Bažina

Poľsko, (2019–2023), 15 h 11 min (Minutáž: 48–61 min)

Réžia:

Jan Holoubek

Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Magdalena Walach, Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska, Ireneusz Czop, Piotr Fronczewski, Gabriela Muskała (viac)

V polském městě na začátku 80. let najdou zavražděnou prostitutku a vedoucího mládeže. Policie ale s případem zachází tak, že vzbudí podezření dvou novinářů. (Netflix)

dubinak

1. série: Že by mě to nějak extra chytlo se říct nedá. Styl to ale určitě má, Polákům se jejich um nedá popřít. Ten příběh jsem ale čekala, že někam zatočí nebo v podstatě odkryje ještě něco, o čem se dosud nemluvilo. Párkrát jsem měla i pocit, že se dočkáme i nějakého mystična. No a bohužel, ani jedno nemá k pravdě blízko, a tak mi tam prostě ještě scházela nějaká ta třešnička na dortu. Není to úplně to čistokrevné krimi a je to opravdu bráno spíše z toho novinářského pohledu, ale postavy jsou super napsané, díly utíkají a asi nebudete litovat, že jste na to mrkli. Já jsem ale poslední dobou na ty menší seriály nějaká náročnější a pořád hledám něco víc.  Těžko říct, zda mrknu i na druhou řadu. ()

zette

Zdarila rezie a zajimavy kriminalni pribeh zasazeny do pocatku 80. let, nekde na polskem malomeste. Atmosfera vyborna, divaka necha v napeti od zacatku do konce. Dobre vykresleni postav, pekne herecke vykony a plus za Magdalenu Walach. K plnemu poctu chybi vetsi moment prekvapeni nebo neco originalniho, divak ma pocit, ze uz vsechno nekde videl... ()

Tosi

Poláci natočili další vizuální lahůdku s přijatelným počtem dílů i podezřelých, ve který sice skutečná bažina chybí, ale ten ponurej příběh jako bažina působil víc než dost. ()

MI-380

Kvalitní připomenutí předrevolučního společenského dusna a tlaku na jednotlivce, dokresleno (protože o dobarvení v té době nemůže být řeč) dokonalými reáliemi. 85 %. ()

Daddko

Poľskú kinematografiu radím medzi najlepšie. Toto je skôr výnimka.... a zlá. Tak to scenárista zauzlil a rozhádzal že z toho vznikol chaos bez hlavy a päty. Radím zďaleka sa vyhnúť - ręce z dala od tego nonsensu ()

kenkaku

1. řada: **** Rojst ’84 (pojďme v tom udělat pořádek za Poláky), je vizuálně neskutečně dobře zpracované. Totáč v osmdesátkách nikdy nevypadal tak dobře. Za sebe jsem úplně nebyl na větví ze scénáře. K hlavní linii (dvojitá vražda) se paralelně rozkrývají okolnosti vedlejší linie (dvojitá sebevražda), s tím, že ještě visí někde na pozadí události z konce války. O těch se mluví jen v náznacích a upřímně zbytečné rozmělňují pozornost. Máme tedy prakticky 3 různé události, ke kterým se střídavě probírají informace. Za mě to bylo spíš otravné (zdržuje to od hlavní linie), i když je zde snaha vše (nějak) zdánlivě propojit. Co mě osobně mrzelo dost je nelogičnost některých postav (respektive jejich motivů). Díky tomu jsou některé zvraty scénáře těžko uvěřitelné a jen při malé ztrátě pozornosti nastává v dějí chaos. 2. řada: *** 13 let po událostech z první řady se setkáváme s řadou “starých postav” (které moc nezestárly) během povodní na které osobně dobře pamatuji, kde řešíme (nečekaně) mrtvolu ve vodě (po protržení hrázi). Roli “druhé linie” tady plní vyprávění o událostech z roku 1945 (o těch co se mluvilo jen v náznacích minule). Aby toho nebylo málo, přidává se ještě linie třetí (klasika). Tentokrát je to ještě větší guláš než minule a když se na konci vše propojí, místo “wow” se dostavilo “wtf”… V ději/scénáři je několik míst, které zůstanou divákovi i po ukončení série zcela utajeny (př. co jí to Ještěr pošeptal?). Asi největší zklamání jsou pro mě úvodní titulky, které zcela postrádají smysl (nejen v případě řady první, ale i druhé). Jejich logika mi prostě zůstala utajená. A díky tomu prostě zůstává ze seriálu dojem, jako kdyby se něčeho hodně vynechalo, nebo se scénář “vymakaně” jen tváří. ()

Wancohoff

Takúto nudnú pičovinu som dlho nevidel.dopozeral som to viac menej nasilu. Jediné plus je polština na ktorej som sa akurát tak zasmial. ()

petikacka

Nooo, dobový vizuál 80.-ek je perfektní. Příběh na začátku vypadá jako výborná zápletka. Ovšem postupem děje se to napětí kamsi vytrácí, tempo se jaksi zpomaluje a na konci se rozplizne nějak do ztracena. Nebylo to úplně špatné, ale takový "Učitel" byl určitě lepší. No a náš seroš "Svět pod hlavou" byl určitě o několik levlů výš. Za mě 65% ()

crozet

Běžný nynější netflix-seriálový počin obohacený o polštinu a polské reálie pozdního socialismu. Narace ve mně vyvolala dojem počítačové adventury, kdy hrdinové procházejí setkáními s různými obskurními bytostmi v patřičně obskurních prostředích, což může být také určitým oživením.. ()

Ozzy2

Nijak se to neliší od českých kriminálek.Je vidět, že komunistický teror nechal i po třiceti letech stopy i na Polácích. ()

Rockerman

Bardzo dobrze! Poláci opět dokázali, že umí. Krimiseriál, ve kterém se propírá hodně špinavostí minulého režimu, jak to známe i od nás. Ne, že by se v současnosti nebyla snaha zametat pod koberec různé průšvihy, ale komunistické vlády v tom jsou mistry. ()

Franc1s

Na tento seriál jsem narazil úplnou náhodou, asi i díky tomu že vyšla druhá sérii. J8 zatím můžu prohlásit, že ta první stojí za to. Atmosféra 80.let v Polsku do detailu vykreslena, super herci, příběh dojemný i k nasr*ní...Obrazově temné barvy, les, beznaděj. Inspirace severní krimi tam je a vůbec není na škodu, ba naopak! A jsem moc zvědav, kam bude směřovat druhá sérii a jestli "ji" najde...  Polsko umí 8/10 ()

Stillborn83

Rojst pre mňa zo začiatku nevyzeral na to, čo z toho napokon vzniklo. Prvá séria zasadená do 80. rokov mala síce svoju nespochybniteľnú komunisticko/socialistickú atmosféru  húlilo sa úplne všade a stále – okrem iného). No, nie príliš sympatickí herci – s výnimkou vychádzajúcej poľskej hviezdy Zofie Wichlacz, plus zbytočne rozvetvených viacero dejových línií, tomu na kvalite nepridávalo. Jednoducho, priemer. Druhá séria však už dala všetkému zmysel, keďže nadväzuje pri mnohých postavách na tú prvú. Opäť sa riešilo naraz viacdro línií, ale tie sa akoby stretli v jednom bode a boli oveľa lepšie a logickejšie napísané, ako v jednotke. Klbko sa rozmotalo naozaj až v úplnom závere, jediné, čo mi prišlo mierne zbytočné, bola lesbická zápletka. Každopádne výborná druhá séria celý seriál pozdvihla, popravde predpokladám, že bude aj tretia. Edit po roku: Predpokladal som správne. Tretia séria je úplne najlepšia zo všetkých. Nadväzuje na dvojku. Malo to atmosféru aj napätie, opäť sa rozohralo viac dejových liniek a dve časové a v závere sa to pekne krásne stretlo v jednom bode a rozmotalo. Výborné. Prvá séria ***, druhá **** a tretia jednoznačne najlepšia *****. ()