The Haunting - Záhadné sídlo Bly

(séria)
  • USA The Haunting of Bly Manor
USA, 2020, 8 h 19 min (Minutáž: 46–66 min)

Když je někdo mrtvý, ještě to neznamená, že už tu není. Gotický romantický příběh od tvůrce seriálu Dům na kopci, ve kterém chůva padá do propasti děsivých tajemství. (Netflix)

Jaro_slav

Když už jsem myslel, nebo lépe řečeno bál se, že to nenávratně sklouzlo do nevysvětlitelnýho bláta, přišla osmá epizoda, která vše nečekanym způsobem poslepovala dohromady. A závěr mě skoro rozbulel. Na plnej počet to neni, ale z pocitový tříhvězdy to pozvedla ta nejznepokojujícivější osmiletá holčička, při jejímž každym „perfectly splendid“ mi přeběhl mráz po zádech. Přehlednější než Hill House, avšak míň promyšlený. 4* ()

tenebrae86

Šíleně nevyrovnaná série. Opět je to natočeno moc pěkně a scénář je dobře promyšlený. Bohužel, tentokrát jsem se nebál, ale co je horší, krom osmé epizody mě děj i často hodně nepříjemně nudil. "Vyvrcholením" je určitě šestý díl, který jsem dokoukal s obrovským sebezapřením. Tolik ubíjejících keců a otravných postav v jednom seriálu se jen tak nevidí, naštěstí příběh je dostatečně zajímavý, takže si mou zvědavost udržel až do konce. Nakonec dávám tři hvězdičky za sympatickou holčičku, legendu o starých róbách a krásně smutnou atmosféru... A už se těším na příště. ()

bozka10

Kdo by cakal majstrovský hororový naklad ako v Hill house bude sklamaný.Nehovorím,velmi dobre spracované,obrazovo aj dejovo pútavé,ale ide o dobre spracovanú mysterioznu dramatickú Romancu!!Horor a napätie zostali v Hill house v prvej serii,v sídle Bly prežijete romantickú drámu s mysterioznym nadychom.Nolo to dobré,ale nakolko sa nejedná o horor,dve hviezdy z predošlého hodnotenia dole. ()

petikacka

Já nevím na jaký seriál se dívali ostatní komentující, ale já jsem viděla jen bezbřehou NUDU a samé bla bla bla, blabla, blablabla blá blá...Byly to naprosto promarněné hodiny mého života...Ten poslední díl byl k nepřečkání...Za mě 45% ()

Blue.Shark

Strašení osvědčenými žánrovými postupy vystřídala spíš kontinuální tísnivá atmosféra. Moc se mi líbí, jaký je kladen důraz na prokreslení jednotlivých postav. Rozhodně nejde o horor, ale solidní mix žánrů. The Haunting je tuze zajímavý projekt. ()

JM87

Mike Flanagan je super a vážím si ho za Midnight Mass nebo Haunting of the hill house. Oba seriály jsou pro mě absolutní pecka, ale tohle mi přijde, že se nějak nepovedlo. Působí to celkem nudně a tradičně. Seriál vůbec neudržel moji pozornost, přitom ten námět není špatnej, ale pro mě to nějak nefungovalo. Koukněte ale určitě na již zmíněný seriály. ()

warrenur

Opat stretnutie s mnohymi hercami z predoslej serie. Zajimavy pribeh a atraktivne sidlo Bly. Zaverecne dva diely su vyborne, zial, tie predtym, narozdiel od prvej serie, su zanrovo velmi podobne a nie az tak plne atmosfery, ktora ma doslova pohltila v spominanom Haunting Hill-e. Naopak, niektore diely mi prisli az prilis prekombinovane, ci dokonca preexponovane - v zmysle vykreslovania pribehu a unavne. Hudba v podani The Newton Brothers ustredna a i titulkova melodia, kamera, melancholia su opat uzasne. Tesim sa na tretiu seriu a velmi si prajem, aby vznikla. The Haunting sa stal mojou srdcovkou. Odporucam. 75% A slabsie stvorhviezdie. ()

Bozvav

Zatím co první díl navnadí, tak pak až do pátého dílu šílená nuda pruda (sice hezky řemeslně udělaná), pak zase díl nuda, pak vševysvětlující díl, pak díl bububu - ne moc a nakonec dost klišé závěr. Celý seriál je velmi dobře udělaný po řemeslné stránce, ale je provázený takovým množstvím nelogických zvratů a situací, až o bolí. Horor je to jenom ve stopáži, jinak se tam leknete tak maximálně jednou. Za mne je to obrovská škoda, protože to mohl být počin roku. Herci fajn, hudba unylá, smysl nulový. Za mne 45 max. ()

ViktorEl

Temný a napínavý seriál až do poslednej minúty. Inak ako pri zapnutom svetle som ho pozerať nevedel. Flanagan začína chŕliť jeden lepší seriál za druhým. A moja slabosť pre Victoriu Pedretti sa len prehĺbila. ()

fixaman

Čekal jsem důstojné pokračování první řady a dostal průměrnou televizní produkci. Chybí napětí, tajemno i lekačky. Je to vlastně víc psychologická vztahovka než horor. Z celé série je skutečně výborný jen předposlední díl, kde se vše vysvětlí. Celkově to bohužel za moc nestálo a pokud by měla mít kvalita dál obdobně sestupnou tendenci, tak doufám, že třetí série se raději nedočkáme. ()

Kiisaki

Přestože je druhá série natočená kvalitně a velice dobře se sleduje, neubráním se mírnému zklamání nad poklesem kvality ve srovnání se sérií předchozí. První problém je v tom, že je příběh z Bly Manor v porovnání s Hill House dosti rozdrobený a nedrží tolik pohromadě. Zkrátka mi tu chybělo nějaké větší pojivo a hlavní motiv - na tohle dáma od jezera opravdu nestačila.... Zatímco v předchozí sérii diváka u obrazovky držely záhady a otázky, které se táhly po celou dobu příběhu (smrt Olivie a nejasné události oné osudné noci, sebevražda Nell, záhadná bend neck lady), druhá série předkládá spíše dílčí změť méně zajímavých příběhů, do kterých jsem nemohla být tolik zainteresovaná. Bly Manor měl záhadnou ženu od jezera, která však ve většině dílů nehraje žádnou roli, dokud její příběh v předposledním díle nenaruší tempo vyprávění. Má záhadný přízrak muže, který pronásleduje Dani - jenže ten se brzy vysvětlí a pak už o něm nepadne zmínka. Je tu záležitost kolem Hannah, jenže ta je jasná už od první scény a "oficiálně" rozlousknutá v polovině série. Je tu smrtící románek dvou postav, které ale nejsou dost zajímavé nebo důležité. Druhým problémem je to, že tu není nic strašidelného. Duchové jsou absolutně nevyužití a nejde z nich strach. Jejich zjevování je sporadické a skoro jsem se rozesmála, když se v předposledním díle odhalila přítomnost dalších duchů, kteří se do té doby a od té doby v domě nemihnuly ani na vteřinu. V posledním díle sice zazní, že nejde o ghost story, kdežto o love story, ale série byla prezentovaná stylem, po kterém bych očekávala nějaké to strašení... Co se mi však líbilo jsou skvělé a sympatické postavy zaměstnanců Bly Manor i dramatické a dojímavé romance, které mezi nimi vzešly. Už kvůli tomu stálo za to druhou sérii sledovat a i když se u toho člověk moc bát nebude, alespoň si pobrečí. ()

Rockerman

Na povinné multikulti herecké obsazení si už zřejmě budeme muset zvyknout. Pokud tedy nad kvótovou problematikou mávnu rukou vidím nesmírně zajímavě a nápaditě odvyprávěný příběh. Má to velmi pomalý rozjezd. První tři díly se prakticky nic neděje. Atmosféra houstne, záhady se množí, ale je to strašně zdlouhavé. Zlom nastává až se zdánlivě nesrozumitelným, chaotickým pátým dílem. Pak už až do konce je to skvělá podívaná. Na rozdíl od předešlého Domu na kopci mé hororové srdce zůstalo nedotčené, proto hodnotím o hvězdu níž. ()

GOREGASM

Vše, co jsem chválil na Hill House je tady krát jedna celá pět a ještě k tomu si naprosto elegantním způsobem Mike Flanagan umí poradit s dávkováním hororových prvků do celkově melancholicko romanticko dramatického kabátku. Samostatnou kapitolou jsou potom časové hrátky, které si na nás Flanagan přichystal, a které vynikajícím a dramatickým způsobem vystřelují intenzitu některých scén do vesmíru. Jak jsem už zmínil horor zde není dominující žánr, tady hraje první housle drama, ale zabalené do tak neproniknutelného oparu anglického venkovského sídla, že si každý fanoušek Insidiousů a podobně bude postupně více a více pomlaskávat. Finále, které jsem rozcupoval u Hill Housu, tady působí přesně naopak a je dokonalým highlightem a vyvrcholením celé série a to jak po dějové, tak emocionální stránce. I Netflix už umí jedinečné produkty a The Haunting of Bly Manor je dílem, které svým precizním provedením pohladí duši každého, kdo má rád nové nápady. 100% ()

Judas odpad!

Od sedmého dílu prakticky nekoukatelné. Bohužel se zvrtly scénaristické ambice v příšernou slátaninu nesmyslů, překombinovanosti a nudy. ()

pumpkinqueen

Dechberoucí atmosféra starého gotického sídla byla vykreslená skutečně bravurně a dokázala perfektně vtáhnout do příběhu plného překvapení a zvratů. Postavy sympatické, herecké výkony byly precizní a naprosto uvěřitelné. Přestože od pohledu se to může zdát jako horor, v podstatě tam kromě prostředí tolik hororových prvků není, v první řadě tu jde spíše o potlačené emoce a rodinné vztahy. Asi se nevyhneme srovnávání s Hill House, tak se taky vyjádřím. Zatímco u Hill House jsem byla nadšená od samého začátku, postupně mi přišlo, že to ztrácí šťávu a konec mě upřímně zklamal a moc mi nesednul. Tady to bylo přesně naopak - sice to bylo o dost málo hororové a díky pomalejšímu tempu mě to nepohltilo hned, ale až postupně, za to ale o dost intenzivněji. Druhou polovinu seriálu jsem si opravdu užívala, hltala všechna ta rozuzlení a finále bylo jedním slovem perfektní. ()

Dementra

Jako samostatný seriál? OK. Ve srovnání s Hill Housem? ANI NAHODOU. Zdaleka tu nevynikaji osobní desy, ktere byly v popredi celého pribehu deti z domu Hill House. Ani vzdalene tu neni emocionalni rovina a vyvrcholení (posledni epizoda) z cele serie misto slz vyzdima jen zbytky patosu. Laťka je až příliš vysoko, umělý britsky přízvuk tomu moc nepridava. Nehlede na to, vykony a pribeh... OK ()

katmandzoo

Hororových seriálov je v dnešnej dobe tak málo, že sa teším každému aspoň trochu potenciálnemu. The Haunting of Bly Manor je druhým zo série The Haunting, ktorá má v pláne v najbližších rokoch predstaviť viaceré príbehy o strašidelných domoch/miestach. Musím však priznať, že po výbornej prvej sérii ma druhá až tak nebavila. Po väčšinu seriálu som bol zamotaný, čo je na jednej strane dobré, lebo aspoň to nie je príliš predvídateľné, ale keď si po piatej epizóde položíte otázku: "O čo tu vlastne ide?", tak už to je trochu na zamyslenie. Bál som sa, že nakoniec to bude fiasko, no záverečné tri epizódy to ako tak zachránili. Hlavní herci podali obstojné výkony, niektorí sa objavili aj v prvej sérii a aj napriek miernemu sklamaniu sa už teším na tretiu sériu. 3/5 ()

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

03.12.2022

Po hitech se seriálem The Haunting of Hill House a The Haunting of Bly Manor a taky kriticky úspěšné Půlnoční mši přišlo od hororového mistra Mikea Flanagana maličko zklamání v podobě na teenagery… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

23.12.2020

Hororová série The Haunting - Dům na kopci v roce 2018 sklidila velmi nadšené reakce a stala se jedním z velkých seriálových hitů streamovací služby Netflix. Na tento úspěch letos její tvůrce Mike… (viac)