Doktor Spánok

• Česko Doktor Spánek od Stephena Kinga (viac)

Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie (Stanley Kubrick), ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook. Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako „žiarenie“. Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo „žiarenia“ ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť. (Continental film)

fisus

Dočíst knihu a hned druhý den na to jít do kina byla asi chyba.Ale i tak to spolu s Temnou věží a Obchodníkem s hrůzou řadím mezi tři nejhorší adaptace Kingových knížek.Potěšil mě návrat do Overlooku a odkazy na Osvícení,ale to je hodně málo. P.S. Na projekci přišlo včetně mně 11 lidí a 4 odešli postupně během filmu. ()

Matli

Horor to není, ale tolikrát jsem husinu u filmu snad ještě nikdy neměl. Kurevsky dobře natočený, ale je fakt nutné se předtím čerstvě podívat na Osvícení, jinak je to poloviční zážitek. Ta hudba, to tlukoucí srdce v pozadí celého filmu, ten scénář, kamera, hudba (Kubrickovská hudba), střih, no prostě paráda. Totální napětí tři čtvrtě filmu (což jsou cca 2 hodiny). Za mě luxus! 95% ()

vojtaz

Tak tohle jsem Ti, milý Miku Flanagane, vážně nezáviděl. Měls natočit pokračování Osvícení... nojo, jenže kterého? Na jedné straně máme původní Kingovo Osvícení, na které Dr. Spánek spanile navazuje, a na straně druhé Kubrickovo Osvícení, které King sám nastokrát proklel a vydupal si natočení zcela nové verze (třídílná televizní serie Osvícení z r. 1997). Kubrick si svou verzi totiž vyložil hodně po svém, v první polovině se od předlohy odchyluje a v té druhé už, podobně jako prof. Erich Fiedler z Vídně, vypráví zcela jiný příběh. Jenže... Vypráví ho tak dobře, že ho většina lidí přijala za vlastní. Tak dobře, že si troufnu říct, že má daleko více fanoušků než Kingovo knižní zpracování. A tak dobře, že navázat na něj bude pro většinu diváků asi jasnější (a též ekonomicky chytřejší), než Kubrickův film odignorovat a navazovat na půdování Kingovu knihu (potažmo zmiňovaný film z r. 1997). Takže jak ses, Miku Flanagane, nakonec rozhodl? No přece tak, že to spojíš dohromady. Uděláš z toho patvar, který není ani ryba ani rak (rozuměj ani Kubrick ani King). A v tomhle jsem Ti teda vůbec nevěřil... Jenže chyba lávky! Povedlo se Ti to nad očekávání dobře. 2 hodiny toho (nikoli však nudného!) vyprávění si jedeš Kingův příběh s odkazováním na Kubricka, aby ses pak v poslední půlhodince Kingovi úplně vysmekl, zašel si na návštěvu ke Kubrickovi do Overlooku a ukončil celý příběh tak, jak ho Kubrick už asi měl ukončit na konci svého filmu - totiž +- podle předlohy Kingova Osvícení. Je to sice mišmaš, kde vyprávíš jeden příběh, a pak trochu těžkopádně odbočíš, abys dovyprávěl jiný, ale překvapivě to funguje. Při slovech "jedeme do Colorada" jsem totiž já (a určitě i spousta dalších) zajásal, i když to vlastně příběhově nedávalo smysl. Ale čert to vem. A víš ty co? Kdybys do toho dokázal zlanařit ještě Nicholsona, když už ses tak sentimentálně vrátil za Jackem Torrancem do Overlooku, dal bych Ti klidě i plný počet hvězd. Tohle to tomu scházelo... Tohle a pak ještě to, že ta malá holčička měla větší kuráž než John Rambo a John Matrix dohromady. Jinak jsem spoko 80% ()

dannyyy

Neskutečná nálož emocí v hororovém měřítku s prvním dílem. Nemám slov. Nic jsem od toho filmu nečekal, ani jsem nevěděl, že má vyjít, a přesto to byla mnohonásobně lepší podívaná než u prvního dílu. Pokud jste ale neviděli Osvícení z 1980r., tak je to nutnost shlédnout před tímto filmem. Na konci scéna s hotelem - naprosto skvělé! Mike Flanagan - režie a scénář, velká poklona. Nesedla mi hlavní záporní role. Zde mohli vybrat jinou, ale role černošské holčičky byla na jedničku s hvězdičkou! Tuto holčinu ještě určitě uvidíme ;-) ()

ink flo

Je to hezkej film, spíš takový lehce dětinský fantasy než horror (bát se u toho pravděpodobně nebudete vůbec, pokud vám není 12), zajímavý navázání na původní film, velice hot čarodějka, McGregor takovej tutánkovskej, hudba bohužel dost nevýrazná (zamáčkl jsem slzu při vzpomínce na Pendereckiho pekla). Ale jinak to nadšení moc nechápu, jestli se lidem zatměl mozek z toho, že znova vidí pár původních kulis boco. Režisér je narozdíl od Kubricka rutinér, Shining je kanonický dílo, na tohle za pár měsíců všichni zapomenou, protože je podobných několik ročně. ()

Saur.us

Díky! Díky! Díky! Jak já se bál, aby z toho nebylo přiblblé namělké fantazy PG13 bez špetky inovace nebo nápadu. Je vidět, že M. Flanagan je velkým fanouškem a i když je to nemožné, o atmosféru Osvícení se snažil opravdu poctivě. Nostalgická výprava s hromadou odkazů a legendární, mrazivou hudbou a jejími deriváty. Za dvě a půl hodiny je konečně mnohem více rozebíráno samotné Osvícení, které je ústředním tématem filmu. Celá mytologie je vcelku zajímavá a nedivil bych se, kdyby se toho Netflix chytnul. Když jim to ovšem maestro King dovolí. M. Flanagan se po sérií průměrným až podprůměrným hororů konečně pochlapil a díky tomu, že rating studio velice rozumně zvolilo sympatické eRko, mohl léta praxe s krví uplatnit i zde. Doktor Spánek je důstojným nástupcem, což se bohužel u takových legend nestává moc často. EDIT: po DC musím uznat, že lepší už to být nemůže. ()

Gastovski

Great party, isn't it? Vskutku ano, ale podruhé se vší parádou! Zatímco Kubrickovo zpracování bylo vesměs hororové skrze osobnost zešílevšího Nicholsona, Flanagan se naproti tomu vydal "osvícenskou" cestou. A nutno dodat, že se dostal až na dřeň. Celá mytologie osvícenců v mysteriózně-ponurém hávu krásně dotváří celkový obraz, který vznikne spojením obou filmů. Herecké obsazení snad ani nemohlo být lepší - i staré postavy v novém provedení mají své kouzlo. A Rebecca Ferguson je kapitola sama o sobě; jedna z nejvíc sexy uhrančivých záporaček ever. DC verze je jasných 5* a za mě se jedná (zatím) o nejlepší kousek filmového hrůzince roku 2019. P.S. Snad nějakého blbečka nenapadne udělat pokračování. Kruh je uzavřen a tudíž není třeba mermomocí dělat za vynikající tečkou nemocnou čárku. ()

warrenur

Po dlhsej dobe opat vydareny mystery thriller. Tlkot srdca, ktory nas sprevadzal v pasazach celym filmom slusne "zhutnil" atmosferu. Particka tulakov a ciganov vzbudzuje to spravne mrazenie. Ewan - Dan a Rebecca Ferguson je v roli "woodoo-mamy"- Rosie so seknucim klobucikom vynikajuca. Navrat do hotela Overlook v poslednej tretine, vyvolal obcasne spomienky z povodneho filmu a je dost dlhym tichom pred pomerne kratkou burkou. Iste vyvola u mnohych spomienkovy optimizmus. ;) I prva, viacmenej dramaticka linia dospeleho alkoholika vydajuceho sa na zivot v ustrani a naprave, majuceho zvlastne priatelstvo na dialku, sa mi pacila. Urcite, napriek par vyrusujucim drobnostiam v scenari, odporucam. Moze byt. Dufam, ze coskoro tu mame opat nieco v ramci zanru s viac horrorovymi prvkami. ;) Tym, ktori videli povodnu verziu, alebo zatial este tento fajnovy kusok nemali tu cest vzhladnut, odporucam trojhodinovu Director's Cut verziu. Obsahuje viac odkazov a hlbsi odkaz na povodny Kubrickov The Shining. ()

Helldo

Musím se přiznat, že jsem byl velice potěšen. Vzít si totiž na paškál něco tak kultovního a do dnešních dnů definujícího kinomatogratofický vrchol jako je Kubrickův Shinning, mohlo dopadnout přešpatně. Flanagan však dokázal dle mého vskusně zkombinovat vlastní interpretaci s původním mistrovským dílem... Samozřejmě, kritici budou tvrdit, že "vykradl" předlohu, nebyl dost originální, příp. že pro diváka neznalého souvislostí to byl prakticky nestravitelný paskvil. Dobrá... věc názoru. Z pohledu člověka, který však Shinning nejenom viděl opakovaně, ale podrobil i dost času analýze jeho různorodých uchopení, poskytuje Doctor sleep dvou a půl hodiny podmanivého zážitku, který utekl neskutečně rychle. A když se takto spojí dobrý pocit při sledování s po všech stránkách kvalitním podáním, nemám problém udělit plný počet. ()

Bozvav

Za mne naprostá spokojenost a to hned ze dvou důvodů. Za první jsem se konečně dozvěděla o co v Osvícení šlo, byť se asi nikdy nedozvím, proč to ten hotel dělal (ty indiány fakt neberu), za druhé, to těm bubákům slušně natřeli, byť Rose a Vrána byli veskrze sympatická strašidla a bůh ví, že seznam lidí k jídlu bych jim dodala tak dlouhý, že by měli co dělat roky. Každopádně to byli záporáci, takže dostali od Abry a Dana velmi slušně na zadek. Hezký a neschizoidní vizuál normálnosti dodal příběhu na reálnosti, takže po této stránce na rozdíl od Osvícení spokojenost. Pravda herecký koncert, co předvedl Nicholson, zde k vidění není, ale jako celek o dost lepší. Za mne spokojených 80%. Jako by to ani nebylo podle Kinga, asi proto je to i v názvu, neb to působí příliš normálně i na bubáky. ()

peetrejr

Film Shining bol geniálny. Napätie by sa dalo len krájať. A tie božské herecké výkony! Milujem túto Kubrickovu klasiku. Poviem to takto na rovinu. Bol som zmierený, že Doktor Spánok nebude až taký dobrý ako Shining. Tentokrát som sa však mýlil. Bol to fakt enormný zážitok. Škoda, že som nemal tú možnosť vidieť to v kine. Herci boli fakt neodolateľní. Dej bol veľmi pútavý, atmosféra na nezaplatenie. Do takej trištvrťky filmu som mal na mysli, že dám hodnotenie 4*. Potom sa ale Danny vráti naspäť do Overlooku a ja dostanem dávku nostalgie ako keby som Shining v osemdesiatych. Proste je tam skopírovaná celá úvodná scéna plus Jack Nicholson z Wishu bol taktiež celkom prijateľný ako jeho manželka Wendy. No jednoducho paráda. Upíri boli fajn. Páčilo sa mi ako ich zasadili do modernej spoločnosti. Nesmiem však zabudnúť, že toto by nikdy nevzniklo keby nebolo muža menom Stephen King, ktorý napísal tieto dve knihy. Knihy sú údajne tiež skvelé (nemal som ešte tú česť ich čítať), ale niekedy si na ne možno nájdem čas. Ja som veľmi spokojný ako film vyzerá v konečnom dôsledku a akú stopu u mňa zanechal, pretože po jeho zhliadnutí som nevychádzal z údivu. ()

molcan2

Doktor Spánok je jedným z tých dielov, ktoré by si mal pozrieť naozaj každý, príbeh ukazuje Dannyho Torrancea po udalostiach v hoteli Overlook, teraz je dospelý, alkoholik a traumatizovaný. Danny sa zamestná v malom mestečku v miestnej nemocnici, ale jeho pokoj je na spadnutie, keď si vytvorí telepatické puto s Abrou. Film je adaptáciou knihy Stephena Kinga a režíroval ho Mike Flanagan, musím podotknúť, že knihu som už čítal a hovorím, že je to super verná adaptácia, pamätám si, že som na tomto filme bol v kine a odchádzal som super spokojný, dnes som si ho nakoniec pozrel v predĺženej verzii, myslím, že je asi o 30 minút dlhšia ako bežná verzia. Vždy hovorím, že Rose, klobúk je jeden z mojich najobľúbenejších zloduchov, mrzí ma, že sa jej nedostáva náležitého uznania, Rebecca Ferguson podala neuveriteľný výkon, každý moment, keď sa objavila, ma fascinoval. Ewan McGregor tiež podal neuveriteľný výkon ako Danny Torrance, je vidieť, že dokáže vyjadriť všetky emócie, ktoré postava cíti, a to je dosť neuveriteľné. Doktor Spánok je dôstojným pokračovaním, má skvelú réžiu a úžasnú kameru. ()

Folky

Důstojný nástupce, což si vzhledem ke kvalitám Osvícení zaslouží respekt. Stejně jako první díl se film neopírá ani o lekačky, ani o hromadu krve a vražd. Opírá se o výbornou hudbu (motiv bušení srdce), psychologii postav a úžasnou režii. Je to spíš thriller než horor, což spoustu diváků zklame, ale funguje výborně jako pokračování, i jako samostatný film s vlastní zápletkou, která rozhodně není vycucaná z prstu, ale naopak rozšiřuje důležitý motiv prvního dílu (jakkoliv v něm byl upozaděm). Dvě a půl hodiny utekly jako voda. ()

Shredo

Už len samotný úvod navodil zimomriavky, kedď sa nostalgicky kamerou a prostredím vracia o niekoľko dekád dozadu k prvému snímku. To musí oceniť každý fanúšik shinningu. Zachované prvky kvality udržiavajú atmosféru po celú dobu. Príbeh nám odkrýva viac zákutí príbehu k celkovému porozumeniu. Aj bez knižnej predlohy a dokonca bez zhliadnutia prvého snímku sa v deji nestráca. Luxusná Kingovka, hor sa na knižku. ()

Rathalos

Osvietenie z roku 1980 je perfektna zalezitost a zboznujem ju a preto som mal velke obavy,ked som sa dozvedel,ze Doktor Spanok je pokracovanim,ale nesklamal som sa a je to sposobene asi tym,ze do ruk to vzal reziser Mike Flanagan,ktoreho uznavam,no a co sa tyka samotneho filmu,tak po hereckej stranke bez akychkolvek vycitiek,pribeh,atmosfera ci hudba,myslim,ze vsetko bolo fajn,jedine,co mi tu chybalo bol genialny Jack Nicholson,aj ked ani Ewan McGregor nebol na zahodenie...:-) ()

Ben Nevis

Dávám slabší hodnocení, protože i předloha mi přišla na Kinga slabší. Příliš politicky korektní, příliš sluníčková, což doprovází Kingovu seniorskou tvorbu. Tvůrci filmu se to snaží napravit změnami v závěru, aby to lépe navazovalo na Osvícení. Každopádně mi chybí v dlouhatánskému filmu víc prostoru pro záporáky. O nich akorát víme, že se živí dětmi a jdou dlouhověcí. Z nějakého důvodu vynechali, že to jsou kolotočáři. Pak film kazí dětská hrdinka, která zvládá z emocí akorát sebevědomý úsměv. ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů