Operácia Dynamo bola hromadnou evakuáciou približne 400 tisíc Nemcami obkľúčených spojeneckých - britských, francúzskych a belgických - vojakov z pláží a prístavu francúzskeho mesta Dunkerque. Prebehla medzi 27. májom a 3. júnom roku 1940.. (Continental film)

Dejvecd

Christopher Nolan natočil ďalší senzačný film, ktorý nespolieha na sympatické a prepracované postavy, ale na poriadnu dávku napätia a opulentných akčných scén. Sledujeme tu 400 000 mužov, z ktorých každý sa snaží zachrániť svoj život a život priateľa a na rozdiel od jednej veľkej bitky tu sledujeme vojakov utekajúcich od hrôz vojny. Skvelý film. 10/10 ()

DJ Kritik

Aj z prehry dokážu natočiť film o neporaziteľnosti. Z potupného úteku je tu film o výbornej organizácii a chrabrosti, ale musím povedať, že postavičky podvodníkov zbabelcov a darebákov tu tento snímok zachraňujú. ()

Tominni

Vojenský film o tom, jak dostat ustupující armádu zpátky na ostrovy. Jasná touha po přežití, nervozita, to vše z filmu jen sálá. Nolan rozdělil film to několika příběhů, které se částečně protínají, ale všechny s jediným cílem - jak zachránit, co se ještě zachránit dá. Provedeno výborně a nudit se nikdo nebude, ale......přeci jenom více emocí nebo příběhu by neškodilo. ()

hrumsrt

Geniálního Nolana napadlo napsat prostý film. Válečný film, který ale postrádá bitvu či nějakou pořádně dusivou atmosféru války. Děj je roztříštěný a celé nám to probíhá na několika linkách. Tentokrát to ale není takové otevření mysli a naprosté pohlcení, jak unikátně napsané dílo to je. Není to nikterak kreativní, chybí tam zvraty, překvapení. V podstatě je to tak moc reálně suché. Nebýt standardně geniálního Zimmerova hudebního doprovodu, není tam nějaká zvláštní atmosféra, Skvělý film, jenže tenhle revolucionář z Londýna nastavil laťku tak moc vysoko, že naservíruje-li výborně napsaný a zahraný film je to málo! /viděno v kině/ 70% ()

Hawaj

Taková zvláštní na přeskáčku koláž situací z různý míst, kde je sotva kus příběhu. Sice pěkně natočený, ale to mimum a ještě roztrhanýho děje je zoufale málo na tak epickou událost. Takže výsledek je spíš freska než pořádnej emotivní příběh, který plně emočně prožíváte s hrdiny. Když by se mělo mluvit tak se nemluví nebo minimálně. Uprostřed si uvědomíte že si s náma ještě rejža zahrál pomocí zpřeházenýho střihu, takže vám v těch dějovejch liniích trochu udělá guláš, až máte pocit že se díváte na pilota, kterej z lodi čumí sám na sebe jak bojuje v letadle a ještě si fandí, protože se tam zjevujou stíhačky jak deux ex machina, tedy neohlášený. No prostě random. Jako sorry, ale jak mám pak kurva vědět, kdo je kdo nebo odkud, kdy kdo přilít a v který čase se to odehrává? Střih mezi dnem, nocí a dnem, bez vysvětlení či kontextu… Ne to mi nefungovalo Nolane. Jak se skákáním v čase a dějových liniích jiní tvůrci dokážou skvěle využít a ve finále složit kompaktní útvar, tak tady vám Nolan vysype na hlavu krabici epickej pohlednic a pak se na vás vykašle a katarze zůstala zapomenutá ve skladu. To už mi stejné téma s Belmondem ve Víkendu na Zuydcoote (1964) dalo daleko víc. Nad kecama vo tom jak Nolan něco s chirugickou přesností složil, zůstávám jen nevěřícně kroutit hlavou. ()

DarweyD

Na druhé zhlédnutí ještě mnohem lepší. Ve filmu je dle mého názoru silně znát Nolanův vývoj trošku jinam než jeho filmy doposud, ale stále naprosto dokonalý audiovizuál ve kterém jsem zaznamenal snad jedinou věc (trvající pár vteřin) která mi z nějakého důvodu neseděla. 95% ()

PlysovyMacko

Tvorcovia natočili jednu historickú udalosť z pohľadu troch časových línií - zem, vzduch, voda - ktoré sa na konci pretnú a začali mi dávať zmysel až po druhom pozretí. Postavy sú odvážni hrdinovia aj bežní ľudia. Pekný vizuál aj pláž. Sentimentálny koniec ma prekvapil. ()

dud

Určitě nejlepší válečný film, co jsem viděl. Pravděpodobně taky jediný film, u kterého jsem byl velkou část stopáže zašjprajcovaný mezi sedačkami ve strnulé křeči. K tomu brutálně realistická kamera a Zimmerovo přilévání napalmu do ohně hudebním podkresem. A poprvé mi nevadilo Hardyho mručení! Asi právě projevuju jen čisté hnidopišství a bude to chtít druhou projekci, ale kazí to pro mě Nolanovo hraní s časem. Tři dějové linky s jinak rychle běžícím časem prostě znamenají občasné ztráty tempa, a to i ve chvílích, kdy bych si přál, aby to do mě Christopher rval scénu za scénou, obraz za obrazem, dokud bych teprve po finálním střihu nezjistil, že jsem si překousnul jazyk a vytrhal nehty. Ale to v Dunkkirku chybí. Zatím 85%. ()

ferouser

Osobní žebříčky se otřásají. Já osobně nadšený. Měl sem obavy o to jak se Nolan dokáže popasovat s válečým dramatem,ale strach byl naprosto zbytečný. Skvělý film. Hans Zimmer si jde opět pro Oscara. ()

Vivian

Důstojný způsob, jak si připomenout tuto kapitolu dějin 2. světové války. Drama dovede plně vtáhnout do děje, trikové záběry neruší. Z dějepisu víme, jak operace Dynamo dopadla, takže v tomto filmu nejde o to, jak to celé skončí, ale spíše o to, jak skončí či neskončí jednotliví protagonisté, jejichž úsilí o návrat domů sledujeme. Strhující (a přitom děj nepřehlušující, nýbrž harmonicky podtrhující) hudba tradičně skvělého Hanse Zimmera, dobrá práce se zvukem (plus sound system v kině, jenž samozřejmě dělá své), herci vesměs neokoukaných tváří (Fionn Whitehead) podávají solidní, civilní, jednoduše dobré výkony, a brilantní jsou samozřejmě i tváře okoukané - kupříkladu Kenneth Brannagh, jenž svým výrazem (např. když pohlédne na válečné nebe) dovede sdělit vše. Oceňuji i dílčí příběh civilistů (dokonalý Mark Rylance), tak nesmírně civilních, anglicky klidných a přitom tak statečných. Navíc oceňuji, že ač jde o masakr, obešel se film bez potoků krve, utrhaných končetin, vyhřezlých střev a podobných laciných rekvizit. ()

PaTeXx

Tento hodinu a půl dlouhý napínák představuje Nolanovu genialitu ve filmovém světě. O atmosféře se mi asi bude zdát, protože jsem našel snad jen dvě scény, kdy jsem mohl být komfortně v klidu. Samozřejmě to bylo hlavně díky božímu stupňujícímu soundtracku, ale od toho tam Hans Zimmer je, že jo? Audiovizuální stránka byla taky super (při přeletu Spitfirů, bombardéru nebo při výbuchu torpéda mi málem shořely uši). Co se týče herců, tam toho není moc vytknout (Hardy ani Cillian Murphy nezklamali a Styles velmi příjemně překvapil). Sice tady pár lidí nadává na nepropracovaný příběh (nebo spíš, že žádný příběh nebyl), ale kurva... o co jde? Nolan stvořil další válečnou megapecku, která se může měřit s těma největšíma velikánama. A to ani příběh nepotřebuje. Tleskám. ()

Fanda.Boukal

Neuvěřitelná atmosféra panuje u tohoto snímku. Nolan opět dokazuje, že je výborný tvůrce. Musím také poznamenat že mě velmi mile překvapil výkon Harryho Stylese. ()

JamesVsalix

Tik, tik, tik, tik....napětí....beznaděj....štěstí....čekání....jedna hodina, jeden den, voda, země, vzduch. Žádný ústřední hrdina, film sleduje příběhy náhodných vojáků. Jedna velká bitevní scéna. Komorní válečný film, kde hlavní roli hraje čas. Velmi pevně uchopitelný film s přehlednou fyzickou a realistickou akcí. Žádné jatka....jen napětí. Tíživou atmosféru vyzdvihuje soundtrack Hanze Zimmera, bez kterého nedá Nolan ani ránu, který postrádá nějaký zvučný motiv, pokud nepočítáme tikání hodinek. Špičkový audiovizuál a kino je naprostou povinností. Nolan je Pan Režisér a to mu nikdo nevezme. ()

matolos1

Neberúc ohľad na to, že Zimmerova hudba jediná udáva napätie vo filme, viacerým postavám začíname po čase cítiť ľahostajnosť a vskutku sa nám tu nenaskytne jediná scéna, ktorá by potrebovala také stupňovanie, ako sa javí v soundtracku, tak ja som si po 10 minutách sledovania tohto filmu našiel svoju pohodlnú, ideálnu pozíciu, v ktorej som vedel bez problémov vydržať aj dlhšie. Prečo? Lebo Nolanov skvelý umelecký štýl pre každý jeden obraz vo filme a jeho zručná rozprávačská štruktúra dejových liniek, ktoré sú časovo nezávislé, ale postupne sa stretnú v tom istom bode. Tento film nepotrebuje žiadne katastrofické vojnové zjavy, stačí mu jedna chladná pláž a obloha s lietadlami ( s Tomom Hardym samozrejme). ()

AnthropOcean

Nolanovský spektakulár, aký sa dnes už nerobí. Pôsobivo zvládnuté filmárske remeslo a odretá robota na praktických efektoch robia z Dunkirk jednu z najúžasnejších filmových udalostí nie len tohto roku. Zvukový dizajn je ohromujúci a Hans Zimmer mu veľakrát sekunduje v náletoch pôsobivých zvukových kulís, ktoré rytmicky tykajú a navodzujú úzkostlivý pocit z času, ktorý je takmer rovnako nebezpečný nepriateľ ako nemecké vojská na pevnine a vo vzduchu. A to všetko úžasne previazané v nelineárne prezentovanom príbehu, kde sledujeme niekoľko časových línií simultánne. Keď sa akadémia budúci rok nebude snažiť nominovať Dunkirk aspoň v takom množstve ako Gibsonovu zlátaninu Hacksaw ridge, tak potom asi naozaj vôbec nerozumiem čo film ako umenie má symbolizovať a k akým morálnym posolstvám má ašpirovať. ()

IZFNP

Takýto Nolan tu ešte nebol. Nie tak v tom, že by bol o toľko lepší, ale rozhodne je o dosť iný, na daného režiséra prekvapivo atypický. Nolanove filmy doposiaľ rozhodne boli intelektuálne, no taktiež boli často pátosnejšie, než bolo treba. Na to sme zvyknutí. Pátosu sa Nolan nevzdal ani v Dunkirku, predstaviac tu príbeh menej (pseudo)chytrý, ale o to viac hutnejší. Dokazujúc, že je to Pán Režisér, či točí komiksovú adaptáciu, alebo vojnový kvazidokument podľa skutočných udalostí. Občas mi ten feeling prišiel čiste kubrikovský, naozaj tvrdím, že toto je od Nolana niečo načisto nové. Nolanove obľúbené časové línie sú vymyslené práve tak, aby divák v takej polovici pochopil, ako je snímok poskladaný, a o to viac si začal užívať naratív, prikovaný do kresla sledujúc mohutný a intenzívny dobový obraz jedného miesta v určitom čase. Pre mňa osobne vychytané herecké obsadenie je tento raz len príjemne v pozadí údernej réžie, skvostnej hudby, mrazivého sound editingu (či skôr sound designu) a šikovnej kamery. Pasáže vo vzduchu patria k top pasážam, ale nielen oni, všetko na celom filme pôsobí extrémne reálne. Skutočné lode, ľudia, výbuchy. Nie je to o hercoch, ale o tom týždni, o tom dni, o tej hodine, o tých donekonečna sa vlečúcich okamihoch. O tých ľuďoch, ktorí tam boli, ktorí sa báli o život, ktorí zachránili životy, ktorí prežili a ktorí nie. Rozhodne jeden z tých filmov roku, ktorý sa zapáči širšiemu publiku, než ho žáner predurčuje, a to hlavne vďaka režisérovi, ktorý svojím majstrštykom presvedčí i tých, ktorých žáner vojnového filmu nikdy nebral. A to napriek faktu, že Dunkirk nie je o príbehoch z vojny - Dunkrik je o vojne samej. ()

Knightey

Je to tak trochu zmatene natocene, kde se prolinaji ruzne casove linie. Na to si musi clovek zvyknout. Dej filmu je hodne zajimavy a docela neokoukany na to, ze je to valecne tema. Urcite neco noveho a cloveka to bavi. ()

Adel_ZH

Doposiaľ najslabší film od Nolana. Roztrhaná dejová línia,rozťahané akcie, film nemá nejaký hlbší príbeh a myšlienku, iba ukazuje a približuje príbeh v 40 roku na pobreží severného Francúzska. Aj keď sa snažil o takúto štruktúru mňa to vôbec neoslovilo. Myslela som si , že soundtrack podčiarkne a dá filmu šťavu, ale aj v tom som sa mýlila. Miestami hudba dodávala napätie danej akcie, ale v podstate išlo o skoro rovnakú "hudbu-tik tak" . Aj keď sú pre mňa obaja (Zimmer, Nolan) veľký páni, film som predcenila. Slabé 4* ()

Honzulik

Dunkirk - tak to jsme si užili perfektní válečné drama, které si hodně zakládá na napětí a nepřekonatelně dobrém hereckém výkonu Toma Hardyho. Přitom nechci výrazně snížit výkony dalších, jako Kennetha Branagha, nebo Cilliana Murphyho. Ale Tom je pro mne v současnosti "Megastar", která je zárukou dobrého filmového zážitku. Dunkirk je film, který není složitý a to není vůbec na škodu, protože má spád a nenechá diváka vydechnout až do samého konce. A nelze ještě opomenout fantastickou hudbu Hanse Zimmera. Já byl velice spokojen... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

Režisér Christopher Nolan se za poslední roky vypracoval do pozice, kdy je vlastně úplně jedno, co se rozhodne natočit, domovské studio Warner Bros. mu na to totiž dá takový rozpočet, jaký si řekne,… (viac)

90. Oscary - výsledky

90. Oscary - výsledky

05.03.2018

Výroční 90. ceny americké akademie znají své vítěze. Nejprestižnější ocenění a díky tomu také „nejoblíbenější chlapík Hollywoodu“ se předával v Dolby Theatre, jak už je tomu dlouhou dobu zvykem.… (viac)