Bažina - Bažina 1997

(séria)
  • Poľsko Rojst ’97 (viac)
Poľsko, 2021, 5 h 45 min (Minutáž: 53–61 min)

Réžia:

Jan Holoubek

Hudba:

Jan Komar

Magdalena Różczka, Łukasz Simlat, Dawid Ogrodnik, Andrzej Seweryn, Zofia Wichłacz, Gina Stiebitz, Krzysztof Oleksyn, Agnieszka Żulewska, Ireneusz Czop (viac)

V grontském lese vyplaví staletá povodeň další mrtvolu. Na povrch s ní vypluje i korupce, podvody z 90. let a ututlávaná tajemství z 2. světové války. (Netflix)

Trevor

Vyšetrovateľka, ktorá je z pochopiteľných dôvodov áromačka a lesba (Netflix by nevypustil nič čo by nebolo presiaknute propagandov) príde do iného mesta potom ako vo väzbe spácha samovraždu muž ktorého neprávom obvinila a celé oddelenie sa jej bojí. Teda všetci muži. Nebyť tohto proliberálneho trolingu je aj druhá séria pomerne zaujímavá napriek tomu že má o ničo slabší rozbeh. Atmosféra roku 1997 dokreslená seriálmi Baywatch a Šou Bennyho Hilla je tiež zvládnutá dobre, dá sa preto predpokladať že Rojst ešte nepovedal posledné slovo a to je len a len dobre. ()

M.i.k.e

Bažina sice skočila ze šedivých socialistických osmdesátek do druhé poloviny devadesátek,ale změna atmosféry se nekoná,protože díky povodni a všudypřítomnému bahnu je i druhá řada správně špinavě ponurá a jeden by neřekl,že uteklo skoro dvacet let.Co je každopádně podstatně lepší je samotný příběh/případ.V tomhle ohledu mě první série úplně neoslovila a i když jsem u druhé řady úplně nechápal ony vsuvky z konce války,postupem času si mě solidně zaháčkovala.Stále tu sice není prakticky jediná sympatická postava,ale celkově má Bažina 97 mnohem větší tah na bránu a působí kompaktnějším dojmem...80% ()

kenkaku

13 let po událostech z první řady se setkáváme s řadou “starých postav” (které moc nezestárly) během povodní na které osobně dobře pamatuji, kde řešíme (nečekaně) mrtvolu ve vodě (po protržení hrázi). Roli “druhé linie” tady plní vyprávění o událostech z roku 1945 (o těch co se mluvilo jen v náznacích minule). Aby toho nebylo málo, přidává se ještě linie třetí (klasika). Tentokrát je to ještě větší guláš než minule a když se na konci vše propojí, místo “wow” se dostavilo “wtf”… V ději/scénáři je několik míst, které zůstanou divákovi i po ukončení série zcela utajeny (př. co jí to Ještěr pošeptal?). Asi největší zklamání jsou pro mě úvodní titulky, které zcela postrádají smysl (nejen v případě řady první, ale i druhé). Jejich logika mi prostě zůstala utajená. A díky tomu prostě zůstává ze seriálu dojem, jako kdyby se něčeho hodně vynechalo, nebo se scénář “vymakaně” jen tváří. ()

regentor

Volné pokračování série z roku 2018 .Tentokrát časově posunuto blíže současnosti. Řada postav se vrací na scénu a prolínání jejich osudů a zájmů je kostra celého příběhu.Jako "inovace" slouží lesbická policajtka a její koktavý kolega.Nedá se tomu upřít trocha snahy o vykreslení maloměsta v jeho reálné podobě.Ovšem většinou to působí něchtěně komicky až trapně.Kriminální rovina a hlavně vyšetřování pak má punc amatérismu kdy jsou většinově policajti líčení jako nýmandi z balíkova.Hromada různých náhod jen s cílem propojit různé prvky příběhu.Nebyli by to Poláci aby se neobjevilo trauma II.světové války, pokřivených hodnot a mezilidských vztahů, které sice nejsou na první pohled znát ale o to intenzívněji jsou prožívány.Povodeň, zaniklý hřbitov,staré křivdy s nádechem mystéria těchto prvků se daly zpracovat lépe. Konec tradičně otevřený a tak se dá čekat další série.Snad lépe zpracována. ()

Kozlowski8

V druhé sérii se posunujeme o třináct let. Píšou se 90. léta 20. století, jsme ve stejném městě a bahno je nyní nejen v přilehlém lese, ale díky povodním také v ulicích - a je stále i ve společnosti. Znovu se setkáváme i s většinou hlavních postav a poznáváme i dvě nové - lesbickou policistku a jejího koktavého kolegu. Děj je tentokrát ještě členitější a pestřejší, když se, kromě pátrání po zmizelém synovi místního podnikatele, vyšetřování smrti dvanáctiletého chlapce a protržené hráze, více vracíme do temné minulosti města, spojené s rokem 1945. Druhá série mi přijde scénáristicky preciznější, je poutavější a má větší spád. Proto u mne oproti té první vyskočila na 4*. 75 %. ()