem, seriál je bezpečně nejlepším obrazem, co se tehdy v dubnu 1986 stalo v Černobylu . Pět hvězd zcela oprávněně. ()

Matous555

Poutavé zachycení katastrofy minulého století. Nemusíte být jaderným vědcem, abyste pochopili příčinu. Ale tento seriál není jen o tragédii, nýbrž o lži, a právě tímto na mě zapůsobil mnohem více než podobné filmy/seriály o Černobylu.  Musím pochválit také casting, obzvláště Stellan Skarsgård podal neskutečný výkon svojí málomluvností. Akorát mě mrzí, že seriál nebyl natočen v ruštině, i když chápu důvody, proč to nešlo. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD