Je treba zabiť Sekala

• Česko Je třeba zabít Sekala (viac)
TV spot

Je leto 1943 a do moravskej dediny Lakotice, ktorá leží stranou od vojnového i protektorátneho diania prichádza sedliak Jura Baran z Valašska, aby sa tam ukryl pred gestapom. Miestni sa na cudzinca pozerajú s nedôverou, no ešte väčší strach majú zo Sekala. Tento zatrpknutý a krutý nemanželský syn jedného z bohatých statkárov rýchlo pochopil, že z nových pomerov môže profitovať - stačí niekoho udať za zločiny proti Ríši. (RTVS)

agassi68

Je zážitok sledovať herecké výkony Lubaszenka a Lindu spolu s Bartoškom v roli kňaza. V rokoch vojny sa ukazovali charaktery ľudí a táto dráma to len dokonale potvrdila. ()

Rokle

Jeden z nejlepších českých filmů po roce 1989. Lidská chamtivost a zrada v dramaticky působivém podání mého oblíbence Vladimíra Michálka. ()

fisikk

Tento film mi připomněl jedno přísloví, na které jsem narážela celé dětství a občas jsem ho i použila: „Chovej se k ostatním tak, jak se chovají oni k tobě.“ Ale kdyby se podle toho řídil každý, nakonec bychom se vyvraždili! A byli by všichni nepříjemní a „parchanti“. Naopak mi to pomohlo si uvědomit, že největší dar pro člověka je umět odpustit. Moc se mi líbil námět a vtáhlo mě to do děje hned od začátku, ani chvilku jsem se nenudila. „Pane Bože jak jsi mohl stvořit takového parchanta?!“ - „Ne Bůh, ale člověk!“ ()

Páně

Komplexní dílo, které těží z neokoukaných tváří a velmi dobré hudební složky. Skutečně skvostně trefená atmosféra i podrobně propracovaný pohled na lidskou pýchu i pád. Vladimír Michálek zdá se byl dlouho schopen držet prapor české porevoluční kinematograifie alespoň na půl žerdi. Budiž za to požehnán, má mé sympatie stejně jako toto jeho dílo. ()

sadlokan

Strejcové všech vesnic spojte se!Sůl země,Cosa nostra,je jedno,jak se to nazývá.Co přečnívá,je třeba odseknout,jedno na kterou stranu. ()

TETŘEF

Neuvěřitelně dlouhé. Pakliže, se pan Michálek vyjádřil, že největší pochvalou mu byl dopis ve kterém filmová škola LA umístila Sekala na piedestal filmových westernů k výuce, tak to jde asi žánr mimo mne (což je docela novinka, ale díky za ní Sekale). Občas nesedí hudební doprovod k tomu jak je scéna nasnímaná. Občas je tam těch scén moc (zhruba o 30 posledních dlouhých minut) a napětí mi taky nefungovalo. Akce není. Postavy se pohybují z dialogu do dialogu, ale dialogy samotné jsou imo ubijející. I tak určitě zajímavá podívaná se skvělou atmosférou a zajímavým antagonistou. ()

Evander

Film hodnotím poměrně vysoko hlavně díky výborným hereckým výkonům a dobrému zpracování, včetně věrného vykreslení typické české povahy. Je to ovšem jeden z filmů, které s vysokou pravděpodobností znovu neuvidím, neboť z oné typicky české povahy je mi dostatečně zle z běžného života, nemusím se jí tedy "kochat" ještě ve filmu. ()

lemonova

Silný zážitok. Jeden z tých, ktorého forma je v súlade s obsahom. Vidiac to množstvo zručne natočených filmov o ničom, tento vyniká v našich geografických pomeroch nevídaným spôsobom. ()

Faila

Jedna z klasik, ke kterým se dostávám tak dlouho, až už je v podstatě pozdě, a já jsem pokaždé trochu zklamaná, protože prostě nechápu, co je na daném snímku tak super. Možná mi jen nesedla určitá zkratkovitost, kdy na mě celý film působil trochu nedotaženě a nedodělaně, jako kdyby mi v něm něco chybělo. Ale absolutně nemůžu popřít sílu příběhu, který byl především naprosto úžasně zahrán. ()

Ivo

Film, který začne špatně a skončí ještě hůř. Co pozitivního si má z něj divák odnést ? Škoda že nesporný filmařský um a úsilí nebyly věnovány něčemu méně depresivnímu ()

skleboun

na tenhle film jsem koukala tak napůl a teď toho trochu lituju...protože si zaslouží plnou pozornost, aby si člověk opravdu prožil - Boguslaw Linda je opravdu exceletní a atmosféra správně depresivně ponurá... ()

cure

Toto dielo sa právom môže nazývať filmom a to ešte aj s veľkým F. Režisér Michálek vrátil tomuto slovu ten pôvodný význam. Skutočne výborne natočená a zahraná dráma s veľmi silným posolstvom, ktoré bude aktuálne pokiaľ bude ľudstvo na zemi. Film, ktorý sa na nič nehrá a zároveň ako hovorili starí dobrí uvádzači "nastavuje zrkadlo spoločnosti". Medzi českými filmami vyčnieva veľmi, veľmi vysoko. Ide o jeden z najlepších českých filmov od novembra 1989. Všetko ostatné a podstatné povedali úžívatelia vo svojich komentároch s hodnotením štyri hviezdy a viac. 100%. ()

Afterpoe

Není třeba. Pokud možno, už bych ho nezabíjel, neb jednou mi to stačilo. Neherectví, patos, klišé a táhlost. To všechno je tenhle film. A když k tomu přidám špatnou režii a pokusy a kolorit této doby tím, že postavám občas ujede něco z "místního" dialektu je to k popukání. 2* dávám za to, že to docela hezky vypadá a docela se na to hezky vizuálně dívá. Toť vše. ()

LANSA

Sekal je fakt parchant.....slušnej film,ale myslím si že těch lvů pro něj bylo až moc.Úplně první liga to podle mě není,ale budiž. Taky ste si všimli,že se tam každej(s vyjímkou Bartošky) pořád potí!!! vypadaj jak v dešti a to i v noci. ()

Fredericus

Není to nejhorší, ale výsledek zaostává za zřejmou ambicí. A tedy na to, že se film odehrává ve "vesničce" "uprostřed žírné roviny Hané", je po jazykové stránce iritující a nesmyslný. Buď měly být dialogy v zájmu obecné srozumitelnosti zcela spisovné (ty prvky obecné češtiny!), anebo opravdu autenticky nářeční (a ne si jenom ve frázích hrát na "dialekt"), tím spíše, že hanácký venkov byl/je z tohoto hlediska velmi specifický. (Ne že by to byl problém pouze tohoto filmu, ale tady vzhledem k tvůrčímu záměru bije do očí.) ()

jacko

pro me jeden z nej ceskych filmu....skvele herecke vykony obou hlavnich protagonistu plus bartosky jako farare...drama jak ma byt zasazene do moravske katolicke vesnice v obdobi protektoratu reflektujici mezilidske vztahy kde kazdy zna kazdeho...kulminuje stretem levobocka a kolabornta ivana sekala, ktery si kvuli svemu puvodu v detstvi uzil sve a nyni se bezhlave msti vsem, proti evangelickemu kovari jurovi baranovi, skryvajicimu se na vesnici za pomoc partyzanum ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

06.10.2019

Ve věku 92 let zemřela česká divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová. Chramostová byla výraznou osobností české kultury, v mládí vystudovala konzervatoř v Brně, později během komunistické éry… (viac)

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

28.08.2019

Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo.… (viac)