Abeceda

Réžia:

Scenár:

Kamera:

Peggy Lynch

Výstřední, pochmurné a surrealismem silně ovlivněné dílo, kterým na sebe Lynch upoutal velkou pozornost. Díky němu se mu podařilo získat stipendium na právě vznikajícím Americkém filmovém institutu. Krátký film údajně zachycuje sen jeho ženy Peggy (mimochodem hlavní aktérka). Vyprávení je kombinací animace a hraného filmu. (gruvacek)

Goldbeater

Abeceda je opět jeden z těch filmů, u kterých vážně nevím, jak je ohodnotit. Narozdíl od jiných krátkometrážních fimů tenhle aspoň nenudí (jestli si říkáte, že čtyřminutový film nemůže nudit, tak vás ujišťuji, že může!) a docela dobře se na něj kouká. Děj žádný, jen víceméně černobílé obrazy místy zmáčené rudou krví. No, dívat se na to několikrát po sobě, tak mi asi hrábne. ()

Snorlax

Já být Peggy a tohle se mi zdát, okamžitě přestanu užívat drogy. Pokud by to nepomohlo a tohle se mi zdálo dál, spáchám sebevraždu, protože takovýhle život by stejně neměl cenu. ()

InJo

Lynche nechápu skoro nikdy (pokud nejde o výjimky typu PŘÍBĚH ALVINA STRAIGHTA), ale většinou mě aspoň nadprůměrně baví (MODRÝ SAMET, ZBĚSILOST V SRDCI) a někdy dokonce fascinuje a děsí (MULHOLLAND DRIVE). V případě krátkometrážní ABECEDY jsem se však absolutně nechytal a tudíž vlastně vůbec nevím, co si o ní mám myslet. Moje hodnocení rozhodně nevypovídá o objektivních kvalitách filmu (jsou-li vůbec nějaké), pouze mám pocit, že lepší, ale ani horší, si ode mě (nejspíš) nezaslouží. ()

stilgar1

Fantazie D. Lynche nezná mezí...ve svých počátcích natočil hromadu krátkometrážních snímků, mezi nimiž se Abeceda vyjímá extrémním sklonem k surrealismu... ()

swamp

Lynch mnou hnul - poté, co jsem objevil jeho prvotní krátkometrážní dílka, jsem jemu i jeho následné tvorbě mnohem blíž - on je opravdu umělec. The Alphabet je mrazivá surrealistická záležitost, nedoporučuji pouštět svým dyslektickým dětem. :P ()

Okara

Jeden z mých nejoblíbenějších Lynchových surrealistických snímků. Kouzlo Lynche, které jsem si v něm našel se zde promítá v celé své kráse - nehledat žádná vysvětlení nebo domněnky, jak to vlastně David myslel, ale vytvořit si svůj vlastní názor vytvořený z dojmů bezprostředně po konci. Přimět tak intenzivně zapojit mou fantazii se zatím povedlo pouze tomuto režisérovi, a za to si ho velice vážím. A jako bonusu se dočkáváme jakéhosi bizarního kvílení větru, které jen opět umocňuje výsledný dojem. Jako u ostatních krátkometrážních i zde pro mě platí nezhodnotitelnost. ? % ()

Tomco

Tu už pomaličky vypúča režisérova temnejšia stránka. Zaujímavá forma aj obsah. Aj z ničoho sa dá stavať, keď sa to vie. ()

Stanislaus

No rozhodně je to lepší než Amputace a Šest blejících chlápků ... Člověk si zde krásně prosviští abecedu a to dokonce anglicky. Smísit animaci a hraný film, zde byla velká blbost, protože to ta animovaná část akorát hyzdí. Ale ten konec s tou (polomrtvou?) holkou, blekotající abecedu, byl dobře udělaný, nechutný a deprimující. ()

Natascha

Jestli někdo nechápe a nemá rád současné Lynchovy fantasmagorie, měl by se podívat na tohle. Pak by pochopil, že pan Lynch byl v mládí psychopat, který se ve vyšším věku konečně dokázal přiblížit myšlení ostatních lidí, protože ve srovnání s Abecedou (a ostatními kraťasy) jsou jeho novější filmy úplně normální.... Na člověka to jistě zapůsobí svou syrovostí a s emocemi to něco málo udělá, ale na druhou stranu si řeknete, co to doháje znamená? Asi nic moc, zní odpověď. ()

Scrytcher

Lynchův v pořadí druhý film, který je ve své podstatě malá noční můra o strachu, který souvisí s učením.Styl filmu připomína Picassuv kubismus. Děsivá černobílá kamera dodává děsivému prostředí ještě větší dávku strachu a deprese. A, B, C...... ()

SOLOM.

Ale no tak kluci, proč je zde uvedený v žánru „horror“ sice moc nechápu, ale jinak jde o docela zajímavé dílo. Dle mého názoru to však není nic světoborného. Hodně zajímavé je zde především ozvučení. Zvukový doprovod dokázal skutečně navodit slušnou atmosféru, ale požitek mi lehce kazil obraz. Kdybych si tohle pustil bez videa, tak to ve mně zanechá mnohem hlubší pocity, než se stalo. Každopádně nám Lynch nabídl poněkud netradiční pojetí abecedního významu. ()

ladylucifer

Sakra, tohle jsem si neměla pouštět před spanim sama v pokoji, jak mam teď usnout? Neuvěřitelný, jaký pocity dokážou v člověku vyvolat necelý 4 minuty Lynchova dílka. ()