Major Kalaš vyšetřuje loupež nové série bankovek, které byly ukradeny z poštovního vozu rychlíku. Český kriminální film o velké vlakové loupeži a výbuchu na 201. kilometru. V rychlíku odjíždějícím z Prahy je přepravována velká zásilka bankovek. Velitelem ozbrojeného doprovodu je poručík Lenk, který také jako jediný přežije explozi poštovního vagónu, která má zamaskovat loupež bankovek. Případu se ujímá major Kalaš se svým mladým asistentem Karlíčkem. Několik kilometrů před místem katastrofy kriminalisté objeví mrtvolu mladé dívky Anny Halamové, která se stala náhodným svědkem loupeže a proto musela zemřít. Kriminalisté pomalu postupují vpřed a objasňují události na trati. Přestože se prvotní podezření proti raněnému Lenkovi ukazuje mylné, cesta k pravým pachatelům a muži, který stál v pozadí celé loupeže, je ještě dlouhá... (oficiálny text distribútora)

MickeyStuma

Čtvrtý detektivní snímek s majorem Kalašem. Zásadní změna je v obsazení hlavní role. Po zákazu točit filmy Rudolfu Hrušínskému byla svěřena Jiřímu Sovákovi. 'Rudla' dal Kalašovi tak úžasný potenciál, že je prostě nenahraditelný. Sovák si toho byl plně vědom, takže se rozhodl ho pojat trošičku jinak. Dopomohl mu k tomu i Jaromír Hanzlík, coby kriminalistický nováček. Příběh je tedy netypicky ozvláštněn lehkým humorem. A ejhle, ono to funguje. Temná atmosféra je sice pryč, ale přesto tu vyzařuje jistá ponurost a nejistota. Tvůrci se i hodně vytáhli z počátečním výbuchem vagónu jedoucího vlaku. Dnes by se řeklo, že něco takového již natočit nejde, z důvodu vysoké nákladnosti. I závěrečná přestřelka je na české poměry zvládnuta velice dobře. Barrandov prostě uměl. I tato (akční) detektivka patří k těm lepším českým snímkům tohoto žánru. A mě jako divákovi zůstala taky jedna záhada. Na počátku vlak táhne velká parní lokomotiva. Později však vagón, kde 'Sovák' s 'Hanzlíkem' ukazují 'Brzobohatému' místo výbuchu, táhne malá moderní dieselová mašina, používající na posun. V jaké době se to tedy odehrává? ()

Raziel_cz

Fajn kriminálka, kterou táhne především ironický Jiří Sovák sympatický mlaďoch Hanzlík jako jeho posila. Není to tak drsné a atmosférické jako díly s Hrušínským, ale pořád je to sakra dobré řemeslo. Dokonce i výbuch vlaku působí velkolepě a honička na konci je moc pěkná. Za mě spokojenost, ačkoliv je to jiný Kalaš, než jsem zvyklý. ()

kkarx

Sovák nemá tajuplné charisma Hrušínského a detektiva mu ani moc nevěřím a příběh není nijak napínavě ani zábavně zpracovaný. S Hanzlíkem Sovák tvoří komediálně laděné duo. Celé je to takové odlehčenější až na hudbu, která zůstala stejně melancholická jako v předchozích dílech a rozhodně patří k tomu lepšímu z filmu a dává jen vzpomenout na dvě předchozí geniální detektivky s Hrušínským v hlavní roli majora Kalaše, které do dnešního dne zůstaly v českých luzích a hájích nepřekonané. Atmosféru navozenou hudbou naneštěstí často neguje "lidové" herectví Sováka. Nic proti němu, ale prostě to k sobě nejde. Vznikl z toho podivný mix žánrů. Smutné a i matoucí je i to, když na scéně objeví Radek Brzobohatý, který ovšem hraje úplně jinou postavu než Vargu. Vážně do té role, která nebyla nijak náročná, nemohli obsadit někoho jiného? Jiný režisér, jiný představitel Kalaše, scénárista a i jiný skladatel. Není divu, že tenhle film stojí nějak mimo ostatní ze série a za mě je z nich nejslabší. ()

FeriusParfax

Bez debat nejhorší díl. Absolutně nazajímavá zápletka s hrozným vyšetřovatelem Sovákem, který se nad všechny povyšuje, je arogantní a strašlivě nesympatický. Vlezdoprdelka a slizce milý člověk se z něj stával  u lidí, kteří mu byli nadřízení a kterým zadek musel líbat. Už jsem se jen těšila, až bude konečně konec. Ale tenhle díl se zdál, že žádný konec nemá. Úmorně dlouhé chytání zločince mě absolutně nebavilo a jen jsem to přetrpěla do konce. Ještě, že tu byla alespoň nějaká vražda. Jinak by si film nezasloužil ani ty dvě hvězdy. A za to může hlavně poděkovat tak odpornému vyšetřovateli, kterému jsem měla chuť jednu vlepit. ()

Biopler

Už len to meno samotné ma rozosmialo - major Kalaš. Jiří Sovák je výborný len miestami, vtedy keď vtipkuje. Príbeh je na české pomery slušný, no nekončí, pre mňa, nejako prekvapivo. Radím to však do chvályhodného priemeru. ()

Schlierkamp

Klasická československá kriminálka s majorem Kalašem vyšetřujícím netradiční vlakovou loupež. V tomto snímku se však v roli hlavního vyšetřovatele představil J. Sovák. Ve srovnání s R. Hrušínským, představitelem majora Kalaše v ostatních filmech, však vychází více než dobře, neboť se herecké konfrontace vůbec nezalekl, zhostil se role po svém a kromě čistě kriminalistických dovedností snímek obohatil svými tradičními komickými prvky a poněkud tak zlidštil svou postavu. Co se týče samotného příběhu, domnívám se, že je dějově vystavěn velmi dobře, zločin je zpočátku velmi nečitelný, avšak díky skvělé práci kriminalistů se postupně odkrývají všechna tajemství. V roli policejního asistenta Karlíčka se objevil J. Hanzlík, jehož spolupráce se svým nadřízeným přináší úsměvné momenty. Zbytek kriminalistické skupiny tvořili J. Moučka a L. Křiváček. Za nejvýraznější scény považuji ty, jenž se odehrávají ve vlaku, čili nejdříve vzpomínky jediného přeživšího pasažéra (R. Brzobohatý) a poté scéna při rekonstrukci činu. Toto Machovo krimi kladu mezi nejlepší československé počiny svého druhu, zejména díky výbornému J. Sovákovi. ()

tranquill

Nemohu říct, že by byl Sovák lepší než Hrušínský, ale každopádně tenhle film přináší nejvíc dedukce a atmosféra je dostatečně temná. ()

Allan

Na titulní straně DVD stojí "Josef Sovák jako major Kalaš...". Krásná ilustrace toho, jak se tady umíme strat o své filmové klenoty - umaštěný negativ se vylisuje na nekvalitní disk, nějaký pologramotný pracovník k tomu navrhne obal a šup s tím rychle na trh. Fuj hnůj!! ()

FireTight

Hloubavý detektiv Sovák a k tomu mladý asistentík Hanzlík v mé zřejmě nejoblíbenější detektivce s majorem Kalašem, i když jej zde nehrál Rudolf Hrušínský. Kvalitní příběh o velké české vlakové loupeži, ke které se náhodou přimotala mladá svědkyně a tak musela umřít. Za zmínku stojí také kvalitní výkon Radoslava Brzobohatého v roli zraněného dozorce ze zničeného vagónu. ()

swiss

Sovák není horší než Hrušínský - je ukrutně vtipný... A příběh byl hodně napínavý, rozhodně mnohem víc, než unuděná Diagnóza smrti. ()

BigBang

Nejsem znalec české literární detektivky, ale "Série C-L" mi vždycky připadala jako špička. Film nedělá ostudu, vynikající p. Sovák. Začátek filmu je zcela strhující: výbuch vlaku, p. Sovák a p. Hanzlík přilétají vrtulníkem, na poli u vraku se rojí poldové, krása. Plejáda výborných herců: vždy potěší účast p. Šmídy. ()

Inozuka

No dobře, Mach vzal majora Kalaše trochu jinak než Schulhoff a namísto cynického morouse z něj udělal chytráckého bodrého strejce, to ale neznamená, že by tahle kalašovka byla jako detektivka špatná. Jen se holt nesmí porovnávat s těmi ostatními. Pak samozřejmě nefunguje ... Co jednoznačně šlape, je mírně temné ladění, hlavně scény s poručíkem Langem jsou jedno velké tíživé dusno. Podtrženo černobílým nasnímáním ... Úsměvné jsou naopak akční scény, kde vede esenbák na fichtlu a nenápadná sledovačka v naleštěném mercedesu. Herecky koncert, kde se jede naplno i v malých a vedlejších rolích. ()

Tiiso

Absence častého soudruhování, a realistický výkon Sováka zapříčinilo, že mě tato detektivka uvízla v paměti a řadím je k těm lepším. Dějová linka také netrpí nějakými nelogickými scénami a tak na nedělní odpoledne, kdy venku prší je snímek k shlédnutí jako stvořený. ()

Robbi

Mnoho lidí tu píše o naivní socialistické detektivce - zkusme se podívat na to, co občas vznikalo na západ od Aše v podobné době a zjistíme, že tenhle krimifilm má hodně dobrou úroveň. Možná je škoda, že je to jen velmi volná adaptace Fikerovy knihy, takové objevování tajemného domu v Karlíně by mohlo mít i zajímavé prvky horroru, ale to už by vyšlo spíš na seriál. Scénář si vzal z předlohy vlastně jen tu část, kde figuruje přeživší npor. Lenk (R. Brzobohatý) a do ní je zakomponováno rozuzlení celé loupeže. Osobně si nemyslím, že by J. Sovák byl v roli Kalaše špatný nebo horší než R. Hrušínský. Je prostě jiný. A stejně jako nemá smysl srovnávat, jestli je lepší Batman v podání M. Keatona či Ch. Balea bych tenhle souboj nechal nerozhodný. Jedná se o velice slušně natočený snímek, který obstojí i v dnešní době - a tím je jeho kvalita jasně dána. "Pic kozu do vazu". ()

qvark

Ačkoliv jsem bojoval s pocitem, že Sovák skrze svůj spíše komediálně-žoviální obraz nemůže dodat postavě Kalaše dostatečnou důstojnost zhostil se role podstatně uvěřitelněji než se mi zdálo propojení mezi ním a Karlíčkem (Hanzlík )....v tomhle výčtu je jistě stálicí univerzál Brzobohatý (policie - podezřelý ) a Jaroslav Moučka, doživotně odsouzený dělat pucfleka (až na Schulhoffuv Vím, že jsi vrah (1971), kde několikrát pěkně ztrapní i samotného detektiva ).....zápletka slušná, ale konce mám v těchto detektivkách raději se sklopenou hlavou viníka a náladovkou zamlžené ranní Prahy.... ()