Titul Road to Perdition lze chápat ve dvou významech. Perdition je jméno města, do kterého jede Michael Sullivan (Tom Hanks) se svým synem Michaelem Sullivanem jr. (Tyler Hoechlin). Perdition - zatracení - je také eufemismus pro peklo. A Sullivan senior poznává, že si zvolil životní cestu vedoucí do pekel. Modlí se, aby svého syna od takové cesty uchránil. Je rok 1931, doba velké hospodářské krize. Michael Sullivan, nájemní vrah, pracuje pro irský gang. Do jeho života vstoupí pan John Rooney (Paul Newman). Zachrání mu život dřív, než si Michael Sullivan vůbec uvědomí, že o krk jde. Pan Rooney je pro Sullivana seniora vzorem. Totéž k svému otci cítí Sullivan junior. Annie Sullivanová (Jennifer Jason Leigh) svého muže velmi miluje. Neptá se ho na jeho práci. Má se dobře a je za to vděčná, ale často má strach. Bojí se o děti. Avšak práce zasáhne do života Sullivanovy rodiny. Umírá manželka Annie a jejich starší syn. Michael Sullivan se s druhým synem vydává na cestu odplaty a vyrovnání. (oficiálny text distribútora)

Hogun

Skvelá kamera a vynikajúca atmosféra sa snažia zakryť nie práve moc vydarený (strašne predvídateľný) príbeh lásky otca a syna.Film je príliš dlhý, Hanks miestami príliš sentimentálny a celkovo to na mňa pôsobilo citovo dosť chladným dojmom. Ale za technickú a vizuálnu stránku 7/10. ()

becki_tu

K zemi se snáší tuny dešťových kapek, je vidět jen silueta muže v kabátě a s kloboukem na hlavě, v ruce svírá samopal, do toho hraje jemně melancholická hudba... A právě ponurou atmosféru třicátých let, působivou hudbu, úžasnou kameru a vynikajicí herecké výkony hlavních protagonistů bych vyzdvihl asi nejvíc. A nad tím, že Tom Hanks zahraje skvěle prakticky cokoliv a kohokoliv, by neměl pochybovat snad už nikdo. ()

mm13

Po čerstvej skúsenosti s Kick-Ass som sa rozhodol na pôvodný komiks ďalej nečakať a najprv si to pozrieť. Žiaľ musím konštatovať, že film Road to Perdition je nepresvedčivý a prísľub námetu nespĺňa ani bez dôkladnej skúsenosti s originálom. Do svojho image ponorený Tom Hanks nemá dosť vôle (pretože neverím, že by nestíhal, keby naozaj chcel) vykresliť Michaela seniora dostatočne tvrdo až odpudzujúco, vlastne platí, že v tejto rovine to ako-tak zachraňuje Tyler Hoechlin ako Michael junior, z ktorého od prvej scény cítiť hrozitánsky potenciál chladnokrvného zabijáka. Deti sa skrátka nevedia pretvarovať. Najväčšia škoda ale je, že ani samotný Sam Mendes nemá dosť odvahy a snaží celý tento morálne diskutabilný, avšak originálny a v jadre veľký príbeh obrusovať, kde len môže. V jeho podaní je Road To Perdition cestou do mesta Perdition, nie noirovou metafórou, ktorú by týždne nešlo vyhnať z hlavy. Prečo sa do toho sakra vôbec púšťali?! ...aspoň som o to viac zvedavý, aké prekvapenia má pre mňa predloha. [50%] ...update: Predloha sklamala, Mandes nič extra neobrusoval, už originál je taký nijaký - na pol cesty do Perdition. ()

MeanWhile

Sam Mendes zase ukázal že mu režírování jde a umí se v tom vyžít. Tentokrát, když obsadil Hankse spolu s Newmanem na jeden plac v tomto krimi dramatu, to vůbec nebyl špatný nápad. Nakonec z toho vyšel hodně pěknej snímek, se skvělou režií a super hlavní i vedlejší rolí. I Daniel Craig, kterého zrovna nějak nemusím a taky se ve filmu neukázal nějak moc dlouho, tak taky nezůstává pozadu. Ke scénáři, mno, to bych mohl říct že se mi velmi líbil, a nějak extra bych ho nerozepisoval. K těm pěti hvězdičkám určitě pomohlo prostředí a doba ve kterém se Road To Perdition odehrával, protože to se mi hrozně líbí, to mám rád, a také takové přestřelky, jako jsme zde viděli. ()

Earl_23

Snímek zasazený do prostředí a do doby, které mám vůbec nejradši. Gangsterky mě kdysi uchvátily a tahle patří k naprosté špičce. Sam Mendes ukázal, že točit prostě umí a tenhle silný příběh na jeho režisérský kumšt hodně sedl. Silný je už vůbec ten vztah otce(ů) se synem a podobné je to s odplatou za těžkou ránou do života ganstera. Hanks sice není typ člověka, který by si s "tomíkem" vyřizoval účty, ale jakožto herec svých kvalit zahrál fantasticky. To samé platí i o Paulu Nemanovi. Snímek mám asi nejraději pro velmi hutnou atmosféru třicátých let. Celá - pro mě docela nostalgická záležitost - vyústí v "magickou" scénu (spoiler!) Michaelovy odplaty. Možná hodnocení lehce zkresluje můj zápal do tohoto žánru, ale to mi ani trošku nevadí. Ta hudba, ta doba a ten příběh si hodnocení zcela zaslouží. ()

Sawy

Možná vůbec nejsilnější čtyři hvězdičky,jaké jsem kdy udělil.Road to Perdition je film neskutečně vizuálně nádherný.Každý jeden záběr jsem měl chuť zastavit a jenom se jím kochat,každý by si zasloužil podrobnější studium.Jako by Sam Mendes jen skládal za sebe obrázky z pohlednic a od nich pak odvíjel příběh.V tom mu pak kromě talentu výrazně pomáhá skvělá hudba a zkušení herci.Tom Hanks tuhle pro sebe netypickou roli ustál se ctí.Paul Newman nedostal moc prostoru,přesto ukázal,že je herecký mistr.A Daniel Craig pak ve své zásadně nesympatické roli exceluje.Jen ten Jude Law mě znovu akorát naštval,ale to už je pravidlo.Je ale velká škoda té strašné šablonovitosti a předvídatelnosti filmu,když člověk ví,co se tane v příštích minutách,neužije si film naplno.A někdy ani ta vizuální dokonalost nestačí a na diváka začne útočit nuda,hlavně začátek je lehce pomalejší.A Mariňák je lepší,proto nedávám těch pět hvězdiček.Ale ty čtyři jsou vážně zatraceně silné... 85 % ()

Lucasion

Další střela vedle. I když období 1931 v Americe mám rád, tak Road to Perdition mi nedal téměř žádný důkaz, proč by se mi to mělo líbit. Mendes prostě neumí vyprávět. Jeho příběh pro mě nemá téměř vůbec žádné emoce, vyvrcholení nebo spád. Nebo nedej bože zvraty. Tom Hanks mi v některých scénách přijde naprosto toporný. Jude Law je pro změnu odporný. Herecky tak vyniká Daniel Craig, kvůli talentu díky kterému jsem si ho tolik oblíbil. Samozřejmě Craig a Law jsou vedlejší role a scénář se točí především okolo Toma. I když Craig je na scénách mnohem více než Law. Bez spoilerů bych mohl říct, že příběh pomsty muže, který ztratil celou rodinu, jsem viděl už tolikrát, že v podání tohoto snímku mě prostě nechává zcela chladným. Ani scény otce a syna a filosofické probírání jejich složitého vztahu mě nechalo zcela bez emocí. Z mé strany filmu chybí pořádný scénář a Mendes je zkrátka mizerný vypravěč. (50 %) ()

Shaqualyck

Je jasné, že když jste malý kluk a zjistíte, že váš otec pracuje jako nájemný vrah pro místního mafiosa, asi vám to trochu pokazí den. Jenže na scénu záhy osudově vstupuje Craigův luxusně proradný slizoněk a vy s přibývajícími mrtvými těly v neustávájícím dešti (do kterého si téměř nikdo nebere deštník) nakonec zjišťujete, že i když taťka střílí lidi za peníze, je to vlastně prima chlap. I když je z vás teď kvůli jeho profesi poloviční sirotek na útěku a jde po vás neodbytný démonický fotograf mrtvol. [...] Vzpomínám si, jak spousta lidí v době premiéry Mendesovi spílala. Asi všichni čekali, že bude až do smrti točit jen další variace na Americkou krásu nebo co. A přitom Road To Perdition disponuje krom jiného tak precizní retro stylizací! Každý knoflík, každý kus nábytku, každá cigareta tu dostali šanci vyniknout. Stejně jako početný vozový park. Navíc skutečně nádherná nevšední a promyšlená kamera spolu s Newmanovou hudbou i pečlivě vybranými herci jednoznačně slouží příběhu. Ten, pravda, není z nejsilnějších, nicméně nádherně ilustruje komplikovanost doby i dospívání, když přijdete na to, že váš spolusploditel sice chodí do práce s futrálem na housle, ale jako falešný vrchní přitom rozhodně nepracuje... ()

hendrich6

Mám rád mafiánské filmy a Toma Hankse taky,takže jsem očekával,že mě film dostane.Herecké obsazení ve vedlejších rolích bylo více než dobré.Jak to všechno dopadne jsem, asi jako většina lidí tady, tušil, ale to neubírá nic na kráse snímku.Je to sice slabší než třeba Mafiáni nebo Americký Gangster, ale i přesto se mi to moc líbilo. 85 % ()

Lacike

Tak ani na druhý pokus mi tento film absolútne nesadol. Tempo filmu je vražedne pomalé. Mafiánska línia je na druhej koľaji. Film promovali tým, že tu Tom Hanks konečne hrá zápornú úlohu, ale nič diabolské tu nepredvádza. Proste normálny zásadový chlap, ktorý je akurát na druhej strane zákona. Celkovo ma ale herecké výkony strašne sklamali. Z toho množstva hviezd tu má trochu priestor sa predviesť len cool zabiják Jude Law a v jednej scéne si teatrálne zabúcha do stola Paul Newman. Všetci tu hrajú strašne minimalisticky len pohľadmi a podľa mňa to Mendes nenatočil tak dobre, aby tie ich pohľady vo mne vyvolali nejaké emócie. Prim by vo filme mali hrať vzťahy medzi otcami a synmi. A to na mňa nefungovalo už vôbec. Chcelo to oveľa väčší priestor medzi Hanksom a jeho synom v ktorom mali obyčajné scény, keď by sa vďaka netradičnej situácii prvýkrát skutočne spoznávali. Ale aj táto línia je podľa mňa odfláknutá. Fakt nechápem tak vysoké hodnotenia. Asi mi Mendesov štýl nesedí. Takže okrem desivého Lawa by som pochválil ešte normálne stvárneného Nittiho a to, že tento film bez prikrášlenia ukazuje, že o nejakú česť medzi mafiánmi nikdy nešlo. 5/10. ()

HateBreeder

Netradičně pojatá gangsterka na kterou jsem se dlouho těšil, neboť jsem na ni ze všech stran slyšel samou chválu. Hlavně mě překvapil Tom Hanks v hlavní roli - jeho bych tam opravdu nečekal ale zvládl to dobře, jak je jeho zvykem a Michael Sullivan byl v jeho podání jak obávaným gangsterem tak i starostlivým otcem. Je mi jasné, že ne každý tento film ocení, je to velice specifický snímek, a od filmů jako Kmotr, Mafiáni nebo Tenkrát v americe se dost liší. Nezaměřuje se na detailní studii mafiánské rodiny jako Kmotr, ani nezobrazuje tvrdou realitu a postup na pomyslném "mafiánském" žebřičku jako Scorseseho Goodfellas - tady je hlavním motivem pouto otce a syna, kteří v jeden den přišli o vše, na čem jim v životě záleželo a aby nepřišli i o vlastní životy vydávají se spolu na cestu za pomstou, cestu do zatracení. Ze všeho nejvíc bych chtěl vyzdvihnout výtvarné pojetí filmu. Příkladem budiž záverečná přestřelka v dešti, která byla opravdu brilantně natočena. Poté hudba - dobře odvedená práce Thomase Newmana - neměla chybu. Z herců mě zaujal Jude Law, který se se svojí vizáži Miroslava Táborského a fotoaparátem v ruce vydal doplňovat svoji sbírku fotek nebožtíků, které někdy sám poslal na onen svět. Podtrženo sečteno - nadprůměrná gangsterka, která je ale spíše rodinným dramatem otce a syna, nicméně to ji na kvalitě rozhodně neubírá. 80% ()

PROROK14

Tento film som mal v hlave ešte dlho po jeho zhliadnutí. Veľmi dobrý Tom Hanks a už zosnulý Paul Newman. Nezabudnuteľná scéna v daždi sa mi ráta medzi najlepšie čo som videl. Možno to nie je mafiánsky gigant ako filmy Casino, Mafiani alebo Tenkrat v Americe ale určite je to film s veľkou myšlienkou a veľmi dobre sa na ňho pozerá. ()

BoPo

Na obale DVD je napísané, že je to najlepší mafiánsky film od čias Kmotra. S tým sa dá celkom súhlasiť. Príbeh je síce pomerne dosť jednoduchý. Predsa len komiksová predloha robí svoje, ale inak sa nedá nič zásadné vyčítať. Každému hercovi jeho postava sadla ako uliata. Hanks ako nebezpečný medveď, ktorý chráni svoje mláďa. Newman ako gangster na sklonku života, z ktorého cítiť ten prežitý život. Law ako nedrsný drsňák. A pre mňa teda hlavne Daniel Craig ako nedospelý spratek vo svete veľkých chlapov. ()

ProjectAlice

Nádherný príbeh otca a syna v 30.tych rokoch minulého storočia. Mafiánsky film z trochu iného uhla pohľadu s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. Atmosféra 30.rokov je dokonalá, chválim aj hudobný doprovod. Ďalšie hviezdy ako Daniel Craig, Jude Law a Paul Newman boli v tomto filme na vrchole svojich hereckých schopností a skvele sa ujali svojich rolí. Tom Hanks ako mafián - to sa vo mne navždy zapísalo hrubým písmom a pre mňa, ako milovníka mafiánskych filmov je tento film najobľúbenejší v akých Tom Hanks hral. 100% ()

BrooksW.Here

"Sons are put on this Earth to trouble their fathers." _____________ Road to Perdition je mimoriadne atmosférická gangsterka, ktorá z každého uhlu pohľadu pôsobí veľmi temne a prepracovane. Myslím si, že za to vďačíme hlavne bezchybnej kamere, ktorá každým záberom maľuje nádherný obraz a svojimi dlhými sekvenciami bez strihu na diváka naozaj zapôsobí, ďalej určite aj soundtracku od Thomasa Newmana, ktorý sa jednoducho nezaprie a jeho hudba (vrátane každého jedného tónu) silno pripomína Shawshank a slobodu... No a v neposlednom rade, aj herci odviedli naozaj brilantnú prácu – obsadeniu samozrejme kraľuje Tom Hanks ako (v istom slova zmysle) čestný mafián (na ktorého som si však musel zo začiatku trochu zvyknúť), ale v tesnom závese za ním sú aj výborní záporáci v podaní Paula Newmana (keď sa nad jeho postavou zamyslíte, tak vám prebehne mráz po chrbte), Judea Lawa (ktorý bezchybne vykreslil charakter nájomného vraha) a Daniela Craiga (hajzlíka, ktorého by som zabil hneď, ako by som mal príležitosť). Ako som už spomenul, atmosféra v Road to Perdition je perfektne vytvorená – aj keď celý príbeh začína pokojne a obyčajne, tak postupom času napätie stále viac graduje a film ubieha veľmi rýchlo, až sa divák vo finále dočká jednej z najlepších filmových prestreliek, aké som doteraz videl... Áno, na mysli mám Toma Hanksa schovaného v kvapkách dažďa a sprevádzaného strieľaním z jeho vlastného samopalu. Je mi úprimne ľúto tých, ktorí takúto sekvenciu nedokázali oceniť... Ale aj tak mi na tomto filme príde najlepšie niečo úplne iné – a to jeho výprava. Všetky kostýmy a dizajn (ach tie staré autá ☺️) sú prepracované do najmenších detailov a práve vďaka tomu som mal po celé tie dve hodiny pocit, že som sa skutočne preniesol do roku 1931... V rámci vizuálu som naozaj nedokázal nájsť ani jednu jedinú chybičku. A to je jeden z dôvodov, prečo tomuto filmu dávam 9 tašiek s peniazmi z 10... _____________ "My father's only fear was that his son would follow the same road. And that was the last time I ever held a gun." ()

BigDeal

Tento film patrí k tým mojim úplne najobľúbenejším. Milujem na ňom krásnu hudbu, vynikajúco zobrazenú Ameriku 30-tych rokov, vizuálnu dokonalosť (vrcholí spomalenou scénou, kde Tom Hanks v štýlovom oblečení páli pomstychtivo po mafiánoch, pričom prší hustý dážď a obloha je tmavomodrá), herecké výkony od Jude Lawa cez Paula Newmana až po Toma Hanksa, ktorého "I am Mike Sullivan" môžem počuť 100-krát a nebudem mať dosť a nakoniec celková myšlienka ("Pre nikoho z nás nie je nebo"..."Pre Michaela áno"), či pesimia, ktorá sprevádza celý snímok a narušená je len málokedy. ()

Hwaelos

Těšil jsem se na poctivou gangsterku a v tomto ohledu jsem zklamán nebyl, ale jak naložil Mendes s těmi dvěma hodinami, po které film trvá, to fakt nemám páru. Vždyť ten děj se pořádně ani nestačil rozvinout... Ej, no co - budu si muset někdy přečíst předlohu. Sice v ní nebude hrát Tom Hanks, ale snad mi trochu vynahradí lehké zklamání. ()

murakamigirl

Ono to tak vyzerá, že pri hodnotení Mendesa vôbec nerozmýšľam, že? Ono to tak len vyzerá..... :-) V jednoduchosti (dejová línia) je krása. Cesta plná pohladení. ()

Terva

CITÁT - Když se mě lidé ptali, jestli byl Michael Sullivan dobrý, či zlý, říkám jim jen jedno: byl to můj otec......... Road To Perdition je teprve, po Americké kráse, druhým celovečerním filmem Sama Mendese... A zase se mu daří - Ocenění: Oscar '02 - kamera; nominace: vedlejší herec (P. Newman), výprava, hudba, zvuk, střih zvuku Zlaté glóby - nominace: vedlejší herec (P. Newman) BAFTA - kamera, výprava; nominace: vedlejší herec (P. Newman) FF Benátky - nominace na Zlatého lva Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films - akční/dobrodružný/thriller film, výkon mladého herce (T. Hoechim) Las Vegas Film Critics Society Awards - kamera Phoenix Film Critics Society Awards - vedlejší herec (P. Newman) San Diego Film Critics Society Awards - kamera Satellite Awards - kamera Washington DC Area Film Critics Association Awards - režie, film. ....Scénář : David Self. Kamera¨: Conrad L. Hall. Hudba : Thomas Newman. CHYBA VE FILMU - Na konci filmu, když Jude Law střelí Toma Hankse, tak se na okně udělají 2 fleky od krve. V dalších záběrech je ale okno úplně čisté..... CITÁT - Připijme na Dannyho počest s nadějí, že se dostane do nebe... aspoň po dobu než v pekle zjistí, že zemřel........ ()

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga

Tetované a jiné holky pro Daniela Craiga

10.07.2011

V rozsáhlém interview pro magazín Esquire Daniel Craig tvrdí, že thriller The Girl with the Dragon Tatoo (u nás film půjde pod stejným názvem jako předloha a švédská adaptace, tedy Muži, kteří… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Komiksová kázeň Sama Mendese

Komiksová kázeň Sama Mendese

31.10.2008

Tak z tohohle se vyvine buď stoprocentní kachna, anebo jedna z nejzajímavějších komiksových adaptací vůbec. Studio Columbia Pictures totiž koupilo práva na drsného Preachera a momentálně prý ukecává… (viac)

Adios, Hombre... :-(

Adios, Hombre... :-(

27.09.2008

A taky Luku, Butchi, Gondorffe či Johne Rooney. Paul Newman, jeden z největších sympaťáků filmového plátna vůbec a ikona své generace, dnes ve věku 83 let podlehl rakovině plic. Je zhola zbytečné… (viac)