Zločiny Velké Prahy

Česko, 2021, 11 h 3 min (Minutáž: 63–69 min)

Réžia:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Pavel Berkovič

Hudba:

Jan Ponocný

Jaroslav Plesl, Jiří Langmajer, Denis Šafařík, Lenka Vlasáková, Sabina Rojková, Darija Pavlovičová, Lucie Žáčková, Miroslav Táborský, Jiří Bartoška (viac)

Dne 1. ledna 1922 došlo ke sloučení centrální Prahy s třiceti osmi městy a obcemi, které ji obklopovaly. Vznikla tak Velká Praha a pražská státní policie začala pracovat tam, kde dosud působilo jen četnictvo. Byl to prostor méně bohatý a vznešený, ale o to pestřejší a živější. Velká Praha byla tvořena nejen klasickou městskou zástavbou, ale i vesnicemi, lesy, zemědělskými statky, továrnami, bohatými vilami i chudinskými slumy. Hlavní postavou je inspektor Budík, muž velmi lidský, zmítaný nectnostmi i slabostmi, nicméně také mimořádně bystrý, všímavý a především schopný velké psychologické exhibice, kterou se vyznačují slavní detektivové. Zmítá se ale územím Velké Prahy - ani městem, ani venkovem - odsunutý z centra města bank, restaurací, divadel, která tak miluje. Stále elegantní se brodí v blátě a hnoji předměstí a soustřeďuje svůj mozek na nečekané zkratky a obraty. (Česká televize)

mangler

Na seriál jsem se těšil kvůli pánům Pleslovi a Langošovi, nakonec to ale bylo zklamání. Byla to děsná nuda a často jsem nevěděl, o co jde - to mi ze začátku vadilo, ale později už mi to bylo jedno, protože jsem se smířil s tím, že tenhle seriál mi profičí jedním uchem dovnitř a druhým ven. Spoiler - jediná scéna, která mě fakt bavila a u které jsem se nasmál byla, když přišel na konci Nováček za šéfem žádat o ruku. Zbylých 10 hodin seriálu bylo bohužel spíš utrpení. ()

Cesty timem

Proboha co to bylo???!!! Někde jsem zaslechl, co tohle veledílo stálo. V těch výdajích by se snad mohlo ztratit pár výdajů za nějaké experty, kteří vychytají naprosté debilnosti třeba typu, kdy paní herečka Mihulová podává návštěvě bábovku čí moučník rukou (nevím v kterém díle) a nezbylo na poradce který by to vyhodil. Nebo nezbylo na ty kleštičky? A takových kravin tam bylo!.... Původně jsem chtěl začít hudbou. DĚS! A to se někdy hudby zastávám, když jde o nějaké experimenty, které třeba někoho mohou rušit. Ale toto? Nějaký Zdeněk Liška se bohužel už asi nenajde abych si díly zopakoval právě kvůli hudbě, jako je tomu u seriálu Hříšní lidé. Ty už znám jako svý boty a pustím si je spíš jako kulisu právě kvůli té hudbě, která je u každého dílu jiná a navodí perfektně nejen atmosféru doby, ale i samotný příběh a dokonce postavy, kdy dle hudby poznáte, kam kdo sociálně patří aniž se díváte na obraz... Tady toto se nedá nazvat hudbou. Je to jakési experimentální torzo dokola se opakující a i já jsem to raději přetočil z titulků na příběh a pak z titulků raději na konec aby byl pokoj od všeho.... Z celého seriálu mi utkvěl jen ten díl s "atentátníkem" Liškou (a opět Liška, leč tady myslím herce :-) a už si ani nepamatuji na jméno postavy, kterou hrál... To byl hodně drahý a zbytečnou kouř, tento seroš, který jen zasmrděl a zařinčel tou "znělkou" a pro mne navždy zmizel v jakémsi nedobytném trezoru. Nechci pokoušet osud udělených hvězd dalším sledováním. Mohlo by hrozit sundání hvězd někdy až k odpadu. Vlastně nevím, proč jsem dal někdy dvě hvězdy. Škoda času a některých mých oblíbených herců jako třeba Jarda Plesl. ()

Hombre8

Prostě takové prvorepublikové. Jednotvárné, pomalé, přežilé, snad i hloupoučké. Na druhé straně ale patrně reálné a věrně zobrazující dobu a styl. Nelze srovnávat se současnými detektivkami. Líbilo se. Poctivých spáčilkovských 60%. ()

Bohdy67

Určitě měl seriál větší potenciál... Za shlídnutí to stojí, pokud nemáte večer nic lepšího na práci, ale televizní zážitek století to určitě něbude.... Ani herecké obsazení mi moc nesedlo. Prostě průměr se vším všudy 48% ()

katapultova

Příliš nechápu to nízké hodnocení. Seriál se mi líbil, i když měl trochu pomalejší rozjezd. Velice oceňuji dobovou atmosféru (problémy nové republiky s tituly, věrností R-U, legionáři, ale i nuzné poměry, v nichž žila spousta lidí, a snahu se z nich vymanit), krásná byla vánoční výzdoba v posledním dílu. Líbil se mi J. Plesl v roli spravedlivého i pochybujícího inspektora, J. Langmajer hraje klasicky dobře v poměrně typické roli. Je mi jasné, že najít sto let staré lokace, je obtížné a oceňuji to, jak se s tím tvůrci vypořádali. ()

quokam

Celkovej dojem. Jo, nektere dily zaujali lidským, sociálním rozměrem. Ale většina dílu se rozprskla do šedé všednosti, kdy se dokola opakovalo totéž. Vedlejsi linky se rozpustily do nicoty jako snih na slunci Pleslovo herectvi zpočátku vypadalo originalně, avšak postupem doby naprosto nulovým vývojem figury omrzelo, až výsledkem z něho vylezl Sherlock Holmes zkřížený Poirotem a ředitelem pohrebního ústavu. Langmajer byl chvilema dobrej, ba vice nez dobrej, ale po většinu casu se nezbavil toho balastu, co na nej ulpelo v ucinkovani v tu vice, v tu mene povedenych komedii, kde vlastne v podstate hraje suknickarskeho tohosameho. Nekdy dokonce dal vzpomenout i na svou "legendarni" roli ze serialu Cetnici z Luhacovic, a to rozhodne neminim jako pochvalu. Vlastni uroven tragiky si po celou dobu serialu drzel pan Safarik, ten aspon postupem doby nedegenorval, bo vlastne ani nemel kam. Vztah mezi Zitem a Sefem a vlastne i mezi Zitem a Sefovou dcerou byl napsan ba i sehran naprosto neduveryhodne, nezivotne, prilis sustil papirem. Safarik nedovedl ukazat jediny rys sve postavy, pro ktery by jej mela mit jeho mila vubec rada. Serial vice nez zachranovali kvalitni namety i scenare a vyborni herci v epizodních a vedlejších úlohách. Lábus, Malý (jeho postava se jako jedna z mála vyvíjela velice sympaticky), Fingerhutová, Finger a další a další. Svůj den z epizodnich hercu ci herecek neměla snad jen Podzimková. A jako cervena nit se serialem vinuly problemy s ozvucenim, kdy mnohdy klicove repliky nebyly srozumitelne ani po nekolikarem pustenim. V kontextu české kriminlně - detektivní tvorby však dobrý, mírný nadprůměr. Celkový dojem 7/10 ()

zuzam

Takový průměrný seriál, neurazí, nenadchne. Dobové kostými, rekvizity, prostředí velmi dobré, poměrně sympatické postavy, sondy do života hlavnch postav mě nijak nevadily, spíš naopak. Ale neuvěřitelně mě rušila moderní hovorová mluva, naprosto se nehodící do prostředí první republiky. A bohužel i poslední dobou velmi oblíbený filmařský nešvar, kdy kriminalisté vyšetřují podezřelé při prácí, ti stále někam odcházejí, sotva věnují kriminalistům pozornost, ti za nimi pořád někam pobíhají (asi aby byla nějaká akce) a zoufale chybí nějaká úcta a strach vůči policii, která ale v těch dobách autoritu měla, nikdo by si nedovolil s nimi jednat jako s obtížným hmyzem. Nad tím, že by si policejní rada vzal prostitutku a pak s ní byl pozván na štědrovečerní večeři k vrchnímu policejnímu radovi s jeho manželkou šlechtičnou, jsem musela zavřít oči úplně. Škoda, jinak by to nebylo špatné. ()

mikulin

Když se po dlouhé době podaří seriál, kde výprava je konečně na světové úrovni, kamera má nápad a herci jsou uvěřitelní, srazí ho dolů scenárista bez fantazie se svými naivními dialogy ... ()

milos.bradik

Čekal jsem s hodnocením až tento seriál skončí a musím říci, že i když mi na něm vadilo to, že víc rozebíral soukromí hlavních postav a vůbec mi nesedl Denis Šafařík, tento kouzelník Žito chvílemi působí jako nezletilý idiot, přesto mne seriál velmi zaujal dobrým vykreslením atmosféry První republiky, které bylo lepší než ve většině jiných seriálů, ty totiž často První republiku líčí poněkud idylicky, jako například Hříšní lidé nebo Četnické humoresky. Výborné kostýmy a také skvělý výkon Jaroslava Plesla. ()

Tafee

Ale jo, dobrý... Dám za čtyři, i když... No, nemehlo nezepomenutelne Žito, vždy když se objevil se mi chtělo blinkat... Brf... Plesl s Langošem si odehráli svoje!!! ()

bratr_jezek

Seriál nechtěl kráčet ve stopách Četnických humoresek či Hříšných lidí a Panoptika. Chtěl ukázat bídu První republiky a zvolil si tehdejší nově přidané rajony, kde se místo exkluzivních případů řešily krádeže a mordy. Jenže veškerá bída končí u zablácených bod policistů, nejde se na dřeň, mrtvoly se pomalu ani neukážou. Každý případ je částečně protkán "civilním" životem tří policistů. Zajímavý ho má ale jen Jaroslav Plesl, který si vzal hraběnku. Policejní nováček Nováček má pohled ublížené laně, zároveň dokáže tajnůstkařit, když se zakouká do "hraběcí" dcerky svého nadřízeného (Darija Pavlovičová). Langmajer opět dostal nevděčnou roli "svůdce" žen, kterou mu naruší jeho příbuzná a jedna romanticky založená prostitutka (Lucie Žáčková). Tyto linky chod detektivek spíš narušují než aby nás příliš zajímaly. Některé případy jsou nedotažené, jiné zajímavé, celkově je z toho cítit taková rozkolísanost. Když se k tomu připočítají okaté chyby, pak je vám smutno - asi největší byla v díle s Pavlem Liškou (E05), který ze žárlivosti a z pocitu zneuznaného vědce podminuje celý barák. Plesl mu tam dovede ženu, aby mu to rozmluvila a klidně jí připálí tak, že holou rukou sundá skleněný kryt na hořící lampě ve zdi domu, připálí sobě i dámě a ještě vede nezávaznou konverzaci - já bych řval bolestí ze spálené ruky! ()

Ruda.neck

Dobové kriminálky mám hodně rád, stejně tak Plesla a Langmajera, ale tohle se bohužel nepovedlo. Atmosféra slaboučká, jednotlivé příběhy nezajímavé, stejně tak hlavní postavy, linie se zaláskovaným nováčkem zbytečná. Škoda. ()

madpepek

Nuda, nuda a ještě jednou nuda - deset dílů bohatě stačilo, doufám že víc jich už nebude.... jedna hvězdička za Langmajera - ze slušnosti. ()

wooloong

Když jsem to až tak moc nesledovala, třeba jsem u toho žehlila, cvičila nebo něco vyráběla, tak se to dalo. Nevytáčela mě tolik otravná kamera, prapodivná hudba a nelogičnost detektivních zápletek a konání jednotlivých postav, tupost dcer pana Budíka, podivné dialogy a rozvleklost děje. Zase jsem si ale tolik nevychutnala povedené kostýmy a další prvorepublikové reálie, se kterými si tvůrci docela vyhráli. No, díky hromadám vyžehleného prádla a tak podobně se sledování seriálu nedá považovat za úplně ztracený čas. ()

Jimclark

Je to takové mdlé, nemá to šmrnc a není to ani zábavné. Těšil jsem se, že to bude alespoň vzdáleně tak dobré, jako třeba Panoptikum města pražského, nebo Hříšní lidé, ale toho jsem se ani náhodou nedočkal. Nevím, jestli za to může režisér, scénárista, nebo autor hudby (na herce bych to neházel), ale vůbec mě to nezaujalo. Poslední díl skončil bez jakéhokoliv vyvrcholení, ani jsem si vlastně neuvědomil, že je to konec seriálu. Doufám, že další řada už nebude, nestojí to za to. Leda by se toho chopil někdo schopnější. ()

vopajslikova

Škoda, že tak úžasný námět nebyl využitý. Při srovnání s Hříšnými lidmi města pražského, Panoptikem města pražského a Četnickými humoreskami vychází tento nový seriál bídně. Mdlý, bez šmrncu hlavních představitelů.  Jednotlivé případy mají odbyté rozuzlení. Pěkná výprava. ()

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)