Maják

(festivalový názov)
  • Česko Maják (viac)

Režisér a scenárista Robert Eggers, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert PattinsonWillem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost. (Kinoaero.cz)

Cedr

Oproti předchozímu počinu pana režiséra zde artová forma vítězí nad obsahem, ale s takovými hereckými výkony (obou!) pánů to příliš nevadí. Atmosféra by se dala krájet. 9-/10 ()

Triple H

Pomerne špecifická zvláštnosť, čo už je trademarkom štúdia A24. Trošku pozérska kokotina od pánov umelcov, čo si budeme hovoriť - neviem či som v živote potreboval vidieť masturbujúceho Pattinsona a Dafoea, vagínu morskej víly a čo konkrétne takéto momentky dielu pridávajú. Je to aj uťahané, kakofónne ohudbené, plné všelijakých vizuálnych metafor. No proste mňamka. Atmosféru to ale má a herecké nasadenie je maximálne. Dafoe je naozaj veľký pán a Pattinsonove poctivé herecké muklovanie sa viditeľne zúročuje (hoci Batmana v ňom stále úplne nevidím). Ten archaický "námornícky" dialekt bol pre mňa zaujímavý a dať ho na papier a správne ho herecky podať asi dalo dosť práce. Nezávidím človeku čo k tomuto bude robiť slovenské/české titulky, alebo preklad. ()

filmmovier

Prazvláštní psychedelie, o které jsem si ovšem myslel, že můj názor na ní bude mnohem rozporuplnější, ale nakonec docela v pohodě (ač to zní zrovna ve spojení s tímhle filmem velmi zvláštně) a ty čtyři jsou ve výsledku velmi silné. Zajímalo by mně ovšem, jak by to natočil Lynch (obávám se, že mnohem méně stravitelněji). Od Eggerse jsem viděl už Čarodějnici, která je v porovnání s Majákem fakt o dost slabší a taky mně míň bavila (je tohle vůbec možné, sakra? Vždyť já nevěřím vlastním slovům!). Po řemeslné stránce není Majáku co vytknout. Neskutečné vizuální žrádlo, neskutečná atmosféra, neskonale luxusní a zcela mimořádná kamera a fantastické výkony Pattinsona a Dafoa. Tempo je pomalé, zvuky, které slyšíme, velmi znepokojující a celé prostředí je velmi nepříjemné. Dialogy jsou skvostné a ačkoliv se tam téměř nic neděje, prostě nelze odlepit od filmu oči. Ve druhé polovině se toho děje a mluví ještě méně, jde o přehlídku znepokojivých výjevů, Robert si vyhoní péro nad mořskou pannou, konec je jak z Lovecrafta (a i ten by se z něj posral!) a jako celek je to dílo opravdu výjimečné. Škoda, že divácky naprosto nepřístupné, protože tohle je těžká artovka a navíc jedinečně složitá. 75%. ()

Lamprea

Skvělá forma, zvuk je snad i na Oscara. Dafoe a a Pattinson jdou nadoraz, ale za mě je tu až moc hluchých míst. Zkrátil bych to o 10-15 minut a bylo by to mnohem stravitelnější a hlavně údernější. 3/4* ()

UhLee

(7/10). Tento film byl zážitek, na který jen tak nezapomenu. Naprosto devastující atmosféra, která vás užírá a je vám z ní dost nevolno. Herecké výkony hodny Oscara. Nejvíc na mě zapůsobila scéna s pohřbíváním za živa. Naprostý vrchol všeho hnusu a permanentní deprese. ()

chelseaman22 odpad!

Kamera sic může být úžasná, ale když má divák touhu se oběsit, tak je něco špatně. odpad! Celosvětový příjem k 17. 2. 2020: $17,367,104, což je 4,34 násobek rozpočtu ()

kjakob

Film, který každým parametrem jde proti době, ve které vznikl. Na první pohled not easy-on-eyes (černobílý, 4:3 formát, většinou statická kamera), ale musíte mu dát šanci se rozjet. Forma vítězí nad obsahem, snažil jsem se nad tím přemýšlet ale nakonec jsem jen nechal na sebe působit audiovizuální stránku filmu a vlastně jsem zjistil, že víc nepotřebuju. ()

Vitow

Herecké výkony: Super - Kamera: Super - Lovecraft feel: Hodně - Divný: Moc - Tíživost: Moc - Chlastání: Moc - Mužská masturbace: Až moc ()

Motinski

Atmosférická bomba s hereckými kreáciami oboch protagonistov (tu mali padať Oskarové nominácie). Lighthouse je tretí Eggersov film čo som videl. Fungoval na mňa intenzívnejšie ako Witch, no vo veľa veciach bol menej prístupný ako Northman. Od začiatku dával najavo že pôjde viac o pocit ako príbeh, a ja som na tú hru naskočil. Trochu mi vadili opilecké kecy, väčšinu času som ale bol na ihlách. Takéto spracovanie kde kamera, zvuk (hlavne maják v pozadí) a herci spolu vytvoria umelecký zážitok ajkeď depresia dýcha z každého záberu, sa nevidí často. Klaustrofobická jazda ktorá v druhej polovici kašle na ucelený dej a stáva sa abstraktným experimentom. Najkrajšie natočená psychošina posledných rokov. ()

Tosi

Stejně jako Čarodějnici, ani Maják spousta diváků neocení. Je ještě náročnější a mnohem víc zahleděný sám do své artovosti. I když k tomu nemám někdy daleko, snad takhle v práci nikdy nezešílím. Pattinson byl velmi dobrý, ale Dafoe přímo d'ábelský, z toho šel vážně strach. Celkově se mi film nelíbil až tak jako Čarodějnice, ale za odvahu a styl režiséra obdivuji. ()

Qitek

Výjimečný zážitek to je. Brilantně zahrané taky. Formálně vytříbené a atmosférické až do prdele taky. Výborný film? Spíš zajímavý. Originální rozhodně. Ale moc se onanovalo. Teď nemyslím těch několik honících scén a lepkavých sperma nudlí a cákanců Willema Dafoeho. Myslím kdyby Robert Eggers tolik sám nad svým dílem neonanoval. Není temnoty bez světla. A tady žádné světlo ( krom názvu ) není. A není utrpení ani strachu, bez radosti a štěstí. Těch několik formálně mistrných momentů, bohužel ničí těch několik mnoho urputně chtěných momentů a opět ( jako v The Witch ) extrémní odtažitost celého filmu i postav, ke kterým asi (?) ani sebemenší sympatie cítit nemáte. Skoro jsem i přes ten skvělý sound design usínal. Formální dokonalé Wannabe. I temnota musí mít načasování. To tlačení na pilu temnoty od startu je spíš úsměvné. Doufal jsem v našlapanou pětku. I přesto film nutno viděti. ()

Johnny.ARN

Kus čiernobieleho hovna, ukričaného, udepkáreného, prepitého, daždivého hovna. Eggers je presne tam kde Refn, dvaja skurvenci, čo vypúšťajú do sveta tieto sračky a ľudia im to žerú. Chujovina o dvoch hercoch, pričom hrajú skvelo, o tom žiadna, len vy sa neviete dočkať konca a celý čas premýšľate, ako toto mohli nominovať na kameru a vám tak zobrať 2 hodiny života. Len za to herectvo 1 z 5 ()

LUKICKK

Work of art. Fakt popiči natočený, atmosféra brutální. Zasloužilo by si to rozhodně větší úspěch. Pattinson i Dafoe zahráli na jedničku. Kdyby vznikalo více takových filmů tak bych se vůbec nezlobil. ()

Lachtaan

Jeden nekonvenční film. Dva skvělí herci. Několik desítek minut naprosté šílenosti. Eggers mě už loni dost omámil Čarodějnicí a donutil se na Maják až těšit, ten se nakonec dostavil legální cestou až nyní. Ještě jsem neměl možnost navštívit žádný filmový festival, nejsem s artovkami tedy příliš sžitý a ač rád hledám netradiční kousky, co vybočují, tady celé to krkolomné vyprávění na mě bylo trochu moc. Každopádně Robert Pattinson je dle mého jeden z nejlepších herců, co se momentálně profilují na výsluní a Robert Eggers režisérem, od kterého toho chci do budoucna vidět co nejvíc. [viděno na Netflixu 4.1.2022] ()

BROKEN_

Psychicky náročný film po kterém vám nebude příjemně a budete zmatení, rozpoložení a ke konci pravděpodobně fyzicky vyčerpaní. Robert Eggers u svého předchozího filmu The Witch předvedl mimořádnou atmosféru a skvělou režii. The Lighthouse je od začátku do konce precizně natočený, zajímavě napsaný, úžasně zahraný (Pattinson tady předvádí svůj nejlepší herecký výkon!) a plno myšlenek o kterých budete dlouho přemýšlet. Je to těžce stravitelný film a pokud nepřistoupíte na jeho hru máte prohráno. Já se přiznám, že jsem měl občas pocit, že sleduju práci samotného legendárního Stanleyho Kubricka... a to je fakt co říct. Eggers je neskutečně zajímavý tvůrce, kterého je potřeba sledovat. Lighthouse je ve finále silný filmový zážitek, který jen tak nedostanu z hlavy. Napodruhé byl pro mě film ještě lepší. 9/10 ()

Tereszka33

Já jsem se fakt snažila, sledovala jsem to jako ostříž! Snažila se vychutnat každou vlnku, každé problesknutí na majáku. Smrad lihu jsem cítila snad až do obýváku, skoro už jsem po těch dvou hodinách měla taky delirium. Říkám si, buď statečná, teď bude ten grandiózní závěr, budeš koukat jako vejr a napáliš tomu 5 hvězd. Jo, aha...ono už to skončilo. Tak děkujeme. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

08.10.2019

Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELL, Goldbeater a POMO (na spodní fotce zleva… (viac)