Príbeh Alvina Straighta

• Česko Příběh Alvina Straighta (viac)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

lucijelucije

Road movie je moje kafe=) A pokud je v hlavní roli je R. Farnsworth či A. Hopkins není o čem pochybovat. Životní příběhy do kinematografie prostě patří. A když k tomu dáte pěknou muziku, hodnotného hlavního hrdinu a neméně dobrou režii, nemůže vzniknout špatný film. A ke všemu když se jedná o chlápka, který cestuje něco přes 300 mil na sekačce, při čemž potkává různé lidské příběhy. No to vás prostě nemůže neupoutat. Řečeno jednou větou: Dojemné a srdceryvné drama, kterému D. Lynch dodal tu správnou šťávu. ()

Mitin

Hrozně moc se mi líbil Richard Farnsworth, atmosféra, klid, který film provází a hlavně to, jak film působí skutečně. Není to typická Lynchovka, pár věcí, které by tomu naznačovaly tam jsou, ale rozhodně bych to nepoznal. Rozhodně jedna z nejlepších road movie co jsem viděl, asi proto, že je v tak klidném stylu, čímž se od ostatních trochu liší. ()

Paldiny

Walt Disney uvádza film Davida Lyncha - žiadny vtípok z mestečka Springfield, ale realita ktorá sa stala s blížiacim sa miléniom skutočnosťou. David natočil trochu netradičný road trip, v ktorom sa dedulo vyberie za svojim chorým bratom naprieč celou Amerikou. Nič by na tom nebolo divné, keby necestoval na starej pomalej kosačke a s pribúdajúcimi kilometrami sa nepotýkal s osudmi ľudí čo potrebujú vypočuť a prinajlepšom aj pomôcť. Film srší originalitou, každý príbeh má srdiečko, chce povedať niečo iné, lenže od tretieho / štvrtého začína pôsobiť stereotypne a človek sa začne ošívať. Po dlhej dobe ale zas jeden z normálnejších počinov z dielne Lyncha, aký si vie pozrieť aj nenáročný divák. ()

Rozjimatel

"Anger, vanity, you mix that together with liquor, you've got two brothers that haven't spoken in ten years."     Road movie dráma, ktorá síce má nejaké typické (hlavne vizuálne) prvky štýlu môjho obľúbeného režiséra, ale zároveň je aj prekvapivo veľmi odlišná od iných jeho filmov. Tým ale vôbec nemyslím, že horšia. Skutočný príbeh 73-ročného Alvina (výborný Richard Farnsworth) sa odvíja veľmi pozvoľným tempom (daným rýchlosťou jeho kosačky) a napohľad sa toho v ňom veľa neudeje, napriek tomu ale ani trochu nenudí. Je to vďaka tej pohodovej atmosfére (pohodová hudba Angela Badalamentiho) a nesmierne pozitívnemu náboju, ktoré z filmu vyžarujú. Alvin je veľmi svojrázna a zároveň aj veľmi zaujímavá postava, ktorá na svojej dlhej ceste stretáva rôznych ľudí, pričom na všetkých, ktorí ho trochu bližšie spoznajú, spraví silný dojem. Hoci na prvý pohľad pôsobí ako starý blázon, má v sebe kus životnej múdrosti a aj ľudskosti. Nádherne je vo filme vykreslený najmä jeho vzťah s dcérou (výborná Sissy Spacek). Alvinova cesta je vykreslená veľmi atmosfericky, s nádychom dobrodružstva (úžasné sú scény v daždi, stretnutie so ženou, zrážajúcou jelene, či nebezpečná jazda dole kopcom) a má veľmi dojímavé zakončenie.     "A warm bed and a roof sounds a mite better than eating a hot dog on a stick with an old geezer that's travelling on a lawnmower." ()

willis

Road movie na traktůrku je docela zajímavý nápad, problém je že se v tomhle filmu skoro vůbec nic zajímavého neděje. Děda jede, jede, jede ale nějaká nestandardní zápletka tam nikde není. Vím, že to takhle režisér natočil schválně, mně to ale nestačí. Snaha o sentiment (i když umírněný) mi k Lynchovi taky nějak nesedí. (23.8.2005) ()

Klay

Pomalu plynoucí road movie, která na vás dopadne tím víc, čím větší strach máte ze stáří..já hodně velký. ()

lukasd

Asi nejzajímavější road movie, co jsem viděl. Lehce bizarní, občas dojemné a hlavně po celou dobu zábavné. Vynikající je i Badalamentiho hudba. 85% ()

Vejrrr

Druhý takový film bych nenašel. Byl to prozatím první film od Lynche a skutečně je to velmi výstřední režie. Chvilku máte pocit, že přece není možný tak dlouhý záběr na silnici po který jede nějaký stařec na sekačce na trávu, ale jako celek to funguje. A funguje to dokonale. Farnsworthova postava je geniálně napsaná a lehkost s jakou jede naskrz amerikou je až fascinující. Je to úžasný, dojemný, lidský příběh plný emocí, které jsou spíš v myšlenkách, než přímo na plátně ()

dehlie

Ako sa hovorí- v jednoduchosti je krása. Veľmi netradičný film od Lyncha, veľmi ľudský príbeh o ceste človeka, ktorý ju jednoducho musel urobiť. Aj na sekačke. ()

Jorge-Z

Tohle že natočil David Lynch? Nechtěl jsem tomu uvěřit. Nejkrásnější road-movie film, co jsem kdy viděl. Film je plný celoživotní moudrosti a pokory, to je Alvin Straight! A ten závěr? Prostě skvělé! ()

Cement73

Film, ktorý vo mne nechal hlboky dojem... Jednoduchy farmar ide na kosacke cez niekolko statov za pohnevaným bratom, pomerit sa pred smrtou. To nevymyslis. ()

sona123

Lynche jsem poznala tak jedině podle hudby a asi dvou záběrů. Jinak teda....bylo to velmi poklidné road movie o staříkovi na traktoru. Milé. Chvílemi jímavé, chvílemi vtipné. A citlivé, to rozhodně. ()

petrskoc

Snad nejvíc vřelý film, který jsem kdy viděl. Civilní, netradiční Lynch a jeden bláznivý stařík, který nám všem připomíná, jak je důležité si za něčím v životě jít, ať to stojí cokoliv. ()

Jaro_slav

"Nejpomalejší road-movie historie", jehož největší síla spočíva zřejmě ve vykreslení hlavního hrdiny: je to nevrlej dědek, kterej má jen občas "slabší" chvilky, kdy je na lidi milej. A právě ty jeho slabší chvilky jsou pečlivě natočenými a perfektně zahranými perlami, takže z filmu naštěstí není přeslazená limonáda. I takhle to dopadá, když magor natočí "normální" film: skvěle uvěřitelně. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti