Garbo mluví! hlásaly reklamy, když hvězda němého filmu Greta Garbo debutovala ve filmu zvukovém. O devět let a dvanáct klasických filmových dramat později byla talentovaná filmová legenda připravena na novou změnu. Garbo se směje! slibovala reklama její první komedie, jiskřivého příběhu o přísné ruské komisařce, která vyměnila svou ženskost za sovětské bratrství – dokud se nezamilovala do elegantního pařížského světáka (Melvyn Douglas).
Ernst Lubitsch, který pracoval s rafinovaně sžíravým scénářem, jehož spoluautorem byl Billy Wilder, věděl lépe než kdo jiný, jak spojit vytříbenost se skvělým vtipem. "I ta nejdůstojnější lidská bytost je minimálně dvakrát denně směšná,” vysvětloval svůj proslulý "Lubitsch Touch”. A přesně tak vnímáme zamilovanou Ninočku Grety Garbo: jako klidně důstojnou a přesto roztomile směšnou. Uvidíte ji stejně. (oficiálny text distribútora)

Matty

„Vždycky mě v zimě zajímalo, proč vlaštovky odlétají do kapitalistických zemí.“ Tři ruští emisaři v Paříži jsou pověřeni prodejem vzácných šperků pro dobro své vlasti. Dojde ke komplikacím a nastolit pořádek přijíždí soudružka Jakešová, komunistka tělem (nic proti Gretě, i v komunistickém mundúru je sexy) i duší. Jak dopadne střet marxismu a kapitalismu? Vězte, že si užijete romantiku, sentiment i humor. Zpočátku je kadence vtipů nevídaná, film připomíná valící se kámen, pak nutně přichází romantické intermezzo a jisté zvolnění tempa, ale o Ninočce stejně můžeme hovořit jako o filmu vtipném od začátku do konce. Charakteristický je pro ni humor sofistikovaný a spíše konverzační nežli situační. Ačkoli k tomu námět přímo vybízel, autoři (mj. Billy Wilder) se nesnížili k jednostrannému výsměchu ruským poměrům („Fascinuje mě váš pětiletý plán na posledních patnáct let“) a stejně nelítostní jsou vůči západním ideologiím. Úžasná je svižná režie, úžasná je něžná kamera se zálibou v detailech na obličeje, úžasná je od srdce se smějící Garbo. Těžko hledat lepšího zástupce žánru té doby, ač konkurence nebyla pomíjitelná, a těžko hledat lepší důkaz Lubitschova režisérského mistrovství. 90% Zajímavé komentáře: Oskar, Kass, Machrovic ()

Radyo

Je docela zábavné pozorovat Gretu Garbo v roli sovětské agentky, která má přimět tři "skoroemigranty" k návratu domů z "kapitalistického ráje". Její herecký výkon zpestřuje tento mile zábavný film a povyšuje jej na klasiku svého žánru. ()

T2

Rozpočet $1,365,000Tržby USA $1,187,000Tržby Celosvetovo $2,279,000║ __Nestarnúci klenot!!!__ Nadčasový film, ktorý je stále až neskutočne svieži, kde uťahovanie zo Sovietov prekonáva asi všetky ostatné tématicky podobné filmy a popri tom vďaka sebe vlastnej ľahkosti neuráža, skôr trefne využíva možný potenciál. Úžasne zábavné, herecky brilantné a dialógovo to je miestami nepretržitý rachot. /videl v kine: 100%/ (videl na festivale Art Film Fest 2010) ()

Oskar

Já to pořád říkám: humor zabírá jen s vážnou tváří. Soudružka Jakušová není jako nadšené brigádnice z českých poválečných filmů. S nehybnou tváří sfingy rekognoskuje nepřátelské území. Mluví věcně, tvrdě a bez emocí. S aristokratickým Melvynem Douglasem zachází jako s něčím, co našla válet se u cesty a co jí překáží v nerušeném plnění tajné mise. Dobový kritik napsal, že Greta Garbo zvládla komedii s jistotou Bustera Keatona a to přirovnání je úplně na místě. Ale i po své proměně, kdy už neskrývá emoce, je kouzelná a nenechala se stáhnout k opačnému extrému, jak by se dalo čekat. Pořád je to ona, jen už k ní nesedí strohá "soudružka Jakušová", ale láskyplná Ninočka. 100% ()

emma53

Netušila jsem ani trochu, že Ninočka je komedie, kde se jedna hláška za druhou slije v jednu úžasně vtipnou filmovou perlu. Melvyn s Gretou u mě vyvolali nejednou salvu smíchu, nemluvě o ostatních momentech. Bravo a to je snímek přes 75 let starý. Pochopitelně, že se tady dal závěr předpokládat, ale já se na něj tentokrát fakt těšila. ()

Jossie

Začátek vypadal hodně dobře, dost sem se bavila, ale pak to mělo sestupnou tendenci, začala z toho být rozvleklá romantická story a ten humor se téměř vytratil. Navíc mi dost vadila stylizace, že prohnilá kapitalistická hraběnka byla zlá a komunistická komisařka ta dobrá. V každém případě vidět, jak se Greta Garbo směje, byl docela zážitek. ()

Jara.Cimrman.jr

„Jak může bolševická propaganda získat mezi muslimy úctu, když se Vaši zástupci Buljanov, Iranov a Kopalski opíjejí tak, že vyhodí koberec z okna hotelu a stěžují si vedení, že nelétá?“ Já to tedy nevím a nechápu ani to, jak může uvědomělá soudružka zapomenout na blaho svého lidu při feromonových komunikacích s jakýmsi buržoázním feudálem, ale jinak jsem si zcela jist, že Ninočka je vynikající komedie z doby, kdy se filmy ještě točily pro radost diváctva. ()

xxmartinxx

Jsou představeny zajímavé postavy a konflikty, ale všechno musí jít stranou, aby mohl existovat nepřesvědčivý milostný vztah, jehož mužský představitel je tak strašně nesympatický a jeho vztah ke Gretě Garbo tak jednosměrný, že její podlehnutí tomu muži je urážlivé i na rok 39. Ale (!) jakmile už k tomu umělému vzplanutí dojde, jakmile se film najde, je naplnění té premisy skvělé - až vynikající. Vlastně to není nějak podivné - myšlenka "aristokrat a komunistka se zamilují a svou ideologií navzájem obohatí svůj život" dává smysl, jen dát ten mechanismus do kupy a rozchodit ho se nepovedlo bez zádrhelů. ()

berg.12

Úžasné. Od toho, abych se uslzel smíchy, mě Lubitsch v pravý čas zachraňuje přesně měřenými dávkami dramatické zápletky a nádherně nefalšovaného černobílého sentimentu. Jedna z nejkrásnějších romantických komedií, co znám. ()

NinadeL

V rámci kariéry Grety Garbo funguje Ninočka jako její osvědčený top, film "líbící se všem". Zastiňuje z této pozice ale bohužel celou škálu mnohem lepších filmů. A je skutečně absurdní jít do Ninočky s tím, že uvidíme Garbo se poprvé smát (proč mi jenom takhle doporučovali film i v Ponrepu? :( ). Její smích už dávno předtím prověřil němý i zvukový film, můj nejoblíbenější příklad je z Královny Kristýny, kde byla nádherně přirozená. Ostatně tento reklamní trik měl sice ve své době opodstatnění, proč se ale pak všichni unifikovaně nesmějí i se Ženou dvou tváří? Aha, tam zase chybí to prověření zubu času a selektivní výběr do všech těch pseudoseznamů zlatého fondu (světové kinematografie). Takže hoďme radši za hlavu všechny tyto křivé náhledy na věc a nechme se jednoduše rozesmát soudružkou Garbo, kterak studuje mapu na tramvajové zastávce a posléze se jako malé dítě nechá sbalit na nejednoduší ženské cetky. Zahodí ideály komunismu a pochopí, že půlnoční setkání rafiček na ciferníku hodin je ta nejromantičtější věc na celém světě. Melvyn Douglas se stal milencem Garbo celkem třikrát, poprvé to bylo v Jakou mne chceš mít (1932) a po úspěchu v Ninočce byl doporučen také do její labutí písně v Ženě dvou tváří (1941), která se měla stát Ninočkou 2, ale Pearl Harbor to překazil. Jest to dobrý herec, má styl i humor, a navíc si ho dokážu představit ve spodním prádle, aniž bych se musela červenat. ()

Ej Hlemýžď

Tento film měl v době svých prvních uvádění do kin reklamu : "Garbo se směje". No, já jsem se nějak moc zas nesmál, až na pár hlášek, ty byly dobré. ()

belldandy

Je to prostě jen "společenská komedie". Příběh vypráví "jen" o tom, jak francouzký životní styl a západní přepych zkorumpoval napřed tři starnoucí rudé komisaře a pak za pomoci milostného vztahu také přísnou a krásnou rudou komisařku. Ovšem ne každý umí točit společenské komedie tak geniálně. Tenhle film naznačuje, že Lubitsch, o kterém vím bohužel do dnes jen to, že ho obdivoval můj oblíbený režisér Billy Wilder, byl sám o sobě také výborný režisér. (Wilder měl prý ve své pracovně nápis: "Jak by to udělal Lubitch?") ()

pepo

Po neuveriteľne našlapanej komediálnej prvej hodine prichádza romantické zvolnenie a film trošku stratí čaro ale stále platí, že so súdruhmi nikdy nebola väčšia sranda ( možno s výnimkou Raz, dva, tri) ako tu. A Greta Garbo so svojim nekompromisným Arnoldovsko - Terminátorovským výkonom je úplne dokonalá. 9/10 ()

liborek_

Vtipná a krásná komedie s úžasnou Gretou Garbo v hlavní roli. Reklamní slogan z 30. let "Garbo se směje" je sice kapku zavádějící, ale přesto jde skutečně o její první komediální film a hned napoprvé výborný. I když je zde co vytýkat. Nepřekonatelnými jsou první a poslední třetina filmu, prostředek je trošku (aspoň pro mě) nadnesený, až přehnaný a nedomyšlený. Stručně řečeno se mi nepozdával způsob, jakým se tvrdá a neprostupná soudružka změnila v divákových očích na půvabnou a citlivou dívku... Byl to příliš velký skok na to, abych mu uvěřil, ale to je jen detail, který neubírá celému filmu na kráse. Ninočka je z těch filmů, kterým se obvykle říkává nestárnoucí, a Greta je herečka, kterým se pateticky říká bohyně... Prostě výborné! A ještě něco - miluju Gretin smích a nezáleží na tom, jestli se směje jako soudružka Ninočka nebo jako královna Kristýna či dáma s kaméliemi... ()

cheyene

Zpočátku mi vadilo, že soudružka Ninočka je tu jakožto bolševička líčena jako stroj, který nemá smysl pro humor, je strohá, chladná a věcná, romantika, emoce nebo rozhovor o běžných věcech jí je cizí. To se však změnilo po scéně v restauraci a rázem už jsem věděl, že Lubitschův snímek je na 5*. Od zmíněné scény jsem sledoval skvělou romantickou komedii s perfektní Gretou Garbo a Melvynem Douglasem. S blížícím se závěrem je tu také vkusně a citlivě nastaveno zrcadlo komunistickému režimu (cenzura, obavy hlavních hrdinů, atd.), ale poměrně trefně také kapitalistickému zřízení, což možná nejlépe vystihuje úplný konec filmu. Dávám jednoznačných 5*. ()

Kass

"Do you like me just a little bit?" - "Your general appearance is not distasteful." Všeobecně zřejmě nejoblíbenější a přičiněním toho i nejslavnější film legendární Grety Garbo. Svou roli zpočátku upjaté a výrazově dosti strohé ruské komisařky zde Greta ztvárnila se suverenitou a grácií sobě vlastní. O nesporných kvalitách "Ninočky" a její neselhávající schopnosti bavit diváky i po letech může vypovídat i nepodstatný fakt, že její sledování absolvoval bez problémů a újmy na duševním zdraví i můj mladší bratr, velký to vyznavač především a hlavně akcí nabitých filmů poslední doby... dokonce mi z ní občas nějaké ty vtipné hlášky cituje. A že je v případě téhle úsměvné společenské satiry opravdu z čeho vybírat... ()

misterz

Veľmi úsmevná a zábavná staromilská romantická komédia o žienke boľševičke, ktorá náhodou zistila, že svet nemusí byť len o chlebe, vode a sviatočnej omelete (pokiaľ si ale človek prinesie vlastné vajcia). Humor na princípe politicko-kultúrnych rozdielov medzi dvoma krajinami tu funguje po celý čas, hlavne v prvej polovici, keď sa Ninočka ešte len zoznamovala s prostredím. Ku koncu sa mi potom páčil ten vtip s lietajúcim kobercom... Skrátka veľmi pozitívny film s božskou G. Garbo v hlavnej úlohe (jej hlas bola jedna veľká nádhera), ktorý vám vykúzli úsmev na tvári a zaručí príjemné rozjímanie a relax. Silný nadpriemer. 85/100 ()