Garbo mluví! hlásaly reklamy, když hvězda němého filmu Greta Garbo debutovala ve filmu zvukovém. O devět let a dvanáct klasických filmových dramat později byla talentovaná filmová legenda připravena na novou změnu. Garbo se směje! slibovala reklama její první komedie, jiskřivého příběhu o přísné ruské komisařce, která vyměnila svou ženskost za sovětské bratrství – dokud se nezamilovala do elegantního pařížského světáka (Melvyn Douglas).
Ernst Lubitsch, který pracoval s rafinovaně sžíravým scénářem, jehož spoluautorem byl Billy Wilder, věděl lépe než kdo jiný, jak spojit vytříbenost se skvělým vtipem. "I ta nejdůstojnější lidská bytost je minimálně dvakrát denně směšná,” vysvětloval svůj proslulý "Lubitsch Touch”. A přesně tak vnímáme zamilovanou Ninočku Grety Garbo: jako klidně důstojnou a přesto roztomile směšnou. Uvidíte ji stejně. (oficiálny text distribútora)

noriaki

Jde prý o jeden z prvních fimů v nichž Hollywood reflektuje poměry v Sovětském svazu. Lépe řečeno do nich rýpá, protože se nejedná o mrazivé politické drama, ale o romantickou komedii. Bohužel nepříliš vtipnou. Některé hlášky jsou opravdu povedené a mohl bych jich ocitovat skoro tucet, ale většinu času je maximálně úsměvný, a ke konci už ani to ne. Za to že se definitivně nezadrhl, může poděkovat jen Gretě Garbo. Už chápu kde se Arnold Schwarzenegger inspiroval pro svou roli v Rudém horku. Kupodivu je ona ta odměřenější a ideologicky pevnější. Takže nápad super, herecky je to fajn, ale tentokrát se Billy Wilder se scénářem moc nevytáhl. ()

TroiMae

Upjatá ruská seržantka Grety Garbo je zábavnější, než rozepnutá Marylin Monroe, když po ní scénář a režie nechce nic jiného, než být Marylin Monroe… ()

Hollohlaway

Zápletka je hodně vtipná a neustálé vtipkování na ruské a revoluční stereotypy je zábavné. Ta romantická linka mi přišla slabší a ač Greta Garbo nehraje špatně a je hodně výrazná, ta veselá poloha mi k ní vážně nesedí. Navíc mi přijde spíš zajímavá než hezká, takže chápu, že její herecký typ pasuje jen do určitých filmových žánrů. Ale je to velmi dobře zrežírované a dialogy klasicky Lubitsch a Wilder umí výborně. ()

vitekpe

Greta Garbo jako krasna komunistka-agentka, v paradni komedii ktera Vas udola kadenci hlasek...Zaver predvidatelne romanticky, nicmene kvalitu filmu nesrazi. Krasa! ()

Rousse

Garbo mluví a mluví sakra ostře. Smeče, které vracela Douglasovi byly ostré jako břitvy a i když komunisti nemají smysl pro humor a Garbo se tedy nesmála, tak já se za břicho popadala. Úderná a trefná satira, ze které se soudruzi mohli po...t, tomu věřím. Pro mě to má ale malou vadu na kráse - ta přeměna striktní, rázné a pravověrné agentky KGB v šarmantní a volněji smýšlející Ninočku byla příliš rudo-bílá...chyběl tam ten stupeň růžové a i když tuhle barvu nemám zrovna dvakrát v oblibě, tak zde bych ji uvítala.... ale to je jen taková muška, která mi absolutně nebránila vychutnat si tenhle nášup až do dna! A stihla jsem to, než vymřu!:-) ()

Babous

Moderní variace na Pygmaliona, aneb kterak z vášnivé komunistky vychovat kapitalistku. Námět je vynikající a scénář si ze Sovětského Ruska nestydatě utahuje od začátku do konce (podobně jako o čtvrt století později Wilderova crazy komedie Raz dva tři), ale Ninočka politickou notu staví do pozadí oproti milostnému příběhu ("Vzpomínky nám nemůžou zcenzurovat..."). Možná to je škoda, protože právě v těch romantických částech mi film přišel šroubovaný (potkají se na přechodu, vyšplhají na Eiffelovku a už se vášnivě milují?) a umělý (celá ta část, kdy se chladná Garbo začne křečovitě smát). Atmosféra ovšem vynikající (Lubitschův kouzelný dotek se nezapře) a i jako politická satira to funguje. ()

Chegi

Výborná zábava a skvělí Greta Garbo jako sovětská komisařka i Melvyn Douglase v roli zamilovaného buržoazního šlechtice. Wilderovi evidentně sedí téma souboje kapitalismus vs. komunismus, jak dokázal i o dvacet let později s filmem Raz, dva, tři. Zatímco zde rovným dílem dělí zábavu romantikou, ve druhém případě se jedná téměř o čistokrevnou komedii. V obou případech je však během studené války pěkně horko a o zábavu není nouze :) ()

Han22

Celkem příjemná romantická komedie, kde je hlavním plusem Greta Garbo. Její zaťatá komunistka chvílemi připomíná Borga ze Star Treku a je na to radost koukat, stejně jako na její proměnu. Bohužel její partner je naprosto slizký a úlisný Melvin Douglas, ani nevím proč, ale připomínal mi nějakého lázeňského seladona a z jeho svádění mi naskakovala kopřivka. No a humor je postavený na tom, že si tvůrci dělají srandu z bolševiků a Ruska, což občas vychází a občas mi to přišlo pitomý. Ono se blbě směje něčemu tak zrůdnému jako komunismus. Zkrátka jedná se slušnou komedii, ale žádný zázrak. Komedie roku 1939. ()

wosho

Naivní, ale zábavný pohled Hollywoodu 30tých let do stalinského SSSR. Navíc Bela Lugosi měl v sobě velký komediální potenciál-škoda, že byl obsazován hlavně do hororů. ()

Paldiny

Uff, tak ak by Josif Vissarionovič videl film ešte v dobe vzniku, možno predbehne Adolfa a vyhlási vojnu sám. Z francúzsko – ruského vyrovnania som sa narehotal ako sa patrí. Prvá polovica je nabitá parádnymi hláškami zabŕdajúcimi do oboch kultúr, tá druhá očakávane patrí romantike, miestami nahodí aj dramatický tón, samozrejme vyplývajúci z politickej neslobody. Istanbulské finále už predvídateľné, no do výsledného konceptu patrí, teda dosť by ma prekvapilo ak by k nemu nedošlo. K Belovi, objaví sa až v poslednej desaťminútovke a stvárni ruského súdruha, ktorý moc rád posiela ľudí na Sibír. ()

derryl

Excelentní. ... Greta Garbo je úžasná Ruska a celý její život je přesný a naordinovaný. Co však udělá se soudružkou láska, ten povrchní cit... :-) Výborný romantický film pro milovníky Hollywoodu 30. let. ()

Rozjimatel

Tak konečne som videl slávnu Gretu Garbo, až doteraz sa mi akosi darilo jej filmy obchádzať. Ninočka je politická satira mierená najmä na komunistov, ale svoje si tu schytajú aj kapitalisti a aristokrati.  Nepovažujem ju za nejaké mimoriadné umelecké dielo, skôr len za takú ľahšiu oddychovku, na ktorej sa už prejavil zub času. Scenár sa nevyhne mnohým stereotypom a príliš karikatúrnemu zobrazovaniu postáv (opiti ruskí mužíci). Greta Garbo je výborná v hneď dvoch rôznych polohách, aj keď jej náhly prerod z robotickej ženy na citlivú bytosť pôsobí nasilu a nevierohodne. A podobným dojmom pôsobí aj celá jej romanca s grófom. Najväčšou prednosťou filmu tak ostáva nadčasový humor, na ktorom som sa výborne bavil (rozprávanie vtipov, scénka na stanici, cenzúra, nelietajúci koberec, atď.). "That must be the one. He looks like a comrade." "Heil Hitler!" "No, that's not him." "Positively not." ()

Alf

škoda, jako prakticky každý z filmů s Gretou Garbo, má i tento dost výrazný posun v ději, jehož tempo moc nechápu... ()

Milky.

Nemůžu si pomoct, ale kdyby tam první třetina filmu chyběla tak by možná byl lepší. Greta Garbo byla skvělá jako citlivá zamilovaná a přitom stále vážná ruská komisařka, ale v první třetině jsem jí vyloženě trpěl. Koukat na takovou ženskou jak křečovitě přehrává téměř roboticky necitlivou sochu mi připadalo jako koukat na dítě ve školní hře, které se zarputile snaží hrát svoji první roli. Hodně mi vadilo naprosto stupidní a nelogické jednání ruské strany obecně, kdy jsem prostě vážně hleděl na obrazovku co to kdo napsal za scénář. Jo, má to být komedie ale vocaď pocaď, i komedie by měla dávat minimálně smysl a být kvalitní. Tady však, co se týče komedie, šlo pouze o satiru (která občas sklouzla už do trapnosti) a hlášky (které zase na druhou stranu byly opravdu luxusní). Celkově podle mě spíše podprůměrný film, kde věci, které tehdy na začátku mluvených filmů opravdu táhly už dnes moc nejedou. A také film, který se spíše celý točil kolem herečky samotné než kolem sebe. Bohužel já na filmy jen kvůli hercům (až na pár výjimek) nekoukám takže moc nadšený nejsem, ale Greta byla fajn a hlášky jsem si také užil, takže 2* ()

gocatgo

V dnešní době už bohužel není možné natočit komedii založenou na diametrálním rozdílu politických názorů a je to velká škoda. Film si střílí z bolševiků, kapitalistů i fašistů, zamotá do toho mezitřídní lásku a skvělé dialogy plné ironie a sarkasmu. Greta Garbo se směje, a já s ní. Paráda. ()

Mikino00

Velmi slaboučká romantická komedie, bohužel celý přerod, vztah a vše kolem je moc nucené, nedůvěryhodné a až přehnané. Navíc má to být vztah mezi Francouzem a ruskou a celé to působí hrozně americky, což se dalo čekat samozřejmě. ()

Eva_D666

Po delší odmlce jsem opět zabruslila do filmů let třicátých a rozhodla se pro svoji první Gretu Garbo. Můj výběr se nad očekávání vyplatil. Od prvního okamžiku, kdy Ninotchka stojí na nádraží s mrazivě přísným pohledem, mě Greta okouzlila. A když její úsměv a srdce postupně táli, získávala si mě ještě víc. Krása filmu samozřejmě nestojí jen na Gretě, ale i na výborném scénáři a režii. Už se nemůžu dočkat dalšího spojení Ernsta Lubitsche a Billyho Wildera. ()

Pawlisman

Zklamání, toto je velká klasika? V čem je tak úžasná? Scénář a režie děs. Moc se mi líbily dialogy mezi hlavním párem, ale to je vše. Jinak vše okolo nuda a nepřesvědčivé. Včetně dost podivné Garbo. ()

Jelly

už dlouho jsem se tolik u nějakého filmu nenasmál. krásný humor. tak na hony vzdálený současným pubertálním povrchnostem, které často stojí pouze na vulgarismech. ano, přátelé, stárnu... ()