Bažina

Poľsko, (2019–2023), 15 h 11 min (Minutáž: 48–61 min)

Réžia:

Jan Holoubek

Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Magdalena Walach, Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska, Ireneusz Czop, Piotr Fronczewski, Gabriela Muskała (viac)

V polském městě na začátku 80. let najdou zavražděnou prostitutku a vedoucího mládeže. Policie ale s případem zachází tak, že vzbudí podezření dvou novinářů. (Netflix)

Dudek

Hodně uvědomělé jak v ději, tak v celkovém pojetí. Seriály, které se ohlíží zpět do područí komunistického režimu jsou stále aktuální a populární. Rojst podobně jako české Bez vědomí se však neohlíží s milým úsměvem ani dávkou nostalgie, ale ukazuje minulost bez příkras. U kriminálek je vždy pro diváka mnohem atraktivnější, pokud se vyšetřování chopí někdo mimo policejní struktury a ještě lepší je, pokud tento vyšetřovatel proti policii i stojí. To je něco, co se tu tvůrcům samozřejmě nabízelo úplně samo a funguje to na jedničku. MO tu sice nemá příliš prostoru, ale pokud jej dostane, rozhodně se nejedná o příjemné shledání. Můžeme vytknout, že seriál příliš prvoplánově pracuje se šablonami, ale vzhledem k výtečné atmosféře to není něco co by výrazně ubíralo na jeho divácké atraktivitě. ()

Enšpígl

Atmosféra, způsob vyprávění, výborně propsané hlavní postavy novináře a samozřejmě a především příběh, to všechno disponujou jakosti prvotřídní kvality. ()

Malarkey

Polsko opět vystrkuje růžky směrem k evropské kvalitě a představuje pětidílnou minisérii, která vyniká atmosférou 80. let, standardně kvalitními hereckými výkony, kde dvěma vyšetřovatelům musíte fandit, byť na nich není nic vysloveně seversky zvláštního a k tomu se kocháte vraždou, která je protkaná politikou a ta dále otvírá neprobádanou minulost tamních polských pohlavárů. Za mě skvělý zážitek. ()

Radek99

Vynikající minisérie - realita reálného socialismu jako bažina...v Polsku evidentně stejně smrdutá jako u nás...tam ještě s temným tajemstvím z války navíc...ale to by se našlo u nás taky... ()

DaViD´82

Polská Pouta prohnaná severským noir seriálovým přístupem k žánru. Podtrženo, sečteno "win-win" ve všech ohledech; od hutné dobové atmosféry přes nosné rozhárané postavy až po vytahování historických kostlivců ze skřín... Ehm, lesů. | S1: 4/5 | ()

Fr

„PROČ SE KURVA SERETE DO CIZÍCH VĚCÍ…“   Investigativní novinařina v s Polsku osumdesátejch let minulýho století… Mám tyhle příběhy z dob „normalizace“ (byť Polský) rád. Stylem mi to kapku připomínalo naši Pustinu. Takový fajn „socialistický“ krimi!   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Vždycky znejistím, když se najde mrtvá štětka.  2.) Jsem zvědavej na Polský „Osumdesátky“.  /// Thx za titule „Markéta Klobasová“.                PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

Real Tom Hardy

Poľská kinematografia je na vzostupe a Rojst je jeden z jej mnohých žiarivých exemplárov. Atmosféra ťaživá, ponurá, špinavá, kalná ako bažina, ako celé socíkovské Poľsko, nádych, tón a štylizácia originál východná Európa, až som mal miestami pocit, že sledujem Zvjagincevov opus Nelyubov. Nič viac si priať nie je nutné. Iba viac epizód. (S1 10.5.2020) (S2 31.8.2022) (S3 17.3.2024) ()

JohnnyD

Trochu priveľké sústo pre tvorcov, ale som aspoň rád, že ich nikto nenútil do ôsmych častí. Zápletka aj jej rozuzlenie je fajn, taktiež atmosféra Poľska osemdesiatych rokov (teda až na účesy, ktoré sú maximálne nedôveryhodné), poľština je úplne rozkošná a celkovo si to udržuje vysoký level profesionality. Bohužiaľ scenár je dosť nevybrúsený, celá tínedžerská línia je smiešna, vyšetrovanie je pomerne náhodné a aj tak si musia tvorcovia pomáhať flashbackmi a indíciami, ktoré novinári nedokážu odhaliť. Ale aj tak som za to rád a dúfam, že takýchto stredoeurópskych (a balkánskych!) quality TV od HBO a Netflixu bude čím viac. ()

Kothy

Zajímavý polský krimi seriál z počátku 80. let. Děj se zaměřuje na dva novináře, kteří se nechtějí smířit s oficiální verzí místních vražd a snaží se jim přijít na kloub. Prostředí ale není moc přívětivé a hází jim klacky pod nohy. Vůbec to není jednoduché v tehdejším socialistickém Polsku. Hodně se tam kouří. Všechno je pro propojené a všechno souvisí se vším. Toto město má za sebou temnou minulost a ta ho provází i 2. sérií. Ta se posouvá o 13 let dopředu, tedy do roku 1997. Vyšetřuje se smrt mladého chlapce a protržená hráz. Pomocí flashbacků zjišťujeme, co se tam dělo s Němci po válce a jaké to mělo následky pro jednotlivé postavy. Druhá série je ještě lepší a zamotanější. "Nech to plavat!" ()

DwayneJohnson

Tak tohle mi vážně moc sedlo. Od začátku až skoro do úplného konce. Nebýt úplně závěrečného odhalení, tasil bych možná známku nejvyšší. Perfektní zobrazení doby, dobří herci a velice zajímavý příběh, který neustále kličkuje a odhaluje pořád nová tajemství. Žádný Učitel, nebo Wataha, Bažina je spolu s Oslněni světlem jasným adeptem na seriál desetiletí made in Poland. ()

Chrustyn

Retro atmosféra fajn, ale jinak extrémně utahaná detektivka z pohledu polských novinářů, která i na ploše pouhých 5 epizod působí natahovaným dojmem a více by ji slušel formát celovečerního filmu. ()

Arsenal83

Jedna z tých naozaj pozoruhodných krimi sérií, ktoré zaujmú svojím retro šatom – a ten je zobrazený naozaj, musím si pomôcť krásnym českým slovom, „výtečně“. Ten duch doby diváka naozaj vtiahne, socialistická atmosféra je na najvyššej úrovni a čo sa mi páčilo najviac, to bol samotný záver, ktorý ma tak trochu prekvapil a to mám rád. A herci sú tu takisto top. Z poľských seriálov sa mi zatiaľ páčil viac len Belfer. ()

claudel

S Enšpíglem se vždy shodneme, že naši oblíbení Poláci umí natočit skvělé filmy i seriály. Bažina se zařadí do nekonečně dlouhé řady špičkových filmových/seriálových počinů. Malé městečko v malopolském vojvodství skrývající dávná a děsivá tajemství, jež podkresluje temný les, v němž dojde ke dvojnásobné vraždě. Oba novináři jsou více než sympatičtí a když se divák vžije do jejich kůže, nemůže mu být dobře u srdce. Hudební složka se tvůrcům taky náramně povedla. ()

Necrotongue

Pokud si mě seriál něčím získal od samého začátku, byla to výborně vytvořená atmosféra doby mého dětství. Jinak jsem byl ale po prvních dvou epizodách dost na pochybách, námět mě sice zaujal, ale příběh se mi zdál být jaksi mdlý a bez tempa. To se ale naštěstí už ve třetím dílu změnilo, děj nabral na naléhavosti a další dvě epizody mě o kvalitě seriálu přesvědčily už definitivně. Pokud byste tedy po úvodních dvou dílech váhali, vydržte, následující tři části rozhodně stojí za to. ()

luka4615

Tak tohle se vážně moc povedlo! Polský seriál Rojst z dílen Netflixu nám přináší extrémně vtahující příběh v dobově "špinavých" kulisách Polska osmdesátých let. Počin režiséra Jana Holoubka se může rovněž opřít o skvělé herecké výkony, nápaditou atmosféru a originální pojetí celé látky. Pokud tedy hledáte seriál, jež celým svým pojetím vybočuje z dlouhé řady generických seriálů, vězte, že jste ho právě našli! (Netflix) ()

Morholt

Upřímně řečeno tématicky to zase není nic extra. Novinářů bádajících politikům i policistům navzdory už tu bylo a bude x. Nicméně seriál se v tomto případě může opřít o dobovou atmosféru, která je jednoduše vynikající a totéž se dá říct o výborně napsaných postavách zahraných neméně výbornými herci. A jako v mnoha podobných případech tu přidanou hodnotu tvoří prostředí nám blízké. Nicméně v některých chvílích jsem měl pocit, že vhodnějším formátem by byl dvouhodinový celovečerák a jisté výhrady mám i k úplnému závěru. Každopádně buď jak buď, Poláci opět trefili do černého a po filmovém se rozhodli dobýt i seriálový svět. A jsou na dobré cestě. 80% ()

Trevor

Veľmi dobrý poľsky seriál, ktorý napriek tomu že kritizuje socialisticky režim v Poľsku zároveň donúti človeka zamyslieť sa. Áno, vraždu sa režim snažil ututlať ale na druhej strane svojim (krutým) spôsobom chránil mladé dievčatá pred jedným z predstaviteľov režimu. Áno, média boli pod obrovskou cenzúrou ale nebolo povedzme to že sa masovo neinformovalo o samovraždách (aj mladých) ľudí na niečo dobré? Stačí si pozrieť čo v kapitalistickom svete vyvolal seriál 13 reasons why...Ľudia a príbeh ktorých seriál zobrazuje sice žili v inej dobe ale našli by sme ich medzi sebou po celom svete. Závisť medzi teenagermi, policajt ktorý verí v system tak že nečaká že ho môže zradiť vlastný kolega, mladý ambiciózny novinár s veľkymi plánmi ktoremu sa už nepači jeho tehotná manželka a vrhne sa pod prvú sukňu, dospelý chlap znechutený zo všetkych a všetkeho ktorý by najradšej niekam utiekol. Hocikam kde by to mohlo lepšie. Ale viac k samotnému seriálu. Skvelí herci, vyborná dobová atmosféra a zo seriálu priam cítiť takú tú neistotu medzi ľuďmi. Vie že viem? Slovenské serialy ktoré ponukaju naše stanice nedokážu ani zďaleka ponúknuť niečo, čo v mysli človeka rezonuje ešte veľmi dlho po záverečných titulkoch. Vyborný príbeh ktorý prinuti človeka zamyslieť sa či sa svet naozaj tak strasne za poslednych 40 rokov zmenil. ()

M.i.k.e

moc rád bych dal víc,protože ten vizuál a atmosféra socialistického Polska je tu opravdu lahůdková a moc pěkně se na Bažinu kouká.Bohužel to hlavní - příběh - mě nedokázal naplno vtáhnout.Pořád jsem po velmi dobrém začátku čekal,že se pořádně rozjede a najednou byl konec.Jsou tu sice povedené momenty,ale po traileru jsem očekával trošku větší drive a tah na bránu a díky tomu mi tak seriál nakonec nesedl tak jak jsem doufal...60% ()

Cheeter

První série ani neoslnila, ani neurazila. Navíc jsem myslel, že půjde o jednorázovou záležitost bez pokračování, proto mě druhá řada překvapila. Ta mi nakonec přišla i lepší, jak ta první. I tak Rojst není tak ostrý jako Dozvuky nebo Volyň, byť potenciál by k tomu byl a určitě by seriálu hodně pomohl. ()