Mandalorián - Season 2 (2020) (séria)

Kapitola 13: Jedijka (S02E05)

(epizóda)
  • Česko Kapitola 13: Jedi (viac)

Mandalorián sa vydá na planétu, na ktorej vládne krutá magistrátka. Tá však má mocnú nepriateľku. (Disney+)

Atrekan

Z tohohle dílu mám hodně smíšený pocity. Na jednu stranu konečně po roce a půl čekání vidíme Ahsoku a čekali bychom tak, že se Mando octne na konci své mise. Na druhou stranu se Mando sérii a půl snaží k Ahsoce dostat, aby ji předal Gorga (jak jsme zjistili), jen aby během deseti minut přišli na to, že vlastně skoro ničeho nedosáhl a namísto staré mise dostává misi novou. Nerozumím tomu, proč se Ahsoka s Mandem dohodla, že Baby Yodu vycvičí, ačkoliv to doslova minutu předtím rázně odmítala a vzápětí výcvik odmítla znova, čímž Manda technicky podvedla - nevím, jestli je tohle úplně nejlepší způsob, jak Ahsoku poprvé uvést jako postavu. Co se týče samotného jejího ztvárnění, jako vždy, když má animovaná postava obživnout, jsem měl obavy, jak si s ní maskéři vyhrají. Výsledek nakonec není nejhorší, ale vzhledem k tomu, že se pravděpodobně nestane trvalou postavou seriálu, chápu, že se tvůrcům nechtělo rozhazovat rozpočtem. // Rozporuplný pocity mám i z Ahsočina vysvětlování Síly, kdy jako by měla nakoukané epizody IV a V. Trochu to působí jako příliš okatý fan service, navíc podtržený hudbou z Dagobahu, ale dává to vlastně smysl, protože se Obi-Wan i Yoda podíleli na jejím výcviku, tudíž takováto vysvětlení musela slýchat. // Největší radost mi udělalo rozhodnutí tvůrců, přidat do současného SW světa Tython, kterej jsem si už před lety zamiloval díky Star Wars The Old Republic. Jsem opravdu zvědavej na to, jak se jim ho podaří zpracovat - nejen planetu jako takovou, ale i chrám, respektive jeho ruiny. Třeba tam Mando i narazí na nějakého toho starého známého Jedie - že by Luke nebo dokonce Windu? Pokud se nepletu, tak jeho smrt pořád nebyla oficiálně ani vyvrácena, ani potvrzena. Navíc by Samuel L. Jackson svým věkem odpovídal Winduovi, kterej, mám pocit, se jako Korun dožívá o něco vyššího věku než běžnej člověk. Akorát mi moc nedává smysl, proč by zrovna on měl souhlasit s jeho výcvikem, když to právě on nejvýrazněji odmítal výcvik Anakinův. // Snad nebude trvat další sérii a půl, než se Mando dostane na Tython, ale spíš bych čekal, že nás tam bude čekat finále série. Akorát nechápu, proč se tahle epizoda nejmenuje The Citizen :) ()

Martrix

Za mě celá potíž spočívá v tom, že SW byly velmi komplexní příběh, rodinné drama mixlé soubojem dobra se zlem, bylo tam intrikaření, přátelství, láska...kdežto Mando je jen roadmovie, které je vytuněno odkazy na jiné příběhy, resp. na postavy, které diváci znají. Takže tvůrci vlastně parazitují na SW...za nadšeného povyku fanoušků... aniž by vymysleli něco nového...krom pidiušáka. Já jim to tedy nežeru, takže nekriticky můžu podotknout, že obsahově to byla opět prázdnota a ano, vizáž Ahsoky byla smutně odfláklá. Vypadala jako modrá ženská s divnou čepicí. Ale ano, atmosféra dobrá...nicméně dějově se to hodilo tak do CW jako 25 min. výplňová epizoda. ()

BROKEN_

Plakal jsme štěstím! ÚŽASNÁ EPIZODA! Pro mě osobně se jedná prozatím o nejlepší epizodu. Ashoka se mi líbila, ale na začátku jsem měl pocit, že si Rosaria vzala na sebě cosplay Ashoky a hraje si na ni. Ale to se po chvíli změnilo a začal jsem v ní vidět Ashoku. V pohybech mě Ashoka lehce nepřesvědčila, plus ty její "vlasy" neodpovídají délce z finále seriálu Rebels, ale jak řekli sami tvůrci, bylo to kvůli akčním scénám, kde by ty delší "vlasy" vypadali divně, takže jsem ochoten to odpustit. Konečně jsme zjistili jméno Baby Yody, plus závěrečné překvapení v odhalení jedné postavy, kterou fanoušci Star Wars moc dobře znají byla překvapující a zároveň potěšující. Dave Filoni na hrad! Tvůrci dávají fanouškům to co chtějí a toho si neskutečně vážím! Jen tak dál. Doufám a věřím, že jsme se s Ashokou neviděli na posled. P.S. Vidět ji se světelnými meči byl nerdí orgasmus. Miluju to! ()

Lacro

Nařachanej díl, kterýho jsem se nemohl dočkat. Konečně jsem viděl hranou Ashoku, která měla moc povedenej příchod do tohoto seriálu a ukázala nám její lightsabery v plný parádě. Zjistili jsme jak se jmenuje náš mrňous, slyšeli jsme zmíňku o Yodovi a Anakinovi. Samozřejmě naše hlavní dvojka v akci je vždycky top, ještě když vidíte, jaký mají mezi sebou pouto. Za mě prostě a jednoduše naprostá spokojenost. ()

instageek_cz

Parádní westernová epizoda zasazená div ne do prostředí starověký Asie. "Baby Yoda" dostal jméno, který je roztomilý skoro jako on sám, a přitom nijak blbý, Ahsoka Tano má v podání Rosario Dawson přesně ten typ vševědoucí moudrosti Jediů, který známe z Lucasových epizod, a old-timery potěší i přítomnost Michaela Biehna (Kyle Reese v prvním Terminátorovi, Hicks ve Vetřelcích), který si svou vedlejší roli opravdu užil! Vizuál mi přišel úplně v pohodě a osobně bych na jednotlivý díly Mandaloriana chodil do kina mnohem radši než nedávno filmovou Star Wars produkci. ()

• I v tomto díle se objevilo mnoho odkazů na originální Star Wars filmy. Při příletu na Corvus je Razor Crest skenován ručním skenerem vesmírných lodí, který používali rebelové ve Star Wars Epizoda IV (1977) při příletu Millenium Falcona na Yavin 4. V zahradě magistry Morgan Elsbeth (Diana Lee Inosanto) v Calodanu byl zase k vidění závlahový systém velmi podobný tomu z pouštní farmy Owenů na Tatooinu, který se objevil ve Star Wars Epizoda IVStar Wars: Epizoda II (2002). A brána města Calodan vydávala při otevírání velmi podobný zvuk, jako brána Jabbova paláce na Tatooine ve Star Wars Epizoda VI (1983). (Sidarius)
  • Ahsoka povie, že Yoda bol jediným príslušníkom svojho druhu, ktorého poznala. To je zaujímavé, pretože v Rade rytierov Jedi sme mohli vo filme Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba (1999) vidieť aj ďalšieho príslušníka tohto druhu - Yaddle. Táto rytierka sa však v ďalších filmoch neobjavila a zdá sa, že zomrela skôr, než sa do chrámu rytierov Jedi dostala Ahsoka. (ČSFD)