Skrachovaný komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) sa dlho pohybuje na tenkej hranici medzi realitou a šialenstvom. V jeden deň sa potuluje vo svojom obleku klauna po uliciach Gotham City a dostáva sa do konfliktu s brutálnymi zlodejmi. Pomaly sa roztáča špirála udalostí, ktorá vyústi do hrozivých rozmerov. Opustený Fleck začne čoraz viac prepadať do hlbín šialenstva a postupne sa mení v ikonického zločinca, ktorého už čoskoro bude svet poznať pod menom Joker. (Continental film)

Qitek

Scéna Arthura s mladým Bruce Waynem u brány sídla Waynů, považuju za nejbrilantnější setkaní dvou nejvýraznějších postav komiksového vesmíru vůbec. Všechno šlape jak má, protože scénář bere všude, kde to samé již jednou fungovalo, což není pochvala. Herecky vynikající, režijně ok, hudebně skvělé. Jen po víceroshédnutí si člověk uvědomuje, jak se moc tlačí na pilu v těch sračkách co se děje Arthurovi, stejně jako se trochu ujelo na těch tancích. Byť jsou super. Hlavně ten na schodech. Jen se obávám, že s každým shlédnutím půjde prvotní nadšení dolů. ()

Ryuuhei

Jsem spíše na děj, ve kterém se víc děje a víc odsýpá, namísto protahovaných, leč působivých pasáží. Ale jinak? Velká spokojenost. Čerstvý vánek do jinak takového toho klasického výplachu, jaký superhrdinské filmy přinášejí. A ne, neříkám, že to je špatně, ale přijít s něčím hodně jiným, v tomto případě i naturalistickým, byla trefa do černého! Kdo by nedokázal s Arthurem sympatizovat, naprosto jej pochopit a celou dobu mu držet palce? Propojení s klasickou Batmanskou ságou důmyslné a potěšující. Film jsem si užil hlavně po kulturní stránce. ()

Johnny.ARN

Vedel by som si tento film pozrieť prvý krát aj mimo kina. Úplne v pohode a asi by som o nič neprišiel. Na druhej strane, tá hudba a zvuk tomu dáva ďalší rozmer, ktorý doma na reprákoch nezažijete. Nikdy. Fénix si kráča tanečným krokom po sošku, dúfam. Snáď príde namaľovaný a s prekvapením. A snáď ho nepostihne osud iného Žolíka. Dal to na pána, všetko, od začiatku, cez prerod až po monológ v závere. Veľmi zaujimavý origin, podaný realisticky, bez jeblého DC-ovského bordelu. Joker je proste psychouš, ktorého ale stvorila doba a ľudia. To všetko je tam tak pekne medziriadkovo podané, že sa divák niekedy pristihne pri zamyslení, kolko toho scenáristi vyfúkali, že im to tam tak pekne zapadlo, jedno do druhého. Dej je tu trochu v úzadí, skôr je to Fénixov koncert, na ktorý si len treba zvyknúť a na konci už len žasnúť. Dám zatial ako dám, uvidím po opadnutí emócií. 5 z 5 ( CinemaCity Eurovea ) ()

Sfinkter

Phoenix perfektní, ale hloubku má snímek stejnou jako komiksy pro teenagery. Oscar za herecký výkon klidně, z hlediska celku však nebude mít film ani nominaci - a pokud ano, tak kvůli návštěvnosti. ()

Dado

Nespomínam si, že by som niekedy v živote videl film tak odpudivý a zároveň podmaňujúci; film, ktorý by v mojom podvedomí vyvolával nutkanie odvrátiť zrak, no zároveň mi to svojím dianím ani na sekundu nedovolil. Také vyhrotené pocity vo mne snáď nevyvolával ani ponurý Taxikár, inšpiráciu ktorým Todd Phillips otvorene priznal a s ktorým je jeho najnovšia snímka zákonite porovnávaná (hoci mne sa pri sledovaní vynárali skôr spomienky na Klub bitkárov). Joker sa dá po obsahovej stránke opísať všelijako, no označenie komiksový predvoj zrodenia Batmana by bol u mňa asi až na poslednom mieste. Je predovšetkým drsným, priam extrémnym nastavením zrkadla spoločnosti, jej stavu, fungovaniu a tomu, kam až môže jej postoj dotlačiť jedincov, ktorí z rôznych dôvodov - v tomto prípade kvôli mentálnej chorobe - vytŕčajú. V rámci filmového umenia je toto vyobrazenie takmer bezchybné a tvorí stavebný kameň skvelej drámy, ktorá si, rovnako ako aj excelentný Joaquin Phoenix, všetky ovácie zo strany kritikov i divákov nepochybne zaslúži. Za hranicami umenia by som si však dovolil označiť film aj za potenciálne nebezpečný. Nielen kvôli tomu, že spontánny, radikálny čin jednotlivca je to posledné, čo by dokázalo viesť k pozitívnym sociálnym zmenám, ale najmä vzhľadom na to, že čoraz viac ľudí reálne vidí najideálnejšiu cestu z údajného spoločenského marazmu v podobne extrémnych riešeniach. To však pri výslednom hodnotení Jokera zohľadňovať nemôžem a ani nechcem. (85%) ()

Papa Wu

“Hutné drama” pro základní školy. Jóhannssonová svěřenkyně Hildur duní mocně a Joaquin si to povodil fenomenálně. Ostaně jako vždy. Je to pán (Ale Ledgera nezastínil. S čímž asi ani nikdo nepočítal) Zbytek zabijí obvzlášt v druhé polovině tupě zkratkovitý scenář a slabá režie. Jako by se o realistické drama pokoušel někdo kdo měl zatím na starost jen pohlupavé americké komedie. Oh wait... ()

oveckaoa

Chcete vidět film, který je takřka úplně o hovně , že ano? pusťte si Jokera. Z 122 minut je 92 úplně o ničem magor co si myslí, že není magor má těžký život a potlouká se ním. Do toho mu pod nohy háže každý klacky a nikdo se ho nezastane do toho zjistí, že jeho matka není jeho matka jeho fotr není jeho fotr a, že je adoptovaný. Jako nějaká sonda to duše psychopata to nefunguje (to už i film s Bundym co šel letos do kin nabídl více). Vraždy jsou realistické Phoenix je v pohodě problém je výplň 60 procent. ()

KanjiVital

Encyklopedie zrodu psychopata, encyklopedie společnosti, encyklopedie o každém z nás, encyklopedie mistrovského hereckého umění... WOW! ... The lunatic is on the grass... The lunatic is on the grass... ... The lunatic is in the hall... The lunatics are in my hall... ...The lunatic is in my head... The lunatic is in my head! https://youtu.be/_mHJ5wYu59Y (Rezonace závěrečné scény a všech těch nastřádaných emocí) ()

Mrkvič

Taková drsná podívaná bez kladného hrdiny by dřív k vidění jen tak nebyla. Občas kritizované spojení tématu se světem Gothamu dle mě není vůbec na škodu. Thomas Wayne, banda rabujících občanů a vyvíjející se arcipadouch, to všechno krásně zapadá do známého komiksového světa. ()

viperDavid

Přiznávám, že Joaquin Phoenix, mladší bratr Rivera, je možná větší herec než River. Jeho filmy jsou vždy kusem opravdového umění. Joker je na druhou stranu normální psychopat, co v mládí trápí zvířádka a to mě moc nebere. Film je založe na této zvrácené osobnosti a já po pravdě čekal přávě to řádění v době batmana a ne před. Asi trošku škoda. ()

Akira777

Musel jsem si to pustit po druhé až na DVD, v kině jsem na tom byl, abych vše vstřebal. A co si z tohoto snímku můžu odnest, něco co Marvel filmy pro mě nedokázaly a to koukat na film, aniž bych se při nějaké scéně nudil (není to hate na Marvel, leč mě až tak Marvel nebere, i když sem tam se podívám na nějaký povedený film od nich), a to nemám rád drama, což film je. Nejvíc je vychvalován Phoenix a nedivím se, opravdu si se svoji postavou pohrál. Tahle komiksovka má něco co mělo naposledy trilogie Temný rytíř a to dobrého záporáka (co se týče komiksovek v posledních letech je málokdy vidět charismatický záporák), i když v tomhle případě se jedná i o to že záporná postava je vlastně i náš protagonista Arthur/Joker. Taky je vlekým plusem temná a špinavá atmosféra Gothamu. Dobrý byl i De Niro a jeho postava, zbytek postav už byli spíše jen figurky. ()

Samuel7

Je skvělé, že nějaký film opravdu realisticky vyobrazil, jak člověka dokáží poznamenat traumata z dětství. O psychologických traumatech se obzvlášť v Česku příliš nemluví, PTSD je i pro většinu psychiatrů naprosto cizí záležitost, takže krom nesporných kinematogragických kvalit tento snímek přináší i jistou osvětu náhledem do nitra jednoho extrémně silně traumatizovaného člověka. Smutnou realitou je, že dítě se tomu nemůže bránit, nemá k tomu prostředky, a následky si navíc nese celý život. Bylo opravdu nepříjemné vidět, jak Arthur rozveselí dítě v autobuse, jen aby mu matka, která svého syna doposud ignorovala, řekla, aby přestal otravovat její dítě... Zrcadlo je tu nastavováno řekl bych většině společnosti, protože kdo je dnes jednoduše milý na druhé, kdo druhému pomůže, obzvlášť pokud člověk v nouzi působí jako "druhořadý" občan (jak Joker řekl, jeho by klidně nechali umřít na ulici, ale protože ti zastřelení mladíci byli spojováni s Waynem, jde o tragédii, a nezáleží na tom, jak odporně se chovali), kdo se na chvíli zastaví a představí si, jaké to musí být v kůži někoho méně privilegovaného (místo toho nešťastné a nemocné lidi prostě odsoudí jako blázny, vyloučí je ze společnosti a ještě je rádi ponižují, ideálně veřejně; že Murray?)... Z těchto důvodů si myslím, že Joaquin Phoenix se na tuto roli hodil i ideologicky - zarytý aktivista, obzvlášť si na něm cením jeho propagaci veganství, protože v čem jsou odlišné velkochovy od koncentračních táborů, krom toho, že v tom prvním jsou "jen" zvířata - jako kdyby necítila stejnou bolest jako my. Ničí se tím celá planeta. A proč? Zase jen pro uspokojení privilegovaných. I ten, komu záleží jen na lidech, a ne na zvířatech, by se měl nad spotřebou živočisných produktů zamyslet, protože se dostanou jen k těm nejbohatším, zatímco miliardy lidí hladoví, zatímco lesy v chudých zemích jsou káceny, aby tam vznikla pole, pro účely uživení ne člověka, ale zvířat na jatka, což opravdu není úsporné řešení... Joker a Joaquin zkrátka upozorňují na palčivé problémy ve společnosti a i proto tento film asi nemůže úplně zarezonovat u mnoha diváků, kteří se nad nastaveným systémem úplně nechtějí zamyslet. Nezapochybují o tom, že jak jsme těmi nahoře naprogramováni a vycvičeni nám nemusí být úplně k užitku (např. pracovat min. 8 hodin, 5 dní v týdnu za mizerné platy, zatímco nejbohatší 1% má peněz, které ani nejsou schopni utratit, nebo i ty nesmysly o nutnosti masa v jídelníčku, jen aby producenti nepřišli o zisky). Naštěstí i čistě příběhově je film velmi poutavý, takže i pokud si z toho divák neodnese žádné poselství, pořád šlo o velmi imerzivní podívanou se sympatickým, a velkou část filmu opravdu milým, (anti)hrdinou, který rozhodně nezabíjí pro potěšení, ale jen dle svého morálního kódu - jen ty, kteří jsou zodpovědní za to, že lidé jako on trpí. Proto mě nepřekvapuje vysoké hodnocení, ale byla by opravdu škoda v takto hlubokém filmu nehledat vůbec žádné poselství. Film nabízí mnoho a mnoho dalších problematických otázek než ty mnou zmíněné, avšak ty byly pro mě nejrelevantnější, i když se možná mohou někomu zdát poněkud vzdálené filmu. Paralely tam však jistě jsou, obzvlášť když vezmeme v potaz Joaquinovu aktivistickou činnost. () (menej) (viac)

JimmyII

Mindblowing studie vydědění a zoufalství, která víc než trefně komentuje a hlavně kritizuje dnešní svět. Silné poselství navíc Phillips zahrnul do strhujícího vizuálního hávu, který mě nejvíc upomenul na pocity zažíváné kdysi při sledování Sedm. Celé je to komiskem jen mytologicky líznuté, a to je dobře. Joaquin Phoenix podává jeden z nejlepších hereckých výkonů posledních let (myšleno obecně, ne svůj), který je ještě znásoben geniální hudbou Hildur Guđnadóttir. Zasloužené Oscary a jeden z vrcholů roku 2019. ()

Helmutek

Děsivej film o tom, kam až může vést zoufalství člověka, ke kterýmu se jako k člověku nepřistupuje - o zrodu šílenství v někom, kdo zlym neni ani z podstaty, ani se tak nenarodil, kdo byl ale dotlačenej neosobnim Systémem a přezíravou Společností do kouta bez možnosti výběru nebo úniku. O beznaději někoho, kdo na to jde ze začátku vlastně správně a přesně tak, jak by měl a jak se od něj očekává, stejně to ale v očích ostatních nikdy nebude stačit. O bodu, ze kterýho neni návratu - a zároveň ale o neexistenci alternativy nebo cesty, která by vedla jinam. Phoenix to hraje strašidelně opravdově a dovedl z tohodle přerodu osobnosti udělat něco, na co se fakt kouká nepříjemně - tady si snad nedokážu představit sugestivnější nebo syrovější podání, to všechna čest. Za mě mezi 4 a 5* - rezervu pro tu 5. si ale zatim přecejenom nechám na příští zhlídnutí. // Absolutně nerozumim Filově WTF prohlášení, že tohle je film, kterej nemůže mít pokračování - jen takhle z fleku mě napadá asi tak 168 cest, kterejma by to šlo rozvádět dál. ()

KRYSIOPICE

Phoenix si oscara zasloužil právem a zkrátka je to po všech stránkách výborný film i když se místama trochu vleče. Když si představím jak, na tohle přišli do kina lidi v očekavani, že to bude jako ostatni filmy s batmanovskeho universa. Asi čekali že to bude Joker takový jak ho zahral Heath Ledger srandovní týpek, co dela random šílenosti a proto je cool. Jak čekali jednoduchou naivní zábavu se superhrdiny jako ve všech ostatních stupidních blocbusterech. A misto toho dostali surový psychlogický thriller ve stylu Taxi Driver, který nemá s Batmanem naprosto nic společného :D. ()

Tereszka33

Upřímně jsme od toho nic neočekávala a o to více jsem byla nadšená. Nebo spíše čekala jsem, že to bude dobré, ale že až tak, to ne. Ještě pořád před sebou vidím všechen ten smích, tu špínu Gothamu, tančicího rachitického Arthura...Šílená rozpolcenost celým filmem, která se mi odehrávala v hlavě: “chudák, je mi ho líto”, “ježiš, ale teď už to bylo moc!”, “ale tak vždyť já ho vlastně chápu”, “no ne, tak to už ti neodpustím”....čistá magořina v nejlepším slova smyslu. ()

tnp101

Nikdy není jednoduché vydat se do kina s naprosto čistou hlavou bez sebemenšího očekávání, o to víc na filmovou událost, o níž se aktivně hovořilo už dlouho před vstupem do „normálních“ kin. Nevzpomínám si na jiný snímek, který jsem v dohledné době viděl, u něhož bych naprostou nepřipravenost uvítal více než zde, jelikož se mi zdá, že díky sociálnímu tlaku, který mi chtě nechtě ovlivňuje subjektivní dojmy, dost možná plně nedoceňuji, čím Joker vlastně je. Mám dojem, že se nesnaží být dokonalým filmem, jako spíše něčím, o čem bude divák i dlouho po projekci přemýšlet a odnese si z něj něco charakteristického pro sebe samotného. Jak zazní ve filmu, vkus každého člověka je subjektivní a společenská norma diktující mít na všechno přesně vyhraněný názor, kterým se individuum zařadí do určitého tábora jedinců, je špatné. Ačkoliv jde o periodický snímek, v souvislosti s globálním děním v současnosti je velice aktuální. Joaquin Phoenix by měl za tento výkon dostat Oscara, na tom se určitě shodneme všichni. ()

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

03.11.2023

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

18.08.2023

Kdo by se mohl stát příštím Supermanem?

Kdo by se mohl stát příštím Supermanem?

13.01.2023

Tak to šlo celkem rychle. Ačkoliv je následující zpráva v tuto chvíli jen spekulací, stejný zdroj, jenž v minulosti odhalil například obsazení Barryho Keoghana (Víly z Inisherinu) do role Jokera v… (viac)

Seriálový The Penguin nabírá obsazení

Seriálový The Penguin nabírá obsazení

01.11.2022

První oficiální spin-off Batmana obsadil hlavní ženskou postavu. Proti titulnímu Penguinovi s tváří Colina Farrella se tak postaví herečka Cristin Milioti (Jak jsem poznal vaši matku, Palm Springs) v… (viac)