Harry Haft: Boxer z Osvětimi

• USA The Survivor (viac)

Film je natočen podle skutečné události a odehrává se v období po druhé světové válce. Ben Foster hraje Harryho Hafta, boxera, který bojoval se svými spoluvězni v koncentračních táborech, aby přežil. Pronásledován vzpomínkami a pocitem viny se snaží pomocí prestižních zápasů proti boxerským legendám, jako je Rocky Marciano, znovu najít svou první lásku. (HBO Max)

Arsenal83

V tom koncentráku to bolo ešte dobré. Následne je to len o traume a nevysporiadaní sa so svojou minulosťou. Z videných situácií, ktoré mali niečo do seba, a je ich tu pomerne málo, sa dá predpokladať, že tento biografický film je aj dosť nebiografický a mnohé je natočené len podľa zbožného priania majiteľa názoru, podľa ktorého sa film tvoril, teda podľa spomienok samotného Hafta. Kto vie, či si zaspomínal na všetko celkom presne. Fosterovi treba uznať hereckú kvalitu, že dokázal veľa schudnúť a následne veľa pribrať. Ja sa orientujem skôr na to druhé. ()

verbal

Vcelku nezáživná, rozplizlá a po sté vyluhovaná patetická slátanina o pšonkovském židáši s PéTéeSkem z tábornického rohování, která místy moc chtěla být Šindlerovým hlístem, ovšem neměla k tomu ani pořádný podklad, ani soudného dramaturga. Výsledkem je takový nudně vleklý nedomrd k žehlení, jenž není ani pořádně boxerský ani patřičně koncentrační, a soustředí se vesměs na odborně vskutku podivná a poměrně otravná postkoitální psychická traumata blahoslavené vybouchané palice. A tak jediným markantním pozitivem tu je obvyklá parádní kreace Benjamína Hýčkala, který se pro necelou třetinu role neváhal po stanistlawsku brutálně vykostřit až o 30 kilo (vzhledem k okamžité „úspěšné“ cestě snímku na Video Of Dements asi zbytečně) a v převažující poválečné většině filmu pak dokonale paroduje podivného mentála s obskurním varšavsko – novojorským akcentem, co vypadá naprosto přesně, jako by si DeNiro zašukal s Caanem. ()

Enšpígl

Strašně špatně zpracovaný námět. V podstatě dva příběhy jeden černobílý z koncentráku v menšině a druhý barevný z doby po válce, tomu je věnován větší prostor, ale i tam se časově přeskakuje. Je to na hovno takhle vyprávět mimořádně silný příběh, kdyby se zaměřil na koncetrák byl by tu neskutečně silný a emotivný příběh, takhle je to rozpzlý až to není hezký. O to větší škoda, že to vypadá že Ben měl hereckou formu, ale svou postavu vůbec díky způsobu vyprávění nemůže rozvinout. ()

Malarkey

Barry Levinson je takový typický příklad úsporného režiséra. Vlastně opět natočil drama, které tentokrát kombinuje boxérství a druhou světovou válku a v obou ohledech budete vědět, že podobná témata jste filmařsky viděli mnohdy i nesčetně krát líp. Záběry z koncentráku solidní, ale je jich zatraceně málo na to, aby film zaujal. Zbytek je spíš nuda. ()

Djoker

Levinson předvedl husarský kousek. Jeho nemastný režisérský styl je okamžitě znát. Nepřekvapí tedy, že udělal nudným i životopis boxera, který dokázal přežít Osvětim. Scény z koncentračního tábora mají slušný náboj, ale jsou v menšině a poválečné hledání lásky s nevýrazným závěrem je velkým zklamáním. ()

Big Bear

,,Najít Boha v synagoze je snadné, ale kde byl když 2 hodiny staré dítě mé sestry hodili vojáci an korbu náklaďáku?! '' --- The Survivor je velmi smutným filmem o válkou zpřetrhaných životech, o holocaustu a traumatech těch, kteří přežili nacistické vyhlazovací tábory. Jelikož jsem se jeden čas touto látkou zabýval a lecos přečetl z autobiografií přeživších, dobře vím jak někteří těžce nesli to že přežili. Leckdy to bylo díky krádeži kousku chleba někomu jinému, ukradené polévce nemocnému, záměna čísel díky známosti, takže do plynu při obměně vězňů šel někdo jiný, někdy ukradený kabát či zmíněná čepice... Přežití v koncentráku záviselo na neskutečném štěstí, souhře drobných náhod a okamžitých rozhodnutích, která v pekle jaké tam panovalo znamenalo hlavně myslet jen na sebe. Přežít. Jak asi musel trpět Harry Haft, který si nesl břímě všech svých zabitých, nebo zmrzačených sebou do poválečného světa? S vědomím, že lidé kolem vědí, že zažil koncentrák, ale že je on ta Bestie z Osvětimi? Musela to být hrůza a jeho děsivým snům se nedivím. Jakou volbu bychom volili my na jeho místě? Bojím se hádat a odmítám soudit právě proto! Film se odehrává v poválečné Americe, která mnohým Židům dala nový domov. Retrospektivně včak zabíhá do válečných let, zejména do těch v Osvětimi. Bál jsem se aby koncentrák nebyl zpracován někým, kdo nemá šajn jak to tam mohlo vypadat, ale ač se to točilo v areálu nějakého dolu, těch pár záběrů bylo velmi působivých. Ono je zde vždy třeba zvážit, zda se do tohoto pouštět aby tak vážné téma nebylo nakonec díky pitomému ztvárnění reálií nechtěně směšné. V jednom rozhovoru jsem slyšel Marka Vašuta vyprávět, že po revoluci hrál v nějakém západním snímku (jako jeden z mála našich herců tehdy uměl anglicky) díky Pěstem ve tmě také boxera. A mělo se to odehrávat v koncentráku. Zvrhlost Němců byla bezbřehá, takže je klidně možné, že boxem smrti se podobně se bavili i na více místech, ale je také možné že film pojednával o té samé postavě. Musím se po něm důkladněji podívat. Tohle je spíše než sportovní nebo dokonce válečný film psychologické drama. Poválečná Amerika byla zpracována pěkně, hezký byl i soundtrack a sedli mi i herecké výkony. Fosterovi Harry sedl mnohem lépe než hraní válečníky Jíšky. Dávám za 4 údery pravačkou. * * * * ()

Chrustyn

Kombinace sportovního dramatu a filmu o hrůzách v koncentračních táborech. Na Levinsona dost fádní a nepřesvědčivé, stejně jako výkon Bena Fostera. ()

M.i.k.e

Levinson je dost zkušený režisér na to aby podobně silné téma zvládnul zpracovat bez větší trablů. Jenže ono se mu to nepovedlo a výsledkem jsou sterilní a nezáživné dvě hodiny, které s Haftovým příběhem nedokáží pracovat tak aby z nic měl divák dojem že sleduje něco velkého. Chápu že to není jednoduché už jen proto, že silných příběhů z druhé světové války jsou stovky, ne-li tisíce, ale tady to prostě nefunguje ani v jedné ze svých části (koncentrační tábor, sport, Haftovo trauma). Ben Foster přitom má celkem formu a je docela škoda, že mu scénář nedal víc než jen celkem plochou postavu, která diváka - bohužel - nijak neosloví...40% ()

Juto

Príbeh je jednoduchý, muž hľadá svoju stratenú lásku, no pri hľadaní sa zamiluje. Ale nikdy nemôže zabudnúť na to,že prežil koncentračný tábor smrti Osvienčim.  Toto je film o trvalých spomienkach a o tom, ako s nimi žijeme, trpíme ich a posúvame sa od nich ďalej. 6/10 ()

Triple H

Vzhľadom na tím za kamerou aj pred kamerou solídny výsledok. Levinson má 80 rokov, čiže posúva sa už do pomerne malého klubu žijúcich režisérskych veteránov, ktorí stále dokážu vytvoriť niečo zaujímavé ako je Scott, Eastwood, Scorsese. The Survivor nie je niečo čo ešte neuzrelo filmový svet (Triumph of the Spirit, Boxer a smrť), ale funguje to v tomto prípade dobre. Jednak pretože sa napriek podobným filmom z minulosti predsa len jedná o netradičnejší príbeh z prostredia 2. svetovej (plus platí, že filmy o PTSD a o ďalších psychologických dopadoch vojny sa robia spravidla o Vietname, 2. sv. vo filme sa spravidla zameriava na vojnu samotnú) a jednak kvôli dobrému obsadeniu. Ben Foster je výborný, ťahá to veľmi slušne a jeho fyzická zmena je dosť pôsobivá (pre scény v koncentračnom tábore schudol cca 30 kg), všeobecne by si ako herec zaslúžil možno viac pozornosti než akej sa mu dostáva. Dobre mu pomáhajú aj Billy Magnussen, ktorý si so svojím ksichtom toho nácka asi raz strihnúť musel a Vicky Krieps. Zimmer po dlhšej dobe zaujímavý aj v komornejšej rovine. ***1/2 ()

rasttea

Skvělý Ben "Jan Žižka" Foster bravurně táhne celý film, aniž by to někde jinde skřípalo. Je to skvělý uvěřitelný herec, v rámci této role se dokázal neskutečně fyzicky proměnit. Skvělá kamera, výborný střih, kdy se naprosto dokonale mísí doba vyprávění příběhu s historií a diváka to vůbec nemate a tím rozhodně nemyslím barevné rozlišení příběhových linek.  Éterická Vicky Krieps, která na mě už zapůsobila na place Ponorky, je výborná herečka, která se pomalu, ale jistě etablovala do skupiny hollywoodských A-list herců. Hanz Zimmer opět předvedl své umění.  Jediné, s čím mám čím dál větší problém je to, když scénář/producenti/exec/režie/možná samotní herci nebo kdo vůbec cpe rodilým mluvčím potřebu hrát s akcentem, kde to není vůbec potřeba a zrovna zde to bylo spíše na škodu, ovšem naštěstí ne tolik, abych byla nucena ubrat byť jen jednu hvězdičku ;o) ()

Johnny.ARN

Židovské vyplakávanie level pochudnutý Foster. O Levinsovi som nikdy nemal vysokú mienku. U Fostera som čakal, že bude fajn, lebo on má rád takéto postavy, kde môže pracovať s váhou a byť v šedej zóne. Dostal som ale nesúrodý film, kde je síce pekná retrospektíva, ale druhá polka stratí dych, nevie to skončiť, emócie žiadne a Foster v konečnom dôsledku nemá čo hrať. Len trpí a všetci ho bijú. Ale to je tak, keď sa točí na základe tendenčných spomienok za krvavé petrošekely. Sklamanie. 2 z 5 ()

blackJag

"LIDÉ, KDYŽ CHTĚJÍ NENÁVIDĚT, TAK NENÁVIDÍ." Silný příběh, zkušený tvůrce na režisérské sesli, přesto zpracování vyšlo tak napůl - ještě někde do chvíle, kdy má dojít k zápasu S Rockym Marcianem to šlape pěkně, "současnost" střídají černobílé střípky z koncentračního táboru (oddělit časové roviny barvou obrazu je věc standardní, ale velmi účinná), ovšem potom se to nějak rozpadne a až do závěru nechytí dech. Škoda, Foster to nehrál špatně. 60% ()

kenkaku

Film o tom jak vzpomínal na chvíli, kdy vzpomínal… film začíná v roce 63 u moře, pak se skočí do 27.6.1949 - zápas Haft vs LaStarza a v něm se skáče do roku 1945. Opravdu. Neběželo to ani 5 minut a už se proskákaly tři časově linky. A tahle schizofrenie se táhne celým filmem. Chvilku je to o boxerovi co se snaží najít dávnou lásku (tím že se o něm bude psát doufá, že se o něm dozví). A chvilku o polském židovi, co se dost kuriózním způsobem (prakticky zabíjí další vězně) snaží přežít koncentrák. Ten první je tak nějak smutně zoufalý a ten druhý zoufale smutný. Oba dohromady nefungují. ()

Rathalos

The Survivor je dalsia vynikajuca zivotopisna drama z prostredia boxu,ale aj koncentracneho tabora,kde ludia zazivali tie najdesivejsie hrozy,ktore sa neslavne zapisali do dejin ludstva,hlavnym hrdinom je Harry Haft,ktory musel boxovat,aby prezil v tomto pekle,takmer dokonale ho zahral Ben Foster,urcite si zasluzi pochvalu,ale aj samotne spracovanie filmu je na jednotku,myslim si,ze nie je o com rozmyslat,naozaj skvele natocena zalezitost s tym najvyssim hodnotenim aspon pre mna...:⁠-⁠) ()

Likan7

Natočit drama s tématikou Druhé světové války a unudit přitom diváky k smrti, to chce um. Levinson bohužel takový má. Foster je buď vyloženě špatný herec, nebo jednoduše neměl co hrát. Ať už jedno nebo druhé, je to špatně. Scény z tábora jsou dobrý, jen je jejich velmi málo a cokoliv z "přítomnosti" je skoro nesnesitelně dlouhý...a nudný. ()

xxmurphyxx

Hlavný dôvod, prečo to vidieť je Ben Foster, ktorý síce už dávno ukázal, že vie sakra dobre hrať, ale tu žiari možno najviac.  Inak je to vcelku ľahko nadpriemerný snímok a dosť ťaživým námetom. Bohužiaľ nedokázal vo mne vyvolať nejaké výrazne hlbšie citové a myšlienkové pochody. A Zimmer tu tak trochu prispal vo výraznosti. ()

DonBraso

Jsem rád, že nejsem jediný, kterýmu tyhle časové pásma škatulata hejbejte se vadila.Na životopisný film s touhle délkou ani náhodou. Hafta asi nebyl vůbec extra ničím zajímavým a to se podepsalo na všem. Pustil to, protože byl zvědavej na větší dávku dramatu a na Bena. Pravda je, že jsem si myslel, že to hraje napíchnutej Sean Penn nebo James Caan :D Film se totálně zabíjí, že Levinson z toho chtěl udělat spíše současnou rádoby "poctu" v tuctového boxera, který prohrává v současnosti díky tomu, že má trauma z koncetračního tábora. Tohle se děje celý film a už je to tak unavující, že to pekelně nudí. Paradoxně v táboře tam je kácí levá pravá aby přežil, po válce spíš hledá sám sebe a lásku. Ty časy do minulosti jsou stejně rušivé jako ty současné a ač se snaží trefně skákat do určitého segmentu, pořád stejně přestanou být zajímavým. Proč film nejel v kuse v koncetračním táboře, kde s tou postavou vydržíte aspoň půl hodiny, kde se vyždímá potenciál celej, tak bohužel ne. Současnost a jeho poslední půl hodina s rodinou trochu nakopne možná diváka, ale zase se stane takovou unilou jízdou. Nikdo moc nesekunduje. Chyby ve filmu nebo snad v dabingu já nevím, ale DeVito tam říká něco, že je tu ingognito, aby pak vzápětí byl vidět po boku Hafta v boxerském ringu. Bohužel ani Ben neměl formu. Pořád to byla kvalita, ale prostě tímhle tempem a jakým způsobem byl film pojat ho to vlastně vodrovnalo víc, než hlad a jeden oficír, který z něj udělal mlátičku. Závěrečný boxerský s Rocky Marcianem, to byl dobrej no name zápas, kdy ani nevíte, že ten Marciano byl. Proč aspoň pět minut něco o něm. Ne ne ne. Levinson byl hamoun a myslel si, že se každý položí tím, že bude stačit silnej náměť. Nestačil. Je to čistý průměr a možná ani to ne.50% ()

rigby

Klasické záběry, které asi každý divák očekává. Nicméně až moc je zahrnuta nezajímavá současnost. A závěrečné prolnutí obou časových úrovní je nádherně vykalkulovanou hrou na slzy, které odolá jen málokdo. Ale jinak se jedná o kultivovanou podívanou, která neklesá pod hranici kvality. ()