Arctic: Ľadové peklo

• Slovensko Ľadové peklo (festivalový názov) (viac)

Muž z havarovaného lietadla uviazne v Arktíde, nepriaznivej a opustenej ľadovej pustatine, kde bojuje o svoje prežitie. Postupne sa ale naučil ako bojovať so zimou a víchricami, ako byť ostražitý voči ľadovým medveďom a ako si uloviť potravu.. Nečakaná udalosť ho však prinúti vyraziť na dlhú a nebezpečnú expedíciu, ktorá rozhodne o jeho prežití. (Continental film)

Sala1

Fascinuje ma, že v dobe Tomb Raiderov a oscarových Revenantov príde nezávislá filmárčina s nízkym rozpočtom a v podstate s jedným hercom a stane sa toto. Častokrát sa na film pozerám a hodnotím ho vyslovene podľa čistoty žánru a jeho cieľa. To je najzákladnejšie niečo, čo tento film absolútne spĺňa a v každom ohľade ponúka výbornú remeselnú prácu. Zaujímavý je fakt, že o postave Mikkelsena nevieme nič. Je to univerzálne uchopenie človeka bojujúceho o prežitie, ktoré zohľadňuje fakt osobného diváckeho zážitku na tomto dobrodružstve. Nepotrebujeme konkretizovať a zohľadňovať backgroundy, origin príbehy a motivácie, pokiaľ máme iba jeden cieľ a to prežiť, čo pre každého z nás znamená úplne niečo iné. Film začína v momente, kedy je Mikkelsen už v istej fáze boja o prežitie. In medias res je dôvodom oveľa väčšieho záujmu o postavu, keďže podobných príbehov sme videli tony. Postupné napredovanie, využívanie predmetov, objavovanie a rozhodovanie je budované veľmi dôsledne a scénosled je v tomto prípade skvelé rozprávačstvo. Ak umiestnime postavu do špecifického prostredia (ako je ľadová krajina), treba prostredie využiť a urobiť z neho postavu, čo funguje parádne. Čo je ale najväčšou devízou filmu, je majstrovské herectvo Mikkelsena, ktorý scénam dodáva veľkú dávku realizmu a aj ľudskosti. Kdesi som tu v komentári čítal, že je to náboženský film. Pokiaľ je náboženstvom pomáhať druhým a nevzdávať sa, konečne v ňom vidím zmysel. Snímka nemá konkrétnu štruktúru dejového oblúku a končí nebadane, záver je ale neadekvátny. Celý čas dôsledne budovať realistickú poetiku a ukončiť snímku podobným spôsobom mi príde smolné. Ale už viem, prečo vždy cestujem na juh a nie na sever. :) ()

phoenixer

Tohle je dvojitej Tom Hanks, akorát místo sluného ostrova v Trosečníkovi se přesuneme někde na zasněžené pláně. Jenže tahle situace je tak hrozná nuda! Rádoby minimalisticky vypadající vizuál mě pomalu, ale jistě uspával tak moc, že ke spánku mi chyběl už jen polštář a peřina. ()

Cinematrix

Tak s timhle filmem se tvůrci vůbec nesrali. Žádné seznamování s rodinou, žádný pád letada, nikdo nám necpe vzdělání hlavního hrdiny, aby si divák řekl, že je to inženýr, takže bude mít nějaké zvláštní schopnosti, jako třeba vypočítat mez pevnosti na střih uprostřed závějí atd... Celé je to o tom, že blíže neidentifikovatelný hrdina za sebou táhne na saních polomrtvou asiatku, protože kdyby to neudělal, pronásledovalo by ho jeho vlastní svědomí. Ono to nemá ani konec, ale kdo by o něj stál, když to nemá ani začátek. Je to všechno o průběhu, který mne několikrát dohnal k slzám. A to nejsem plačtivej typ. ()

Schlierkamp

Americké drama o muži, jenž s letadlem havaruje uprostřed nekonečné arktické krajiny. Dánský herec M. Mikkelsen v hlavní roli polárního trosečníka si byl nucen osvojit praktiky polárníků a Eskymáků včetně lovu ryb a snažil se pomocí vysílačky dovolat pomoc. V jednom okamžiku spatří záchranný vrtulník, který však ve sněhové bouři taktéž havaruje. Pilot je během pádu usmrcen, avšak jeho asijské spolucestující se trosečníkovi podařilo zachránit život. V následující části vyvine Mikkelsen nepředstavitelné a obdivuhodné úsilí udržet tuto raněnou ženu v krutých podmínkách naživu, ačkoli při tom ohrozil svůj vlastní život. Zoufalý muž se rozhodne opustit přístřeší, které mu poskytovalo jeho letadlo, a vydat se i se zraněnou ženou mrazivou krajinou do polární stanice, která byla zakreslena v mapě nalezené ve zříceném vrtulníku. Snímek, v němž se téměř nemluví, nabízí neobyčejně zajímavý a strhující pohled na život v polárních pustinách. Pomalé, téměř dokumentární tempo a zpracování jednotlivých příhod na strastiplné cestě zvyšuje autentičnost tohoto výjimečného snímku. Bohužel se mi nepodařilo blíže lokalizovat ono místo, kde ke ztroskotání došlo, z filmu je pouze jasné, že k tomuto neštěstí muselo dojít během letních měsíců, neboť v zimním období by se taková cesta vzhledem k smrtícím arktickým teplotám ani vykonat nedala. (Až později jsem zjistil, že natáčení probíhalo na Islandu, z čehož jsem byl poněkud zklamán, neboť Arktidu si představuji někde v nekonečných severních krajích Ruska či Kanady). Jednoduchý a přímočarý film jedinečným způsobem divákovi přibližuje podmínky v opuštěných polárních končinách, v němž nesobecká touha hlavní postavy po přežití působí velmi impozantně. ()

Torgal

Mads je kráľ. Celý film odohrá v podstate sám (slečna mi prepáči, ale celý čas bola v bezvedomí tak ju počítať nebudem), povie dohromady desať viet, ale aj tak mu žeriem každý pohľad. Ďalší z filmov človek vs príroda s minimom deja, ktorý stojí na vynikajúcom výkone hlavnej postavy, ktorej naozaj veríme, že tu ide o život. 8-/10 ()

KUFI

Na Mikkelsena se diva dobre, ale pro me stale zustava kralem sneznych survivalu Touching the void. Scena s Boney M je proste bozi. ()

hrudka

Lidskost, houževnatost, vytrvalost, prosba o odpouštění v těžkých chvílích. Silné drama o přežití. Silná snaha o záchranu někoho druhého, koho vlastně vůbec neznám, ale takový vděk za snahu o záchranu. Pro mě mnohem silnější, věrohodnější, napínavější než třeba Revenant. Hlavně proto, že hlavní hrdina přes to všechno neztrácí rozum a naději. ()

Dogfish

Mads je borec a tyhle kosu určitě zvládne, jsem si říkal na začátku filmu. A on ji zvládl, i když by filmu možná slušel konec o nenalezení. ()

DAPDO

Nesplněný očekávání. Že tam hraje v podstatě jenom Mikkelsen a někdo ve spacáku mi nevadí, že se prakticky nemluví taky ne, takovejch filmů už jsem viděl víc. Ty ale aspoň měly něco do sebe, tady se spoustu času nic neděje. Nakrmit, zakrýt, pochodovat a pořád dokola. Nejlepší scéna s medvědem v jeskyni trvala tak krátce, že jsem si ji pustil ještě jednou, protože jsem tak nějak čekal, že už mě právě víc nečeká. A nejvíc chyběly údaje, že jsme neviděli, jak hlavní hrdina havaroval a jak se do téhle situace dostal, to se dá přežít, ale jak dlouho přežíval ve svým letadle, než se odhodlal vyrazit na cestu, kolik celkem ušel, než je zachránili, o tom nikde ani zmínka. ()

Stíba

Téma jak dělané pro Mikkelsena ale výsledek je bohužel takový nemastný, neslaný. Filmy holt nejsou jen o obsazení ale musí za tím být i něco víc a tady toho bylo bohužel málo na to aby se dalo uvažovat o lepším hodnocení. ()

cure

Niektore filmy maju vela strihu, hercov, dialogov, scenerii a napriek tomu sa aj 90 minutovy film vlecie a divak len caka kedy to uz skonci. Tu hraju vseho vsudy 3, slovom traja herci (ale v realite vlastne len jeden), "dialogov" do 10, strihu cca 100 a ako sceneria posluzila jedna velka snehova plan, ale ani neviem ako mi tych 97 minut ubehlo. To je znamenie dobreho filmu. Posledny zaber si mohol reziser odpustit, ale inak posobivy film a na velkom platne o to viac. ()

Maximilianus

Film pôsobí veľmi realisticky a uveriteľné. Tempo je pomalé, v podstate tam nie sú nejaké napínavé alebo vyslovene dramatické momenty. Všetko je to o skvelom Madsovi Mikkelsenovi a jeho obrovskom odhodlaní prežiť a zachrániť. 7,3/10. ()

balcazar

Filmy o stroskotancoch sú náročné ako pre herca, tak pre diváka. Mads Mikkelsen však už na prvý pohľad pôsobil, že nemusí povedať ani slovo a tým vlastne povie všetko a vy to pochopíte. Napriek tomu, že film sa neposúval závratným tempom a príbeh bol jasne nalinajkovaný a jednoduchý, som s napätím čakal, čo príde v nasledujúcich minútach, bojoval som s hlavnou postavou a snažil sa jej dodať energiu, aby vydržala snežné peklo. Hlavnou zbraňou filmu totiž bolo práve to surové (a uveriteľné) podanie. K piatej hviezde mi však chýbalo práve niečo, čo by jednoduchý príbeh trochu ozvláštnilo a zhutnilo. ()

Likan7

Nemohu se zbavit pocitu, že kdyby film skončil o 5 sekund dřív, zanechal by ve mě mnohem větší dojem. Ta poslední scéna tu atmosféru, dusno a knedlík v krku naprosto ničí a je to velká škoda. Spíš než film mi to více připomíná dokument jak přežit havárii někde v ledové pustině. Mads Mikkelsen je jako vždy skvělý a celý film jednoduše utáhne, ale ta dokumentárnost je po nějakých třiceti minutách celkem úmorná a po padesáti už ubíjející. Jako survival to funguje dobře, ale scénář by mohl obsahovat i něco, spíš cokoliv, co by diváka probudilo z letargie, do které ve třech čtvrtinách pomalu ale jistě upadá. ()

Kingjiri

Komorní survival na Antarktidě, kterej hodně táhne Mads Mikkelsen, drsná atmosféra typická pro severský bijáky a docela uvěřitelnej příběh. Výtek mám jen pár. Začátek by zasloužil trochu zrychlit, za obrazový "vysvětlení" ztroskotání Overgarda bych se vůbec nezlobil, asi bych zvážil "obživnutí" záchranářky a závěr měl přijít o pár vteřin dřív (jakmile Overgard zavřel oči). Pak by Arctic vyzněl víc nekompromisně a možná i reálnějc. Třetí silná hvězda za hudbu a Mikkelsenovo herectví. ()