9. listopadu 1985. Gang provede krvavé přepadení supermarketu Delhaize v belgickém Aalstu. Takzvaní Brabantští zabijáci brutálně zavraždí osm nevinných lidí, mezi nimiž jsou i Gilbert, Thérèse a Rebecca Van de Steenovi. Devítiletý David Van de Steen navzdory vážným zraněním střelbu přežije. Jeho rodiče a sestra se však stanou jedněmi z posledních obětí nechvalně proslulého gangu. Z Davida je náhle sirotek a jeho prarodiče na sebe vezmou srdcervoucí úkol – poskytnout vnukovi novou životní perspektivu a postarat se o jeho buducnost. Dědeček Albert se přes pětadvacet let úporně snaží dostat vrahy před soud. Až do dnešního dne však zabijáci, kteří mezi lety 1982 a 1985 zavraždili 28 lidí, nebyli dopadeni. Jedná se o největší skandál v dějinách belgické justice. (Cinemax)

Johnny.ARN

Aj my máme v našej histórií prípady vrážd, ktoré nikdy neboli vyšetrené a veselo si o tom točíme filmy podsúvame verejnosti falošné závery. Belgičania na to idú sofistikovanejšie. Nerobia závery, pracujú s tým čo vedia a veľa sa pýtajú. Ich podanie je ale veľmi únavné, zdlhavé, aj keď sa jedna o fakt zaujímavý prípad. Pohľad z rodiny obetí, ktorý zastupuje párik geriatrikov je niekedy zaujímavý a inšpirujúci, ale nedostal som z toho ten pocit, ktorý by si tento film zaslúžil. A je to hlavne úmorne dlhé. Rozhodne ale pekná správa svetu o prípade, o ktorom vie len veľmi málo ľudí. Slabé a veľmi rozpačité 2 z 5 ()

Tosi

Film je založen na knize a životním příběhu Davida Van de Steena, který při útoku v Aalstu přišel o sestru, otce a matku. Název filmu zní dětinsky, ale vychází z posledních slov Davidovy sestry Rebeccy: „Nestřílejte, to je můj táta!“ Tyhle události jsou pro Belgii evidentně národním traumatem a film ukazuje, jak velkou fraškou bylo vyšetřování. Celý film neskutečně odtáhl Jan Decleir, hlavně jeho závěrečný proslov byl hodně emotivní. ()

Maynard.

Bez moc, beznaděj... To vše a mnohéjíné v belgickém dramatu :o). Malinká škoda, že tenhle film je o těch 20 minut delší než většina, ale nevadí... V osmdesátkách se děly v belgii věci, za který by se nemusel stydět ani sovětskej svaz... Hromadný vraždy v supermarketech, který měli na svědomí policajti a kterým to dávali za úkol vrcholní politici. Nikdo nikdy nic nevyšetřil, protože nemohl. Proto vzal zákon do svých rukou děda jedné z obětí, ale i po 25ti letech ustavičného pátrání se mu podařilo zjistit jen to, že je to v politických rukou a tím pádem se to vyšetřit nepovede. Drsnej film podle skutečných událostí z této země s nechutným pivem :o) ()

kolemjdouc

nestává se mi často aby mi nějaký film roztřískal psychiku na cucky.Doslova!A to jen proto, jak pojali s citem své role Jan Decleir a de Muynck.Oba své postavy postupem stárnoucích,nešťastných , unavených lidí ztvárnili jedinečně.Čítankově.dosti mi vadila kamera bez stativu kdy se kameraman už pohyboval dosti rušivé.Hlavně při natáčení scény na nemocničním lůžku ležícího Davida.Možná opakovali scénu víckrát ale to by nemělo mít na profesionalitu kameramana vliv.Vynikající režie. ()

Rozjimatel

[2,5*]     Film drží pokope len téma veľkej tragédie, z ktorej výdatne ťaží. Nebyť tejto silnej témy, na povrch by jasne vyplávali všetky neduhy filmu, ako lacno pôsobiace TV spracovanie, viaceré ochotnícke výkony, umelohmotné postavy s neprirodzeným správaním (postava starej mamy je ukážkovým príkladom). Hereckú česť tu zachraňuje aspoň Jan Decleir v hlavnej roli starého otca, ktorého výkon je presvedčivý. Kým ešte v prvej polovici je film dosť silný, ku koncu už stráca náboj a miestami úrovňou pripomína epizódu "Komisára Rexa". V závere, odohrávajúcom sa hlavne v súdnej sieni, sa príšerne tlačí na pílu emócií. Údernosti filmu by jednoznačne prospela kratšia stopáž. Mimochodom, to sú tí Belgičania naozaj také držky? ()

Disease

Někde mezi 4-5*. Vyprávění z pohledu jedné z obětí se povedlo, včetně super atmosféry a solidních výkonů herců. Samotný případ a jeho (ne)vyšetřování je hodně zajímavý. ()

woodsman

tak toto bola vazne drama podla skutocnej udalosti ale doteraz neboli chyteny nechapem vo filme bolo prakticky povedane ze ten gang spolupracoval z vladou cele divne nechapem je tu vela nezodpovedanych otazok klobuk dole pred rodinou ()

petikacka

Tak tohle byl brutal. O Belgii nevím zhola nic a tohle je navíc podle skutečnosti. A o to větší je to humus. Já jsem si vždycky říkala jaké se u nás dějí sračky, ale tohle předčilo všechny mé představy sraček. A dnes je to hlavní země EU ke kterým jsme my ubožáci z východní Evropy vzhlíželi za komančů. A tam se dělo toto! No, další případ neskutečných hoven vůči obyčejnému člověkovi a je jedno odkud je. Prostě politika je neskutečné svinstvo vždy a za jakékoliv doby a v jakékoliv zemi na světě. Za mě 95% ()

Rathalos

Tak o tomto smutnom pripade z Belgicka a Nijvelovej bande som az doteraz nepocul,no je hrozne a zaroven sokujuce,ze ani dnes este nemaju vrahov,ktori brutalne zabili 28 nevinnych ludi,sklanam obdiv i uctu Davidovmu dedkovi,ktory az do svojej smrti bojoval voci nespravedlnosti vtedajsieho systemu a vsetkemu s tym suvisiacim,naozaj je to velmi dobry film,drama,ktora asi nenecha nikoho chladnym,nie je o com,jasna patka...:-) ()

Dave Lister

Gang Brabant Killers řádil v Bruselu v průběhu 80. let. Specializoval se především na přepadávání supermarketů a menších obchodů, při čemž se jeho členové bez jakéhokoliv slitování neštítili zabíjet děti a ženy. Ačkoliv připravili o život 28 lidí a desítky dalších zranili, nikdy se je nepodařilo dopadnout. To samozřejmě vedlo k teoriím, že „Obr“, „Zabiják“ a „Stařec“, jak se vůdcům Brabant Killers začalo přezdívat, jsou nějakým způsobem propojení s bezpečnostními složkami. Gilbert, Thérèse a Rebecca Van de Steenovi přišli o život během řádění zmíněného gangu v obchodě Delvita ve městě Aalst.Tento masakr přežije pouze malý David, o kterého se začne starat dědeček Albert. Albert je vitální a svérázný důchodce. Začíná nekonečný boj o to, aby vychoval svého vnuka v opravdového může a zmírnil zároveň jeho bolest nad ztrátou svých nejbližších. Albert je velmi urputný a pustí se do nesnadného boje za spravedlnost pro svou rodinu a všech obětí. Zájem úřadů aby byli viníci dopadeni a potrestáni je přinejmenším laxní, ale dědeček Albert se svým vnukem Davidem se však nevzdávají. Film je velmi emotivní a jedná se zcela jistě o silné téma. Vynikající herecký výkon podává představitel v roli Alberta Jan Declair. ()

rivah

Film otevírá traumatizující záležitost skutečného řádění gangu, který nebyl nikdy odhalen kvůli neschopnosti vyšetřovatelů....Film je protestní, zejména závěrečná dlouhá výpověď děda vytýkajícího vyšetřovatelům nečinnost, bohužel není dokonalý. ()

mira.l

O celé téhle kauze jsem vlastně nikdy neslyšel. A musím konstatovat, že ten film mi to moc neosvětlil. Po přepadení, o kterém film pojednává, se celá ta banda rázem jakoby vytratila, už žádnou další akci nepředvedla? Že nikdo nikdy nebyl dopaden, by se snad dalo i pochopit, ale nějak jsem se v průběhu sledování ztratil v tom, jestli to teda vlastně mělo či nemělo nějaký politický podtext, či to bylo či nebylo odněkud organizované? To, že přepadení z listopadu 1985 se ve filmu odehrálo v kulisách, ve kterých byly stromy plné zeleného listí, to je asi bezvýznamný detail, ale já nevím, v Belgii jsem nikdy nebyl, tím spíš v listopadu, tak třeba to tam tak mají... ()

hazdrova

Belgická dráma sa snaží navodiť napätie a trochu emočného cicania, čo sa jej aj z veľkej časti darí. Na druhej strane si myslím, že ma emócia o ktorú sa snažili, obišla ako keď vás na kruháči obíde bicyklista. Skoro sa zrazíte, ale predsa nie. 3* ()

Amonasr

Hodně mrazivý a zároveň hluboce lidský film, který není při alespoň troše empatie s oběťmi, jejichž optikou je ztvárněn, snadné shlédnout. O to víc, že bezmoc vůči systému je dnes snad ještě aktuálnější, než ještě v době vzniku filmu. Jen málo filmů dokáže tak účinně apelovat na smysl pro spravedlnost, který je v dnešní odcizené společnosti atakován lhostejnými strukturami moci zejména na těch nejvyšších úrovních stále bezostyšněji. I po filmařské stránce se po počátečním trošku rozpačitém rozjezdu jedná o mistrovský počin. ()

ostravak30

Belgie má veliké problémy s kriminalitou a v jednu chvíli (možná ještě pořád, netuším) to byl stát a město (Brusel) s největší kriminalitou v Evropě. Kdo ví, proč tomu tak je, ale zde by se asi hodil podrobnější výklad poválečných dějin Belgie. Ani film nám nenabídne rozsáhlejší analýzu kdo nebo co jsou Brabantští zabijáci, pouze je zmíněno, že mají na svědomí více útoků. Můžeme tak jen tipovat proč zabíjeli a čeho chtěli dosáhnout. Jisté je, že v tak vyspělé demokratické zemi je neuvěřitelné, že se spravedlnosti dosud nepodařilo dojít cíle a že docházelo k tak šíleným mařením vyšetřování a odpovědím. To vše značí, že věc bude mít hlubší politický a mocenský základ. Film se vyhýbá běžným hollywoodským klišé, které mají diváka za každou cenu dojmout, což je vidět třeba i při závěrečném proslovu Alberta. Naopak cením, že jde přímo k věci, nechává pryč omáčku a zabývá se opravdu důležitými událostmi, které s útoky souvisí v životech hlavních hrdinů. ()

Pete

Neštěstí nechodí po horách, ale po (dobrých) lidech. Otřesná první třičtvrtě hodina ztělesňuje nejhorší noční můru všech (pra)rodičů, a tou dobou jsem to chtěl vypnout, jelikož mi bylo fyzicky nevolno. Pak následuje vyčerpávajícící boj nezdolně houževnatého dědečka s větrnými mlýny, které bohužel melou sice pomalu, ale zároveň i nespravedlivě. Naděje místy chabě probleskuje, film poskytuje na několika málo místech katarzní úlevu skrz slzy, nicméně celkově jde o jednu z nejdepresivnějších záležitostí, jakou jsem kdy na obrazovkách viděl. Tím, že je snímek natočen podle skutečnosti totiž nejen obhajuje svůj vznik za společensky potřebným účelem, zároveň obrovsky získává na síle a výpovědní hodnotě. Jinými slovy - za to, že je to celé tak frustrující, smutné a kruté, by se snad měli omlouvat tvůrci, nebo dokonce oběti toho zvěrstva? Ti ne. ()