Město podivínů

• Česko Freaks (festivalový názov) (viac)

Sedmiletá Chloe, která žije s otcem zavřená v domě, žije ve strachu a fascinaci z vnějšího světa. Protože je jiná než ostatní, je pro svět nebezpečná a svět zase pro ni. Aspoň tak jí to bylo řečeno. Přes zákaz otce jednoho dne vyjde z domu k autu starého zmrzlináře. Stařec je jejím dědečkem a věří, že jeho dcera, Chloeina matka nezemřela, ale žije. Chloe brzy přichází na to, že pravda není tak jednoduchá. Zjišťuje, že otec má v něčem pravdu, když se probudí její schopnost telepatie. Nebezpečí je opravdu reálné. (JOJ Cinema)

darkrobyk

Jeden z těch malých velkých sci-fi snímků, o nichž je dopředu lépe nic nevědět. Duel sedmileté Chloe a jejího tatínka šel až na kost. Jednu chvíli stojí člověk na straně dívky, vzápětí pozná, že otec to myslí s dcerkou skutečně dobře. Ještě několikrát se tenhle stav změní až k drásavému finále. Skvělé herecké výkony, nápaditý příběh, solidní kamera a slušná hudba dokazují, že velkých rozpočtů netřeba. A možná, že bombastická triková stránka mající k dispozici miliony by všechno to výborné zazdila. Tajemné, napínavé a v závěru svižné. Tleskám podivné Kanadě, jelikož podobné filmy já rád. ()

sheen

Díky festivalu FutureGate jsme mohli vidět tento film jako první lidi v ČR s dost velkým předstihem a ještě k tomu s úvodním pozdravem od jednoho z režisérů, palec hore. Moc se mi to líbilo, je to opravdu originální a záhadné, minimalistické, alespoň první půlka. Ke konci to naprosto perfektně vygraduje, nečekal jsem takovou pecku. Vůbec bych se nezlobil, pokud budou pokračovat v rámci naznačovaného seriálu [Kino Lucerna, FutureGateFestival 2019] ()

Pilda17

Horor? To zase asi ne, ale jelikož jsem nic neočekával, tak se vše příjemně rozjelo. Divák nejdříve moc netuší, ale pak to začne dávat smysl. Nejde toho moc napsat, protože když napíšu víc, budu spoilerovat a to by v tomto případě byla velká škoda. Doporučuji jít do filmu bez informací a nejlépe bez traileru. 7/10 = 75% ()

misterz

So všetkým, čo napísal POMO v komentári sa dá súhlasiť, no mňa osobne, ani dobre neviem prečo, tento film moc neoslovil. Pritom obsahuje všetko, čo by nápaditý a zaujímavý film mal mať - zaujímavo štrukturovaný dej s postupným odkrývaním kariet, dobrých hercov, výbornú technickú stránku, myšlienku.... avšak spolu to v tomto prípade akosi nefungovalo. Teda aspoň na mňa. Alebo len možno na film treba mať tú správnu náladu. Za pozretie však stojí. Priemer. 60/100 ()

pornogrind

Na tenhle film jsem narazil úplnou náhodou. Ale nakonec jsem rád, protože mi to sedlo víc než jsem původně čekal. Celkem mě ale překvapuje zdejší hodnocení. Být v červených číslech si tenhle snímek podle mě zaslouží ale spíš mě udivuje, že ačkoliv je Freaks takovým "divnofilmem", že oslovil tolik lidí. Normálně bych napsal, že je to film, kterej osloví jen minimum diváků ale v tomhle případě bych se evidentně mýlil. Jedna věc je ale jistá. Čím míň bude divák o filmu vědět než se na něho začne koukat tím líp pro něho. ()

Goldbeater

Doporučuji si o ději filmu předem raději nic moc nezjišťovat a nekoukat na ukázky. Freaks tak trochu klame tělem - dá se říci, že první polovinu nechá diváka tápat, co se to ve filmu vlastně děje, a vrší a něj celou řadu matoucích motivů a podivných charakterů (prakticky každá z postav působí znepokojivě a nečitelně), aby v druhé polovině přišel s překvapivým vyústěním, dal předešlému dění smysl a dobře si pohrál s divákovými emocemi. Bruce Dern jako cynický přisprostlý zmrzlinář je neskutečně cool a jeho interakce s Emilem Hirschem zásobuje snímek zejména ke konci vtipnými hláškami a nadsázkou. A mám za to, že o malé Lexy Kolker ještě mnoho uslyšíme. [Sitges 2018] ()

kingik

Přesně ten druh (scifi) filmu, kdy duo režisérů neodhadlo své možnosti a s mizerným rozpočtem chtělo udělat (přelomový) zázrak. Svůj scénář měli protlačit k renomovaným producentům, kteří by jim jejich novátorskou vizi umožnili technicky a režisérsky vykrystalizovat. Málo působivé po technické stránce, dokonce až mnohdy zaostalé v trikové oblasti, režijně občasně zajímavé a herecky určitě fajn od Emila Hirsche, Bruce Derna a Grace Park. Stěžejní "obludou" pro děj je ovšem sedmiletá holčička ztvárněná Lexy Kolker, která sice rodičům nosí domů dolárky na sociální potřeby, ovšem její herectví je ryzí utrpení. Mnohdy bylo znát, jak jsou jednotlivé scény, ve kterých se zjevuje, naprosto uzpůsobeny jejímu prapodivnému herectví a úplně ve výsledku to nefunguje, jak by mělo. Nejlepší potenciál obsahoval scénář, který sice nezapře určité inspirace Davidem Cronenbergem, nicméně ve svém jádru je poměrně originální a neotřele vyprofilovaný. Zach Lipovsky s Adamem Steinem ovšem jeho převedení optimálně nezvládli, nepřál jim finanční rozpočet a ke kýženému dirigování a komplexnosti všech postav a nápadů by potřebovali film natáhnout nejméně o další hodinu, aby za jejich úsilím nebylo přílišné vzduchoprázdno. Nabízí se možnost pokračování, které už ale nemusí skýtat žádnou originalitu, a i původní herecké osazenstvo by bylo již značně prořídlé (viz zvýšená úmrtnost důležitých postav v závěru). Výměna nevýrazného kameramana, nedostatečná režijní dynamičnost, vynechání trapně červeně tekoucích očí a větší vysvětlivky ohledně schopností i jejich všeobecné neakceptovatelnosti, to jsou výtky, které prostě nelze přejít. Spokojenost s filmem by pak jistě byla větší. Případná seriálová podoba by ze zajímavého námětu zřejmě vytřískala mnohem víc. 6/10 ()

Snorlax

První třetina je nádherně napínavý film, který postupně buduje napětí a pomaličku odkývá jednotlivé indicie. Pak se vše přemění v tupou taškařici plnou akčních scén a opakovaných speciálních efektů. ()

Anderton

O Freaks som si vopred nič nečítal a dobre som urobil. Prvé desiatky minút potom divák vôbec nevie, čo ho čaká a zvyšuje to expotencionálne napätie. Vôbec ani nevadí, že scenár pracuje s obohratou témou, pretože pravidlá fikčného sveta sú šikovne vymyslené a aj pri takto nezávislom filme tvorcovia ukázali, ako to ide aj s nižším rozpočtom. Poteší napríklad filozofia akéhosi antihumanizmu, kedy postavy musia konať v rámci prežitia taktiež násilne ako druhá strana a Freaks sa rozhodne nesnažia tento postoj smerom ku koncu upravovať. Nejde pre mňa síce o žiadne extra prekvapenie roka, ale aj tak je pre mňa nepochopiteľné, prečo ide o tak neznámy kúsok. ()

Frajer42

Pokud ve zdraví přečkáte podivný a poměrně nudný úvod do děje, který trvá zhruba 20 minut, tak se vám snímek náležitě odmění. Z filmu je cítit spíše nižší rozpočet, ovšem tvůrci z něj vyždímali úplně všechno do poslední kapky. Námět i vývoj příběhu je velmi originální a když je třeba, tak umí být film i hodně drsný, což mu nesmírně přidávalo na kráse. Dětská herečka byla velmi přesvědčivá a místy zastiňovala své dospělé kolegy. Nakonec se z filmu, od kterého jsem zase tak moc nečekal vyklubalo opravdu velmi příjemné překvapení. [80 %] ()

Kudly4

Působilo to na mě, jako pilotní seriál na nové X-Meny :o) Začátek solidní, napínavá podívaná, která se mění v závěru v šílenou jízdu. Film táhne úžasná, roztomilá Lexy Kolker (věřím, že o ní ještě dost uslyšíme), které jsem věřil každou vteřinu hraní a to moc děti v hlavních rolích nemusím. Dost dobrý, originální Scífko. ()

Dzeyna

Hodně povedené. Myslela jsem si, že to bude kravina, jelikož je to sci-fi s dost pochybným tématem, nicméně mě to velmi mile překvapilo. ()

Kothy

Dost zvláštní a zároveň originální nezávislý film. Je těžké o něm napsat něco bez spoileru. Jako mnoho dalších polemizuje nad myšlenkou, jak by asi náš svět vypadal, kdyby v něm žili lidé se schopnostmi. Chovali by se k nim ostatní hezky nebo spíš naopak? Příběh se zaměřuje na otce, který se se svou dcerou skrývá před okolním světem. Snaží se ji chránit, ale zároveň jí dost věcí tají. Je tedy pouze otázka času, než se malá Chloe bude chtít podívat ven. "Nejsem zrůda!" ()

Filmmaniak

Po celou první polovinu si film, odehrávající se ve světě, jehož zákonitosti drží před diváky pod pokličkou s překvapivou vytrvalostí přinejmenším do poloviny stopáže, minimalisticky vystačí s postavami otce a dcery, schovávajícími se před okolím v zabedněném domě, kolem nichž vytváří atmosféru nejistoty a možná opodstatněného, ale také možná jen paranoidního strachu z neznámého nepřítele. Ve druhé polovině pak jde s pravdou ven naplno, přičemž řada do té doby jen mlhavých, nejasných a iluzorních motivů je konečně doplněna o smysl a kontext, postavám jsou přiřazeny konkrétně vytyčené cíle a nakonec dojde i na akčnější trikové scény, které však slouží příběhu a nikdy nejsou používány jen na efekt. Prvky, které známe z amerických velkofilmů se stomilionovými rozpočty, jsou tu nápaditě a originálně využívány ve prospěch pozoruhodně vyprávěného a chytře vystavěného příběhu, který by vydal i na několik pokračování nebo na televizní seriál, a jemuž vévodí skvělý herecký výkon talentované devítileté Lexy Kolker. ()

Trajektt

Tak to je přesně ten druh filmu, který stojí za to vidět, ale zároveň se přiznám, že jsem se tentokrát nechal napálit svojí blbostí a přečetl jsem si pár nejapných komentářů před zkouknutím tohoto snímku a tím jsem udělal velikou chybu, jelikož né že by tam byly napsány spoilery, ale bylo v nich napsáno „co jsou ti lidé zač a proč se tak bojí kontaktu s jinými lidmi?" Což je celkem velká škoda, protože zhruba do poloviny filmu je to velice zajímavá podívaná, tedy pokud nevíte, která bije, což já jsem veděl a za to můžu poděkovat několika soudruhům z místní databáze za jejich předčasné odhalení těchto lidí a zároveň doporučuji všem budoucím divákům, aby si nečetli komentáře, tedy minimálně k tomuto filmu až na vyjímku mé recenze, která je oficiálně schválena asociací českých filmových kritiků a to už je co říct. Na trailery se v zásadě nekoukám, protože s mojí dedukční schopností bych si v hlavě vytvořil spoilery a tak doporučuji si maximálně přečíst obsah, který je dobře napsaný anebo mojí recenzi, která je také dobře BEZCHYBNATĚ napsána. Takže, ať už jste četli komentáře anebo viděli trailery nebo ne, tak se v tomto snímku podíváme na jedno americké předměstí, kde žije jeden paranoidní fotřík se svojí roztomilou dceruškou, která má zakázáno chodit ven z nejasných důvodů. Starostlivý otec jí říká, že lidé jsou zlí a že by jim mohli ublížit a tak chodí s kvérem nakupovat potraviny a další nezbytné suroviny potřebné k životu. S čím v zásadě souhlasím, protože přesně tak chodím nakupovat i já a tak mi byl tento zarostlý chasník velmi sympatický. Holčička je z toho jakási takási zmatená a chce maminku, aby si měla kde poplakat. Ale toto zboží jaksi taksi nedostupné a když není maminka, tak mi kup aspoň zmrzlinu. Otecko jí zapomněl koupit a to fakt neměl dělat, jelikož si jí nezbedná dívenka rozhodne koupit sama a tím začíná napínavé dobrodružství o lásce, pomstě a plné nevysvětlitelných a nadpřirozených jevů u kterých se zajisté nebude nikdo nudit. Víc už psát nebudu, ale musím pochválit tvůrce tohoto snímku, že dokázali poctivě rozporcovat napětí minimálně do půlky tohoto snímku, že většina jedinců byli vcelku překvapeni, když to na ně v půlce tvůrci vybafli, tedy kromě mně, jelikož jsem si blbec přečetl pár komentářů, jak jsem již psal. Ale v té druhé půlce je už to klasická akční jízda plná akčních scén, kde se nestačíte ani nadechnout a než byste řekli švec, tak už je konec. Dále zde musím vyzdvihnout herecký výkon malé Chloe, kterou si zahrála malá herečka Lexy Kolker (nar. 2009, USA) a která jestli pojede v takto vyšlapaných kolejích, tak si myslím že má před sebou zářivou budoucnost. Za dobrou rodinnou zábavu a dobré herecké výkony dávám jasných 80%. ()

silentname

"Freaks" bude jedno z najväčších filmových prekvapení roku 2019. Nielenže tu máme fascinujúci príbeh s veľmi dobrými momentkami, ale okrem toho je to skvelý thriller, ktorý od začiatku až do konca nepustí. Nemôžem povedať, že by to bol úplne originálny film. Myslím si, že podobné témy už sme mali spracované aj filmovo aj literárne. Mali sme tu Stephena Kinga so svojim "Firestarter", mali sme tu seriál "Heroes" a niekoľko ďalších projektov. Tento film má však veľmi zaujímavú stavbu a v niektorých aspektoch sa líši. Kým v niektorých iných je to veľmi známe. Ale platí, čo som povedal na začiatku. Je to veľmi fascinujúci príbeh. Sledujeme malú 7-ročnú Chloe, ako sa snaží naučiť byť normálnou, aby mohla prežiť vo svete vonku. Pripravuje sa na to, že bude žiť život s normálnou rodinou. Mať mamu a sestru. Lenže dlhé roky, ktoré bola uzavretá od sveta ju stále viac a viac presviedčajú, aby skúsila spoznať svet tam vonku. Nebudem hovoriť viac, lebo myslím si, že najlepšie bude, aby ste si film pozreli a zistili sami čo sa bude diať ďalej, no každopádne platí, že rozhodne to nepôjde cestou, akou by ste si možno sami predstavili. Ja som bol sám prekvapený niektorými scénkami, ktoré nám film priniesol. A hlavne to skvele dáva jednu otázku. Kto je reálne dobrý a kto je ten zlý? Z informácií, ktoré dostaneme a jednotlivých udalostí to nebude úplne jednoznačne jasné. Môžeme to povedať o oboch stranách. A to ma na filme asi najviac fascinuje. Moja prvotná myšlienka po dopozeraní bolo, že takto som si reálne predstavoval, aby vyzeral film "Brightburn". A myslím si, že by to fungovalo. Tento film ma presvedčil. Bol silný, bol dramatický a miestami skutočne prekvapivý. Ak máte radi dobré thrillery, toto určite oceníte. Hodnotenie: A ()

Arsenal83

Podobné sklamanie ako u filmu Tiché miesto len s tým rozdielom, že tento film nie je aspoň pre hluchonemých a sú tu normálne aj dialógy. Aj keď väčšinou s odporným starcom pripomínajúcim vzorového pedofila. Na druhej strane ten záver ma odrovnal, ale výrazne v negatívnom zmysle. Čistá blbina, z ktorej sa zo sľubného začiatku stane debilné sci fi. ()

Marze

Zdá se že film drží diváky uvnitř hlavy Chloe a skrze ní vidí všechny omezení a schopnosti. Film trochu doplácí na svůj malý rozpočet. Pro mě to bylo dívatelné ale zároveň hloupé a nesoudržné. ()

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019