Snímek Network, břitká satira na "senzacechtivé zpravodajství", se zdá být s každým uplynulým rokem aktuálnější než kdy dřív. Howard Beale, moderátorská hvězda televizní společnosti UBS, je poslán do důchodu, protože příliš zestárl. Beale nedokáže přenést přes srdce, že po pětadvaceti letech přijde o práci jenom kvůli věku. V dalších zprávách proto divákům oznámí, že během svého posledního vysílání spáchá sebevraždu. Šéf televizní stanice Frank Hackett chce Bealea na místě vyhodit, když se ale ukáže, že by UBS mohla dosáhnout v den Bealeovy smrti nejvyšší sledovanosti v historii, kariéristka Diana Christensenová šéfa přesvědčí, aby tohle osudové závěrečné vysílání pojali jako zvláštní událost. Beale se samozřejmě nakonec nezabije - ale začne nesouvisle hovořit o hrozném stavu světa a televize především. Díky tomu se z něj stane nejžhavější osobnost americké televize. (Cinemax)

dopita

Ostrá satira na téma honu televizních společností za prachama. Všechno se točí kolem průzkumů sledovanosti. A pokud jsou tahle čísla vysoká, neštítí se Diana (Faye Dunawayová) odvysílat cokoli. Platilo to v sedmdesátých letech a platí to i dnes. Dnešní komerční stanice taky odvysílaj jakoukoli sračku, jen když jim to přinese zisk. O ňákou zodpovědnost vůči milionům diváků přilepeným k telce nejde. ()

Scevola

Vyborny namet z televizneho prostredia, skvela ukazka toho co rozhoduje v televiznej brandzi (a co su schopny ludia spravit aby mali vyssiu sledovanost). Prorok Howard Beal bol ozaj skvely, jeho vystupy som si ozaj vychutnal. Trosku nudna bola ta milenecka zapletka. Suma sumarum, vynikajuci film z televizneho prostredia ktory je stale rovnako aktualny. 8/10 ()

Rapikk

Moderátor-veterán dostane padáka, hrábne mu a začne si hrát na nového vševědoucího proroka. Jeho nečekané bláznivé výlevy v přímém přenosu přilákají nové diváky, což to vede televizní společnost k absurdnímu rozhodnutí ho udržet ve vysílání. Přišlo mi až smutné, jak se z nemocného člověka mohl stát mediální guru. The Network je úžasnou satirou lidstva televizní generace a plivancem do tváře všem mediálním korporacím, které upřednostňují finanční zisk před morálkou. Nicméně po filmové stránce jde o paskvil - nevýrazní herci, nezajímavé postavy, nemastné dialogy, neslaný scénář atp. S akademickou komisí se na tomto filmu rozhodně neshoduji. Sice velice zajímavé a i dnes horké téma, ale dalo se to podle mě natočit mnohem lépe. ()

F.W.Colqhoun

Lumet si vyřizuje účty s [pozour, oxymorón!] televizní kulturou. Do filmu jsem šel s obavami, abych snad nezabíjel čas nějakými anachronismy. I když Network nekomentuje takové vynálezy jako reality show nebo záležitosti typu Jack-Ass, dokladá mimoděk, že co do ideologie se toho v byznysu zas až tolik nemění. Mimořádným úspěchem filmu je totiž zacílení na principy - nutný kvalitativní sestup, honba za ratingem a úspěch zejména těch, které nehandikapují takové nedostatky, jako je vkus nebo originalita. Ušetřen nezůstal ale ani divák, na jehož rozpolcenost mezi pasivní frustraci a sadismus televize nasedá a pozvedá ji do nových výšin. Network nemá hluché místo, paradoxně nenechává diváka vydechnout, ironicky využívá některých televizních postupů [příležitostný voice-over, milostná zápletka] a klišé, která z formální sublimují do obsahové stránky filmu [v rámci románku vyplouvá bezedná povrchnost příslušnice televizní generace - Faye Dunaway ve své možná nejlepší filmové roli]. Výsledkem je, jak je u Lumeta dobrým zvykem, nelítostná podobenka nejen televizní mašinérie, ale ilustrace toho ubožejšího z lidského pokolení. ()

Romario

K tomuto filmu jsem se dostal opravdu velkou oklikou, díky skladbě Monologue od drumandbassové skvadry Black Sun Empire. Text mě zaujal, a tak mi google vyhodil odkaz "Samples taken from the movie "Network", 1976". A bylo to. Film jsem sehnal s českým dabingem, ale řekl bych že dost kvalitním, na úrovni seriálu "Profesionálové". K filmům z této doby přistupuju obezřetně, častokrát jsem se zklamal, ale tady bych řekl, že jsem snad nadčasovější film ještě neviděl. U nás mohl být doceněn asi až s nástupem televize Nova a proslulými "koláči" Vladimíra Železného. Několik momentů a hlášek by se dalo tesat do kamene. Líbilo se mi pojmenování "Angry prophet denouncing the hypocrisies of our time" https://www.youtube.com/watch?v=NmrOQ4BizCE https://www.youtube.com/watch?v=WINDtlPXmmE I don't have to tell you things are bad Everybody knows things are bad It's a depression Everybody's out of work Or scared of losing their job The dollar buys a nickel's worth Banks are going bust Shopkeepers keep a gun under the counter Punks are running wild in the street And there's nobody anywhere who seems to know what to do And there's no end to it We know The air is unfit to breathe And our food is unfit to eat And we sit watching our TVs While some local newscaster tells us That today we had fifteen homicides And sixty-three violent crimes As if that's the way it's supposed to be We all know things are bad Worse than bad They're crazy It's like everything everywhere is going crazy So we don't go out any more We sit in the house And slowly the world we're living in is getting smaller And all we say is Please At least leave us alone in our living rooms Let me have my toaster and my TV And my steel-belted radials And I won't say anything Just leave us alone Well, I'm not going to leave you alone I want you to get mad! I don't want you to protest I don't want you to riot I don't want you to write to your Congressman Because I wouldn't know what to tell you to write I don't know what to do about the depression And the inflation And the Russians And the crime in the street All I know is that first You've got to get mad You've gotta say I'm a human being, goddammit My life has value I want you to get up now I want all of you To get up out of your chairs I want you to get up right now And go to the window, open it And stick your head out and yell I'm as mad as hell, and I'm not going to take this anymore! (x2) The world we're living in is getting smaller And all we say is Please At least leave us alone in our living rooms Let me have my toaster and my TV And my steel-belted radials And I won't say anything Just leave us alone Well, I'm not going to leave you alone I want you to get mad! I don't want you to protest I don't want you to riot I don't want you to write to your Congressman Because I wouldn't know what to tell you to write I don't know what to do about the depression And the inflation And the Russians And the crime in the street All I know is that first You've got to get mad You've gotta say I'm a human being, goddammit My life has value! I want you to get up now I want all of you To get up out of your chairs I want you to get up right now And go to the window, open it And stick your head out and yell I'm as mad as hell, and I'm not going to take this anymore! () (menej) (viac)

Corpsegrinder

Hezky zpracovaný zesměšnění televizního průmyslu který s přibejvajícíma rokama dává stále větší smysl. Totální zešílení hlasatele a následná obří snaha ho zpeněžit je něco co se zdá stále víc a víc možný. Neni to ale jen o blbosti lidí za televizí, je to i o blbosti lidí před ní a o tom jak snadno se každej nechá zmanipulovat trendující událostí a sebevětší snůškou sraček která navzdory absurdnosti zrovna letí. ()

_ksilt

Aaaaaa tak tohle byl mazec, opravdovej mazec, neskutecne nadcasovy film a to primo z pera mistra sedmdesatych let, doporucuju vsem a povinne promitat divakum vsech komercnich stanic, stale dokola, treba pak zacnou konecne kricet "Jsem nastvanej jak bejk a vic uz to nesnesu !!!" ()

Ixbalanke

Samotné téma filmu je zajímavé a řekla bych, že velice reálné. Tam kde byla Amerika před desítkami let, se dnes ocitá česká televizní scéna, řekla bych. Co mi ale vadilo byly nucené emotivní scény hlavně mezi Maxem a Diane, které působily, jako by je měl každou chvíli přerušit režisér a zeptat se "jestli to s tím herectvím myslí opravdu vážně". Nemůžu si pomoct, ale herecké výkony jsou ve filmu fakt hrozné (a to jsem to viděla v originálu, bez dabingu). Přehrávané, působící nereálně a uřvané, zbytečně. Ale myšlenky k zamyšlení jsou tu zajímavé, o tom žádná:) Jsem čím dál radši, že už 4 roky nesdílím domácnost s přijímačem televizních programů... ()

Schuldiner

Skvělý film!!! Ze všech úhlů pohledu! To obecné i ta jednotlivá konkrétní ´´obvinění´´ televizní ´´zábavy´´ a s tím souvisejících okolností je naprosto zničující...tedy vypovídající o skutečnosti! Už v těch dobách, a dnes to platí dvojnásob... Monology Howarda Beala (v podání Petera Finche) jsou vrcholy filmu. To ale neznamená, že by ostatní herci zaostávali. Faye Dunaway je tradičně k sežrání ( i když tu hraje bezcitnost a povrchnost), a s Williamem Holdenem zdatně sekundují Peteru Finchovi. Stejně tak Robert Duvall v roli Hacketta! Vlastně...se dá říci, že je to celkově takový herecký koncert!!! Skvěle napsané dialogy! Mělo to tak být a působí to moc dobře. I včetně těch věcí nad rámec uvěřitelnosti příběhu. Prostě to tam zapadá všechno! I to mírné občasné přehrávání a teatrálnost tam prostě sedí! ,,...není žádná Amerika, žádné Rusko, žádní Arabové, žádná demokracie, žádný komunismus, žádné náboženství, žádný východ nebo západ... Je jen byznys! Byznys, to je to oč tu běží!´´ Nic nového...každopádně - Skvělý film! ()

Rozjimatel

[3,5*]     "The only truth you know is what you get over this tube." ... "We're in the boredom killing business!" ... "We'll tel you any shit you want to hear. We deal in illusion, man. None of it is true."     Nadčasová, poriadne nabrúsená satira na závislosť od prízemnej a slaboduchej televíznej zábavy. Televízny svet je perfektným spôsobom vykreslený ako odporný parazit na tejto závislosti. V priamom kontraste k spomínanej nahlúplej zábave je film priam pekelne chytrý, plný inteligentných dialógov, čo je Lumetova silná stránka snáď v každom jeho filme. Výborná je aj dramatická stránka filmu, perfektne zvládnuté sú vzťahové scény (s manželkou, s frajerkou), aj psychológia postáv. Hoci film stvárňuje tému s nadsádzkou, so značnou dávkou čierneho humoru, je až mrazivo aktuálny. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Cong

Zkoumat celospolečenské fenomény své doby láká tvůrce odjakživa. Pokud jde o současnost je hlavním mediálním hybatelem bezesporu internet a sociální sítě, toho se hbitě chopil David Fincher a vyrukoval se Social Network. Před pětatřiceti lety, kdy si svět mohl o internetu nechat jen zdát, byla televize takřka neomezeným "vládcem" a tehdy přišel Network. Jako jeden z prvních filmů se snaží ukázat jak televize ( zejména ty komerční ) ovlivňují veřejné mínění, jak naopak divácká odezva ovlivňuje skladbu programu a jak je ovlivněno naše vnímání reality, když většina informací o světě plyne z té malé svítící bedýnky. Jedinou vadou na kráse filmu je, že monology i dialogy jsou dost často "cejtit papírem", možná by byl zážitek ještě větší, kdyby si to člověk moh přečíst jako knížku nebo to vidět v divadle. Jinak už můžu jen chválit, scénář nabízí poměrně komplexní sondu do života komerční televize a lidí, kteří se okolo ní pohybují, herecké výkony jsou výborné, mezi všemi kraluje oscarem oceněný Peter Finch ve vděčné roli novodobého televizního mesiáše. A kdo nemá tématu televize a médiií dost, může si dát jako nášup hned tři filmy s Dustinem Hoffmanem z devadesátých let - Hrdinu proti své vůli, Vrtěti psem a Město šílenců. ()

LBsmoke

rozhodně super, reflexe která místama s nadhledem paroduje nejen tv ale i sebe sama.. ovšem chvilinkami nudné a nakonec člověku dojde že ty postavy jsou vlastně všechny stejné ..nebo se stejně vehementně prorocky vyjadřují (..vlastně mi ale nevadilo jak až moc bylo cítit že to napsal jeden člověk a teda se do ostatních postav nakopíroval) stojí určitě zato to vidět! ()

aLPaC

Musím uznat, že film je originální v tom, že nemáte tucha, jak se dál bude scénář vyvíjet. Komické chvilky střídají chvilky vážné. Herci a herečky jsou skvělí. Nevím ale, jak reagovat na tu závěrečnou schůzi pohlavárů. Mám to brát jako satirický vtip, mám to brát vážně? Vím asi, co tím chtěl Sidney Lumet říct, ale zdálo se mi to tam tak trochu násilně naroubované. Každopádně se jedná o nadprůměrný snímek. ()

Čajka

Network je v mojom top aj keď nerebríčkujem (vždy sa vynorí niečo nové :/). Sidney Lumet svetu cez tento film úprimne a skutočne odkrýva skľúčujúcu pascu, v ktorej sa nachádza väčšina obyvateľov Zeme. Ovládaní, podriadení a zhypnotizovaní médiami. Dokonale ukázal neustály boj médií o priazeň diváka, v ktorom neváhajú pošliapať aj to najcennejšie - ľudskú dôstojnosť. Okrem toho film najmä v záverečnej fáze rieši otázky systému a moci, ktorou je svet, najmä ten ekonomický ovládaný. Úžasným monológom popredného finančného magnáta zisťujeme, že nitky osudu nesplieta politická moc, alebo ideálna demokracia, ale sú to práve spoločnosti, korporácie a "najmocnejší muži" sveta. Ohľadom na túto skutočnosť divák pochopí ako trápne a zbytočne vyznieva karierizmus a workoholizmus hlavnej hrdinky. Po zhliadnutí prichádza trpké poznanie, rozčarovanie. Je na divákovi ako tento fakt prijme a ako s ním naloží. Nechať sa ovládať alebo bojovať?- možno dopredu prehratý boj!! Za pokus to však stojí. ()

Wawer

Network je film o manipulaci, propagandě, cynismu, prostě o televizní politice, který stojí za to vidět, ať už jste kdokoli. Do jisté míry se týká každého. ()

jane1106

Sidney Lumet není zrovna "můj" režisér. Film má velice atraktivní námět a mimořádně schopné herce, kteří ze sebe vydávají maximum, i tak jsem ale měla dost problémy udržet pozornost. Režie snímků zobrazující mechanismy v určitých organizacích musí mít spád, šťávu, zkrátka drive jako se to tak skvěle povedlo například Andersonovi v Boogie Nights (bez ohledu na to, že tam je tematika poněkud frivolnějšího rázu;)). Dramatická linka je pak servírována plíživě nenápadně, po částečkách, takže působí přirozeně a vyvolává patřičný zájem a emoční angažovanost. O řemeslných kvalitách Networku nepochybuji, jen ta divácká atraktivita z mého hlediska pokulhává. Téměř ve všech postavách kromě Schumachera (jako obvykle výborný Holden) se nedá nalézt nic lidského (Duvall je zde mimořádně odporný) a neustálé, až uměle vyhrocené debaty o tom jak přitáhnout stádo před obrazovku mě bohužel moc nebavilo. ()

tomo41

"Television is not the truth. Television is a goddamned amusement park." Nič nevydzvihuje nadčasovosť tohto snímku tak, ako kvalita súčasnej televíznej produkcie. Netwrok je brilatným filmom, ktorý poukazuje na absurdnosť toho, čo sme schopní príjmať ako našu mentálnu potravu. Pomocou metafor, vaicúrovňových postáv a tlačením situácií až do extrémnych polôh je nekompromisnou kritikou nie len televíznej tvorby, ale aj jej konzumetov. ()

djfun

WTF, jak mi takovej "biják" mohl tolik let unikat?! No, asi stejně tak jednoduše, jako už tolik let uniká většině týhle "pidlivizace" vše, co je podstatou tohoto snímku, vše, co je tady tak bravurně a místama navíc ještě wt fuck vtipně odvyprávěný (chvílema jsem řval smíchy, i když by to mělo být spíš k pláči)! Nemá cenu tlumočit, prostě se na to mrkněte a ručim za to, že si to za rámeček nedáte:) Dost let jsem dělal v "tývce" a na pár shitech se i podílel, takže tohle plně podepisuju... Skvělý scénař i režie a navíc Faye je zde absolutně famózní a herecké výkony tria Holden, Finch a Duvall taktéž dokonalé. Sidney Lumet byl vážně mistr a Network je za mě téměř stejná "mrda", jako jeho 12 rozhněvaných mužů. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty