Klasická romantická komedie se odehrává v jednom malém krámku a sleduje osudy jeho zaměstnanců. Co se ale stane, když si dva z těchto zaměstnanců, kteří se v reálném světě nemůžou ani vystát, podají inzerát a přes své dopisy se zamilují? O skutečné totožnosti toho druhého nemají samozřejmě ani ponětí…
Režisér Ernst Lubitsch situoval celé vyprávění do Budapešti a do hlavní role obsadil Jamese Stewarta, pro kterého to byla jedna z jeho dalších typických rolí. Roku 1998 byl natočen remake pod názvem LÁSKA PŘES INTERNET. (swed)

Joe321

Roztomilá romantická komedie. Sednete si k ní, můžete vypnout a relaxovat. -"I know exactly what I'd find. Instead of a heart, a hand-bag. Instead of a soul, a suitcase. And instead of an intellect, a cigarette lighter... which doesn't work." ()

Martin741

Roh za Obchodom je dalsia poloprazdna nacackana hollywoodska nadhera opat s Jamesom Stewartom /The Philadelphia Story, Mr. Smith Goes to Washington/ - tentokrat sa film odohrava vo filmovej Budapesti. Moj prvy Ernst Lubitsch ma teda touto konzervackou nijako nepresvedcil. Stewart bol snad najuniverzalnejsi herec na svete, ale chcelo to aj nejaku dejovu liniu a nielen tarat piate cez deviate. Jo, jo - James Stewart cosi zahral, dej to sice nemalo a som len laik -nedoukl, takze vonkoncom nerozumiem, jak reziser mohol razit suverennu rutinu bez toho, aby sa dostal do zasadneho sporu s prioducentmi. Od od prirodzenia som vsak tolerantny, takze horko - tazko s odretymi usami 70 %. Ale ani o percento viac! ()

vydumnica

Táto vianočná klasika, The Shop Around the Corner, je tak ospevovaným filmom, vraj jeden z najlepších vianočných filmov všetkých čias(!!!), takže moje očakávania boli relatívne vysoké. Z mojej strany menšie sklamanie, stačí jedno pozretie. Čiernobiely snímok z roku 1940 v hlavnej úlohe so šarmantným Jamesom Stewartom odohrávajúci sa kdesi v Budapešti. Práve to Maďarsko som na tom nepochopila, nič nevyzeralo maďarské, nikto nevyzeral ako Maďar, ani mená typu Kralik, Novak nedodali tomu niečo skutočne maďarské, ale aj tak stopercentne americké. Vadilo mi aj to, že to bolo málo filmové, prakticky všetko sa odohráva v malom obchodíku, pripadalo mi to skôr ako divadelná hra. Romantika tiež nie je až ktovie aká a celý film je veľmi predvídateľný. Najlepšie boli všetky tie sofistikované dialógy, napríklad: "It's difficult to explain a man like him to a man like you". Nedá sa ani povedať, o koľko viac sa mi páčil film It's a Wonderful Life (1946) v hlavnej úlohe takisto James Stewart. Alebo keď už tak predsa len radšej remake s Meg Ryan a Tomom Hanksom. ()

BarryLyndon

Docela se stydím za to, jak pozdě během filmu mi došlo, že Láska přes internet s Meg Ryan a Tomem Hanksem je toho remake. Jak mám remake a oba výše zmíněné rád, tak tohle kope jinou ligu. Jak mám s dost černobílými filmy problém a často je kvůli tomu nedokoukávám, že i přes skvělé hodnocení a velké jméno nevtáhnou do děje, tady jsem ten problém rozhodně neměl. Usmíval jsem se od ucha k uchu jako pitomec od prvních scén. Stewarta snad nemá smysl adorovat, zahrál ten chlap někde blbě a nesympaticky? Dost jsem se divil prvoplánovému zasazení do Budapešti, to by při dnešním publiku u áčkového filmu hádám neprošlo 9/10 ()

C0r0ner

Ještě tři za fajn závěr, ale celkově to nebylo nic moc. Navíc se tedy charaktery ze střední Evropy vůbec nechovaly jako lidé ze střední Evropy, což mi trošku vadilo. Úplný průser jako spousta jiných žebříčkových filmů to ale zase nebyl. 50% ()

sulimo

You've got mail...pardon, vlastně letter. Snímek který se zabývá romantickým evergreenem, kdy z velké nenávisti se rodí ještě větší láska a zjevně nezáleží na době. Očividně i po více jak sedmdesáti letech tohle funguje, i po sedmdesáti letech se romantik jako já bude rozplývat nad omyly a popichováním ústřední dvojice. Škoda jen, že to popichování nebylo přece jen torchu ostřejší, o to víc by si pak divák užil to láskyplné finální zmagoření těch dvou. Tenhle příběh prostě nikdy nezrezaví a Láska přes internet, jako remake, o tom diváky přesvědčí minimálně stejně kvalitně. ()

Wormboy

Prvy film, co som od Lubitscha videl a hned som pochopil, preco ho moj oblubeny Billy Wilder mal tak rad. Shop Around the Corner je klasicka romanticka komedia v tom najcistejsom a najlepsom zmysle, moze len zaboliet, ze v dnesnej dobe sa proste taketo filmy netocia. 4,5/5* ()

zette

Na tento film jsem se dlouho tesil, az ho uvidim (diky Milky). O to vetsi je bohuzel me zklamani... Mam rad Jamese Stewarta v jeho dobrackych rolich a ani jako prodavac nezklamal. Myslim, ze herecke obsazeni je slozene z hercu, kteri u nas nejsou zase tolik znami, na kvalite to vsak neubira. Spise jsem mel problem s minimalni gradaci deje a pointa, ktera je vicemene jasna uz od zacatku je jen malo vyrazna. Zbytecne moc dialogu, ktere ne vzdy jsou vecne ci vtipne. Nejvice pobavily postavy Vadase a Katony. ()

Los

Pro pořádnou romantickou komedii se dnes člověk musí vydat do starších období kinematografie. Tradičně dobrý Stewart, obyčejný předvídatelný příběh, ale prostě to nemá chybu :) Takové filmy by se měly pouštět na vánoce. 9/10 ()

TheRoller

Po dlhom čase som dostal nutkanie na film s Jimmym Stewartom a nechcelo to kombináciu s Hitchom. Stavil som na inú klasiku - The Shop Around the Corner je svojim spôsobom kúzelný film, ktorý možno nechcene rozpráva oveľa viac ako chce povedať. Všetko okolo hlavnej linky je pekné, ale aj dosť naivné a každý predsa vie, ako to skončí. Celkovo sa mi veľmi páči, aká rodinná atmosféra je v tom obchodíku vytvorená bez toho, aby sa o tom iba hovorilo, ako v mnohých iných filmoch. Tu to bolo vážne cítiť a jediné, čo mi prekážalo bolo zasadenie deja. Budapešť je krásne mesto, krajšie ako Viedeň, Bratislava a Praha dokopy, ale takéto suché predstieranie...Súhlasím s názorom, že zasadenie deja do nejakého amerického mesta by bolo viac ako vhodné. Pre mňa vrchol filmu bol, ako sa starý osamelý pán na Štedrý deň snažil taktne niekam votrieť, zaradiť sa, nezostať sám...a ako jednotlivé časti rodiny odchádzali za skutočnými rodinami, zostal mu len cudzí chlapec a napriek všetkými rozdielmi a kontrastmi, ktoré sú medzi nimi si dokážu vzájomne dať ten najkrajší darček - mať spoločnosť a nebyť osamote. Krása. ()

mkubalikova

Něžné, kouzelné, láskyplné pohlazení po duši. Zároveň geniální film se skvělými herci (slečna Novak se mýlí - pan Kralik je velice přitažlivý muž 😍), vtipnými dialogy a atmosférou, která navodí vánoční náladu i během deštivého říjnového večera. 🎄 100% ()

Pecival

Krásný, nostalgický film s dokonale napsanými dialogy. Není to vysloveně atak na bránici, spíš takový jemný, decentní humor. Nemůžu neporovnat film s remakem Nory Ephron (už jenom proto, že některé scény úplně kopíruje) a tento film se mi líbil více. Jediné co k tomu dodám je, že Hanks (při vší úctě) nemá ani zdaleka takový šmrnc jako Stewart. Jedinou výtku bych měl k závěrečnému odhalení pravdy - z toho šlo vyždímat ještě trošku víc. Každopádně ve mě film vyvolal velmi příjemnou, pohodovou náladu - a kvůli tomu se přece na podobné filmy díváme. ()

Hollohlaway

Velmi sympaticky milá komedie, díky zasazení děje do Budapešti a všem těm Matuškům, Blažkům a Králíkům silně připomínající naše prvorepublikové filmy. Mladý Jimmy Stewart je výborný, zato jeho partnerka Margaret Sullavan mi byla dost nesympatická. Ale záplava vedlejších rolí byla naopak originální a vtipná, celý film je starosvětsky milý a příjemný. Dialogy nejsou třeskutě vtipné, spíš úsměvné ale je jich dost. ()

Babous

Taky bych chtěl pracovat v takovém příjemném obchodě s takovými příjemnými lidmi! Lubitschovy filmy mi připomínají prvorepublikové komedie - dovedu si představit, že by něco podobného vzniklo i v Československu. ()

vitekpe

Tak tohle je moc milej zazitek. Vanocni romanticky pribeh tak jak ma byt... V hlavni roli skvela Margaret Sullavan, kterou jsem doted neznal. 100% ()

Han22

Můj první film z 40. let je velice příjemné překvapení. Pohodová romantická komedie, u které nelze nezmínit Lásku přes internet. Máme tu několik lidí z malého obchůdku a dva z nich, kteří se nemůžou v reálu snést si píší zamilované dopisy. U hlavní dvojice to jiskří a jistotu jak to skončí nemáme až do konce, a ani zbytek postav není jen do počtu a prožívají své drobné příběhy, některé na dobu vzniku docela dramatické (nevěra). Realitu Budapeště bych neřešil. Většina filmu se odehrává v obchodě a blízkém okolí a české filmy pro pamětníky vypadaly v té době zhruba podobně. Jen ty jména (Králík, Klára Nováková, Matušek) jsou na Maďarsko docela úsměvná. ()

Zagros

Pohodová romantická komedie starého střihu založena nejvíce na dialozích. James Stewart je opět fajn, ale Margaret Sullavan pro mě byla absolutně neznámou a ne moc výraznou. Naštěstí příběh nevyžadoval jiskření mezi ústřední dvojicí a nevadilo, že nebylo téměř žádné. Děj se ubírá spíše jinudy. Jde cestou srdečného a lehce roztržitého majitele obchodu, jeho vztahů s jednotlivými podřízenými obchodníky a samotného obchodu. Postavy jsou dobře napsané a jejich jednotlivé charaktery vytváří zajímavou mozaiku, které je občas pěkně využita. Popravdě jsem nepochopil, proč je celý film zasazen do maďarského obchodu v Budapešti? Je pozoruhodné, když James Stewart slyší na jméno Kralik. :-) Ale nakonec proč ne. Celý film nám příjemně plynul a najednou byl konec. Rád nechám čtyři hvězdy a doporučení na další povedený americký „film pro pamětníky“. ()

Scevola

Romanticka komedia zo starej skoly na zaklade dobre napisaneho scenaru. Takisto musim priznat ze sa mi paci aj remake, tym padom oba filmy hodnotim rovnakou znamkou, ako nadpriemer vo svojom zanri. 8/10 ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Well, if you don't like Miss Novak, I can tell you right now you won't like that girl."     Konečne som dostal možnosť pozrieť si originál k mojej obľúbenej romantickej komédii You've Got Mail (1998) a bol som prekvapený, ako veľmi sa tieto dva filmy líšia v príbehu - hoci oba vychádzajú z tej istej predlohy, je tu len pár styčných bodov (napr. kľúčová scéna v reštaurácii, či návšteva u chorej). O to viac teraz oceňujem prácu scenáristky Nory Ephron, ktorá sa podľa mňa s tou témou vysporiadala lepšie. "The Shop Around the Corner" určite nie je zlý film, sleduje sa veľmi príjemne, ale sú tu dve veci, ktoré mu podrážajú nohy. Prvou je teatrálne prehrávanie niektorých hercov, ktoré bolo niekedy až za hranicou znesiteľnosti (William Tracy ako poslíček), no a tou druhou a najpodstatnejšou je nevhodné obsadenie hlavnej ženskej role - nevýrazná Margaret Sullavan ťahá pri výbornom Jamesovi Stewartovi jasne za kratší koniec a o šarme Meg Ryan sa jej môže len snívať.     "Are you disappointed?" "Psychologically, I'm very confused... But personally, I don't feel bad at all." ()