Arctic: Ľadové peklo

• Slovensko Ľadové peklo (festivalový názov) (viac)

Muž z havarovaného lietadla uviazne v Arktíde, nepriaznivej a opustenej ľadovej pustatine, kde bojuje o svoje prežitie. Postupne sa ale naučil ako bojovať so zimou a víchricami, ako byť ostražitý voči ľadovým medveďom a ako si uloviť potravu.. Nečakaná udalosť ho však prinúti vyraziť na dlhú a nebezpečnú expedíciu, ktorá rozhodne o jeho prežití. (Continental film)

Maniik88

Skvelý Mads v minimalistickom filme s dvomi (+1 mŕtvy) hercami. Chladné, surové, severské, celkom dobré. Ale aj som sa nudil, sklamal ma koniec. Proste cesta odnikiaľ nikam. Škoda. ()

Brooks

Survival z ranku tých realistickejších, vsádzajúcich na fyzično. Stavbou deja a zakončením veľmi podobný s All Is Lost, ale menej zážitkový a predvídateľnejší. Mikkelsen bravúrny. ()

Knor

Všechno co by měl takovej arktický survival splňovat tady je v čele s úžasným Mikkelsenem. Já jsem s ním cítil a prožíval to, mě to ke spokojensoti naprosto stačí. ()

Najt

Naprosto skvělý survival film, který od absolutního hodnocení dělil jen špatný konec. A to je proto, že byl zbytečně ustřižený v tom nejlepším. Když film končí takhle, tak má člověk pocit, že ho sledoval zbytečně a čeká na konec, doufá že postava přežije a chce vidět její návrat do reality a chce ji obdivovat. Takhle zbytečně pokazí poslední minuta filmu celý film. Jinak to byla parádní jízda a Mads Mikkelsen stejně jako v Dark nebo Death Stranding byl famózní. ()

Petike

Solídny survival, ktorý nestráca čas a vstupuje do deja pekne in medias res. Máme tu len tri postavy (z toho jednu vôbec neuvidíme živú), resp. štyri, ak počítate roztomilého no nebezpečného ľadového macka v jednej scéne. Źiadne melodrámy, ale vydržať a prežiť, altruisticky aj tvrdohlavo. Les Stroud by asi prikývol a dal palec hore. Za 2 milióny bubákov (cateringový rozpočet väčšiny hollywoodskych blockbusterov) veľa muziky... ak vám stačí survival jednohubka dlhá hodinu a pol. Celý film stojí a padá na Mikkelsenovom výkone, a je to našťastie výkon ľudský, vecný a neprikrášlený. ()

magu

Nevadí, že neviete ako sa to stalo, kde to je, ako dlho to už trvá, ani to, že nepoznáte mená a súvislosti. Overgård nerobí paniku, používa rozum (asi preto, že nie je Amík) a pomalými krokmi sa prebojúva k (vôbec nie istej) záchrane. Minimalistický film s piatimi ľuďmi, z ktorých dvaja sa len motajú v diaľke (a nie sú ani v titulkoch), jeden umrie bez slova, štvrtá povie za celý film jedno jediné a keby MM neprehovoril, vôbec by to nevadilo. Na konci mi už vadilo množstvo tých bielych sračiek, predsa len mám radšej leto, ale bez nich by to asi nešlo. Aj preto má pán herec u mňa neskonalý obdiv. Keby to bolo podľa skutočnosti ako 127, dal by som plný počet. (Projekcia ČSFD, Bory Mall, BA) ()

MaxForValue

Takzvané survival filmy, teda filmy o prežití, zažívajú v posledných rokoch pomerne veľký boom. Samozrejme, ak máme na mysli snímky o prežití v nehostinnom prostredí. Fanúšikovia za to môžu vďačiť tematickým počítačovým hrám (napríklad Metro) a zrejme i úspechu Iňarrituovho štyri roky starého Revenanta, ktorý získal tri Oscary vrátane ceny za réžiu a kameru. -------- Koncom roku 2017 prišiel do slovenských kín film Hora medzi nami s hviezdou dvojicou Kate Winslet – Idris Elba. Po veľkom úspechu v Cannes v podobe desaťminútového standing ovations prichádza do tuzemských kín podobná snímka pod názvom Arctic. Zrejme aj v snahe zaujať širšie publikum slovenský distribútor do názvu vložil i zbytočný klišéovitý doplnok „Ľadové peklo“. -------- Hoci sa po prvých týždňoch premietania nezdá, že Arctic napodobní kasový úspech Hory medzi nami (zisky $62 miliónov), čísla na Rotten Tomatoes (88% u recenzentov a 84% u divákov) napovedajú, že divákov čaká oveľa silnejší zážitok. Recenzent Indiewire po premietaní v Cannes skonštatoval, že Mads Mikkelsen v tomto filme podáva „najlepší výkon v kariére.“-------- Zabudnite na Prežiť s Ethanom Hawkeom, na Horu medzi nami, na Redfordovo Všetko je stratené či na 22-ročné na Ostrie noža. Po prvej projekcii a je tomu tak dodnes sa v súvislosti s filmom Arctic píše skloňuje slovo „modernistický“. Spomínajú sa mená ako Tarr a Tarkovskij. Ukazuje to, ako veľmi je Arctic originálnym a odlišným filmom, ako veľmi sa chce vzpierať konvencii a pravidlám žánru. -------- Stránka Writer´s Digest, ktorá radí začínajúcim autorom, konštatuje, že „drobné, no konkrétne detaily sú obyčajne tým, čo rozhoduje o tom, či príbeh bude držať pokope alebo sa rozpadne.“ Arctic je z veľkej časti tým typom „rozpadnutého príbehu“, pre ktorý existuje vo filmovom slovníku termín vyprázdnená narácia, v angličtine empty narrative.-------- V Arctic nenájdete presne tie detaily, ktoré by ste našli v Hore medzi nami či v Prežiť. O hrdinovi neviete zhola nič. Neviete či je väzeň na úteku, mäsiar či azda chirurg. Neviete ani ako sa volá alebo to ako sa dostal do tej bohom zabudnutej pustatiny, kam ľudská noha bežne nevkročí. Neviete prečo havaroval. Viete len to, že sa tam nejakou nešťastnou zhodou okolností ocitol.-------- Arctic pracuje s divákovou predstavivosťou úplne inak, než napríklad Scottov Marťan, kde je všetko polopatisticky vysvetlené. V Arctic vie divák len to, čo nevyhnutne potrebuje v danú chvíľu poznať a nič viac. Hrdina svoje rozhodnutia nevysvetľuje, nevedie monológy sám so sebou alebo dialógy so ženou, ktorú zachránil. Akási cyklickosť je pre film typická.-------- Arctic je survivalom, ktorý je reminiscenciou štýlu maďarského velikána Bélu Tarra. Podobne ako jeho hrdinovia i Mads Mikkelsen sa točí v kruhu – každý deň jedáva vylovenú rybu, opakuje identické rituály a ani záchrana ženy (ktorej meno sa tiež nedozvieme) ho z tohto kruhu nevyslobodí. Opakuje tie isté frázy a tie isté postupy v rámci prvej pomoci. -------- Napriek všetkému Arctic nie je nezmyselným intelektuálnym „blábolom“, chladným ako prostredie, v ktorom sa odohráva. Je možno najuveriteľnejším survival filmom o prežití v nehostinnej prírode, aký bol kedy natočený. Napínavým, empatickým a citlivým. Nechce sa divákovi prvoplánovo zapáčiť. -------- Nechce len zaútočiť na jeho emócie ako napríklad Hora medzi nami, chce len zobraziť boj človeka proti nepriateľovi, ktorý nepozná zľutovanie a nikomu nenadržiava – prírode. Arctic možno je a možno nie je modernistickým či naturalistickým filmom, no určite je ukážkou majstrovského herectva Mads Mikkelsena. Ťažko uveriť, že ten na svoju prvú Oscarovú nomináciu ešte čaká. () (menej) (viac)

Vykuk

Ono od toho ani nešlo moc očekávat, pustina a 2 lidi.. no spíš jeden:) Film vykresluje pouze přežívání v pustině, přišlo mi to pomalu, jako tichý dokument, nic o nebožákovi, jak se tam dostal a proč, kdo má podobné záležitosti ve své surové podobě rád, přijde si asi na své, já se od půlky filmu už děsně nudil, potřebuji od toho trochu víc.. zbytek jsem přeskákal, abych se dostal ke konci.. který mi jen potvrdil, že fakt nebylo proč dokoukávat.. ()

horor2

Hodně solidní, napínavý až do konce, ale abych se přiznal, čekal jsem úplně jiný film. Dal bych ***, ale protože Mads Mikkelsen táhne celou dobu svým výkonem, dávám nakonec o jednu * více. V dnešní době na toto téma natočit něco nového, aby to vypadalo dobře a udrželo si své tempo, je kumšt. Po řemeslné stránce bezva. Druhá projekce už by ale mohla nudit. ()

stone

Jakoby tvůrci nechtěli natočit vyloženě minimalistický film, tak do děje vpasovali několik rádoby dramatických scén (medvěd, pád do trhliny). Moc se ale milovníci akce nepobaví. Je to takový "ani pes ani kočka". Jednou stačilo. ()

piglit

První film, který se dal bez ztráty kvality sledovat na osminásobnou rychlost. A malá otázka spíše do zajímavostí - jak hlavní hrdina řešil chození na záchod u té zraněné, kterou táhl? Snad ji v tom nenechával ležet? ()

iN

Minimalismus ve své největší drsné kráse, kdy ta hodina a půl vlastně ani nevím, jak utekla.. vždyť se tam moc nestalo :-) Ale Mads výborný, stejně jako celková výprava. ()

Moiseiwitsch

Nečekal jsem, že vydržím film dokoukat. Mikkelsen je skvělý herec a tady to opět předvedl. Ve filmu se téměř nemluví, což je v dnešním světě sympatické. Divák na chvilku zapomene na problémy dneška a uvědomí si, že pokud by se dostal do sraček jako hlavní postava, tak záleží jen na tom se trochu zahřát, najíst, vyspat a hlavně přežít. ()

adamix

Mrazivý film o neskutočnom cieli prežiť, kde súcitime s hlavnou postavou, ktorá okrem záchrany samej seba nesie v rukách ešte väčšie bremeno. Nevadí, že film obsahuje úplný minimum replík a že nepoznáme ani meno postavy, jej životný príbeh, či už aspoň okolnosti pádu na zasneženom Pekle - hlavne, že je to európsky herecký reprezentant Mads Mikkelsen. Priamočiara skromná survival dráma detailmy líšiaca sa od ostatných na ktorú sa celý čas dobre pozerá a v závere odkryje hlboký pocit bezmocnosti i ,,Deus ex machina". ()

Romeroo

Průměrný snímek o přežití v mrazivém prostředí. Hluché pasáže střídaly mrazivě štiplavé momenty, bohužel jich nebylo tolik, aby mě nazhavily k lepšímu hodnocení... ()