Milan (40) má  tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí,  že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu  o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba. (ASFK)

Linzi

No, jestli je na tomto filmu aspoň špetka pravdy, tak se vážně děsím, v jakém stavu je současné Slovensko. A také jsem si říkal, na konci filmu, že asi chápu, proč se slovenskou společností tak moc zatřásla, třeba, i kauza vraždy novináře Kuciaka, a proč si "rozumná část Slováků" zvolila změnu ve společnosti, v podobě (velmi reprezentativní a půvabné) prezidentky Čaputové. Film, myslím, velmi výstižně ukázal, k čemu vede náboženský fanatismus, politický extrémismus a ,,vláda církve." A je úplně jedno, jestli to jsou katolíci, neonacisti, a nebo všechno dohromady. ()

Amonasr

Silný snímek, na který není snadné se dívat, protože jde až na dřeň a východisko je v nedohlednu. U nás naštěstí není tmářský vliv církve až natolik silný, jako někde na Slovensku či v Polsku, ale podobné souručenství třeba na nacionalistickém základě se může objevit i tady. Současné české filmy se podobným hlubším a nepopulárním tématům bohužel prakticky vyhýbají a proto taky česká kinematografie nemá té evropské co říct a svou bezvýznamnosti zmizela z její mapy. ()

ostravak30

Docela zajímavý film. Musím se upřímně přiznat, že mnoha slovenským výrazům jsem nerozumněl, takže je škoda, že film nebyl dabovaný. Téma si lze rozdělit do dvou rovin. Ta první je církev. Největší mafie v dějinách lidstva. Její zločiny nebyly nikdy potrestány a navíc ji ještě podporují státy. Hrozná instituce. Nemá nic společného s Bohem a Bůh nemá nic společného s nimi. Druhou rovinou je fakt, že přístup EU a jednotlivých států a celopolitická situace v Evropě a vlastně i ve světě přispívá ke vzniku podobných skupin. Mě spíše zaráží laxní přístup rodičů a okolí. Tohle je celospolečnský film, který odráží (možná) situaci na Slovensku, ale která se určitě už děje v mnoha evrospkých státech zatím nejspíš jen v menší míře. ()

nula87

Silný příběh, který velmi dobře rozděluje tu vnitřní rodinnou část a tu venkovní komunitní část a umí je propojit do fungujícího celku. Navíc vynikající Milan Ondrík. 75% ()

Hemlock

Zajímavé drama slovenské produkce a troufám si říct, že dokonce atakuje vrchol evropské tvorby v tomto žánru. Problematika, herecké výkony a dokonce i prostředí jsou v tomto snímku vykresleny tak přesvědčivě, že jakmile vás děj vtáhne, už vás nepustí. Dávám jasný čtverec a jednoznačně doporučuji - 80%. ()

subic

Někde na slovenském venkově, všichni jsou bobožní, farář je líný připosraný trotl, všichni tam chlastají borovičku a trvá celou půlhodinu, než se tam něco začne dít. A pak už se děje a někdo by si přál, aby se nedělo. Jo jo strkání klobás do riti není jen tak. Příběh končí tak jako otevřeně na policii, jakože ta to snad vyřeší. Milan Ondrík se tu jmenuje Milan a nevím, jestli ho tak namaskovali, ale ve 40i tu vypadá už dost jetě, pytle pod očima, no to já vedle něj musím vypadat na třicet :-D 5/10 ()

oasismanik

Som rád, že som porušil svoj včerajší sľub, že po príšernej "Učiteľke" si dám pokoj od slovenských filmov aspoň pár rokov. Pravdepodobne by som tak prišiel o tento klenot. Nepríjemný, atmosfericky veľmi silný, dusný film z takého klasického slovenského zapadákova, ale ja by som aj tak ku koncu ešte omnoho viac pritlačil. Herecky tiež prekvapivo veľmi slušné. Ale čo, dám za 5, ktožvie kedy sa mi najbližšie naskytne takáto možnosť. V dnešnej dobe veľmi potrebný film! ()

SAINTS

Film sa snaží upozornit na vzostup pravicoveho extremizmu a klerofašizmu v slovenskej spoločnosti.Ide mu to celkom dobre herecke výkony sú dobre a ten farár bol naozaj odporný.Milanov otec(Lubo Paulovič) to bola tiež riadne trafená postavička,velký svätuškár čo si myslí že žena je dobrý sluha,ale zlý pan. ()

Brano

Na slovenske pomery prekvapivo velmi dobre natocena drama, s miestami az mrazivou atmosferou. Milan Ondrik to zahral bravurne, celkovo herecke obsadenie nesklamalo. 1* davam dole za odflaknuty zaver filmu. ()

blondboss

Tlieskam slovenskej kinematografii. Po takých filmových počinoch ako Čiara, Sviňa, Amnestie či Kandidát je tu ďalší surovo realistický snímok z prostredia bežnej slovenskej rodiny, ktorá musí zápasiť s novodobým vzrastajúcim neduhom slovenskej spoločnosti. Téma tak aktuálna a tak vierohodne zobrazená, až to ozaj mrazí, kam sa až dá zájsť. Čo je ale absolútnym prínosom tohto snímku, je doslova "one-man show" Milana Ondríka, ktorý zahral podľa mňa svoju životnú rolu. Tento film je len dôkazom toho, že slovenská filmová tvorba začína výrazne kvalitatívne prevyšovať tú českú a dovolím si tvrdiť, že sa významne doťahuje na tú európsku, z čoho sa neskutočne teším. Škoda toho trošku zbytočne otvoreného konca, ale hodnotiť nemôžem inak ako piatimi hviezdami, aj keď slabšími. 85 % ()

heavy66

Propojení kléru, pravicových aktivistů a policie je na Slovensku tradicí. Na druhé straně tatínek je sice liberál, ale bouchačku má pořád při ruce. Nejvíc se mi líbila zasněžená krajina, tolik sněhu jsem v Čechách už pár let neviděl. ()

Neklan006

Milan Ondrík je hodně dobrej, ale fakt mu není rozumět. Ledaže si to pustíte s titulkama pro neslyšící. Z celého filmu je ke všemu cítit laciná propaganda na sto honů... ()

Aniki

Nakone musím uznat, že se mi film vlastně dost líbil, i když jsem zprvu tu podivně horsko-vesnickou až zvláštně neuvěřitelnou atmosféru příliš nechápal. Tak trochu science fiction, navíc s tím všudypřítomným ortodoxním pánbíčkářstvím. Nicméně vzhledem k tomu, že jsem po otci také napůl Slovák, nezbývá než uvěřit. Ano, takový tam zřejmě život je, tvrdý, osamělý, mnohdy nepříjemný. A Ondrík? Opět výborný. Tentokrát jako svým způsobem podivín, ale velmi civilně předvedený. Jen škoda zvuku. Zvláště zprvu nebyla některá slova dobře identifikovatelná a to hovořím slovensky plynně. Ondrík ty věty snad polykal, díky bohu se to v průběhu filmu zlepšilo. Za dusnou atmosféru a dlouhé statické záběry postav dávám čtyři. ()

koza3

Silné zasněžené drama. Moc se mi líbila postava hlavního hrdiny, který oplývá vtipem a pozitivním přístupem, ale v poslední půl hodině to jde všechno do sr*ček a dochází k brutálnímu přerodu charakterů. Film by zasloužil ještě 15-20 minut na nějaké lepší uzavření příběhu, ale pravda, že i ten dramatický záběr na držící se ruce na konec měl svoje kouzlo. Každý rodič dospívajícího dítěte teď nebude pár dní spát... ()

solisoli

Prekvapenie na filmovej scéne. Je pravda, že tento projekt na TV úrovni, nie je kvalitou atraktívny, pre cudzokrajných divákov, ale pre domácich, by mal byť veľkým kryptonymom chorobne uberajúcou sa spoločnosťou, ktorá je výdobytkom nedávneho režimu, kedy moralizovali pospolitý národ pouliční, nedotknuteľní, uniformovaní muži zákona, vedno s cirkvou, ktorej tento status vyhovuje a tak ponúka mocipánom nedotknuteľné právomoci. Čo sa zmenilo. Nikto nie je potrestaný a nie je vylúčené pokračovanie v trochu inom uhle. A my ostatný, sme aký sme, môžeme si len vzdychnúť, že je tu po svini, opäť, maličká čerešnička na torte. ()

Gortyna

Vynikající film. Na rozdíl od některých hodnotitelů si myslím, že ten závěr byl geniální. Jemná, ale přitom jednoznačná nápověda, jak vyšetřování skončí. Velkou chybou je Ondríkův verbální projev. Jeho drmolivým, pološeptaným replikám takřka nejde porozumět. Jako kdyby mluvil Tatar. ()

natalanka

Znepokojivých 5 hvězd. A za téma i vystrašených 5 hvězd. Vadilo mi jen, že občas herci mumlali a to jediné mi kazilo hrůzu z toho co se ve filmu rodilo...... hrůzu z toho, že by se historie opakovala.... ()

mkee

Slovenský Jagten s vynikajúcimi hereckými výkonmi, ktoré divákovi presvedčivo dokázali sprostredkovať neľahké emócie plynúce z graduálnej intenzifikácie napätia. Film je vysoko pozerateľný, bez "hluchých" miest a slovnej vaty. Počiatočný humor vôbec neuškodil, skôr len okorenil inak rýdzu drámu. Zasadenie do slovenskej dediny mu veľmi prospieva, dodáva potrebnú presvedčivosť a súčasne ho odlišuje od zhluku mnohokrát výrazne plytkých, i keď populárnejších snímok zo zahraničia. Hovoriť o akejsi všednosti dejovej linky tu nie je namieste - film sa predsa dotýka na slovenské pomery číro tabuizovanej témy... Po zhliadnutí Nech je svetlo sa mi natískalo taktiež prirovnanie k Pokoju v duši. Pravdou však je, že takéto prirovnanie by nebolo dostatočne výstižné. Nech je svetlo totiž dôvodne ašpiruje ešte o triedu vyššie a za mňa osobne ide o najlepší slovenský film minimálne poslednej dekády! ()

Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

28.05.2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná přesně za měsíc a nyní byla čerstvě odhalena dvanáctka filmů, které se budou ucházet o hlavní festivalovou cenu, Křišťálový globus.… (viac)