Bažina

Poľsko, (2019–2023), 15 h 11 min (Minutáž: 48–61 min)

Réžia:

Jan Holoubek

Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Magdalena Walach, Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska, Ireneusz Czop, Piotr Fronczewski, Gabriela Muskała (viac)

V polském městě na začátku 80. let najdou zavražděnou prostitutku a vedoucího mládeže. Policie ale s případem zachází tak, že vzbudí podezření dvou novinářů. (Netflix)

DwayneJohnson

Tak tohle mi vážně moc sedlo. Od začátku až skoro do úplného konce. Nebýt úplně závěrečného odhalení, tasil bych možná známku nejvyšší. Perfektní zobrazení doby, dobří herci a velice zajímavý příběh, který neustále kličkuje a odhaluje pořád nová tajemství. Žádný Učitel, nebo Wataha, Bažina je spolu s Oslněni světlem jasným adeptem na seriál desetiletí made in Poland. ()

M.i.k.e

moc rád bych dal víc,protože ten vizuál a atmosféra socialistického Polska je tu opravdu lahůdková a moc pěkně se na Bažinu kouká.Bohužel to hlavní - příběh - mě nedokázal naplno vtáhnout.Pořád jsem po velmi dobrém začátku čekal,že se pořádně rozjede a najednou byl konec.Jsou tu sice povedené momenty,ale po traileru jsem očekával trošku větší drive a tah na bránu a díky tomu mi tak seriál nakonec nesedl tak jak jsem doufal...60% ()

Stillborn83

Rojst pre mňa zo začiatku nevyzeral na to, čo z toho napokon vzniklo. Prvá séria zasadená do 80. rokov mala síce svoju nespochybniteľnú komunisticko/socialistickú atmosféru  húlilo sa úplne všade a stále – okrem iného). No, nie príliš sympatickí herci – s výnimkou vychádzajúcej poľskej hviezdy Zofie Wichlacz, plus zbytočne rozvetvených viacero dejových línií, tomu na kvalite nepridávalo. Jednoducho, priemer. Druhá séria však už dala všetkému zmysel, keďže nadväzuje pri mnohých postavách na tú prvú. Opäť sa riešilo naraz viacdro línií, ale tie sa akoby stretli v jednom bode a boli oveľa lepšie a logickejšie napísané, ako v jednotke. Klbko sa rozmotalo naozaj až v úplnom závere, jediné, čo mi prišlo mierne zbytočné, bola lesbická zápletka. Každopádne výborná druhá séria celý seriál pozdvihla, popravde predpokladám, že bude aj tretia. Edit po roku: Predpokladal som správne. Tretia séria je úplne najlepšia zo všetkých. Nadväzuje na dvojku. Malo to atmosféru aj napätie, opäť sa rozohralo viac dejových liniek a dve časové a v závere sa to pekne krásne stretlo v jednom bode a rozmotalo. Výborné. Prvá séria ***, druhá **** a tretia jednoznačne najlepšia *****. ()

luka4615

Tak tohle se vážně moc povedlo! Polský seriál Rojst z dílen Netflixu nám přináší extrémně vtahující příběh v dobově "špinavých" kulisách Polska osmdesátých let. Počin režiséra Jana Holoubka se může rovněž opřít o skvělé herecké výkony, nápaditou atmosféru a originální pojetí celé látky. Pokud tedy hledáte seriál, jež celým svým pojetím vybočuje z dlouhé řady generických seriálů, vězte, že jste ho právě našli! (Netflix) ()

Morholt

Upřímně řečeno tématicky to zase není nic extra. Novinářů bádajících politikům i policistům navzdory už tu bylo a bude x. Nicméně seriál se v tomto případě může opřít o dobovou atmosféru, která je jednoduše vynikající a totéž se dá říct o výborně napsaných postavách zahraných neméně výbornými herci. A jako v mnoha podobných případech tu přidanou hodnotu tvoří prostředí nám blízké. Nicméně v některých chvílích jsem měl pocit, že vhodnějším formátem by byl dvouhodinový celovečerák a jisté výhrady mám i k úplnému závěru. Každopádně buď jak buď, Poláci opět trefili do černého a po filmovém se rozhodli dobýt i seriálový svět. A jsou na dobré cestě. 80% ()

• Natáčanie prebiehalo v oblasti Sliezske vojvodstvo, v mestách Katovice, Ratibor a Zabrze. (Real Tom Hardy)