Maják

(festivalový názov)
  • Česko Maják (viac)

Režisér a scenárista Robert Eggers, který na sebe strhl pozornost žánrových fanoušků i vyznavačů artových sfér debutem Čarodějnice, opět spřádá důmyslně vystavěné dílo, které provází pověst strhující divácké podívané, osobité autorské vize i hypnotického klaustrofobního dramatu. Robert PattinsonWillem Dafoe podávají fenomenální výkony coby strážci titulního majáku ve vyprávění zasazeném na konec devatenáctého století. Soužití větrem a lety ošlehaného, i notně vypitého námořníka a jeho nového nezkušeného asistenta se začne propadat do šílenství a paranoie, zatímco novic poodkrývá okolnosti záhadného osudu svého předchůdce. Strhující kompozice černobílé kamery v kombinaci s precizní zvukovou režií utvářejí přízračnou, ale současně uhrančivou atmosféru, do které se spolu s postavami propadnou také diváci. Eggers vytvořil vrcholně estetickou a všechny smysly atakující podívanou, která v sobě snoubí vytříbenou krásu i dravou krutost. (Kinoaero.cz)

Frajer42

Robert Eggers zde dokonale vysvětlil, odkud se vzalo úsloví, že někomu šplouchá na maják. Tohle bylo opravdu intenzivní halucinogenní představení s úžasnou bouřlivou atmosférou, kde se divák jednak dozví, kolik dřiny může taková práce na majáku zahrnovat, nebo kolik minimálně dříve obvykle zahrnovala. Nehledě na to, že se může poměrně brzy stát, že člověk v takovém prostřední podlehne paranoie, alkoholismu a nakonec i šílenství. Skvělý herecký galakoncert, ve kterém Pattinson boří zažité mýty o tom, že je odporná toporná píča pocházející z té trapné nechutnosti o svítících upírech. Tohle úplně není tip filmů, které bych vyhledával a následně u nich proháněl mých 20 čísel. Přesto jsem se ty necelé 2 hodiny nijak zásadně nenudil a netrpěl. [74 %] ()

Dzeyna

Když překonáte první půl hodinku, tak už je to koukatelné a celkem i zajímavé a hodně deep. Oba aktéři se v tom vážně našli, řekla bych. Na můj vkus je to trochu víc ujeté, nicméně dá se to. Pár psychicky narušených opuštěných chlapů v majáku nikdy neuškodí. ()

Filmmaniak

Vizuálně, herecky i řemeslně uhrančivé a nehorázně působivé psychologické drama s hororovými prvky, inspirované námořnickými povídačkami, dílem Hermana Melvilla a antickou mytologií. Nelze neobdivovat jeho skličující klaustrofobickou atmosféru, propracovanou mizanscénu, neskutečnou kameru, práci se zvukem a s významotvorným svícením i herecké nasazení obou protagonistů, jimž scénář dopřává spravedlivý podíl prostoru (kromě řady výrazných společných scén oba zazáří i ve vlastním dlouhém monologu). Realisticky syrové a nekompromisně autorské dílo, v němž má kupodivu místo i humor, vyniká obrazovou opojností a maximální režijní precizností a oproti Čarodějnici naštěstí již nepůsobí ani trošku těžkopádně, přepjatě, ani nechtěně směšně. ()

RUSSELL

Ještě mnohem artovější než The VVitch. Krásný černobílý obraz ve čtvercovém formátu, na jehož půdorysu sledujeme vyhrocenou psychologickou noční můru. Interpretačně otevřený příběh vás semele zejména svou autentickou syrovostí a geniálně zobrazeným propadem do stavu naprostého šílenství. Konsternovaně jsem sledoval úchvatné výjevy doprovázené famózním zvukem a nepříjemně skličující atmosférou. Pattinson a Dafoe zde rozehrávají virtuózní herecký koncert, ve kterém mají oba dostatek prostoru zazářit a vyrazit vám dech. ()

silentname

Neviem čo reálne povedať, ale asi som čakal niečo silnejšie. "The Lighthouse" rozhodne nie je zlý film. To by som klamal. Myslím si, že je fascinujúci, je silný, má v sebe dobrú atmosféru, zvuková stránka fenomenálna, a ten čiernobiely vizuál tomu asi ešte aj pridáva. Plus aj rozlíšenie 4:3 má niečo do seba. Pôsobí to ako starý film, hoci to vyšlo tento rok. Je to podobná depresia ako bolo aj "The Witch", no myslím si, že "The Witch" bolo o niečo silnejšie. Najmä už len z toho titulu, že tam pôsobila ťažká doba a silná depresia na celú rodinu a cítili sme tam medzi nimi to puto. Tu máme dvoch pracovníkov majáku na ostrove. A možno tá ponorka je silnejšia, no nemyslím si, že emocionálne je to tak silné. Robert Pattinson je miestami počas filmu skutočne desivý. Je vidno, že jeho myseľ prepadáva postupne do veľkého šialenstvá a nedá sa to zastaviť. A je to len horšie a horšie. Je tu veľké množstvo dialógov a niektoré ma fascinujú, iné zase nie. Pôsobí to veľmi artovo. A nechápte ma zle. "The Witch" bolo tiež artové, ale naratív pôsobil jednoznačnejšie a dalo sa to jednoduchšie sledovať. Lebo sledovať túto dvojicu mi už občas liezlo trochu na nervy. Prečo? Pretože som mal pocit, že aj keď atmosféra stúpa a dejú sa stále hrozivejšie veci, čakal som už len na to, kedy film skončí a dostaneme sa z tohto ostrova. Na jednej strane je super, že som sa skrz film dostal priamo medzi nich. No na druhú stranu som chcel odtiaľ už von. A nie pre tie správne dôvody. Niektoré scénky na mňa pôsobia, že tomu moc nepridávajú. Ako napríklad aj morská víla. Jediné čo mi tam skutočne dáva nejaký význam je zabitie čajky. Je to silné, má to skvelé momentky a je to skutočne poriadna psychologická tortúra pre našich dvoch hrdinov. No napriek tomu, že som film videl rád, chcel som, aby skončil minimálne o 20 minút skôr. Ale platí, že pre všetkých fanúšikov depresívnych a klaustrofobických filmov toto vysoko odporúčam vidieť. Myslím, že to zožerú zaživa. Hodnotenie: B+ ()

Slarque

Psychologické drama s hororovými prvky stojí na perfektně vybudované atmosféře a dvou skvělých hercích. Černobílý obraz k tomu krásně sedne, čtvercový formát už zavání jen předváděním své artovosti. Chválím i nejednoznačnost vyprávění, které se dá interpretovat různými způsoby. Ale na 110 minut už by to chtělo i nějaký děj s vývojem odněkud někam (70%). ()

Willy Kufalt

Na hranici bláznivého sna a děsivých skutečností. Originální opuštěné prostředí, které působí někdy poeticky a jindy strašidelně. S mladým sluhou jsem se brzy málem stotožnil a chvilku mu záviděl život s moudrým člověkem na odlehlém místě, abych pak za chvíli zase pociťoval neskutečnou bezvýchodiskovou tíseň věčného uvěznění. Maják mne od začátku fascinoval, vtáhl do sebe svou minimalistickou atmosférou a osobitými hereckými výkony obou protagonistů. Willema Dafoe bych bez vědomosti předem opravdu nepoznal, že jde o mladého pana vyšetřovatele z "Hořící Mississippi", nicméně mohu konstatovat, že to coby herec za víc než 30 let od mnou nedávno viděného filmu dotáhl na špičkovou úroveň, a jeho mladší kolega (R. Pattinson) mu znamenitě přihrával. U filmu mne provázela řada emocí včetně smíchu i zděšení. Hodně nedivácký kousek mající blízko k totálnímu šílenství i genialitě zároveň, s několika zajímavými odkazy (postava Moby Dicka z Bílé velryby) a hlubokými obrazy (světlo jako nalezení svobody, očista, ale i záhuba)... 85% [Kino Úsmev, Košice] (navštíveno v rámci # Season Challenge Tour 2020: 3. téma – studio A24 ) ()

Bachy

Úplně vo ničem film, totálně nejčernobílejší vtip loňska o dvou paňácech, co už nechtějí hlasovat na doodlu, miluju to. ()

Arsenal83

Keď som videl obsadenie Patizóna s Dafoem, hneď by bolo jasné, že ide o vizuálny horor. Atmosféra tak trochu ako Prekliaty ostrov, len bez poriadneho príbehu a s nedostatkom farby. Možno ako divadelná hra by sa to uplatnilo. Ale fanúšikovia čiernobielych filmov nech si pozrú radšej Drakulu. Ono pozerať dve hodiny na dvoch ochlastov ako sa smejú ako blázni a potom im začne drbať, to dá zabrať. ()

classic

Myslím, že som nič podobné doteraz ešte nikdy nevidel ! Ani to poriadne neviem popísať, čo sa mi to vlastne všetko mihotalo pred očami... ? Akoby by som sledoval Mazaciu hlavu Davida Lyncha kombinovanú s niektorými filmovými podivnosťami menovca Davida Cronenberga, a pritom to stále nestačí, aký som z “Majáku” strašne nadšený, že vôbec nenachádzam slov na to, čo som práve pred malou chvíľou dopozeral. Jednoducho by som to pomenoval: „Brilantnou, čiernobielou bizarnosťou” , ktorá mnohých, potenciálnych divákov, skrátka 100 % odradí (vidieť to už na hodnotení československej filmovej databáze) od samotného pozerania, pričom režisér Bob Eggers sa absolútne ničoho nehanbí, že doslova skladám veľkú poklonu pred neuveriteľnými hereckými výkonmi Boba Pattinsona s Willemom Dafoeom, až to zachádza do totálneho vyčerpania ! Som si už definitívne istý, že bývala hviezda Twilight ságy, kedy voľakedy dávnejšie stelesnila postavu telepatického upíra Edwarda Cullena, sa maximálne OPROSTILA od večného zaškatuľkovania, čo sa bohužiaľ nepodarilo jeho kolegom „Harry Potterovi (môže mať niečo spoločné okuliarnatý čarodejník s týmto snímkom ? Veruže, áno. Ako výkonný producent sa na ňom totiž podieľal rejža prvých dvoch Poserov, pardon Potterov, Chris Columbus !) a Frodovi Bublíkovi” ! Naozaj, klobúk dolu, ako tento ctižiadostivý herec na sebe za ten čas extra veľmi popracoval, lebo sledovanie jeho najnovšieho filmového charakteru, ex drevorubača v Kanade, momentálne strážcu majáka - Thomasa Howarda, ktorý s Thomasom Wakeom (bravúrny Willem Dafoe, ale u neho nie som až tak prekvapený, čo zo seba nakoniec všetko vydoloval, pretože ho už dlho považujem za majstrovského herca, no zase, takéto čosi asi ešte nikdy v živote nehral, silná káva !) A týchto dvoch si skúste následne predstaviť, ako najprv poctivo strážia maják, ktorý je velikánsku vzdialenosť vzdialený od akejkoľvek civilizácie, sú tam iba oni dvaja, a viac nikto ! Potom zo dňa na deň im začína čoraz intenzívnejšie hrabať v hlave, lebo jednak pijú, ako dúhy, neustále sú v alkoholovom opojení, po nejakom čase nebudú už mať čo jesť, a do toho si pridajte extrémnu samotu, vidiny, halucinácie a šialené predstavy, a máte naprosto vymaľované ! Čo urobí nadmerné pitie s človekom, sa dozviete iba na tomto mieste, a nikde inde na svete to nie je až takto náramne zdokumentované ! Budú si o chvíľu skákať do vlasov, a vôbec to nie je príjemné na pohľad pre každého diváka ! Mňa to našťastie neodradilo, pretože to, čo mi sprostredkoval pán režisér Robert Eggers, za asistencie pozoruhodnej práci pána kameramana Jarina Blaschkea (pre neho očakávam minimálne nomináciu na „zlatého plešivca” ), ďalej nadvädzujem na pani strihačku Louise Fordovú (sakra, ani som netušil, že chodí s Mr. Beanom !), ktorá tým pádom dotvárala patričnú atmosféru minimalistického prostredia, v ktorom panovalo väčšinou sychravé počasie, ale najmä vyzdvihujem do nebies excelentnú prácu zvuku, z ktorého ma normálne rozbolela hlava, a za to sa môžem jedine poďakovať pánom zvukárom, že je tak brutálne, razantne dynamický ! Ďalšiu by som zrejme doprial Willemovi, lebo jeho Thomas Wake, je aj patrične šialene maniakálny, presvedčivý, strhujúci, priam božský ! Robert Pattinson má ešte stále čas, aj jemu to raz musí prísť ! Ak ste si nedajbože mysleli, že po Čarodejnici nemá už čo jej režisér znovu ponúknuť, tak ste sa škaredo zmýlili, ako i ja sám, lebo on mi dohodil taký filmový kšeft, ktorý si o niekoľko hodín, či dní, priradím k tomu najlepšiemu, čo som mal tento rok možnosť zhliadnuť, keď do prvej pätorky by sa mohol vtesnať ? Silná záležitosť ! () (menej) (viac)

Marze

Na pouhých několika metrech čtverečních, ale meteorologické podmínky, nátura obou mužů i filmařská vynalézavost brzy dovedou hrdiny do stavů, v nichž už nebudou schopni nalézt sami sebe.Režisér Robert Eggers se před pěti lety proslavil debutem Čarodějnice, který získal cenu za režii na festivalu Sundance. V této možná až příliš ambiciózní hře s hororovými prvky a americkou historií prokázal zálibu v dávných příbězích. A také hned dostal nabídky režírovat pro velká hollywoodská studia. Místo toho se ve svém druhém snímku teď vydává na vlny, které jsou ještě vzdálenější hlavnímu proudu. Maják je natočený černobíle na klasický filmový pás, ve skoro čtvercovém formátu. Už tím, ale také herectvím či obrazovými kompozicemi upomíná na výraznou estetiku rané kinematografie, na expresionistické snímky či sveřepá, duchovně laděná díla dánského filmaře Carla Theodora Dreyera.Zároveň je to neuvěřitelně zemitý film, plný deště, vlhka, kamení i hlíny. A také tělesných projevů dvou mužů prosáklých lacinou pálenkou, jejíž zásoby se pro ně v jisté chvíli stávají podstatnější než dostatek proviantu.Eggers nesestavil jen dílo plné citací a odkazů. Mnohem spíše natočil jednoduchou atmosférickou historku o rozporuplné povaze mužů, kteří jsou zároveň dobrodruhy i troskami na pokraji lidskosti.Maják nestojí na ději, vše utáhne atmosférou a výkony herců, kteří pod náporem přírodních podmínek, zlověstně se chovajících racků i povah svých rolí museli zjevně prožít dost náročné natáčení. Například Dafoe prskající svůj úsečný, přerušovaný monolog, zatímco mu na obličej a do úst dopadají hromady hlíny, patří k nezapomenutelným scénám. Pokládal jsem si otázky: Kdo je kdo? Kdo komu lže? Jakou roli v příběhu hrají mytické sirény?Je to snímek obtížný na pohled i na poslech, přesto od něj nelze odtrhnout zrak. ()

Crocuta

Snímek pro milovníky majáků, hutné lovecraftovské atmosféry a ujetostí všeho druhu. Drsné podnebí a extrémní nečas jsou jako stvořené pro sledování z pohodlí sedací soupravy a divák, který nemá - na rozdíl od několika zdejších komentátorů (a zejména jedné komentátorky) - hlavu plnou "sraček" a "mrdky", kterou si posléze navíc nechá "vyjebat", ale alespoň všech pět pohromadě, si "Maják" užije i bez blábolení o jakési "artovosti" nebo "neartovosti" Dafoe je vynikající jako vždy a řekl bych, že od časů Bobbyho Peru mu žádná postava nesedla lépe než tenhle nechutný, alkoholem a slanou vodou nasáklý pomatenec a Pattison mu sekunduje více než zdatně. Robert Eggers se zkrátka po vynikající "Čarodějnici" etabloval jako svérázný režisér, který holt bude sračkaře a vyjebance iritovat i nadále :D. ()

Chrustyn

Artová podivnost o dvou hercích a tajuplném majáku. Pokud pro diváka byla režisérova Čarodějnice těžko uchopitelná, Maják pro něj bude nesnesitelný. ()

jojinecko

Vizualne, hudobne, zvukovo, obrazovo, stylisticky a herecky fenomenalne!!! Skoda velka, ze obsahovo to ani nahodou nedobieha... bol by to zazitok ako dlho nie... ()

Flego

Filmový vizuál na vysokej úrovni, čiernobiela kamera drancuje dušu diváka, jednotlivá skladba scén dáva prísľub, že každá ďalšia bude ešte zaujímavejšia. Ľudská myseľ je v strhujúcom kolotoči udalostí a fantázie a za to patrí veľké plus hereckému obsadeniu, ktoré išlo na doraz. Ak temný film, tak takýto. ()

SOLOM.

Robert Eggers si mou pozornost získal už filmem Čarodějnice, který se mi docela líbil až na samotný závěr a tak jsem byl velice zvědavý jak si vedl tentokrát. Někteří považují tento kousek za vynikající artový zážitek, no já za slušné psychologické drama/thriller s hororovými prvky a především ukázkovou devastací psychiky dvou lidí v náročných podmínkách a totální izolaci. Především bych pochválil černobílý vizuál a netradiční způsob natáčení 1.19:1, v téměř čtvercovém obrazu. Tento film měl být prostě jiný, než na jaké jsme poslední dobou zvyklí a já si myslím, že to jeho tvůrcům povedlo po všech stránkách. Ne vždy to však bylo dobře. Ale alespoň tak to vidí samotní diváci, kteří se rozdělili na několik skupin. Jedni jsou fascinováni ztvárněním i pojetím filmu, zajímavou charakteristikou postav i jejich postupnou psychologickou proměnou, jiní zase znechucení některými věcmi, které nám příběh nabídl, potažmo i samotným chováním postav. Pánbíčkáři odsuzující masturbací ve filmu a halucinací ve formě sexu s mořskou pannou, neustálým prděním a chlastáním, no prostě celkovou „špinavostí“ a částečnou nechutností některých okamžiků. Já zůstal někde uprostřed. Maják mi totiž nabídl i několik slabších pasáží a zbytečností, bez kterých bych se klidně i obešel. 60% ()

Othello

Příběh, který si pološeptem vyprávějí v noci námořníci kdesi v podpalubí lodi Obra din. S každým dalším vyprávěním se přidávají nové elementy a některé se zase vytrácejí. Výsledná pověst je děsivější o to, o co nelze rozšifrovat které její části vycházejí ze skutečnosti a proto všechny její aspekty, byť sebevíce neuvěřitelné, působí nakonec reálně. Iracionalita existence. Divácký pro-tip: dívat se na to někde v poloprázdnym letňáku zkouřenej jak taška. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (viac)

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

ČSFD skvadra zpět na Sitges Film Festivalu

08.10.2019

Po úspěchu loňské filmové výpravy se čtyřčlenný ČSFD tým opět vydal na nejvýznamější festival pokleslých žánrů na světě. Hororoví fandové Filmmaniak, RUSSELL, Goldbeater a POMO (na spodní fotce zleva… (viac)