Jaký by byl Romeo, kdyby se narodil v dnešní přetechnizované době? A co na to panensky čistá láska Julie ve světě neřestí a násilí? Mohl by jejich vztah vůbec přečkat věky, jak o tom vypráví William Shakespeare? Podívejte se na dávný příběh, který scénárista posunul o pár set let blíže atomovému věku. Nenechte se zaskočit, že místo romantických altánů, majestátných rób a ušlechtilých kordů jsou kulisami benzínové pumpy, kožené bundy a plné zásobníky pistolí. Skvělé výkony herců, nádherná hudba a ohňostroj světel vás přimrazí ke křeslu a zanechá tam někde uvnitř nesmazatelnou stopu. (oficiálny text distribútora)

Turiec

Moderné spracovanie klasickej drámy Williama Shakespearea v podaní sympatickej hereckej dvojice. Niektoré scény boli síce natočené citlivo a nádych súčasnosti, či budúcnosti ich nedegradoval, mnoho scén je však príliš uletených na to, aby sa mi film ako celok páčil. Hovorím predovšetkým o prvej polovici filmu, kde sa mávalo revolvermi ostošesť. Možno povedať, že od úvodných scén, ktoré šokujú diváka (napr. benzínová pumpa) sa film postupne umierňuje a zlepšuje. ()

Davson

Pro mě osobně lepší film než Moulin Rouge a proto tento komentář budu koncipovat jako jakousi obhajobu Luhrmannova pojetí. Předně si nemyslím, že Luhrmann modernizací dramatu udělal krok vedle či snad dokonce znesvětil slavnou tragédii. Luhrmann naopak učinil velkou poctu Shakespeareovi, když posunutím do současnosti nádherně dokázal, že jeho příběh vášnivé, zakázané látky je skutečně nadčasovou záležitostí. Vždyť čas i prostor je u Shakespeara často poddružnou záležitostí, v případě Romea a Julie obzvláště. Navíc se Luhrmann věrně drží příběhu, vždyť používá dokonce stejný text. Dále, s výtkami na úvodní scénu na benzínce nesouhlasím. Luhrmann se, pravda, honí za efektem, nicméně úvodní scénu považuju jako skvělé vyjádření nezměrné nevraživosti obou rodin. Stejně tak nesouhlasím s výtkámi ohledně disko výstupů - to mi přijde jako hledání sebemenších záporů, vždyť tyto výstupy zabírají ve dvou hodinách všeho všudy ubohých pár minut. A krom toho, těžiště filmu je přeci někde jinde a to ve scénách s titulní dvojic, naprosto bravurně zahrány Leonardem DiCapriem a Claire Danes. Scény s akváriem, ve výtahu, v bazénu, v posteli a samozřejmě závěrečná v hrobce jsou mistrnou ukázkou umělecké romantiky. Nedokážu posoudit, zda je Luhrmann vizionář budoucnosti, nebo jen manýrista, já ale jeho pojetí Romea Julie velice rád podlehnu. ()

Lum3n

Romeo a Julie od Shakespeara mě nebaví, takže problém s posunem děje do současnosti určitě nemám. S čím už ale problém mám jsou některý naprosto trapný a hlavně zbytečně přepálený scény (např. všechny s Romeovým bratrancem). Pochvalu si zaslouží Leo DiCaprio a Claire Danes za výborný herecký výkon. Jejich romantická linie je taky bohužel to jediný co ve filmu funguje a nějak ho drží nad vodou. ()

Tereza_T

Away from light steals home my heavy son, And private in his chamber pens himself, Shuts up his windows, locks fair daylight out, And makes himself an artificial night Romeo + Juliet patří mezi filmy, které když si za zataženými roletami způsobuji naschvál noční tmu pouštím i několikrát do roka, jen tak, protože mám ráda, jak se u nich cítím. Moje slabost pro mladá Leonardova léta není nic nového, ale tady musím hlavně vypíchnout Claire, která mlaďoučkou Julii naprosto vystihla a za mě zde Lea předčila. Baví mě tu rychlá trhavá kamera, hudba, kostýmy (všechny ty barevný košile? miluju), teatrálnost. Zbraně pojmenovaný po mečích? Romeo v Chevroletu (z tolika koní by šla Romeovi ze 16. století hlava kolem), knězovo tetování, lokace benzínek a pláží. Rozhodli se přenést klasiku do jiný doby, není to ani lepší ani horší, je to jiný a mně se tohle správně kýčovitý zpracování hrozně líbí. ()

Remedy

První Luhrmann, u kterého mi vadila ta povrchnost. Ona pověstná potřeba vizuální masturbace se i v tomto případě samozřejmě dostavila, ale nijak pozitivně nefunguje, protože tentokrát je až moc „přebarvičkováno“, celkově šíleně přestylizováno a některé postavy jsou přinejmenším na pěst (úvodní scéna na benzince je vrchol trapnosti a měl jsem silné nutkání to vypnout…) Naštěstí to pak zachrání Leoušek s Claire, jejichž intimní scény jsou celkem povedené, nicméně když uvážím, že předloha je opravdu podle velkého Williama Shakespeara, tak tam bylo na můj vkus tristně málo emocí. Soundtrack ok, úroveň vizuálu na Luhrmanna nic moc, emocí pomálu, ústřední duo v pohodě. Celkově ale prostě jen a jen průměr. ()

salalala

Ano, Luhrman je kýčař, o tom žádná, nejvíc se mu to povedlo vyvážit v Moulin Rouge. V tomhle Shakespearovi to trošku skřípe, na jednu stranu velmi zajímavá myšlenka původních dialogů v moderní době, na stranu druhou neskutečně kýčovité kulisy a místy přeháněné herecké výkony. DiCaprio s Danes film jednoznačně drží a hezky se na ně kouká (i když DiCapriovi to sluší až ve starším věku), jiné postavy ale rozhodně nemají takový prostor, což je asi škoda, na druhou stranu by to muselo mít aspoň tři hodiny. Hudba místy zajímavá, jindy nic moc. Lehký nadprůměr, je to někde mezi Moulin Rouge a Austrálií. Rozhodně to chce vidět v originále, protože dabing byl otřesnej. navíc špatně technicky udělán. ()

runner85

Knihu som nečítal a pôvodný film som nevidel, čiže očakávanie nebolo takmer žiadne. Treba povedať hneď na úvod, cca prvých 20 minút bolo neskutočne odpudzujúcich a dej ma ako tak začal baviť vlastne až keď Romeo pri akváriu stretol Júliu no a hneď to bola láska na prvý pohľad. To vzájomne vznietenie ktoré prežívali bolo vážne pekné, hlavne sa mi páčia ta scéna v bazéne, to bolo fakt opravdu božské! Júlia ktorú stvárnila Claire Danes bola nádherná, a tie jej oči, normálne ma hypnotizovala, neviem či to bol zámer ale podaril sa, vďaka nej som vydržal do konca. Ale celkové spracovanie mi prišlo smutné, škoda mohli spraviť remake do pôvodnej doby a nie do tohoto "metro-reto-hip hop-strielankovo" štýlu :( ()

Vědma

Nikdy jsem nebyla přítelem přenášení historických dramat do moderní doby. Většinou se to nepovede. Toto je myslím výjimka a to podle mě hlavně díky důslednému zachování původního textu. (Doufám tedy, že je to tak i v originále, jako v dabingu). Archaickými verši totiž vynikne Shakespearova nadčasovost. Tragédie je tragédií v jakékoliv době. Jen v jednu chvíli jsem si říkala - zakomponovat místo bouchaček mobil a je po tragédii. Krásná scéna plesu, balkónová scéna i závěr v hrobce. Hvězdičku ubírám za Merkucia, svou nejoblíbenější postavu ze hry, zde až moc zkarikovanou a s málo prostorem. ()

kajas

Po nějakých osmi letech jsem dala Luhrmannově verzi té nejklasičtější klasiky druhou šanci (nutno podotknout, že ze studijních důvodů). V živé paměti mám jak nádheru z roku 68, tak čerstvě přečtenou literární předlohu, a musím Luhrmannovi přiznat, že přes jeho neodmyslitelné stylizace se zas tak velkého hříchu nedopustil. Leo s Claire jsou boží. ()

Anglie

Nemám nic proti modernizaci klasik, ale tohle Luhrmann nezvládl. Písně děj vůbec neposunují dopředu a i některé scény jsou diskutabilní (opravdu musí film začínat přestřelkou u benzinky?). Jinak DiCaprio prokazuje, že občas zahraje slušně, zato Claire Danes je slabší. Na druhou stranu "Young hearts run free" a "Lovefool" k filmu naprosto sedí (tím chci říct, že to jsou dobré písně, ale Luhrmann je nedokázal vhodně zakomponovat do filmu). ()

Chrysopras

Zajímavý herecký obsazení, pokud to vezmu z pohledu jednotlivých jmen, ovšem dohromady mi v tý "chemii" něco chybělo, což je v takový konverzačce zásadní. Zasazení do moderních kulis mě taky nijak zvlášt neuchvátilo...Průměr ()

Had6

Shakespeare se možná ve svém hrobě mírně obrátil. Ale pokud tento film viděl, tak si taky možná řekl, že to je naprosto geniální. Já si to myslím taky. Prostě došlo k brilantnímu spojení minulosti a přítomnosti. ... ()

kagemush

Trvalo mi léta ,než jsem se Romču a Julinku odhodlal přečíst podruhý. Poprvý jsem pro slzy na text skoro neviděl, a chytil jsem něco,čemu se říká depka. Přestože mě tahle Luhrmanovic rádobykasaštyková verze dokázala nechat chladným,vidět to už nechci.Jo jo,už mi není dvanáct, hip-hap hop. ()

lioncel

se mnou je to asi tak, jak jde o lásku .. jsem hned na měkko .. jak jde o Romea a Julii, jsem na lopatkách .. to je přeci nesmrtelné téma .. a my něžní snílci, vždy znovu a znovu prožíváme tu nádheru i tragedii tohoto nezapomenutelného vztahu .. to nemůže negativně ovlivnit ani Baz Luhrmann ... ()

Axis

Moderní Romeo a Julie je vizuální a střihová pecka, která ovšem nemusí sednout každému. Mě zrovna ano a hlavní slovo u mě má český dabing, ten posunuje toto dílo o kousek dál. Pak mu dokážu odpustit i v některých chvílích až ubíjející hyperstylizovanost. 8,5/10 ()

Nuala

Rozhodně zajímavý nápad natočit Shakespearovo klasické dílo mezi mrakodrapy, auty a pistolemi (odříkávané ve verších)... Jinak mě docela zaujala "balkónová" alias bazénová scéna. Skvělí DiCaprio a Danesová. ()

Aljak

Ako by to vyzeralo s Romeom a Júliou keby žili v modernej dobe? ... Tak toto bol jeden z filmov, na ktorý som bol vždy dosť zvedavý, ale zároveň som sa ho neskutočne stránil dlhé roky. Až teraz prišla tá chvíľa a ja som si povedal, že Teraz alebo Nikdy. Vedel som do čoho idem, a bol som si vedomý, že celý ten môj krásny epický obraz Shakespearovho klasického príbehu Romea a Júlie bude týmto spôsobom zmodernizovaný - romantické lúky nahradili moderné pláže, staré altánky boli nahradené pumpami, stredoveké mestečko s kupeckými domčekmi sa zmenilo na metropolu s mrakodrapmi a meče sa zmenili na revolvery. Šialená moderná podoba Romea a Júlie ma svojim spôsobom zaujala, ale na starú dobrú klasiku naozaj nemá nič. Aspoň, že dejová línia bola dodržaná a aj množstvo nesmrteľných shakespearovských citátov odznelo v tomto filme. Nemôžem povedať, že by som bol z tohto nového spracovania nejako ohromilo, ale stálo to za pozretie. Luhrmann mal teda naozaj skvelú predstavu ako by sa príbeh R+J odohral na konci 20.storočia. Ale žiaľ, na klasiku som citlivý, je to tak na hrane 3 a 4 hviezdičiek (ale bližšie k trom). ()

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

03.01.2011

Výrazný britský herec s neobvyklým jménem v neděli prohrál svůj zápas s rakovinou. Byl králem vedlejších rolí, přesto jsme jej všichni dobře znali, což je vlastně důkaz, jak výjimečný to byl herec.… (viac)