Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

CJD

Velmi silný seriál. Napětí, strach, zoufalství, beznaděj. Celou sérii mi běhal mráz po zádech, tohle se přece nemůže stát ani v nejděsivějšich snech. Ono se to stalo. Arogance, absurdní chyby, lidská blbost a pýcha. Vše zkoncentrováno v 5 dechberoucích dílech. Zažil jsem to jako dítě, ale co si o této katastrofě pamatuji je zhutněno v seriálu: série “uklidňujících” lži a rozčarování nad leaknutou pravdou. Seriál ukázal to, co by se nemělo zapomenout. Dne 26.4.1986 ve 1:23:45 se otevřelo peklo na Zemi. 10/10. ()

zelda82

Jasne, urcite to neni realita jedna ku jedne (tvurci to koneckoncu v zaverecne montazi sami priznavaji), nicmene to nic nemeni na tom, ze Cernobyl je strhujici, mrazive drama, ktere ukazuje obetavost, hrdinstvi a nesobeckost na strane jedne a zabednenost a slepou poslusnost na strane druhe. Rozhodne doporucuji zhlednout. ()

mala_kea

Způsob, jakým tvůrci byli schopni vytvořit na jednu stranu poměrně přesnou rekonstrukci více než 30 let starých událostí a na druhou stranu do svého díla zakomponovat vysoce aktuální poselství o ceně za lži, které je dokonce podtitulem této minisérie, je fascinující. Ani na chvíli to nepůsobí jako nějaká na sílu tlačená agitace, nicméně přesah do současnosti je naprosto zřejmý. Unikátní projekt, který je zcela zaslouženě na vrcholu žebříčků. " I was in the toilet" ()

Faila

Kritizovat není z mého pohledu co. Za prvé jsem nesmírně ráda, že se podobné seriály točí, protože jsou lidé a události, které by se měly připomínat. Nemluvě o tom, když se to udělá takhle dobře. Seriál si podle mě na nic nehraje, určité odchylky od skutečnosti jsou pochopitelné a smysl všeho toho dění nijak nemění. Tvůrci zde vyloženě neukazují prstem a nehodnotí a přesto si z nabídnutých informací dokáže každý udělat vlastní obrázek. ()

Quipido

Dobrý seriál, který ale reality přitáhl za vlasy na můj vkus trochu moc, za účelem dramatizace - a má tu drzost prezentovat se jako věrohodný popis skutečnosti. ()

Evander

Tentokráte jsem zcela výjimečně okomentoval jednotlivé epizody, což u seriálů nedělám, ale v tomto případě mi to přišlo tak nějak vhodnější. Zde již jen doplním, že tento nadmíru povedený seriál považuji za počin na jedno zhlédnutí. Asi jen opravdu málokdo bude mít nutkání pustit si seriál znovu, byť by to mělo být třeba po letech... ()

hEROic

Naprostej masakr! Už jsem to psal u Narcos, takovuhle atmosféru dokážou vybudovat jenom skutečné události. Je to zkrátka koncentrát deprese, úzkosti a znechucení, který nutí člověka přemýšlet a zase přemýšlet. Zřejmě první věc, která se v mých očích limitně blíží 100% hodnocení. A to to píšu s notným odstupem. ()

brumbrum

Fajn. Ten pruser si pamatam velmi dobre, nahnali nas oslavovat prvy maj do ulic, aby sme ukazali, ze sme ziaru-vzdorni svazaci! Do skol sa zaviedla mliecna akcia, slamky boli oranzove a velmi masivne, cela republika z toho robila pluvatka, strielalo sa vyzutymi papierikmi cely den a bez vynimky vsade. Mliecnymi sackami sa na skolach decka ohadzovali, stare sacky smrdeli za komunistickymi skrinami jak svina. Nasa rodina sledovala na ORF a Slobodnej Europe, co sa vlastne stalo. Radio malo zablokovanu zapadnu normu UKV, ale sused robil v Tesle, takze nam to volako preletoval :-). Pamatam si ludi, co sledovali len komunisticke media a ked som nejedneho varoval, ze na Zapade to hodnotia hodne inak a ze treba zostat doma, viaceri sa valali po naprsanej trave, aby dokazali, ze sa im na druhy den nic nestane. Ta generacia pomrela vo velkom na rakovinu, v podstate len z nasich najblizsich minimalne 20 ludi by som napocital. Dodnes su radiacne mapy, kde sa nemaju zbierat jedle huby, pretoze svieta este dodnes. Ked idete na huby, kuknite si, ci nebudete svetielkovat, pretoze huby radiaciu nacucavaju super. Serial bol PECKA, by som dal 10* ()

agassi68

Nikdy bo som si nepomyslel, že ma nejaký seriál takto emocionálne zasiahne. Ale ako už niektorí konštatovali, ide skôr o 5 hodinový film. Znovu sa potvrdilo,že skutočnosť predstihuje akúkoľvek fikciu. Vďaka tvorcom sme si mohli túto katastrofu prežiť aj my.. ()

domirovec

Je naprosto a teď úplně bez jakékoliv ironie nebo sarkasmu neuvěřitelné jak moc jsem si tento skvost užil. Pět hodin čisté beznadějnosti, strachu a hněvu. Vzdejme tedy hold všem, kteří se udíleli na záchraně Evropy před nepředstavitelně velkou katastrofou. Za mně zatím nejlepší televizní počin vůbec. ()

GOREGASM

Neskutečná těžká, věcná, emocionálně vypjatá exkurze do jedné z nejčernějších kapitol světových katastrof, které jsme v novodobé historii zažili. Ta deka, která mě postupně zcela přikryla se dá svou tíhou přirovnat k vrcholným filmům zpracovávajícím holokaust, u kterých je vám také ouzko a polykáte na sucho veškerou hrůzu, která na vás z plátna, případně z telky zírá a pohledem neuhne. Chernobyl je svým pojetím neústupný a nekompromisní. Ohlušující decibely přidává audiovizuálnímu prožitku soundtrack islandského zázraku, Hildur Guðnadóttir, která přesně svou jedinečnou kompozicí, vyhloubí kráter do centra vnímání každého diváka. Bude vás z toho bolet hlava, budou se vám v makovici prohánět spousty myšlenek, budete pociťovat lítost a soucit vůči lidem, kteří jakkoliv v Černobylském neštěstí sehráli svou roli. Tvůrčí tým Mezin/Renck natočili více než pětihodinové veledílo, během něhož možná pocítíte nepříjemný pocit, který jste vůči našemu vzdálenému, východnímu sousedovi už dlouho necítili. Obsahově dokonalé, emocionálně zdrcující. 100% ()

korok

"Když pravda uráží, pak lžeme a lžeme, dokud nezapomeneme, že nějaká pravda je. Ale ona pořád je. Každou lží si děláme u pravdy dluh. A dřív nebo později se musí splatit." Škoda, že od dob sovětského svazu, se toho v novodobém Rusku, do dnešních dnů, v tomto směru nic nezměnilo. Úžasná minisérie, kde by se atmosféra, při sledování každého dílu, dala krájet. ()

dalziel

Z tej atmosfery v riadiacom velíne mi naskakovala husia koža.Perfektná miniséria.Odporúčam hlavne tým ktorý to nezažili.Myslím dobu v ktorej sa to stalo a to aj napriek tomu že sa jedná o dramatizáciu udalostí a nie všetky korešpondujú s faktami. ()

TheSompeque

Normálně tady o seriálech nepíšu z několika důvodů. Zaprvé se to kvůli délce těžce hodnotí jako jednotný celek, zadruhé to zkrátka zabere víc času než si pustit nějaký film. Každopádně u Černobylu chci udělat výjimku. Takový "boom" jsem u seriálu ještě neviděl. Po ne zrovna šťastném zakončení Game of Thrones přišlo HBO s minisérií, která nám přinesla historické drama o masivní havárii v Černobylu. Před touto sérií vyšly desítky, ne-li stovky dokumentů, které nám sdělily co se tam stalo - ale Černobyl od HBO na to jde jinak. Jde na to více osobněji. Během pěti epizod se odprezentuje událost z několika úhlů - od obyčejného občana města Pripjať po samotné pracovníky elektrárny. Série tak dostává dynamiku díky několika postavám, které jinak smýšlejí, mají jiné cíle a životy, které se díky havárii mimořádně změnily. Co mám rád na historických filmech/seriálech je to, že se tvůrci snaží přiblížit určité éře, kterou pravděpodobně známe z vyprávění nebo dějepisu a je nám zkrátka vzdálená. Skvělé na tom je, že danou historickou etapu autoři dostanou do podvědomí, pokud to pochopitelně udělají dobře, a to Černobyl rozhodně udělal. Ačkoliv tušíte, co stane a jak to dopadne, tak i přes to zatajujete dech při sledování. O to víc je to silnější, když víte, že koukáte na něco, co se opravdu stalo. Jasně, byly tam určité historické nesrovnalosti, ale upřímně, kdybyste si to nepřečetli někde v zajímavostech na ČSFD, že tohle se stalo až později a tahle ženská neexistovala a tohle a támhle, tak o tom nevíte a ve výsledku by to sérii nijak neuškodilo. Atmosféra je přesně taková, jaká by měla v dané době být - strach, bezmoc, zoufalství. A toho je Černobyl plný. V úvodu jsem zmínil svůj vztah k seriálům a tento udělal přesně to, co málokterý - držel si svou laťku vysoko, od začátku do konce. Žádná hluchá místa, která by narušovala tak vypjatou atmosféru. Absolutní seriálový skvost, který dlouho nebude mít obdoby. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD