Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

petikacka

TY VOLEEE!!! Myslela jsem si, že o Černobylu už vím všechno, oóóó jak hluboce jsem se mýlila...GENIÁLNÍ...NAPROSTO FASCINUJÍCÍ...MRAZIVÝ...SYROVÝ NA KOST...VLASTNĚ TÉMĚŘ DOKUMENTÁRNÍ a přesto napínavý i když všichni víme co se stalo...Tento seriál se doufám zapíše do dějin kinematografie stejně jako katastrofa v Černobylu se zapsala do dějin, ovšem s opačným znaménkem...Dále chci pochválit dokonale dobové vyznění...Ten socialistický marast který byl i u nás, ale v Rusku bylo vždycky všechno non + ultra...No Ukrajina si vůbec s Rusákama užila a dodnes užívá svoje...Jo to mají za to, že se za války spojili se skopčákama proti Rusku, ale to už je zase jiný příběh... Opravdový majstrštyk!!! Nejhorší byl pro mě paradoxně až ten konec s titulkama a dramatickou hudbou...To mi chodil mráz po celém těle...PROČ PŘEMÝŠLET NAD NĚČÍM, CO SE NIKDY NESTANE?! TAK TO JE ZVRÁCENÉ MYŠLENÍ , ZEMĚ, KDE ZÍTRA JIŽ ZNAMENÁ VČERA...Chce se mi zvracet i brečet současně...Jak říkám naprosto geniální!!! Za mě 100% (poprvé!!!!) ()

Gulde

Snad nikdy se mi nestalo, abych sledoval hodiny, které zbývají do další epizody nějakého mého oblíbeného seriálu. To jsem poprvé okusil až nyní. Černobyl je seriálová (nebo lépe řečeno asi miniseriálová) dokonalost. Pro sledování dokumentů, čtení informací a vlastně všeho spojeného s černobylskou jadernou havárií jsem měl slabost už od mala. Proto jsem také zbystřil, když jsem zaslechl, že se připravuje minisérie na toto téma. Ale že výsledek bude takový, to mne ani trochu nenapadlo. Atmosféra je hutná, ale není nějak uměle dotvářená - to dělají samotné události, které se tehdy skutečně udály. Všechno to jde epizoda po epizodě, od událostí před výbuchem, postupně po vteřinách, minutách, hodinách, dnech, týdnech, až po měsících od onoho osudného 26. dubna 1986. Seriál dle mého dokázal brilantně vystihnout podstatu toho všeho - lidskou povahu. Od neskutečné nadutosti a tuposti, až po neuvěřitelné sebeobětování. Vizuální stránka úžasně doplňuje onu tíživou atmosféru - ať už jde o práci s kamerou nebo se zachycovanými detaily. A hudba? Ta je taky kapitolou sama pro sebe. Zdejší hudba je tíživá ani ne tak svým vyzněním, ale právě svou nenápadností. Hudba tu jen podkresluje onu atmosféru. Neříká vám, jak to je často u filmů a seriálů, jak máte na co reagovat. Nevede vás dějem za ručičku. Neupozorní vás na to, kdy se máte zděsit, kdy se máte divit, kdy se máte pousmát. Tady vás hudební podkres uvrhne do té tíživé atmosféry a nechá vás tam samotného, a to je na tom to děsivé, ale zároveň dokonalé. Ale zbytečné se tu o tom více rozepisovat. Tohle by každý měl vidět na vlastní oči, a pak teprve pochopí. Smekám před tvůrcem Craigem Mazinem - nikdy bych neřekl, že člověk co stvořil několik pokračování Scary Movie může dát dohromady něco tak neuvěřitelně působivého. Otevřeně se mu omlouvám za svou pošetilost. Pro mne rozhodně nejpůsobivější a nejlépe zvládnutý seriál/minisérie vůbec. ()

DuanBerry

Nemyslím si, že by zrovna tohle byl ten nejlepší seriál na světě, i když popravdě toho autorům mnoho vytknout nelze. Co mi ale přišlo přece jen trošku američtější, než by odpovídalo reálnému předobrazu, byla závěrečná řeč Legasova o lžích Sovětského svazu. Tady mi ten morální apel nějak neseděl, byť samozřejmě svůj účel, abych se zajíkal dojetím, skoro splnil. ()

Martinius

sotva najdete serial/film s tak bezutesnou, skrusenou a beznadejnou atmosferou ako je cernobyl. to znamena, ze tvorcovia vycerpali studnu autentickosti do poslednej kvapky. pre tych, co si pamataju a nemaju potrebu idealizovat minulost - zivot v komunizme bol presne taky. vsetka ta bezutesnost, ktora z cernobylu sala, je odzrkadlenim bezneho kazdodenneho zivota v lziach, v ktore uz vtedy sice realne nikto neveril, ktore vsak mali nad ludmi stale zdanlivo neobmedzenu moc... ()

M1k9

Dokonalé v mnoha ohledech. Chernobyl patří mezi to nejlepší co jsem kdy viděl. Málokdo čekal takové zaměření na detaily a dotažení všech myšlenek. Pátý díl byl set sakra důležitý a de facto celou minisérii korunoval. Každý "režim" si zaslouží něco takového. Snad se s odstupem času dočkáme i kritiky USA apod. 10/10 ()

Blue.Shark

Mistrovská práce, geniální převedení reálných událostí do zábavnějšího formátu, nežli je dokument. Perfektní výkony herců, šokující a špinavý příběh, který se drž pravdy, co to dá (a do té míry, aby se na to dalo koukat). ()

TheSpearCZ

Ze všeho nejdříve... Chernobyl je seriál, který má svoje momentální hodnocení jednoznačně zasloužené, je to pecka a kvalitativně bych to přirovnal jedině k Band of Brothers. Přitom každý díl je ve výsledku úplně jiný, řeší se tu různé věci a nedá se tu ani určit highlight celého seriálu, protože tím je seriál celý (ze začátku samotná katastrofa, potápěči, horníci, likvidace zvířat, "polomrtvá těla v nemocnici" nebo závěrečný soud). Atmosféra je neskutečně mrazivá (opravdu lepší atmosféru jsem mezi seriály, ale ani filmy NEVIDĚL) a přitom je to jedna velká deprese (víte co se stane...) a u některých (většiny) momentů ani nedýcháte. Co se týče herců tak tady je jasno... Jared Harris se Stellanem Skarsgårdem si ukradli celou show pro sebe (ostatní byli také výborní) a bavily mě hlavně jejich schůzky s Gorbačovem, šéfem KGB a zbytkem politiků Sovětského Svazu. Všichni co se na tomhle seriálu podíleli by měli dostat zvláštní cenu, protože tohle se jen tak někomu nepovede. A lépe tahle katastrofa a realita před 30 lety vystihnout nešla. /100%/ ()

bufanda8

Nejsem zrovna seriálová fanoušek, ale myslím si, že tento záměr se opravdu povedl. K široké veřejnosti se dostalo (v dnešní době tou nejpoutavější formou - narozdíl od knih nebo dokumentů) svědectví o poměrně zásadní události, která měla vcelku katastrofální následky... a to vše jen proto, že nějakým soudruhům nejspíš chyběl v kritických situacích mozek, a že elektrárna postrádala jakýkoliv nouzový plán, jelikož vše v SSSR je dokonalé a chyby zde neexistují. Ano, seriál je samozřejmě o to tísnivější a mrazivější právě proto, že se nejedná o žádný výblitek scénáristy, ale o poměrně věrné zachycení tédle noční můry, která se tehdy jednoho jarního rána stala. Pro Evropu je dle mého názoru černobylská havárie zásadní stejně jako holokaust nebo snad válka v Jugoslávii... nejedná se o technické selhání nějaké blbé elektrárny, ale o selhání hrstky debilních lidí, jejichž názory však můžou mít celkem devastující účinky, ... takže je fajn si to neustále připomínat. Třeba i seriálem Černobyl. ()

Blueeyes

Černobyl se divákovi dostane pod kůži. Zobrazuje události, následky a příčiny s takovou dávkou deprese, že se to chvílemi docela těžko snáší. U sledování jsem měla několik momentů, kdy jsem doslova tu beznaděj a tíseň cítila. Na pár scén zcela jistě už nikdy nezapomenu. Je to autentické, dokonale zahrané, řemeslně poctivé, chvílemi až na dřeň naturalistické, působivé drama.. Tak proč "jen" čtyři hvězdy? Jednak jsou to hodně silné čtyři hvězdy a jednak proto, že ač nerada, vidím v téhle sérii trochu nevyrovnanost v kvalitě. Strhující, nezapomenutelné chvíle jsou vykoupeny některými na můj vkus zdlouhavými pasážemi. Typicky ten odstřel zvířat, nebo evakuace vesnic, tohle chtělo střihnout. Navíc mám malinko dojem, že to plné hodnocení se týká spíš velmi silného tématu a samotné události, než že by odráželo kvalitu seriálu. Trošku bych v něčem ubrala a namísto toho přidala prostor některým postavám, jejichž role byly fascinující a zasloužily by mnohem víc místa ve scénáři. Hasiči, jejich rodiny, obsluha reaktoru, horníci. Horníci mimochodem představují jednu z nejlepších částí série. Sto procent ode mne Černobyl nemá, ale i tak jej hodnotím jako velice kvalitní počin a můžu ho na každý pád doporučit. ()

poet

Udalosť na ktorú sa nesmie zabudnuť dostala zrejme najlepšie možné spracovanie. Sugestívne, silne bez odbočiek a priamy zásah ktorý rozmeta divaka lepšie ako grafit po Chernobyle... ()

Pawlisman

5 s odřenejma ušima. Ty americké filmové prvky mě tedy někdy užíraly a shazovalo to realitu celého díla. Filmové efekty, srdceryvné dialogy a hrdinské menší či větší činy. No, prostě, okaté a škoda.. ()

MIMI.kry

Dokumenty i dramatické filmy o jaderné havárii mě zajímají už delší čas. Stejně tak jako nedaleké "město duchů" Pripjať. Konečně vznikl i seriál, který dokázal oslovit široké publikum. Na tuto pohromu a na vše, co s jadernou katastrofou souvisí, by se zapomínat nemělo. Silný námět, který se stal právem nepřehlédnutelným filmovým počinem letošního roku. ()

Danny

Černobyl si zcela podmanil mou pozornost už během první scény, která se odehrává pár okamžiků po výbuchu. Líbí se mi, jakým způsobem dokázali američtí tvůrci oživit události z roku 1986 tak, aby to bylo stravitelné a „zábavné“ pro moderního diváka. Poněkud krátký, ale jedinečný zážitek. Tak bych popsal svůj dojem z celé minisérie pocházející z dílny HBO, kde nevynechali vskutku žádný detail jaderné katastrofy a vsadili na skvělé herce. ()

Jiu

Plne skore bez debaty. Majstrovska filmarcina, skveli herci, scenar, prostredie, kostymy, rezia, ziadne hluche miesto za cely cas stopaze. Napriek tomu, ze presne viete ako sa to skonci, vas drzi cely cas v napati. Za mna ziadna vytka a plna spokojnost. ()

Klara

To nejlepší z nejlepších, co letos HBO nabídlo. Po každém díle mi bylo psychicky a fyzicky špatně a poslední díl byl jedna velká emocionální jízda. ()

Muel

| HBO Entertainment | Extrémne depresívny pohľad na jednu z najhorších katastrof v histórii. Z hercov dominoval Stellan Skarsgård, o neuveriteľne hutnú atmosféru sa postaral majstrovský soundtrack. Milujem to. | Hodnotenie: 10/10 | ()

M.E.K.Y

Gorbačov: "Skutečnou příčinou zhroucení Sovětského svazu mohla být jaderná katastrofa v Černobylu." MASTERPIECE VE VŠECH OHLEDECH! ()

krauset

Doslova zářivý vítěz. Na Černobylu ani snad není nejlepší ta katastrofičnost, ale způsob, jakým mění žánr z epizody na epizodu. Od ryzího postapo (střílení psů) k soudnímu proceduralismu přes špionážní thriller, od detektivky až k politickému dramatu. Osobitou atmosféru pak pomáhá budovat i velmi minimalistický, fenomenální soundtrack. Ne že by byl seriál bez poskvrny. Je možné si stěžovat na démonizaci jádra, nepřesné zobrazení nemoci z ozáření či dosti ahistorický, západní náhled na svět hlavních kladných postav. Nicméně málokteré drama takto otřese televizním světem. Bylo mu těžší uniknout než radiaci. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD