David (Bobby Soto) je výbercom výpalného pre jedného z najväčších drogových bossov v Los Angeles prezývaného Čarodejník, ktorý riadi svoj rozsiahly zločinecký podnik z väzenia. Spolu so svojím parťákom Creeperom (Shia LaBeouf) denne obchádzajú prevádzky a obchody, aby sa uistili, že všetci majitelia zaplatili a majú vyrovnané účty s mafiou. Pri jednej rutinnej pochôdzke však dvojicu zastaví starý nepriateľ. Do mesta sa vrátil dávny Čarodejníkov rival Conejo (Jose Conejo Martin), ktorý je pripravený prebrať mu biznis. V podsvetí vypukne neľútostná vojna znepriatelených gangov o územie, pričom brutálny Conejo sa neštíti použiť akékoľvek zbrane a prostriedky. Prvými obeťami útoku nepriateľa sa stanú členovia širokej Davidovej rodiny, jeho manželka Alexis, strýko Louis a napokon aj unesené deti. David musí naverbovať bojovníkov zo spriatelených gangov, aby s ich pomocou Coneja zastavil a pomstil svoju rodinu. (TV JOJ)

filmfanouch

David Ayer svou kariéru odstartoval jako scenárista filmů Training Day, prvního Rychle a zběsile nebo S.W.A.T.- Jednotky příliš rychlého nasazení a ukázalo, že má očividně talent na to napsat funkční příběh z prostředí drsných ulic, které jsou zároveň opravdu celkem drsné a zároveň funkčně zábavné. V roce 2005 poté došlo na jeho režijní debut Drsný časy a od té doby Ayer jako režisér a scenárista stál za filmy jako Železná srdce nebo Sebevražedný oddíl. 3 roky poté nazpátek pro Netflix natočil zábavnou detektivku zasazenou do alternativního fantasy světa Bright a od té doby si dal pauzu až doteď kdy předtím než by měl natočit remake Tuctu špinavců natočil svou novou gangsterku The Tax Collector se kterou se víceméně vrátil ke svým kořenům. A i když třeba takovému Guyovi Ritchiemu návrat k jeho kořenům s Gentlemany vyšel tak zde se jedná o opačný případ. A to velmi výrazný! Samotný začátek vzbudí naději, že Ayer přece jen pořád dokáže u gangsterek naservírovat tu pravou atmosféru a ať už spolu dva hlavní hrdinové mluví o životě nebo někoho ohrožují zapnutou vrtačkou tak to stojí za to. Bobby Soto sice jako hlavní hrdina od začátku velmi selhává, velmi výrazně to ale vynahrazuje výkon Shii LaBeoufa, který je jako totální šílenec nejen velmi věrohodný ale také je výrazně napřed před všemi ostatními účastníky filmu. Zároveň pořád platí, že v úvpdu Ayer krom atmosféry dokáže také dodat velmi fajnový vizuál. Jenomže pak se stane to, že se Ayerovi vše víceméně rozpadne pod rukama a ve finále skutečně natočil svůj nejhorší film. The Tax Collector je plný nesympatických charakterů, které jsou navíc krom LaBeoufa zahraní velmi bolestivě. Ayer vlastně ani nevytváří kdovíjak zajímavé gangsterské pozadí a celé to působí jako dílo náctiletého chlapce, který si řekl, že je strašný fanda gangsterek jako Zjizvená tvář, Carlitova cesta nebo právě Ayerovek Drsný časy, Street Kings nebo Patrola a natočil velmi vzdálenou tristní poctu. I přesto, že film stál oficiálně 30 milionů dolarů jinak většinu času působí jako velmi levná televizní štace, které byste nevěřili, že jí točil právě někdo jako Ayer, který už předtím s několika filmy s menšími rozpočty dokázal sehrát větší kousky. Ve srovnání jinak lépe působí i Ayerův dosud nejhorší film Sabotáž. Občas se tam jakoby vyloupne ten starý lepší Ayer, většinu to času to ale skutečně působí jako film, který chce být tak strašně cool, tak strašně drsný a tak strašně brutální až je vlastně k smíchu. Jestli v téhle okurkové sezóně hledat nějakou filmovou spásu, tak zrovna tady se opravdu nenajde. Krom (možná až moc) totálně šíleného Shii a přece jen pár světlých momentů, které by se jakoby vraceli k zlatější éře Ayerovy tvorby tu opravdu není o co moc stát a jedná se o jeden z nejzbytečnějších filmů tohoto roku. Má Ayer tedy vlastně ještě šanci? Nerad bych ho odsuzoval a budu důvěřovat, že přece jen ještě něco velmi fajn od něj dorazí, kdyby mi ale dal někdo pistoli k hlavě a chtěl ode mně tu nejupřímnější odpověď tak bych váhal asi hodně dlouho.... a po The Tax Collectorovi by odpověď byla velmi pravděpodobně spíše negativní! () (menej) (viac)

verbal

Tréninkový den na bukvoidní telenoveliádu. A já se tolik skrytě těšil na typického Vočaře, tedy nekompromisní surovost, spodinu, špínu a hnus Losích Andělic. Načež v první minutě nakráčel do záběru vymydlený zbuznělý Hispánec, říkejme mu třeba José Armando Conquistador del Recto, urputný to rodinný hovnotář, zapřísáhlý křesťan, vrah, drogový dýler a Mirek Dušín v jednom, za kterým cupitala snad největší kástingová minela v historii gengbengerských filmů, kvádrem od Armániho a mutujícím barytoaltem vytuněná a megadrsňáckou homobradkou olepená transka - Šejla LaBlaf. No děsivý týpek! A to v roli bezkonkurenčně krutopřísně nejhustšího gengového vymahače všech dob, před kterým se třesou i ta nejdrsnější otapetovaná animální hovada od Kalifornie až po Yucatan. Asi aby je náhodou nedefloroval bez gelu. To už to rovnou mohli dát Šeldnovi! A tyhle dvě princezny první polovinu zaníceně profilozofují na téma, jak je pro bezskrupulózní vymaštěné sadistické vrahy životně důležitá láska, přátelství, čest, svědomí, smysl pro spravedlnost, rodina a Bůh. Pak sice Juárez vyšle do hry poměrně démonického rozrážeče bukvic - dona Diega de Satanás, jenže ten udělá osudovou chybu, když v děsně utajeném hotelu típne našemu milovníkovi Esmeraldu, aniž by si tam zároveň na José Armanda počkal, yntelechtuán jeden, čímž mohlo být v šedesáte minutě vymalováno a po bolestech konečníku. Tudíž následuje druhá polovina, ještě více super k žehlení a depilování bobrů. Náš „kladný“ hrdina se s „procítěně truchlivým“ výrazem cigánského psa před sežráním urputně modlí, čumí do blba a obrazovkou se hodinu honí zpětné záblesky typu „Esmeralda se cachtá v příboji“, „Esmeralda zpomaleně běží rozkvetlou loukou“, „Esmeralda se usmívá“ či „Esmeralda venčí malé cigoše“, u čehož na pozadí hraje největší hit skupiny Gel de fresa - Vaya con Dios, mi amor. Naštěstí jsou tu ale členové jednoho z nejsurovějších negrogengů Losích Andělic, „Krváci“, jako obvykle čestní, spravedliví, rodinné hodnoty vyznávající, féroví, v Boha věřící a vždy ochotni podat pomocnou ruku, kteří celé to martýrium v pěti minutách ukončí pěkně přiblblou přestřelkou, a křestané, gejové a hospodyňky za zenitem si zhluboka oddechnou, že až na očekávané vzkříšení Esmeraldy to všechno vlastně dobře dopadlo. Velmi bolestivý olejový klystýr. ()

Enšpígl

Narosto odfláklá práce s postavama s finálovou pointou pro ortodoxní dementy. Chce to být strašně drsný a místy by se i dařilo - Shia LaBeouf fakt válel, ale ke kvalitní gangsterce to mělo stejně daleko jako mochumůrka zelená ke kvalitnímu trávení. ()

MrHlad

Dva drsňáci, kteří vybírají daně pro mocného gangstera, se v Los Angeles octnou uprostřed války o to, kdo bude šéfovat ulicím. A i když to zpočátku vypadá docela zajímavě, The Tax Collector se rychle změní v až otravný film, který postrádá jedinou kladnou postavu, tupě oslavuje násilí a ve své snaze být co nejvíc macho se mění až v parodii. Ayer tohle nezvládl. ()

EvilPhoEniX

Ayerovu tvorbu mám rád, ale každý se občas sekne a Tax Collector na první pohled vypadalo lákavě, avšak ve výsledku je to obyčejný film z drsného prostředí, který bohužel i vypadá jako Straight to Vod, nikoliv to Theaters. Na první akční scénu se čeká nějakých 50 minut a neohromí. Ke konci je film sice poměrně drsný a pár chuťovek stály za to, ale je to slaboučké kor ve srovnání podobně laděným snímkům. 3 Hvězdy dám pro slabost Mexického prostředí. Příběh**, Akce***, Humor>Ne, Násilí***, Zábavnost***, Hudba***, Vizuál***, Atmosféra***, Napětí***. 5/10. ()

dO_od

// Ayerovi přeskočilo a natočil film o dvou rádoby gangsterech, jednom uchcanějším než tom druhém, kteří místo zastrašování ostatních celou dobu jen prohrávají, umírají a pak to skončí. Prázdný, hloupý film, který se nemůže opřít dokonce ani o řemeslné kvality, protože je místy vyloženě debilně sestříhaný a hnusně natočený. Naprostá ztráta času. 2/10 ()

Slasher

Ubrat stupidní telenovely, přidat to ještě krvavější, temnější a víc "toxicky macho", no a byl by to Ayer (konečně) zpět ve formě. I tak ale fajn odpočinkový béčko - plochý, cool a uspokojivě drsný ve dvou větších přestřelkách, plus charisma LA. V rámci Chicano gangů velmi bledne vedle nedávné art pecky Too Old to Die Young, ale jasně, to se ani nedá srovnat. Shia úplně sprostě brownface (x), tak samozřejmě :D ()

choze

Ayerovky miluju, ale tohle je jakási divná slepá ulička, která se tváří drsně, ale nezajímavé postavy jsou vám ukradené a příběh skončí dřív nez začne. ()

3DD!3

Tak dlouho se těšíte na nového Ayera až se ucho utrhne. Tuctový příběh o hodném gangsterovi, kterému začne téct do bot je často až nechtěně vtipný. Kecy o cti a rodině si s výhrůžkami o mučení moc nerozumí. Herecky je to mizérie a spíš to připomíná mexickou telenovelu. Jediný kdo má co hrát je Shia a i tomu by pomohlo, kdyby na začátku ustřihl několik prstů a rozklepal pár kolen, aby se dal brát vážně. Rejža neumí pracovat s flashbacky a mate diváka. Stříhá, abychom neviděli mučení? Vyměkl? Tentokrát je to bída homie. ()

Spiker01

Jsem si vědom toho, že kritici film totálně strhali a VoD pravděpodobně nepokrylo ani náklady, natož nějaké to Ferrari navíc; já ale nechci být přísný jen z principu...Moc důvodů k radosti mi ale film nedal. Kdo čte mé komentáře pravidelněji, ten ví, že si často stěžuji na zbytečně nafouknou stopáž, která nemá dějové opodstatnění, ale má pouze udržet déle lidi na streamovací platformě či v kině (snad aby se necítili okradení o tolik peněz za krátký film?). A jsem rád, že mohu říct, že toto není případ The Tax Collector, mít to o půl hodiny více, jdu nejspíše na dvě hvězdičky. Horší je, že hodina filmu je naprosto generický příběh z ulice, které má David Ayer tak rád (stejný svět jako Harsh Times a Training day), jež ale absolutně ničím nepřekvapí a snaží se nám pouze přiblížit nijak extra zajímavé postavy (Shia LaBeouf podle mě tu vyšinutost vůbec nemusí hrát) a já se již neubránit rozptýlení mimo obrazovku. Posléze se odehraje několik celkem zajímavých přestřelek, ale na to, jak jsem měl Ayera ve svém soukromém žebříčku ještě před pár lety docela vysoko, je to zkrátka málo a ničím mě to neobohatilo...5/10 ale pochopím i horší vízo. ()

Radko

Rodina česť, rodina. Za ródinu. Za tú môže hlavný hrdina robiť mafiánskeho vypaľovača a násilníka. Veď všetko je v mene nevinnej manželky a dvoch krásnych detí. Problém prichádza s konkurenciou. Je diabolsky drsná, násilnícka a pomstychtivá. Niečo sa poserie a to ak, že veľmi. Zo spoľahlivej vyberačskej bunky ostáva zrazu úbohé torzo. Aj to sa musí v prvom rade postarať o najbližších. Zatiaľ čo nepriateľ sa napája krvou podrezanej obete v mene zvráteného rituálu akoby čiernomagickej Márie Sabíny (mexická vizionárka, šamanka a liečiteľka), hlavný hrdina dáva rodinku dohromady ako kura pod ochranné krídla a vyberá poschovávané drobky niekdajšej slávy. Nepriateľ je ale ozaj drsný. Spolukomentátori majú pravdu, že v úvodnej hodine žiadna akcia. Avšak práve ukázanie štandardného vyberačského života je zaujímavé. Ukazuje sa, že nejde o nejaké veľké dobrodružstvo, skôr polo úradnícka rutina. Až na to, že občas býva takáto rutina prerušená niečím drsnejším. A tu tie ostria drsnosti zarezali riadne hlboko. 60% za vydarenú akčnú jednohubku s desivými čiernomagickými rituálmi a záverečné zábery pomsty. ()

castor

Ulít si prachy gangsterů se nevyplácí. Drogy, zbraně, prostituce. Každý gang musí platit daně. Vybírá je denně od desítek takových v nejnásilnějších ulicích Los Angeles chlapík od rodiny David a jeho sadistický kámoš Creeper. Dělá si na ně nárok jistý Čaroděj, který sice sedí ve vězení, ale i tak ovládá své teritorium. Uběhne půl hodiny a stane se pouze to, že chybí 20 táců (což se záhy vyřeší). Jinak posloucháme přihlouplé řeči o rodinných hodnotách či o tom, že hlavní hrdina je světlem v temnotách, případně výhružky, že tihle dva někoho šoupnou do kyseliny. Nuda, šeď, průměr. Jsme ve světě sadistů, vrahů a psychopatů, jeden drsnější než druhý, ale pořád je to tak nějak k smíchu. A není to nadopované adrenalinem nebo vizuálně podmanivé jako jiné kousky tvůrce. Režisér David Ayer (napsal Training Day, natočil Patrolu) totiž už nejednou ukázal, že ho zajímají špinavé ulice plné děvek, zoufalců a vrahů. Často sázel na atmosféru a snahu dostat diváka doprostřed intenzivní akce. Tady jen sbírá drobky. Naštěstí se na scéně objeví Čarodějův starý nepřítel Conejo a konečně se začnou dít i ošklivé věci. Ovšem také přibydou momenty jako z nějaké telenovely. Přesto to už trochu začne připomínat Ayera. Ten každopádně svůj největší trumf – Shia LaBeouf prostě herecky vyčnívá – nechává odejít ze scény velmi „snadno“, ač má hubu plnou ostrých keců a tváří se, že ze světa nekompromisně vyprovodil čtyři desítky neposlušných hošanů. Dvě až tři hvězdy. Bohužel. ()

Real Tom Hardy

Do univerza tej najväčšej L.A. krimi špiny (Training Day x Harsh Times) prišiel Tax Collector, ktorý nielen novým prírastkom mohol byť zároveň tiež režisérovým revivalom a návratom ku koreňom po tých spackaných komiksových pokusoch, pretože originátor pouličného zla Mesta anjelov je iba jeden – David Ayer. Výsledkom je zlátanina mexickej Telemundo telenovely s excesívnymi potokmi krvi, náložou pôvabných latino dám, jedným satanistickým retardom, čo mladým dievčatám a kurčatám odrezáva hlavy, aby sa kropil v ich krvi, krásnou prácou kostymérky na outfitoch postáv a LaBeoufom ako jedinou platformou ako-takej autenticity. Viem (hej, viem), že odvrátená strana chicano "kultúry" (rozumej gangov) nie je sranda, no toto celé bolo tak odtrhnuté z reťaze, že viac uveriteľnejší mi prišiel aj istý počin s názvom El Chicano, čo bol prakticky de facto mexický Batman :D --- "Stupid motherfucker. Should've kept your ass in Mexico." (x) (9.8.2020) (4.8.2022) ()

mzss1

(50%) Tentokrát se opravdu nechci moc rozepisovat. Davida Ayera mám opravdu rád, ale holt by si asi měl najít už jiný zájem. Přeci jenom jeho poslední filmy jako Sebevražedný oddíl, Bright apod – to už nebylo ono. A tohle je už úplné ultra céčko. Nebudu to posílat do velkých pekel. S odřenýma ušima jsem mu ty 3* nasázel, ale nevím … Zezačátku to vypadá jako klasická Ayerovka, ale s tím velkým rozdílem, že mi přišlo, jako by to točil spíš nějaký Ayerův amatérský fanoušek. Navíc to není ani snad jen vina Ayera, mělo to menší rozpočet, pár dní se to natáčelo jen a já nevím. Můžu zde pochválit několik drsných scén, a že to nenudilo. První 2/3 téhle záležitosti Ayerovi klasiky pěkně připomínají, ale jen tak na půl. Najde se tu několik trapných rádoby gangsterských scén, hlášek a to je celé. Třeba ten hlůavní gangster/záporák byl neuvěřitelně trapný a né drsný! Hlavní herec Bobby Soto není špatný, ale jeho role mu moc nepadá. Shia LaBeouf má aspoň hustý vizuál, i když také nic moc ….Třetí třetina snímku se už víc rozjede, najde se tu pár vyvražďovaček, některé jsou dobré, ale nic víc film nenabídne. Mohla to být větší sračka, ale Ayer přesto klesá níž a níž. Třeba nás ještě někdy překvapí, uvidíme …. ()

Sobis87

Shia je super, zase jede naplno, ale ten zbytek... scénář naprd, režie ničím neohromí, jeden- dva okamžiky překvapí, jinak hluchota a tuna blbých keců. ()

Visáč

Popri Suicide Squad najslabší Ayer. Prvé ohlasy zo zahraničia nelhali... Namiesto tvrďáckeho gangbangin thrilleru tu máme Mexicana family drámo s minimom akcie, kde sa úvodnú cca hodinku iba kecá a machruje, ale skutek utek. Hlavný hrdina je nevýrazný chicano a Shia mu robí pricmrdávača: drsňácky zazerá, vyhrožuje, ale suma sumárum je to len kvalitne oháknutý figurant. O nejakej chémii medzi postavami, ich vývoji, či nebodaj katarzii v rámci i tak hodne simple príbehu tu nemôže byť reč. Škoda, čakal som (podstatne) viac. ()

Arsenal83

Vôbec by som tento film nepodceňoval, drsné prostredie a drsní predstavitelia sa vydarili, predovšetkým ten hlavný záporák, hoci jeho frajerku, nemilosrdnú vrahyňu na 20 cm podpätkoch si mohli odpustiť. Škoda len, že záver išiel do zbytočného krváka na úkor premyslenejšieho príbehu a ani tie zasnené spomienky na lásku sa tu vôbec nehodili. ()

Marze

The Tax Collector vás vezme dolu na ulici postříkanou krví s bezmyšlenkovitým vyprávěním. Film spoléhá na vizuální jazyk a flashbacky. Postavy jsou plakátová s málo inspirativním režírováním Davida Ayera. ()

David Ayer natočí akčňák se Stathamem

David Ayer natočí akčňák se Stathamem