Šialený Max 2: Bojovník ciest

• Česko Šílený Max: Bojovník silnic (viac)

Jen málo snímků v historii akčních filmů se může rovnat Šílenému Maxovi 2. Nabitý dobrodružstvím, rychlostí i krveprolitím vás vystřelí do světa, kde se post-katastrofická budoucnost setkává s mytologií minulosti. Nebo jednodušeji, jeden z nejúžasnějších kaskadérských filmů vůbec. Před sérií Smrtonosných zbraní a Maverickem (1994) se Mel Gibson proslavil jako Max, osamělý hrdina brázdící australské silnice v nikdy nekončícím pátrání po palivu. Proti němu a hrstce obránců skladu s palivem stojí bizarní válečníci pod vedením Humunguse, který nebere žádné zajatce. Když začne bitva, není cesty zpět, „divoká zábava a fantastický zážitek z filmu." (Sheila Benson, Los Angeles Times). Se Šíleným Maxem na vaší straně nebude o akci nouze. (Magic Box)

Jara.Cimrman.jr

"Krouží a krouží. Útočí a útočí. Jako vzbouření mravenci pomatení pachem benzínu." Žít v postapokalyptickém světě, tak se nejdřív postarám o bezpečí, pak o jídlo a nakonec si najdu koutek na sex. Tady však jde o pohonné hmoty, o které se bojuje a přitom se projede spoustu paliva. Takže dává to smysl? A není to jedno? Akce je to tiž parádně béčková, která navíc nabízí jedinečná vozítka, nádhernou Válečnici s lukem a zábavného Gyrokapitána s hadem. Proti tomu rozhodně nic nemám, jenže ten legendární Max mě nechává poměrně chladným. ()

CheGuevara

Doba pokročila a akční scény jsou vytříbenější, akčnější, rychlejší a efektnější. Ale dosud jsem neviděl žádnou jinou, která by předčila tu závěrečnou ze Šíleného Maxe 2. ()

H34D

Paradoxně teprve druhý díl řádně (v intencích béčkového filmu) představuje postapokalyptický wasteland, kde nevládne žádný řád, společná civilizace, ani smysl pro rodiny, vše se točí kolem pořádných bouráků a tedy šťávy, co je pohání. Max je schopný žoldák a za pár kanistrů benzínu se vrhne do automobilového souboje s celým ozbrojeným klanem pouštních pirátů. Osobně mi možná více vyhovovala jasnější dějová struktura prvního Mad Maxe, než "volnější" dvojka, ale celkově se jedná o trošku zábavnější, akčnější a snad i více vzrušující film... Poctivé osmdesátky, které ani dnes vyloženě neurazí! 6/10 ()

dobytek

Oproti prvnímu dílu víc akce a lepší honičky, nicméně nějaká logika se z filmu jaksi vytratila. Vždycky když tenhle film vidim, tak v něm najdu nějakou další nelogickou věc. Nechápu, kde třeba uprostřed pouště berou jídlo a vodu. Sice tam pěstujou nějaký prasata a slepice, ale ty žerou co? Asi písek. Nebo jak je možný, že Humungus je tak namakanej. Těžko tam má někde za rohem posilovnu. A těch věcí je mnohem víc. Dávám tomu nakonec taky 4 hvězdičky, ale pro mě je teda první díl lepší (jsem asi vyjímka). Neni to špatný, ale hlavně v tom nehledejte žádnou logiku :-) update 21.3. 2007 To samý jako u Mad Max 1... Taky jsem se tentokrát u toho chvílema nudil, ale 4 hvězdičky ponechávám. ()

Skejpr

Jo, tohle je už lepší. Ke slovu se konečně dostává něco jako filmařina a i když je Mad Max: The Road Warrior pořád ještě především béčková exploatace, funguje to, místy až nečekaně dobře. ()

Shit

Tenhle díl je přesně takovej, jak měl vypadat první. Prostě správně postapokalyptická atmosféra, vostrej pirát silnic Mel Gibson a proti němu pěkně drsný protivníci, i když teda zrovna ten úplně nejhlavnější měl jen nějaký malý trenky a vypadl spíš jako otrok a druhej hlavní mělo zase díry na prdeli, takže vypadal jak když vylez z nějakýho sado maso salónu, ale jinak pankáči to byli parádní a skvělý soupeři pro Maxe, ale trošku zamrzelo, že se nekonal žádnej závěrečný souboj, ale jinak už neni na co bych si moh stěžovat. ()

Morien

Oh boy, tomu říkám jízda až srdíčko usedá. Oproti jedničce (která působila jako parodie sama sebe) se zde nachází uvěřitelný fikční svět, větší rozpočet, promakanější výprava, pravděpodobnější scénář, napětí jako bič a taky konečně sympatické postavy. Bruce Spence je zlatíčko od hadů až po nádherný předkus a kdo by nechtěl malé bojovné děťátko s bumerangem domů na hraní. Mel nemluví a krvácí a tak je to asi taky dobře. Celkově velmi pohledný zástupce kategorie filmů "guilty pleasure", u kterých se člověk až zase tolik nestydí, že se na ně dívá. ()

choze

"...A V TOMTO VÍRU ZKÁZY BYLI OBYČEJNÍ LIDÉ ZNIČENI A VYŘÍZENI... " Výpravný a svižný akční film s drsným hrdinou, sympatickou komickou postavičkou (výborná je scéna, kdy Spenceovi ztuhne při sledování znásilnění ten jeho přiblblý úsměv na rtech), patřičnou dávkou brutality, akce a humoru, přičemž závěrečná honička je jedna z nejlepších, jaké kdy byly natočeny. Podobně jako režiséři jiných volných trilogií, které začínaly na přelomu 70. a 80. let jako ultralevné amatérské počiny a pokračovaly několikanásobně nákladnějšími studiovými remake-sequely v 80. letech jako Coscarelliho PHANTASM či Raimiho SMRTELNÉ ZLO, i Miller řácky šlápl na plyn, aniž by se přitom ale výrazněji zpronevěřil originálu. I když byla trojka ŠÍLENÉHO MAXE pro mnohé zklamáním, myslím že si tahle série dokázala udržet velice dobrou úroveň (hlavně se díl od dílu výrazně vyvíjela) a i třetí díl válcuje většinu ostatních žánrových kousků, většinou levných italských napodobenin nebo Pyunových cyborgáckých béček. ()

Segrestor

Punk pronikl i do tohoto dílu a je to dobře. Padouši zůstali stejně barbarští a ujetí a lační po krvi a naftě (něco jako postavy seriálu Dallas), jen Mel Gibson poněkud dozrál. Pořád v něm bublá vztek ze ztráty manželky a svého miminka, ale už se docela adaptoval. Nyní se uspokojuje dlouhými přojížďkami po širé australské krajině a pro litr nafty by zazpíval i klezmeru. A tak se stane, že se mu do cesty připletou dva svárlivé elementy. Zdroj nafty a "dallasští". Film pozbývá poetičtějších prostojů, které jsme zažili u prvního dílu a tím je daleko koukatelnější. Chápu, že je považován za nejlepší z celé série. ()

Gilmour93

„Jeho lidé stříleli po všem z kuše, myslel si že je to známka punku, ropnou touhou připomínal G.W.Bushe, myslel si že je to známka punku, do nádrží cpát ji chtěl a taky do sudů, myslel si že je to známka punku, oblíkal se přitom jak kluci z gay klubů, myslel si že je to známka punku...“ Humungusi, Max ti rychle vysvětlí, že punk je jinde.. Dramaturgicky a vůbec technicky mnohem sebejistější než jednička, několik originálních nápadů (brána z autobusu, pes na spoušti), kostyméři, co se moc nepředřeli a kaskadérsky náročný závěr s cisternou jedoucí na turnaj plážového volejbalu. Zkrátka solidní mustr pro další tvůrce béčkových explicitních postapokalyptických kousků, v nichž pod nánosy bláta či písku krev zasychá rychleji. „And the Road Warrior? That was the last we ever saw of him. He lives now... only in my memories.“ ()

Psema

Wow. Vedle jedničky vlastně mistrovské dílo, které je nasáklé atmosférou, narvané kulervoucí akcí a hlavně má konečně děj a postavy, k nimž baví přimknout. ()

Hal_Moore

Že by na tom Šíleném Maxovi opravdu něco bylo? Po prvním díle jsem naprosto nechápal jeho až skoro legendárního kultovního postavení v Melově filmografii. Po druhém díle už tomu tak trošku přicházím na kloub. Druhý díl Šíleného Maxe je epičtější, akčnější a spádovitější než jeho předchůdce a co do kvality jej rozhodně předčí. Mel teprve zde začíná být tím známým drsným hrdinou, který nejde pro peprnou hlášku či pořádnou ránu daleko, přesně jak jej všichni znají z jeho pozdějších filmů. Řekl bych, že až s dvojkou Šíleného Maxe pořádně nakopnul svou kariéru o obrovský kus dopředu a dle mého je to právě tento film, který by se měl považovat za milník v jeho bohaté kariéře. ()

TheDarKnig

Neuvěřitelný rozdíl oproti jedničce, Miller jako by náhle přeřadil z těžkopádného šplhání se do kopce na jedničce rovnou na šestku a F1 závodění. Všechno co v prvním díle vůbec nefungovalo (děj seskládaný bez ladu a skladu s absencí jakékoliv pořádné gradace nebo motivací, postavy pronášející dialogy na úrovni Asyla a hrající většinou také skoro na jeho úrovni, akce, která nemá co poskytnout, snad až na tu úplně poslední a to není zrovna taky žádný zázrak a prostředí, které člověku absolutně neřekne, že by tohle jakože mělo být něco postapokalyptického a zabíjí tak poslední potencionální možnost pro to, aby člověk mohl najít nějaké plus kromě samotného Mela a jeho ženušky a čistě z kuriozity té pošahané teplé partičky motokovbojů), tady náhle buď vůbec není nebo naopak většinou je ve formě, dotažené prakticky téměř do dokonalosti. Vlastně jediné mínus, které jsem za celý film našel, byly občasné trochu nelogické reakce postav, jenže to se dá najít prakticky všude, že. Kvituji i to, že Miller se hezky distancuje od prvního dílu i tím, že v úvodu hezky poConanovsku uvede vyprávěčem tu "legendu" a nejen konečně trošku doplní i důvody, ale vizuálně značně schopně vykreslí minulost Maxovu. A pak již nic nebrání tomu si tento zdařilý postapo nářez užít se vším všudy. Příběh má pevně danou strukturu a směr, postupně nabírá na obrátkách a vrcholí vskutku nezapomenutelnou akční sekvencí v závěru, která nejenom že je brutálně poctivá, ale také nápaditá a adrenalinem nabitá. A stejně jako celý film profesionálně natočená a nasnímaná. Kamera zde funguje fakt výborně, umí v akci přecházet z detailů a pohledů "řidiče" na hezké průlety nad bojem nebo mimo akci nasnímat skoro umělecké scenérie či barbarské "rituální" běsnění. Stejně schopně je film i sestříhaný, např. pohled na zcela klidného Maxe uprostřed všeobecného zmatku má navíc komediální hodnotu. V ději Miller nezapomíná teď už i na hodně schopný humor, není ho moc, protože samozřejmě tenhle film měl být hlavně o drsném střetu klasicky rozdělené postapo společnosti na ty... naprosté šílence a ty, co se snaží šílenství odolat (jak už víme z děl Stephena Kinga, ta hranice mezi bývá často tenká, zřejmě to dle trailerů na Fury Road bude znovu tak trochu tématem i v dalším pokračování Maxe). Ale když už je tématem to šílenství, proč ho nevyužít i pro šílený humor. A myslím, že jakožto se Mad Max stal inspirací pro snad všechny koncepty rozpadu civilizace a zemské populace, které chtějí být taktéž jakousi satirou či jen a prostě dostatečně brutální, ale chorou a divokou výpovědí o stavu našich milých sousedů a nás samotných, nu tak se mu to asi povedlo. Punk rockové účesy, hokejové Voorhees masky, piercingy, náušnice, řetězy, BDSM kožené oblečení, auta upravené a vyzbrojené jak by je vytáhly rovnou ze skládky, vlastněné úchylem a neodolatelně teatrálně pojaté vystupování zvané anglicky batshit crazy (Humungus a jeho "You disobey me! You puppy!", to jen tak člověk nezapomene), to vše samotné už je vlastně jakýsi zvrhlý pokus o humor, ovšem film samozřejmě nezapomíná ani pro normálnější šílený humor, ehm.. Postava Gyro Captaina je toho důkazem. A pak je tu Max, který překvapivě nemá tolik prostoru jak bych čekal (a celé je to vyprávěné jako taková mozaika), ale nakonec se jeho úkol i přes možná trochu nešťastně zvolený postup vykrystalizuje a můžeme si užít nějakou tu brokovnicovou srandu. Ale přesto bych větší důraz na něho vzhledem k uvedení čekal. Film se každopádně s divákem vůbec nemazlí, dojde i na brutálnější mordy a celé je to opravdu.. nu drsný a neodpouštějící akční pouštní inferno. Dal bych spíše čtyři, ale vzhledem ke kulturnímu vlivu filmu a tomu, že jsem si to po jedničce dokázal o to víc užít, trochu neobjektivní hodnocení - plný počet. () (menej) (viac)

TeeAge

|| Scenár: Terry Hayes, Georhe Miller, Brian Hannant | Hudba: Brian May | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: Kennedy Miller Productions | Rozpočet: 4,5 miliónov $ | Tržby: 49,000,000 $ | Ocenenia: Saturn Award (Best International Film), Australian Film Institute (Direction, Sound, Production Design, Costume Design, Editing, Music, Cinematoghraphy) Avoriaz Fantastic Film Festival ( Grand Prize - George Miller), L.A. Film Critics Association Awards (Best Foreign Film) || Návrat Mad Maxa vo velkom štýle. Veľká výprava a lepšie triky však nepriniesli čakaný úspech, omnoho skromnejšia jednička bola tržbovo dvakrát úspešnejšia. Tak isto i u mňa, vedie jednoduchšia jednička, ktorá mala pre mňa viac filmovej duše. Postapokaliptické sci-fi s prapodivnými postavami mi nikdy nesedelo. Scény s kamiónov však na dobu boli fakt ohromujúce. 60% | FullHD, THX, EN DTS | ()

genetique

Film má na to, aby bol dlhší, no tvorcovia sa zamerali na priamočiaru akciu, presne vykreslenie postapokalypsy omnoho dokonalejšie ako v jednotke. Jednoduchá zápletka s veľmi dobrým scenárom. Dokonalé naháňačky áut, berúce dych a ja som len čumel, ako je možné natočiť polhodinovú autovú naháňačku bez akéhokoľvek klišé. Vadilo mi však pár charakterov postáv a že Maxova V8mička skončila v pohrebisku áut. 80%. ()

sniper18

Je to dosť dobrý akčný postapokalyptický film s Melom Gibsonom z jeho známej série. Má výborný príbeh o skvelom vodičovi, ktorý v časoch blízkej budúcnosti, kedy vládne anarchia a nedostatok jedla a paliva bezcielne prechádza krajinou, v ktorej vládnu gangy a rozhodne sa pomôcť jednej civilizovanej osade s cisternou, ktorá je jedným mocným gangom ohrozovaná. So spracovaním som spokojný, film upúta už od úvodu a dobre sa naň pozerá celý čas, jedine by som viac ocenil, keby bol dej trochu rozmanitejší, pretože takto je až príliš priamočiary, no žiadny veľký zápor to rozhodne nie je. Hlavne, že postapokalyptická doba je zobrazená perfektne. Akcie tu nie je málo a je dosť dobrá. Väčšinu filmu tvoria skôr také maličkosti, pri ktorých dôjde k pár úmrtiam a nejaký ten útok na osadu, ale hlavnú pozornosť si bezpochyby zaslúži záverečná dlhá naháňačka s kamiónom, ktorá je plná skvelých zrážok, slušných kaskadérskych kúskov a výborných úmrtí. Táto scéna je rozhodne jedna z najlepších akčných scén s dopravnými prostriedkami, aká sa dá vôbec vidieť. S hereckým obsadením som spokojný, opäť výborný Mel Gibson, bezproblémové vedľajšie postavy a veľmi dobrí záporáci. Réžia a hlavne technická stránka sú prvotriedne, tu nie je čo vytknúť. Po nevýraznej jednotke prišla kultová dvojka, ktorá ovplyvnila celý postapokalyptický žáner. Veľká spokojnosť. Objektívna kvalita filmu- 82%, film sa páči mne na 76%. ()

TheRaven

Se Šíleným Maxem to mám trochu jako s Terminátorem. Když mi bylo osm, dvojka mi připadala výrazně lepší než jednička. Větší rozpočet, víc akce, víc všeho. Postupně se to ale zcela převrátilo. Druhý Terminátor je sice pěkná atrakce, ale na mnohem syrovější a temnější jedničku zdaleka nemá. Totéž druhý Max, který sice nabídne spektakulární honičku, ale to je asi tak všechno, nemluvě o mimořádně jednoduché zápletce, která by vydala tak na dva odstavečky ()

3DD!3

Perfektní, akční sci-fi přesně jak ji mám rád. Už začáteční prolog je úžasný (kam se někdy hrabou ty dnešní), shrnutí důležitých událostí z prvního dílu spolu s výjevy jakýchsi válek, které způsobily konečný úpadek civilizace, jak ji známe. Hned po něm následuje skvělá, automobilová honička s úchvatnými kaskadérskými kousky. Setkáváme se s Maxem, který shání benzín (jako všichni ostatní). Má štěstí. Poblíž je kolonie, která vlastní ropný vrt. Jenže nic není zadarmo... ()

Spiker01

Opravdu o hodně lepší a míň z dnešního hlediska trapnější než první díl. Asi nejzásadnější role Mela Gibsona. Začátek Australský produkce byl těžkej, ale dali nám přece...Mad Maxe! ... 70% ()

Šílený Max počtvrté!

Šílený Max počtvrté!

20.03.2007

Vůně benzínu, písečné exteriéry a jeden vyšinutý ex-policista.Vzpomínáte? Už je tomu bezmála osmnáct let, co se na velká plátna dostal silniční policista v podání Mela Gibsona. Rodinu mu zabili, při… (viac)