Skvělí herci v hlavních rolích – George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte a Woody Harrelson – se pouští do nebezpečné akce ve filmu, který přináší drásavě realistický pohled na válečný i morální chaos v Tichomoří během 2. světové války. Film byl v roce 1998 nominován na sedm cen Akademie, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii (Terrence Malick). Tenká červená linie je filmové mistrovské dílo, které nemá srovnání. Gene Siskel ho označil za “brilantní... hrůzu nahánějící... nejlepší současný válečný film!” (oficiálny text distribútora)

Streeper

Film určitě má něco do sebe, ale jeho největší chybou je, že je tak neuvěřitelně dlouhý a plný scén, kdy vojáci vzpomínají nebo si něco představuji a to by tam vůbec nemuselo být. Na druhou stranu se mi líbil pohled na to, jak psychicky zvládali/nezvládali válku a boj samotný, hudba je úžasná, herci skvělý, jen je to prostě moc dlouhé a místy dost nudné. ()

starbrejkr

Intimní zamyšlení o válce prostřednictvím poměrně komorního příběhu popisujícím několik "běžných" dnů v životě vojáka. Tato holá věta vystihuje Tenkou červenou linii poměrně jasně. Dnes už nic přelomového, že? Přesto je ten film jedinečný. Momenty z bojiště totiž prolíná skoro až trudně-romantickými prostřihy z chvil, které voják v podání Jamese Caviezela prožíval mimo akci. Celé to dává filmu velmi zvláštní atmosféru a povyšuje ho to na něco víc než jen "Apokalypsu po 20 letech". Jedním z jasných lákadel filmu je rozhodně neskutečně hvězdné obsazení, ale je to trochu chyták. Drtivá většina hvězd se ohřeje v záběrech méně než 5 minut (Clooney, Cusack, Travolta) a někteří dokonce ani nepromluví (Brody, Leto). Z těch velkých jmen se pozornost upírá hlavně na zmiňovaného Jamese Caviezela, který podobné role prostě umí a také na Nicka Nolteho, jež v podání militaristy, který "15 let čekal na tuhle válku" vyloženě exceluje. Jako celek se Tenká červená drží linie soudobých válečných filmů. Jestliže klasické filmy z 60. - 70. let válku oslavovaly a ukazovaly nám vojáky jako stratečné, nebojácné hrdiny, od Apokalypsy jsou válečné filmy v podstatě filmy protiválečnými. A proč i přes veškerou chválu nedávám plné hodnocení? Bohužel jsem už na konci strašně často koukal na hodinky. Zvlášť ona pasáž věnující se dobývání pahorku je až moc dlohá... ()

Kwaichi

Filmy plný emócií, hodnotných myšlienok, kvalitnej hudby a výborných hereckých výkonov. Jeden z najlepších vojnových filmoch, aké som kedy videl. Skutočne ukazuje vojnu z iného pohľadu na aký sme zvyknutý. Prevažuje strach na oboch stranách fronty, všadeprítomnú paniku a beznádej. No aj medzi nimi sa nájde pár odvážlivcov, ktorí sú vyrovnaní so smrťou a neboja sa riskovať pre záchranu svojich priateľov; ale osudu neunikne nikto... Aj napriek nespočetným pozitívam filmu ešte niečo chýbalo. ()

TommyLeeJape

Malick si sežene záplavu skvělých herců, zvládne celkem obstojně atmosféru i prostředí, ale tohle všechno potopí (svou hrou na Sokrata) do smradlavého bahna rádoby opodstatněných keců. Nevím co si o tom filmu mám myslet. Na jedné straně skvěle zachycené válečné peklo, na straně druhé režisérovo přehnané filozofování, které mi prostě nejde pod kůži. Trošku se bojím, že Terrence jednou natočí film, ve kterém se bude Sean Penn dvě hodiny snažit kopnout hada mezi nohy (to bude teprve filozofická perlička). ()

laik_60

tak po vzhliadnutí tohto filmu avôbec mi nevadí, že 15 rokov po jeho vzniku som "ostal na vážkachm". Za brilantný vojnový film som totiž doteraz považoval "vojaka Rayna". Avšak tento film ma okrem vojenských scén uchvátil nádhernou kamerou , kde sa kameraman hral so svetelnými lúčmi, detailami tvár ... a tá scéna ženy na hojdačke ma úplne položila, okem toho celý film sprevádzal nádherný Zimmerov soundtrack ... už len za kameru a hudby ten film mal dostať Oskara. Nehovoriac o sugestívnej hre Caviezela. Páčili sa mi aj tie monológové (aj keď niekedy trocha patetické) prejavy a veľmi prijemne boli reminiscencie do civilu alebo do života domorodcov s tými úžasnými chorálmi. Bez váhania dávam filmu 5 b. ()

C0r0ner

Obdivuji skill režiséra, který je na skoto třech hodinách schopný držet diváka napnutého po celou dobu. Tomu se vážně říká talent. Tenká červená linie je jeden z nejlepších filmů o II. světové válce a přináší velmi realistické svědectví o válce v Tichomoří. Hvězdný casting ještě eskaluje kvalitu filmu. 90% ()

tomtomtoma

Tento válečný film je natočen osobitým způsobem se silným účinkem lidské naléhavosti. Je to jedinečný příklad, že i válečné drama lze na filmové plátno převést jako filozofickou úvahu o životě a hledání jeho smyslu. Válka je chaos, zmar a ztráta všech hodnost lidskosti. Válka je nesmyslné zabíjení, duše zaplňuji kariérní ambice, beznaděj a strach. Válka je rozpad všech jistot, jedince, rodiny a společnosti. Tísnivá nadvláda marnosti a smrti je všudypřítomná na každém kroku. Den po dni je tíživější a děsivější. Strach střílí smrtící kulky, strach přikovává k zemi do iluze bezpečí vysoké trávy, strach v němém úžasu není schopen vydat žádný rozkaz. Bojové akce jsou skromnější, ale v celistvosti kontextů i kontrastů je tato výpověď mnohem účinnější! Válka je zkáza, prázdnota a smrt. Válka je v opozici s harmonickým přírodním životem obyčejného štěstí bez materialistického běsnění. Válka je majetková hra, kde nezáleží na obyčejném člověku a jedinec nemá žádný význam a důležitost. Opakem války je láska. Válka láskám nepřeje, naopak je ničí a hubí. Děj a jeho průběh není důležitou složkou. A ani místo. Základním stavebním kamenem jsou slova a pocity. Pocity, vyjadřované slovy, gesty i mimikou. Pocity bez vyhlídek na budoucnost, se strachem a touhou po přežití i celkovém vysvobození ze situace, která nedává jedincům žádné smysluplné východisko. Slova a myšlenky! Varují a upozorňují se zbytky strachu v koutcích oka z nepoučitelnosti lidské rasy. Tolik rozdílných osobností, tolik rozdílných cest a vnímání a přesto podobná bezútěšnost lidského vnímání. Výrazných postav je více, tou nejvýraznější je vojín Robert Witt (dobrý James Caviezel) se svou idealistickou vírou v harmonický život v souladu s přírodou a obyčejnou lidskou laskavostí. Víra v základní lidské hodnoty je jeho způsobem přežití. Je zde cynický seržant Edward Welsh (pozoruhodný Sean Penn) s vizí života marnosti trýznivé současnosti strachu a smrti. A přesto je schopen lidsky citlivých postupů, které do beznaděje přináší záblesk světla. Je zde vojín John Bell (zajímavý Ben Chaplin) v uzavřeném světě vlastních iluzí nezničitelné lásky. Vlastní svět představ je jeho jediným bezpečným úkrytem před skutečnosti, ale lze ho trvale uchovat v krvavém chaosu? Je zde velící kapitán roty Charlie James 'Bugger' Staros (sympatický Elias Koteas) s morálně etickým problémem při uposlechnutí marnivých rozkazů bez možnosti lidštější alternativy. Nakonec běžná lidská nespravedlnost se stává vysvobozením z obrazů zkázy, když lidský život má pro něj větší hodnotu, než marnotratné vítězství. Poslední výraznou postavou je podplukovník Gordon Tall (dobrý Nick Nolte) s dlouho očekávanou příležitostí při vedení bojové válečné operace. Je to ambiciózní kariérista, který chce úspěch, slávu a postup hned, bez ohledu na počtu obětí vlastních mužů. Z dalších rolí: v ochromujícím strachu vyděšený desátník Geoffrey Fife (zajímavý Adrien Brody), ve stresové situaci paralyzovaný kapitán John Gaff (John Cusack), v nešťastné situaci zbloudilý smolař a seržant Keck (příjemný Woody Harrelson), snaživý a svědomitý podporučík Whyte (Jared Leto), mlčenlivý svobodník Doll (Dash Mihok), či další seržanti Storm (John C. Reilly) a McCron (John Savage). Těch postav je tam nepočítaně a všechny ve svém celku ukazují veškeré destruktivní dopady lidské činnosti bez lidskosti v dobách krutostí války. Je dobře, že se občas nalezne filmový tvůrce, který předkládá své vize o světě a životě. Místo efektních obrazů urputných a hrdinných bojů, dává přednost vizuální a zvukové střídmosti, která je ve svém výsledku mnohem působivější při zobrazování zkázy lidskosti. A je nutné se ptát na smysl života a na pomíjivost bláhového snažení lidstva o zvýšení majetku a moci. Lidská společnost ve své struktuře ekonomického zřízení podporuje veškeré negativní lidské vlastnosti. Zůstává zmatek a zkáza. A naivní víra v obyčejné lidské štěstí a lásku. Tento protiválečný film je originální obžalobou lidského pokrytectví! Nezáleží na tom, kde je pravda a právo, když nastal čas rozpadu každé lidsky lidské hodnoty. Zůstane i v tomto trudném čase ta nezastavitelná touha po prostém přežití? () (menej) (viac)

Flynn

V jednom roce dva našlapané válečné filmy, tohle a Zachraňte Vojína Ryana, ryan slízl smetanu a to i u mne. Nějak mi seděl více, a nebyl až tak moc roztahaný jako červená linie. Ale i tak je Linie svkělý film. ()

Wormboy

Fenomenalne filmove dielo po vsetkych pripustnych strankach, ktore je vsak neuveritelnym sposobom nedocenovane, zrejme kvoli rocnikovemu bratovi Ryanovi,toho vsak prekonava uplne vo vsetkom. Ci uz skvelym obsadenim, vizualne podmanivou strankou, silno meditativnym pozadim, nezanedbatelnou "ludskou" hodnotou, uchvatnou kamerou a prekrasnou Zimmerovou hudbou. Ked nedat plne hodnotenie tomuto filmu, nezasluzi si ho nijaky iny!!! ()

jaklee

Presne ako Apocalypse now dokázalo až psychadelicky zachytiť absurditu a zbytočnú krutosť vojny, tak Thin red line navyše dokonalo zachytáva všetky duchovné aspekty v hlavách vojakov aj okolitej prírody. Poézia, surovosť vojny a nádherná hudba. ()

gabin(a)

Film mě naprosto uchvátil. Myslím, že od Malicka byla obrovská odvaha natočit film s tak pomalými pasážemi a dlouhými vnitřními monology, kdy trochu tápete, kdopak to mluví. Je vidět, že mu byli úplně jedno lidi, pro které válečný film rovná se akce, krev a závěrečné salutování. Taky se mi líbilo, že film vůbec nelpěl na popisnosti typické pro tento žánr : velitelství, hlavní štábu, deset třicet apod. Mohl to být jakýkoli ostrov v jakékoli válce. Až druhý den jsem se tady s překvapením dočetla, jak byl film rozporuplně přijat. No každopádně si ho musím sehnat - viděla jsem ho totiž čistě náhodou v TV (ale přes projektor na velkém plátně, takže jsem o tu úžasnou kameru zas tak ochuzená nebyla) a čučela jsem až dlouho do noci. Chci si udělat dost času a podívat se znovu a pořádně, přece jen jsem musela doma ještě něco pošomtat. Pak ho určitě shledám ještě lepším, ty monology si poslechnu v klidu a pořádně a ještě jednou si vychutnám překrásnou kameru stavějící do kontrastu krásu přírody a nesmyslných jatek, brilantně vykreslenou atmosféru bezmoci, zoufalství a paralyzujícího strachu plus skvělé civilní, nepatetické herecké výkony. Seana Penna mám čím dál radši. A jako ženská musím napsat, že James Caviezel je opravdu pěknej chlap. ()

Andre3000

Tolik známých herců v jednom filmu jsem už opravdu dlouho neviděl a že tam byly má esa Clooney a Penn filmu jen přidalo. Celá bitva o Guadalcanal byla mnohem rozsáhlejší, boje na moři a ve vzduchu by dali filmu určitě jiný nádech, ale mě nevadí, žw film byl věnován pouze části války o tento ostrov. Prožil sem skvělé 3 hodiny, ve kterých se střídalo napětí z boje a pocity, náladami a rozpoložením vojáků vedoucí k nesmyslnosti válčení, či kutosti zabíjení a ztrát v osobním životě. "Ve válce nezáleží na tom jak dobrý jsi muž, je to jenom o štestí. Když jsi zkrátka ve špatný čas na špatném místě, tak tě zastřelí." ()

campix

Tenká červená linie je tak trochu jiný válečný film, než aby vás vyplivl rovnou do víru nelítostných bojů, tak vám naservíruje spoustu dialogů a lidských pohledů na jednotlivé osobnosti. Bitvy 2. světové války v Tichomoří pro mě nejsou až tolik atraktivní jako ty Evropské (viz Zachraňte vojína Ryana a Nepřítel před branami) v tomto ohledu patří Tenká červená linie k tomu lepšímu z USA x JAP válečných filmů hlavně díky prostřední pasáži dobývání kopce a nebýt poslední potoční války asi bych kvůli strašlivě rozvleklému konci sedl na granát místo Woodyho Harrelsona. ()

sulimo

Krása života, duše v kontrastu s lidským konáním, s válkou. Tohle je pro mě dost možná nejlepší válečný film a jeden z nejlepších filmů vůbec. Já to Malickovi prostě žeru, to je člověk, který s pomocí kamery dokázal na velké plátno přenést pohled do nitra člověka a divákovi předvést, jak těžké je nezapomenout kým jste, co jste během války, která bere rozum. Ačkoli se jedná o americký film, z vyloženě americké časti války, na mě působil mimořádně evropsky, nedivim se, že to byl v USA nedoceněný propadák, jelikož s jejich mentalitou tenhle film nemá co dělat (aspoň většinou). ()

Dannysek4U

No je to basta. Sice Malickovsky premyslinkovana, ale i tak genialni. A hlavne na to, ze se jedna o jeden z nejlepsich valecnejch filmu poslednich let, skoro absentuje valecnej patos, a to mam tuze rad. Presne takhle maj protivalecny filmy vypadat! ()

Pajky3

Na můj vkus přespříliš filozofující válečný příběh. Délka by mi ani tak nevadila, škoda jen, že občas se nic moc neděje a občas je tam akce velká. Rozhodně je to ale povedený válečný film. Je tady spousta známých a povědomých tváří, i když některé se jen na chvilku mihnou, a některé nás provázejí delší dobu. Kouknul jsem se abych veděl co mám čekat od dalšího počinu T. Malicka. No a myslim, že to ještě chvilku počká, než se znovu potkáme. Nejsem si úplně jistej, jestli mi to zdlouhavé vyprávění plné hlubokých myšlenek vyhovuje. ()

zette

K cemu je po technicke strance temer dokonaly film s vybornymi herci, kdyz ma slaby scenar? Ac mam rad valecne filmy, Tenka cervena linie mi nic nedala. Pretazena stopaz, vagon radoby filozofovani v nekonecnych monolozich a hromada patosu. Dekuji, nechci. ()

Juto

Schizofrénia tohto filmu ho drží na vzostupe, ale nerobí ho zle. Je to v skutočnosti niečo fascinujúce: film, ktorý sa stáva, poľný pokus, experiment, v ktorom zasnený básnik medituje o prísnej realite. 8/10 ()

Blackros

Přeceněný, podle mne průměrný, válečný film. Na druhou stranu určitě lepší než neuvěřitelně přeceňovaný film "Zachraňtě vojína Rayana"....60% ()

Disney zahazuje značku Fox

Disney zahazuje značku Fox

19.01.2020

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)