Snímek Network, břitká satira na "senzacechtivé zpravodajství", se zdá být s každým uplynulým rokem aktuálnější než kdy dřív. Howard Beale, moderátorská hvězda televizní společnosti UBS, je poslán do důchodu, protože příliš zestárl. Beale nedokáže přenést přes srdce, že po pětadvaceti letech přijde o práci jenom kvůli věku. V dalších zprávách proto divákům oznámí, že během svého posledního vysílání spáchá sebevraždu. Šéf televizní stanice Frank Hackett chce Bealea na místě vyhodit, když se ale ukáže, že by UBS mohla dosáhnout v den Bealeovy smrti nejvyšší sledovanosti v historii, kariéristka Diana Christensenová šéfa přesvědčí, aby tohle osudové závěrečné vysílání pojali jako zvláštní událost. Beale se samozřejmě nakonec nezabije - ale začne nesouvisle hovořit o hrozném stavu světa a televize především. Díky tomu se z něj stane nejžhavější osobnost americké televize. (Cinemax)

Traffic

Snímek, který dle mého předběhl dobu a svou relevancí dokáže zaskočit i více než 30 let poté. Tohle už není satira, to je dnes realita. Snad až na nepříliš přesvědčivý románek Christensenové a Schumachera, kde je ambiciózní manažerka trochu naivně líčena jako vpravdě monstrózní ztělesnění oné údajně neautentické a bezcitné televizní generace, je Network plný apelujících sdělení o současné vyprázdněnosti lidského ducha a společenského zřízení, kterému ze zvyku stále ještě říkáme demokracie. Že za nitky dávno tahají jiní, než naši tzv. volení zástupci, kterým jsme si zvykli pravidelně odevzdat svůj hlas a nezměnit tak vůbec nic, si ale často pořád ještě neuvědomujeme. Howard Beale je zde Hamletem, novodobým kazatelem a zároveň bláznivou loutkou masmediálního světa, která jeho šéfům nepozorovaně přeroste přes hlavu, zatímco oni mají plné oči utěšeně rostoucích koláčů sledovanosti. Konečné řešení mesiášovy otázky je pak vrcholem cynismu, kdy tento atentát v přímém přenosu obstará senzacechtivou televizí záměrně podporovaná teroristická organizace. Že vám to něco připomíná? ()

gudaulin

Pět hvězdiček nedám, protože Vrtěti psem, jakkoliv má pověst narychlo spíchnutého filmu s menším ratingem uživatelů CSFD, mi přijde daleko adresnější, vtipnější, zábavnější a ve svém účinku drtivější. Na svou dobu je ale Network vysoce nadprůměrný film, navíc demýtizující osmou velmoc, tzn. média, která se těšila v 70. letech velké úctě, a novináři a publicisté byli považovaní za pilíře demokracie. My dnes už dávno víme, že podnikatelské zájmy a politický vliv dokážou účinně nalomit ostří novinářských snah, že kvalitní publicistika je úspěšně odsouvána bulvárem a nejrůznějšími obskurními zábavnými pořady. Navíc v souvislosti s nedávným skandálem v Británii kolem Murdochova mediálního impéria může být pravda někdy horší než na první pohled bláznivá fikce. Myslím si ale zároveň, že Network je dítětem své doby a dnes už má poněkud pomalejší tempo, některé scénáristické linie, jako je vztah Maxe Schumachera a Diane Christensen, mi přijdou nadbytečné a schází tomu úderná zkratka, je to zkrátka někdy moc ukecané. Stoprocentní dojem na mě udělalal snad jen kariéristka skvěle zahraná Faye Dunaway, která si za svůj výkon ostatně naprosto zaslouženě odnesla Oscara. Celkový dojem: 80 %. ()

brit84

Filmy, které staví na snaze šokovat, může potkat doba, ve které už daná věc šokující být přestane. Obávám se, že tohle je jeden z těch filmů. Překvapilo by snad někoho z vás, kdyby někdo kvůli sledovanosti nechal někoho zabít? Mě snad ani ne. ()

Gilmour93

„This was the story of Howard Beale: The first known instance of a man who was killed because he had lousy ratings..“ Obtížně hodnotitelné píchnutí do žaludku komerčních masmédií a jejich otupělých konzumentů. Lumetovo dílo neoplývá kompaktností a některé satirické prvky se vedle vážných scén jen rozpačitě krčí v koutě, ale ty myšlenky, co v něm zazní, nelze ignorovat. Když postavy plní role pouličních kazatelů (první vystoupení Bealea ve vlastní show či dollar-system speech Neda Beattyho v potemnělé zasedačce) nebo když konfrontují reálný život s tím uvnitř zvrácené bubliny mediálního byznysu (skvělý William Holden dává sbohem neméně skvělé Faye Dunaway v roli odporně ambiciózní kariéristky), musíte chtě nechtě uznat, že tohle všechno má až děsivě nadčasovou platnost.. Taky jste si vzpomněli na naše ředitelské bohoslužby, ve kterých se každé sobotní poledne s železnou pravidelností ukazovaly hostie sledovanosti a kázalo k slepě věřícím? Každé zboží má svého kupce. Tohle moudrého a tohle zase tupce.. ()

genetique

Lumet veľmi dobre vie, čo točí, lebo film s podobnou tématikou určite vyžaduje aj roky skúseností v televíznej a filmovej brandži. K tomu všetkému si prizval hereckých magnátov, ktorí predviedli svoju silu, ktorej odraz vidno v oscarových šanciach (dokopy až päť hereckých nominácií!). Televízia totiž neovláda len diváka, ale pre sledovanosť a percentá v zisku je schopná spraviť vo vlastných radoch ťažko uveriteľné veci. A pokiaľ je televízia a ľudia s ňou spojení, namočení aspoň s polovice v takých sračkách, som rád, že s ňou nemám nič spoločné (okrem mňa ako diváka) a dúfam, že ani nebudem. Film má ohromný potenciál a kvality, takže nechápem, prečo ide len o ďalšiu smutnú neznalosť v našich končinách. Btw, Tim Robbins sa mihne s malou roličkou v smutnom konci, ale Henriksena som nepostrehol. 85%. ()

JitkaCardova

Ano. Ano. Ano. "Břitká satira" na rdousící krutost televizního šoubyznysu, do něhož se v té době už bez zástěrek překlápí i hrdé lodi zpravodajství. To všechno. *** A navíc divadelně silné mistrné monology, a to nejen v odkrývání mechanismů financemi poháněného systému, ale i v partnerských, kolegiálních a intimních vztazích. Chvílemi jako byste přepínali na Kdo se bojí Virginie Woolfové, a to je asi vůbec největší poklona. *** A navíc Faye Dunawayová se tu až nepříjemně uvěřitelně vtělí do cílevědomé kariéristky neschopné soucítit a sbližovat se s druhými tak bytostně, že fakticky úplně postrádá se appeal. To bych nečekala.*~ ()

Falko

Aku sledovanost by mala dnes TA3 alebo CT24 keby z dovodu nizkej sledovanosti vedenie televizie oznamilo jednemu z moderatorov, ze zajtra bude moderovat posledny krat nejaku relaciu a dnes by v hlavnom spravodajstve oznamil, ze zajtra si v priamom prenose streli gulku do hlavy? A v zajtrajsich dennikoch by bolo meno moderatora hned na prvych stranach :-) Bola by aj u nas vyssia sledovanost? V pripade moderatora Howarda Beala, ktory dostal vypoved by sa bez prace po zvysok svojho zivota zruinoval. Nechcem viac prezradzat, avsak pochvalit musim aj herecky vykon Faye Dunaway, ktora si tu zahrala bezohladnu karieristku vo vedeni televizie, ktorej na vyske sledovanosti zalezalo viac, ako na zdravi moderatora, alebo pomer so zenatym sefom spravodajstva s Maxom Schumacherom. Zaujimavy pohlad aj o tom, ako uz v 70-tych rokoch bojovali rozne televizie v USA o sledovanost, pricom v tom obdobi bolo nasim komunistom ukradnute, ci sa na prvy program ceskoslovenskej televizie diva na Nedelnu chvilku poezie nejako to percento ludi :-) ... 02.10.2008 _____ Faye Dunaway - (Diana Christensen) +++ William Holden - (Max Schumacher) +++ Peter Finch - (Howard Beale) +++ Robert Duvall - (Frank Hackett) +++ Hudba: Elliot Lawrence +++ ()

viperblade

Naprosto parádní snímek, který mě překvapil ve všech směrech. O filmech si předem, pokud je to možné, nezjišťuju nic, abych byl překvapený a to se tomuto snímku povedlo. Podle začátku jsem si myslel, že to bude taková vážnější komedie, ale pak jsem pochopil, že na tomhle není vtipného absolutně nic. V životě jsem v žádné televizi nepracoval, tak opravdu nevím, jak to chodí, ale upřímně bych se nedivil, kdyby to tam takhle nějak vypadalo - honba za podílem na trhu a sledovaností, pokud máš sledovanost, je jedno, co ve svém slotu děláš, hlavně přitáhni diváky, pokud ty diváky nemáš, raději rychle vypadni… Zkrátka nám tento film ukazuje, že to takhle bylo vždy, ne jen teď (když show nezaujme, je stažena po pár dílech, pokud má milióny diváků, protahuje se, jak jen to je možné). Celý film je dokonalý, ale závěr je tak mrazivý, že to už je nad hranicí geniality. Rozhodně doporučuju každému, kdo by chtěl někdy pracovat v televizi… ;-) 100 %. ()

*CARNIFEX*

Čakal som lepšie spracovaný námet o masmédiách, ktoré dokážu solídne “krútiť” hlavami poslucháčov, no možno je to aj tým, že po vzhliadnutí množstva dokumentov na túto tému, sú už moje očakávania neprimerané. Ďalšia vec ktorá mi vadila, je ten záver, ktorý mi prišiel dosť pritiahnutý za vlasy. Podľa mňa sa to dalo inak ukončiť a “bez svedkov” .. ()

Trellíno

Neskutečně nadčasová záležitost s ohromným přesahem a s ještě větším poselstvím současným generacím. Jenom škoda, že ho podle místního počtu hodnotících vlastně skoro vůbec nikdo neviděl a zřejmě ani jen tak neuvidí, protože je v našich končinách oficiálními cestami absolutně nesehnatelný. P.S. Velký dík Gumbymu za parádní tip a dodání. :) ()

gogo76

Dajte mi blázna, alebo proroka ak chcete, možnosť viesť televízny program a ja vyrobím trhák. To bude zlatá žila! Sila televízie, ziskuchtivosť či honba za sledovanosťou a úspechom - to sú témy veľmi aktuálne aj dnes a aj preto film S. Lumeta pôsobí akoby sa čas zastavil. Technika a štúdio zostarlo, ale téma je možno ešte aktuálnejšia, ako keď sa film točil. Film je prevažne konverzačný, takmer neustále sa v ňom kričí a háda a to v pohode udrží v pozore aj diváka, ktorý sa takýmto filmom vyhýba. Fantastický Holdenov monológ v závere adresovaný F. Dunawayovej je výborným zhrnutím filmu i celej témy, ktorú Lumet podal až vizionársky nadčasovo. "Si stelesnením televízie...Tvoj život sa scvrkol na hromadu banalít. Vojna, násilie,smrť sú pre teba pojmy ako fľaša od mlieka...Si šialená..." Nikto si nechce zakričať z okna, že už toho máte dosť a už to ďalej trpieť nebudete? Je to tak, televízia je zbraň. Veľmi silné štyri hviezdy. 80%. ()

lesumir

Network je příjemnou - typicky americkou - satirou, která se dělí na dvě půlky. Ta první je svižná, plná sarkastických hlášek, skvělých hereckých výkonů postaršího, ale stále fešáka Holdena a dokonalé, dokonalé, dokonalé Faye Dunaway, u které si ten zlatej holohlavec našel cestičku více než zaslouženě! Ta druhá se však táhne, začíná se hodně dramatizovat a je plná odborných názvů z prostředí byznysu, který jen zdržuje. Netvrdím, že to bylo úplně na obtíž, ale vytratila se ta pohodovost z první hodinky. Přesto dávám plný počet, protože vztah mezi Maxem a Dianou mě nenechával vůbec na pokojí a její herecké umění bylo doopravdy monstrozní! Já tu ženskou prostě žeru! Kdybych měl vybrat nejvíce sexy herečku minulosti, Faye s přehledem vyhraje. __ Sidney Lumet prostě umí! ()

lamps

Slovo nadčasový zřejmě v souvislosti s tímhle filmem uslyšíte často a není to věru náhoda. Network balancuje na velice tenké hraně černohumorné satiry a závažného lidského dramatu, a kdyby jen na chvíli klopýtl a vypadl z rytmu, celý ten motivační konstrukt by se zhroutil a přestal být okamžitě uvěřitelný. Jenže Sidney Lumet jako tradičně velkou zodpovědnost ustál a scénář napěchovaný lehce karikaturní mediální kritikou a emocionálními vazbami mezi aktéry zvládl proměnit v památný a vyvážený zážitek. Občas se to zdá přeplácané, ale jednotlivé složky a příběhové line se vzájemně chytře doplňují, dialogy v osobních rovinách lze vztáhnout k problémům v dominantním světě médií a každá postava má svůj přesně daný úděl - fanatický Peter Finch je předmětem, o jehož soukromí se divák v průběhu nic nedozví, ale stává se 'senzací' pro ostatní aktéry, kteří tahají za nitky a zajímá je jen sledovanost a profit; William Holden je racionální výjimkou, která chce žít normální život, ale zároveň ji přitahuje ta nevyzpytatelná a nezkrotná touha po senzacích - kterou reprezentuje přitažlivá Faye Dunaway, mediální šelma, jež se normálnímu životu vyhýbá a jen 'přepíná programy'. No a Robert Duvall je arogantním mocnářem, jemuž jde o vlastní blaho, pro které je schopen udělat cokoli. Vše dohromady představuje nonstop hodnotný, inteligentní a nadčasový snímek, který nemá moc sobě podobných. A úplně nejlepší je jednak konec, který tu hranu satiry a seriózního dramatu už doslova vybrušuje, a jednak ono vedení herců a vyprofilování jejich postav v souladu s celkovým uspořádáním světa a jeho sdělení - kde jinde můžete spatřit dva totálně vedlejší herecké výkony na ploše pouhých pěti minut, které diváka územní a vyslouží si (naprosto zaslouženě) oscarovou nominaci? Aneb na závěr pozdravy Nedu Beattymu (možná nejlépe představený obchodní papaláš v historii filmu) a Beatrice Straight, nejpřesvědčivěji zlomené manželce. 90% ()

Pepinec

Chladnokrevné a nečekané vyústění hyenistického lovu na počet zoufalců před televizní obrazovkou spolu s hereckým koncertem všech zúčastněných vytahuje film vysoko nad průměr. Je to stejně absurdní, že? Nikoho nezajímá, jak lidé doma na gauči přijmou ten či onen pořad. Nikdo se nepídí po tom, jaký mezi lidmi panuje názor. Kdepak. Hlavní je, že tu hranatou škatuli zapnou, i kdyby pak celou dobu jen nadávali, pomlouvali a ve finále televizi použili jen jako zvukovou kulisu hrátek pro dospělé. Snažím se poukázat na to, že taková práce postrádá jakékoli poslání. To se však nedá říci o filmu, ten je velice naučný. ()

Jacinda

dokonalá ukázka nechutností, které se za ty roky ještě zdokonalily a jsou ještě nechutnější. Mám chut otevřít okno a zplna hrdla zakřičet: Mám toho dost. Já už to trpět dál nebudu!!! ()

Madsbender

Mrazová alegória televízie ovplyvňujúcej, manipulujúcej, ovládajúcej masy pomocou demagógie, falošných prorokov, kupovaného spravodajstva... a bude horšie. Hviezdne obsadený "prípad prvého človeka zabitého z dôvodu nízkej sledovanosti". Desivé. Lumet opäť nesklamal. 85% ()

666teen

Takřka třicet (!!!) let starý argument pro to, že až si začnete prozpěvovat melodie z reklam, věřit Rayovi s Luckou a závidět Agátě buben, měli by jste co nejdříve navštít restauraci a zformátovat si hard disk. Nebo můžete zkusit toho hypnotizéra se sejrem místo kyvadla. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty