Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna... (oficiálny text distribútora)

grerar

Určitě tenhle film patří mezi to lepší, co se o válečných útrapách natočilo. Na druhou stranu tolik vychvalovaný výkon Benigniho (Oscar za hlavní roli) mi zdaleka tolik nesedl jako výkon Brodyho v jiném Oscary ověnčeném filmu Pianista. Ale ano, chápu - jde o naprosto jiný žánr - o komedii. Jenže můj vkus pro komedii je trochu jinde a nestojí na pitvoření se. Benigni se pitvoří měrou vrchovatou a to samo o sobě by stačilo na tři hvězdy dolů. Jenže v konečném zúčtování má to pitvoření smysl. Musíme vzít totiž v úvahu, že děj de facto vypráví malé dítě, že otcovi nezbývalo nic jiného a konečně, že existují určití lidé, kteří se tak chovají. Přesto mne výkony herců ani atmosféra nedokázaly dostatečně nadchnout (ve smyslu 5*). Film je určitě dobré vidět, máme tu ale lepší snímky - ať už je to Pianista, Schindlerův seznam nebo i čeští Všichni moji blízcí... Ale jako jeden z mála splňuje (s připomínkami výše) kritérium žánru komedie a v tom je přece jen jiný. 4* ()

IBBY

...jakýkoliv komentář je zbytečný...jen velká pochvala za udržení té správné míry emocí...filmy dotýkající se tak choulostivého tématu (a tím válka a osud Židů ještě dlouho bude) snadno sklouznou do polohy příliš kruté příliš dojemné příliš sentimentální nebo příliš vyděračské...správné dávkování vyvolá i správnou míru emocí tolik potřebných k zachování si zdravého rozumu... ()

TomasKotlant

Multižánrový film, který se snaží uchovat si dobrou náladu po celou stopáž, ač je to ke konci již velmi komplikované. Hlavní předností filmu nejspíš měla být postupná změna okolní atmosféry a dojemně-smutný konec, mně se však daleko víc líbil krásně ujetý začátek v podání excentrického Guida a jeho princezničky. *** Ve zkratce: Guido, vítěz slovních bitev, se stává obětí antisemitismu. ()

xargos

Život je krásný, i příběh o něm, když jej někdo umí psát nebo vyprávět. Tento příběh je překrásný. Lepší než číst komentáře je vidět ho. Není jen o kráse a smíchu, je hlavně o umění žít v tom čase a na tom místě, co člověk má. A kdo je i v nejtěžších chvílích schopen rozdávat radost a naději, ten je mistrem nad mistry. Smekám... Revize: 17.1.2022 - ani po letech v mých představách tento příhěh nezevšedl a neztratil ani špezku své síly a ldskosti. ()

elisheva

Roberto Benigni v životní roli. Je to film tak nádherný, že dostal hned tři oscary, i když to je italský film. První půlku se jen smějete, druhá už je vážnější, i když smíchu se taky neubráníte. Půl hodiny po konci filmu sem jen seděla a nebyla sem schopná slova. Obsah opět čerpá z doby druhé světové války, ale je to tak originální nápad, že se nemůžete zlobit. Navíc takové filmy oceňuju víc i proto, že vzejdou z německé nebo italské produkce, které jsou touto dobou nejvíc poznamenané. V tomhle případě bych ale musela jít na 6 hvězd, a to bohužel nejde :) ()

sNeDy

Tak jsem si doplnil filmové vzdělání a nevím, no. První půlka byla takové romantické cosi, druhá část zase logický nesmysl. Nemůžu si pomoct, ale kdyby tohle vzal do ruky někdo jiný než dřevo Benigni, tak to mohlo být o 100% lepší, jak režijně, tak herecky. Oskar za herecký výkon v hlavní roli je jen smutný vtip. Takhle jsem si v podstatě užil jen pár fragmentů, jako třeba postavu doktora nebo neskutečně krásnou Nicolettu Braschi. ()

blazenka

Nejkrásnější film z koncentráku, jaký jsem kdy viděla...Samozřejmě, že vše je hodně nadneseně podané, některé scény jsou vyloženě naivní (Guido vyřvávajíc z amplionů Buono giorno principessa), ale to přeci vůbec nevadí ! Emoce fungují na 100% a já opravdu musím - a chci - dát tomuto poeticky laděnému snímku 95%. Protože to, co na plátně předvádí Roberto Benigni je opravdové a ta obrovská láska k malému Jozuovi je naprosto přesvědčivá, stejně jako krásná Nicoletta Braschi. Pro mě 5 hvězd. ()

jasanka

Já jsem opravdu idiot. Vím, že na filmy z války prostě nemám žaludek, a stejně jsem si po dlouhý době další pustila. Tímto slibuju, že se budu snažit s nimi opravdu skončit, a zbytečně jim tak nekazit průměr. Tenhle byl o to horší, že byl podán v pozitivní náladě. Což celý děs z války ještě víc umocňuje. První polovina byla taková průměrná komedie, na můj vkus zbytečně "vlezlá", ale fajn. No a druhou jsem popsala na předchozích řádcích. Abych nemluvila jen negativně - jedna z hvězdiček patří za scénu "překladu" z němčiny hlavním hrdinou. ()

Chundys

Tak jsem dlouho váhal mezi 4 a 5! Pravda jak zminují některé komenty ŽIVOT OPRAVDU NENÍ KRÁSNÝ za žádné doby, ale to jak si Beningni poradil s tímto snímkem a jak to i zahrál je výtečné. Co by ste byli ochotní obětovat vy pro rodinu za těchto dob, které v tomto filmu figurují? ()

andaa

Ono tomu dost chybí, není to dokonalé ani omylem... ale za sílu toho příběhu nelze dát jinak, než 5 hvězd...aneb život je opravdu krásný...a hlavně takový, jaký si ho uděláme, jak o něj přemýšlíme...Ta úžasná životní síla Kvída,který si před zraky nacistických pohlavárů troufne překládat pravidla koncentráku jako pravidla narozeninové hry pro jeho syna, bez jakéhokoliv zaváhání. Cokoliv se stane umí pohotově vyřešit a to tak, aby to jeho malému synovi nepřišlo divné... Aneb narozeninová hra s hlavní cenou skutečným tankem, kterou syn nakonec vyhraje... A největší dárek, jaký mu jeho otec mohl dát - život. "to je můj příběh, to je oběť, kterou můj otec přinesl, to byl dárek,který mi dal..." Bohužel už ne pro něj samého, ale na poslední chvíli dokázal zachránit syna, být komický i v posledních minutách jeho života, tak, aby to jeho synáčkovi přišlo uvěřitelné a nepustil se za ním na poslední chvíli. Perfektní dojemně-komediální příběh, který ukazuje nacistickou buzercaci ze stejné strany, jako vždy, přesto trochu jinak... Pricezničko..dobré ráno!!! ()

sebo9629

Tento film musí dojať každého. Pamätám sa ,že som ho videl ako dieťa, nemal som viac ako 12, tak ma tento film dojal k slzám a celú tu časť filmu v koncentráku si pamätám dodnes. Pred nedávnom som si film pozrel znovu a aj keď už na mňa nemá taký emocionálny dopad stále je to skvelý film. Hodnotenie: 8.7/10 ()

Mona-Lisa

Slzy zde střídají smích ne po minutách, ale rovnou po vteřinách. A po závěrečných titulcích a přemýšlení, zda mě víc štípou oči či bolí bránice, se dostavilo prozření, že dokonalý je právě ten mix obojího a ten nepřestávající hřejivý pocit z celého poselství snímku, jenž byl paradoxně zasazen do jednoho z "nejmrazivějších" období z dějin člověka. ()

kamigava

Na jednu stranu krásný film, ale na druhou stranu velmi smutný. Roberto Benigni to zrežíroval i zahrál skvěle. Netradiční příběh z koncentračního tábora. Chudák táta. Oscar za hudbu je na místě. Konec filmu je velmi dojemný. ()

dragoliz

"Som to, čo chcem. A ja chcem byť ten, ktorý spí." Život je taký, aký si ho spravíme. A môže byť aj krásny. Tak, ako je aj tento skvelý film. Nikdy by som totižto neveril tomu, že (inak už dosť ohraná) tématika holokaustu venujúca sa časom a miestam, kde hlavnú úlohu hrá smrť, môže byť spracovaná spôsobom, kedy výsledok je možné "orazítkovať" prívlastkom KRÁSNY. Dnes áno. A za toto pred pánom Benignim skladám "požičaný" klobúk. Lebo aj keď vám po zhliadnutí ostane ležať na rozume trpká pachuť žiaľu, tak Život je krásny je podľa mňa film, ktorý má šíriť radosť. A v tom na plnej čiare predbieha staršie, ale rovnako tak aj súdobé "koncentrákovské" filmy, ktorými sme ešte stále zaplavovaní. Tým nenaznačujem, že sú zlé, alebo by sme nemali zverstvám z polky minulého storočia prikladať zodpovedajúcu váhu - z posledných kúskov, ktoré som videl (Colette, Boxer a smrť) sú oba skvelé filmy. Ale tento Benigniho POKLAD nad všetky tie opisy nešťastí a biedy, ktoré sa trochu nešťastne pomaly stali klišé, pridáva hodnotu, ktorú nájdete iba pri malej vzorke filmov. Vau. Benigni ma len utvrdzuje v mojej obľube týchto autorských filmov - nechápem ako, ale jak spoza kamery, tak aj spred nej, dokázal tento frajerský Talian spraviť z plnohodnotnej komédie dychberúcu vec, pri ktorej máte ten špatný pocit na žalúdku. Pritom vás po celý čas núti sa usmievať - aj keď cez zaťaté zuby pri pohľade na tie fašounské svine. A ešte si k tomu aj dokázal zachovať plnú vážnosť a neuchýlil sa k žiadnej zbabelej pičovine. Čo je v takýchto prípadoch pre autora, myslím si, dosť lákavé a zradné. Preto tento film osobne radím do pomyselnej kategórie "must see". ()

Amper01

Docela zvláštní film. Protože silně nepříjemné téma protkal jemným humorem natolik, že je to původní téma koukatelné pro širší okruh lidí. A člověk si tak nějak ani neuvědomuje, že navzdory tomu humoru je to vlastně velmi vážné a smutné téma. ()

Tet.Ew

Roberto není žádný produkt Hollywoodu a neřadím ho ani mezi přeborníky řemesla. Je to průměrný Italský herec a komik. Přesto dokázal vytvořit něco co se nedá slovy skoro ani popsat. Když sem film viděl poprvé absolutně sem netušil o co jde, možná proto byl můj zážitek ještě o něco silnější. První polovina filmu mě přišla milá když si vtipálek Guido namlouvá Doru.Říkal sem si krásný tak zajímavě italsky srandovní. Druhá polovina s nějakým časovým (dějovým)posunem už není tak krásná, spíš vůbec ale Guido se snaží aby alespoň pro jednoho člověka byl život i za daný situace stále krásný. film netlačí emocionálně na pilu a přesto na úplném konci pláčete. Roberto Benigni není hvězda hollywoodu . Roberto Benigni je génius s krásnou duší který vytvořil Krásný film navíc s nádhernou hudbou. Nejkrásnější film ()

inachisio

Krásný silný příběh, o němž by se dalo dlouho diskutovat. Velice chválím tvůrce, kteří do tak vážného tématu dokázali tak brilantně vmísit tolik vtipných situací. ()

crha

Ten klučina je fakt strašně roztomilej a sympatickej a když tohle řeknu já, tak je to co říct. Když pominu jak na ni Begnini pořád volal "princezničko", tak se mi to hodně líbilo. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů