Mandalorián - Season 2

(séria)
USA, 2020, 5 h 21 min (Minutáž: 32–52 min)

J.e.r.e.c

„This is definitely not the way… “ Jestliže se dílčí nedostatky a tápání při hledání vlastního ksichtu daly napoprvé ještě omluvit padawanskou nezkušeností, tak teď už si Favreau ani jeho maskovaný hrdina nezaslouží sebemenší slitování. Přitom zlatému chlapci od Disneyho hrálo všechno do karet asi jako Hanu Solovi při partičce sabaccu o Millenium Falcon. První řada vzbudila nadšené ohlasy (neskutečných 8,8/10 na imdb) a pohled na casting té druhé sliboval ještě větší palbu. Jenže kluci a holky od myšáka to, jak je ve světě Star Wars už nepěknou tradicí, opět nezvládli a místo nablýskaného produktu z toho nejlepšího beskaru dodali šunt ze zrezivělého železa, který se hodí leda tak do sběrných surovin. Nebo drtiče odpadků... Začíná to už u postav; k čemu jsou slavné ksichty, když ve mně jejich nositelé vzbuzují asi stejný zájem jako dodávka respirátorů proti covidu v partičce drsňáku z Mandalore? Hodně jsem se těšil na Michaela Biehna, ale nakonec jsem ho (možná naštěstí) ani nepoznal, znuděný Olyphant je vyloženě na pěst a Temuera Morrison jako „Kung-fu: Legenda pokračuje“ mnich Boba působí fakt směšně. Jediná Rosario Dawson zvládla Ahsoku se ctí, ale to je krapet málo. Dokonce i Moff Gideon, který minule vypadal jako docela úctihodný záporák, se tady změní v klasicky neschopného imperiálního idiota. K tomu opět spousta ochotnicky zahraných vedlejších postaviček (mechanička z doku v Tatooine je něco příšernýho), navíc s převelice průměrnou „fackovací“ choreografií soubojů, takže si člověk při kosení totálně dementních stormtrooperů už skoro schovává hlavu do dlaní a jenom čeká, kdy na něj z křoví vyskočí Xena nebo Kevin Sorbo. Přitom produkční hodnoty nejsou zrovna malé a za úroveň většiny triků by se nemusel stydět ani blockbuster střední třídy. Zároveň se ale nemůžu zbavit dojmu, že to má celé místy poněkud papundeklový „look“, třeba Gideonův Star Destroyer vypadá jako něco z těch levných seriálových Star Treků a většina masek působí hůř než v 50 let staré Nové naději. Při pohledu na Filoniho jméno v kolonce (spolu)producenta se poněkud vyjasní, odkud solární větry vanou; druhá řada Mandaloriana připomíná Clone Wars víc, než by bylo zdrávo. Jenže to, co může v animáku s očekávanou mírou dramaturgické i vizuální nadsázky vypadat OK, to s živými herci prostě nefunguje. Znovu zcela absentující příběh se tvůrci rozhodli nahradit větším než malým množstvím fanservisu, takže na nás zpoza každého asteroidu vykoukne někdo známý nebo alespoň zazní jeho jméno. Bo-Katan, velkoadmirál Thrawn, Dark Troopers, Bib Fortuna... Ale bohužel to nepůsobí jako organické a přirozené prolnutí celého SW vesmíru (jak to fungovalo předtím, než Lucase koupil Disney), ale jen jako halabala přes sebe naházené odkazy, slepené dohromady momentálně populárním mandagomem. Pozitivem je, že tu nejsou žádné tak debilní díly jako minule, ale zároveň tu není ani jeden fakt libovej, u kterého by člověk pocítil alespoň záchvěv Síly. Čemuž nijak nepomáhá ani líná a jakýkoliv nápad postrádající režie. A závěrečná prkenná vložka s digitálně omlazeným nejznámějším dojičem mimozemských krav v předaleké Galaxii mi připomněla, že ještě může být i hůř. Daleko hůř. 60 % () (menej) (viac)

Najt

První řada je skvělá, ale druhá je ještě lepší. Ať už z pohledu příběhu, akce, postav, tak i samotného finále, které postupně graduje až do fantastického konce. Mandalorian má prostě nehorázně naslapanej koncept, ta postava je vyšperkovaná do detailu, Pedro Pascal i když téměř není vidět, tak tomu dá šťávu hlasem a chůzí a s baby Yodou to je skvělá dvojka a vás zajímá jejich dobrodružství. Ostatní postavy i herci jsou taky super a celé je to zaobalené v diamantovém pozlátku. Tady je vidět, že i minimalistický seriál, nebo film to je jedno, s jednoduchým příběhem dokáže bourat hitparády, stačí mít prvotřídní audiovizuál, skvělý scénář a výborné herce. ()

ACDCKL

Bombová série, která snad na dva díly nemá naprosto chybu. Jon Favreau je opravdu mistr řemesla a vzdal tak tímto Mr. Lucasovi hold a pokračuje v jeho šlépějích. Jsem opravdu zvědavý, jak se naváže v další sérii, bohužel je zde ukončena jedna z linek příběhů a jsem zvědavý, jak si s tím scénáristé poradí. Zde jasných 5*. ()

0verseer

Je pekelne veľká škoda, že Disney nemalo možnosť všetkých scenáristov, ktorí spáchali posledné tri filmy, pripútať k kreslám a niekoľkrát za sebou im povinne prehrať seriálového Mandaloriana. Možno by potom aspoň trochu pochopili ako citlivo pristupovať k pôvodným postavám a ako málo stačí na to, aby fanúšikovia boli spokojní... Posledná epizóda série môže byť taktiež dobrým príkladom toho ako nenútene a prirodzene vykresliť strong female characters, bez toho aby ich divákovi násilne vnucovali a zhnusovali, tak ako to robil Johnson v epizóde VIII. Vďaka Favreau, Mandalorian je aj po druhej sérii skvelou kompenzáciou fanúšikom (a tak trochu aj Mark Hamillovi a jeho postave) po zabudnutiahodných filmoch VII-IX. Príbeh nie je zvlášť komplikovaný (čo v podstate nie je ani potrebné) a napriek občasným dieram k spokojnosti väčšiny doručí dostatočnú nálož akcie a emócii, dôstojne na scénu vracia staré známe postavy a pokračuje v budovaní tých, ktoré predstavil v otváracej sérii. 9/10 ()

Kimkong

Oproti první řadě už tu není tolik novinek. Stejný padouch, stejná roztomilost zeleného gremlina. Hrátky s kuličkou. lov monster, chytání lidí do provazu. Novinkou jsou Jedi, ale nemají moc prostoru, což není ale na škodu. ()

Blazkowicz

Začátek slabší než první série, no pak už jeden zajímavý díl za druhým. Na druhou stranu je to všechno nepěkně nalepené na sebe, aby se to do osmi dílů dalo. Takové až moc honem honem. Z čehož pramení stejná výtka jako minule - osm dílů je nehorázně málo a kolísající délka dílů to stejné. Kde to jsme, aby díl měl půl hodiny? No nic, změna určitě nebude. Trošku už mi začala vadit i taková Disney "pohádkovost". Krev nevidět, nikdo z dobráků není zasažený (natož aby umřel), stormtroopeři jsou pro smích. Tím pádem i když je jich plná paluba a čekají před vchodem, netrefí ani prd a už leží. Chápu, že to k SW patří, ale neměl to být náhodou trochu reálnější seriál? Nebo se mi to jen zdá a váže se to k něčemu jinému? Už nevím, ale tohle je přímo do očí bijící. 5-* ()

adamix

Druhá séria už nemá ten westernovský nádych, ktorým prvá excelovala a do jej polovice stráca šťavu a niektoré epizódy sa stávajú monotónne (Mando príde na nejakú planétu, pomôže, komu môže - vačšinou vystrieľaním celej plejády nepriateľov, alebo dobytím pevnosti - a zasa odcestuje na inú. Po technickej stránke úžasné, po príbehovej ťahavé a jednotvárne. Pokiaľ séria nedospeje k druhej polovici a tam už ide do tuhého a len s napätím očakávate, čo sa bude diať ďalej. Osobne ma potešil návrat starých postáv z čias, kedy SW univerzum stálo za moju pozornosť a záujem. Máme tu Ashoku, Boba Fetta, R2D2 a omladeného Luka (zmysluplnejšie cameá, ako halda tých z poslednej trilógie). Posledné tri epizódy sú tými najlepšími z oboch sérii a dočkáte sa aj silných emócii. Favreauovi a celému osadenstvu jedno veľké ĎAKUJEM. ()

Hovadin

Konečně se k Mandovi přidávají i další postavy a začíná to fungovat. Daleko lepší než první série. Finále řady snad ani nemá cenu komentovat - husí kůže. + důkaz o tom, že Mandaloriana skutečně hraje Pedro :-) ()

kubas369

7.5/10. Tenhle seriál je jenomom na efekt. Skutečné sázky neexistují. Mandalorian je nezranitelný, imperiálové totálně neschopný a hlavní zaporák generický šašek. Favreau předhazuje divákovi je jeden známý ksicht za druhým, protože ví, že to bude stačit a má bohužel pravdu. No alespoň se konečně zbavil Grogua, takže by další série mohla být alespoň něčím zajímavá. ()

IZFNP

Favreau a Filoni sú seriálovými osobnosťami roka a Mandalorian je fanúšikovskou udalosťou desaťročia. Už po prvej sérii som hovorila, že seriál je presne to, čo od látky chcem, a druhá séria ma len utvrdila v tom, že tento starwarsovský kúsok je pre mňa najzábavnejší aktuálne bežiaci seriál a keď to tak pôjde ďalej, rada si ho pridám do svojho TOP10 listu. Každá epizóda bola jazda, ktorú som si užila, a fanúšikovský servis tu dosahuje vesmírnych výšin, neskĺzávajúc pri tom do ohranosti ani podliezavosti. Toto je projekt, ktorý má srdce, a ktorý ocenia nielen skalní (ku ktorým sa sama neradím). Myslím, že spokojní sú napokon aj tí, čo na začiatku série pindali na "neposúvanie sa v deji". Ja patrím k tým, ktorí to chalanom žrali bez hanby celú dobu, s obrovským zaľúbením do sveta i jeho postáv, v pohode ingorujúc občasné hlúpejšie momenty (v posledných dvoch epizódach bolo skutočne pár takých, ale who cares?). Scény, ako keď si dá Pedro Pascal po celej sérii konečne dole helmu, keď sa Baby Yoda napojí na Force, alebo keď sa objaví vy-viete-kto - to už mám čistý záchvat fangirlingu. Do toho vymazlený vizuál, super výprava, kostými, efekty, maskérska a kaskadérska práca, hudobne výrazný motív a ešte raz TO OBROVSKÉ ÚPRIMNÉ SRDIEČKO všetkých zúčastnených... This is the way. ()

Daniel2003

Vynikající. Takhle to má vypadat. Favreu s Filonim jsou vždy o krok před námi a dobře vědí, kam se budou věci ubírat. Ubyla epizodičnost, výpravnost byla naopak posílena. Rozpočet se sice pořád plýtvá nerovnoměrně, jako třeba v dílu s Ahsokou, kdy bych raději viděl mnohem výpravnější díl, místo toho jsem ale dostal vážně levnou epizodu, nicméně tím, že se rozpočet evidentně napumpoval hlavně do první a poslední epizody ve výsledku chválím. Protože obzvlášť poslední epizoda je čistý masterpiece. Úchvatný záporák, vynikající Din Djarin, roztomilý baby yoda, sehraná parta, rozšířený svět star wars. Tohle je seriál, který jsme všichni chtěli. A Skywalker na konci? Kdybych nemluvil o něm jako takovém, tak to provedení, jakým ho uvedli, je absolutně dechberoucí. V neposlední řadě...emoce jsem u Mandaloriana nečekal, o to více ne slzy, které se dostavily. ()

Kinofil

|| TV-MA || Disney/Lucasfilm || Rozpočet: $120 mil. || Druhá série je jednoznačně lepší než první, ale těžko říct o kolik. I zde je hrozně utahaný, subquestový úvod, který si asi nikdy znovu nepustím a rovnou bych skočil na kapitolu 12, od které se děj pořádně rozjede. Střídání režisérů je výhoda i nevýhoda. Jsou tu jména jako Peyton Reed, Jon Favreau a Robert Rodriguez, kteří přinesli ty nejlepší epizody a měli by mít na starosti celý projekt. Pak jsou tu méně známá jména, která se utápí (nebo jsou jim svěřeny) ty slabší epizody, které spíš působí jako drahý fanouškovský projekt. Vrcholem marnosti je odklizení Baby Yody stranou, aby Mando mohl vyřešit zbytečný úkol. Celkově mi chybí charakterový vývoj a propojení toho všeho, co se událo. Důkazem toho je záporák Moff Gideon, který se objeví až je ho třeba. Tedy posunou seriál načrtnutým směrem. Naštěstí od nástupu Ahsoky je druhá půlka série jedna akční jízda za druhou směřující k nejlepšímu Star Wars finále od Pomsty Sithů. Návrat známé postavy je už trochu povinnost pro SW ságu, ale kdo by na to nadával? Favreau si narozdíl od Abramse vzpomněl, co mají fanoušci rádi a to jim naservíroval. Goransson se do toho vytasil s nejlepším hudebním motivem za několik posledních SW filmů. Otázkou zůstává, jestli má třetí série po závěru té druhé ještě smysl. Věci se totiž můžou posunout k lepšímu nebo naopak k dalším nudným subquestům. Bohužel Disney bude tuto značku dojit ještě hodně dlouho a já se obávám té druhé varianty. I přes to budu u třetí série sedět (snad už v pohodlí Disney+ v ČR). 80%. ()

diccon

Ano, je to pohadka a ano, nektery dily maji skorem az imbecilne jednoduchej dej. Ale jednoducha pravda je, ze i nejhorsi dil Mandaloriana je NEKOLIKANASOBNE lepsi, nez jakakoliv z epizod VII - IX. Vyborna Star Wars atmosfera, spad, kladasove i zaporaci. A kdyz uz pouzijou deus ex machina, ma to alespon patricny grady. ()

Marcas

Jestli první série byla 10/10, tak druhá je 20/10. Neuvěřitelné tempo, které Favreau nastolil. Od prvního dílo to šlape přesně tak jak má a závěrečné 2 díly jsou emoční bomba. K tomu všemu naprosto fantastický audiovizuál. Jsem strašně šťastný, že Mandalorian konečně zvedá SW universum zpátky ke hvězdám, kam patří. Nemůžu se dočkat 3. série a s napětím budu očekávat, o čem vlastně bude. ()

papuchalk

Dám tomu za pět, jelikož se mi to líbilo víc než první série, a poslední tři epizody jsou vyloženě povedený a gradující ve velkém stylu. Očekávání jsem velké neměl, proto jsem byl spíš mile překvapen. Co se mi líbilo, že od nepodstatných lokálních bojůvek s drakem, nebo s pavoučkama, se postupně děj přiostřuje a je evidentní, že každá další akce má daleko podstatnější význam v globálním měřítku. Pár věcí se zkritizovat dá, třeba tak trochu nesmyslné hledání jiných mandalorianů, které se protahne na nesmyslnou délku tří nebo čtyř dílů. Místo mandalorianů najde jiné bojovníky kteří používají beskarovou zbroj, a stejně si s nima na konci každýho rozhovoru řekne "this is our way" a oni mu taky odpoví "this is our way" i když to evidentně nejsou mandaloriani a žádnou our way nemají a ani Mando by je touhle frází neměl oslovovat protože to pozbývá významu. Logiku však nemá smysl hledat, zaprvné v seriálech často chybí daleko více než v celovečerních filmech, zadruhé ve star wars byla logika vždy až na posledním místě. Takže za mě dobrý, hlava mě z toho už dávno nebolí. Zasmál jsme se při odhalení jména jody, čekal bych fakt cokoliv ale že se bude jmenovat jako oblíbený zednický alkoholický nápoj z čaje a rumu, to jsem fakt nečekal. Mohl se jmenovat aspoň jako míchaný koktejl, například Mojito by bylo super jméno, nebo můj oblíbený Sex on the beach, nebo něco pro intelektuály třeba dvojitý Schopenhauer s kapkou Nyčeho :D  Ale Grog? Trochu smutná věc na závěr, že se nám celkem atraktivní amazonka Gina Carano za pouhý rok proměnila v tlustou paní hrochovou, která když běží, tak musí střihač okamžitě zakročit :/ Dával bych jim za to pokuty těmle hercům :D No podstatný je, že hvězdný války nejsou ani zdaleka mrtvý, ikdyž to tak předchozí léta tuze vypadalo. Hlavní tři nové epizody jsou totiž opravdu příšerné, zpětně vzato. ()

Sebule

Naprostá bomba.... Hrozně rychlé tempo, rozpočet je znát v každé scéně, ten koncept, kdy Mandalorian dělá úkoly pro vedlejší postavy a zároveň se tím po kouskách posouvá hlavní linka se mi opravdu líbí. Opět se musí vyzdvihnout hudba, protože Ludwig Göransson je za mě naprostý génius. Každý díl jsem si užíval, akce tam je požehnaně, i když mě už trochu začaly otravovat ty přestřelky a neschopnost stormtrooperu, ale dá se to překousnout. Bez baby Yody by to ale nebylo ono, tahle postava dodává celému seriálu opravdu velké kouzlo a pokaždé, když se objeví na scéně, tak se usmíváte od ucha k uchu. Líbí se mi ta kreativita, atraktivita, napětí, opravdu teď nemůžu najít nějakou výtku až na to, co už jsem psal před chvíli. Hodnocení: 9,5/10 ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů