Pán prstenů: Prsteny moci

• USA The Lord of the Rings: The Rings of Power
USA, (2022–2024), 17 h 57 min (Minutáž: 65–72 min)

Recenzie používateľa Pan.Antonin k tomuto seriálu (9)

Série 1 (2022) (S01)

"Kdo rozláme věc, aby zjistil, co je zač, opustil cestu moudrosti." (Gandalf - J.R.R. Tolkien) Na seriál jsem se hodně těšil, protože jsem už dlouho toužil po tom vidět zfilmovaný taky svět před Hobitem a Pánem prstenů. Taky jsem se ale dost obával, protože seriál provázely kontroverze už dlouho před jeho vydáním (které proběhlo ze záhadného důvodu na výročí smrti pana spisovatele). A bohužel se mé obavy potvrdily, protože od původní látky tam jsou docela obrovské rozdíly a jako adaptace to (i vinou toho na co mají a nemají právo) zcela selhává. Když už se to honosí a dělá si to neskutečnou reklamu názvem, tak by to taky mohlo ctít svoji předlohu. Bez ní by to takovou sledovanost nemělo. A i vy, kdo nad tímto dokážete přimhouřit oči, tak si k mému hodnocení moc nepřičítejte, protože to neoslní ani jako samostatný projekt. Vizuálně je to sice až na pár výjimek (vrk) hodně dobré a hudba také není k zahození, ale scénář je opravdu hodně špatný. Nedokáže to správně odvyprávět příběh, chybí tomu gradace, dává to důraz na blbosti a důležité události to pak unáhleně odbyde. Dialogy ve snaze působit osudově působí až komicky, Galadriel je naprosto šíleně napsaná postava, jsou tam naprosto nelogické momenty a dobrá polovina vtipných scén je neplánovaná. Navíc jej psalo několik lidí, takže chvílemi působí nekonzistentně. Do toho třeba takový Cordova Cruz odehraje celý seriál s jedním/dvěma výrazy a i ostatní jeho kolegové jsou spíš takový seriálový průměr a nedosahují TOP kvalit. Zkrátka zklamání jako blázen a nezbývá než doufat, že s druhou sérií přijde poučení a zlepšení. ()

Stín minulosti (2022) (S01E01)

"Stín, který je vypěstoval, umí jen křivit a napodobovat, ne tvořit, nic nového a vlastního" (Frodo o skřetech - J.R.R. Tolkien). Přiznám se, že jsem měl o seriál velké obavy. Hlavně proto, že tvůrci adaptují druhý věk, aniž by měli práva na Silmarillion či Nedokončené příběhy. A po prvním díle už to tak černě nevidím. Vzhledově je to totiž parádní a ze záběrů (asi díky inspirací Jacksonem) toho Tolkiena cítím. Hodně se mi líbil úvod epizody a rekapitulace války s Melkorem. Od Tolkiena se to bohužel trochu odvrací (a teď ani nemyslím tolik elfa ze solárka, jako třeba pozicí paní Galadriel - kde má např. manžela :-D ). A jako hlavní problém první epizody vidím samotný příběh. Od výše zmíněného uvedení do děje se toho totiž tolik nestane a Stíny minulosti tak slouží hlavně jako představení světa. ()

Na moři (2022) (S01E02)

„Kdo říká sbohem, jakmile cesta ztemní, je nevěrný.“ (Gimli syn Glóinův - J.R.R. Tolkien) Ještě se mi asi nestalo, abych měl na jednu epizodu seriálu tak různé názory. Na jednu stranu je to opět vizuálně skvělé, oproti předchozímu dílu to přidalo na dynamice a příběh se konečně začíná rozjíždět. Zvláště temná linka okolo lidí a afroelfa se mi líbí a hodně se mi líbila i scéna s mořským červem. Naopak pasáž s hobity a tajemným kouzelníkem z meteoru je dost špatná, hlavně ten "cizinec" se chová jako "pitomec". Fakt by mne zajímalo, co se z něj vyklube za postavu. A stejně tak chci zkritizovat i cestu Galadriel do Valinoru a následným plaváním v moři. A do dalších dílů bych chtěl od představitele Arondira vidět i jiný výraz obličeje než 'hloubavé zamyšlení'. Zatím se herecky moc nepředvedl. ()

Adar (2022) (S01E03)

"Čím dál víc lidí jde do Mordoru. Jednou budou vevnitř všichni lidi." (Glum - J.R.R. Tolkien) No nevím, přijde mi, že se to spíš zhoršuje. Děj se rozjíždí pomalu jak trabant, tvůrci dál s radostí zbytečně ohýbají předlohu (proč je najednou Pharazon nějaký správce a ne královnin bratranec, ve výsledku to není pomalu rozdíl) a hlavně mi to přijde hloupější a hloupější. Krom zde v komentářích zmiňovaného příjezdu Galadriel na Numenor a hobití knihy mrtvých mne rozčilovala hlavně postava tajemného cizince a jeho neobratnost při návštěvě hobitů. Skřeti (krom divné scény s čutorou vody) se zas předvedou při vzpouře elfů, kdy na ně vyšlou JEDNOHO (ne moc velkého) vrka, aby se na ně vrhli až po jeho neúspěchu. Kéž by se tvůrci tomuhle věnovali víc než dávání všelijakých skrytých poselství do svého díla. Těším se aspoň na TITULNÍHO záporáka, kterého uvidíme až v dalším díle xD. P.S. Galadriel je svým chováním čím dál tím nesnesitelnější. ()

Velká vlna (2022) (S01E04)

„Co je, to je, a i když budu skřípat zuby sebevíc, nezměním to.“ (Eragon - Christopher Paolini). Pozitivem určitě je, že se to, ač hodně pomalu, dějově posouvá dopředu. Dalším pak, že tam tentokrát nebyly scény s tajemným mužem z nebes a jeho hobity. Nejvíc se mi líbily scény s klukem a skřety ve vesnici. Ty měly šťávu, napětí, atmosféru a byly nejlepší částí epizody. Dál bych ještě pochválil několik vtípků (protivná Galadriel skončila ve vězení, Elendil nepochopil vtip regentky). Seriálové númenorské politikaření prohrává s tím předlohovým na celé čáře (fakt byla nutnost to takhle měnit?) a tvůrcům by měl někdo vysvětlit, že dobrá akční scéna se nenatočí tak, že se pustí zpomaleně. Spoilerové PS: Postavy měli docela kliku, že se skřet díval do studny jen pět vteřin, že kluka vzápětí zničehonic zachránil Arondir, že "temného elfa" vůdce skřetů pustil jako posla, že skřeti neumí střílet a nebo se na střílení úplně vykašlou, že Galadriel při útěku nezabili/nezranili stráže v přesile a že kvůli padání listí dokázala přesvědčit lidi k názorové otočce. ()

Odchody (2022) (S01E05)

„Trpělivost je nejlepším přítelem člověka.“ (Frank Herbert) Hobití linka se začíná zlepšovat, cizinec konečně tento díl nevypadal jako totální idiot a putování krajinou s písničkou oněch chluponohých působilo příjemným pohádkovým dojmem. Akorát ti vlci vypadají jako od Syfy. Jinak moc pozitivní nebudu. Děj se stále dost vleče, zejména na ostrově Númenor, a elfská zápletka s Mithrilem a "vyhasínáním" se mi vůbec nelíbí. Že nebude obsazení tak bombastické jako ve filmech se dalo čekat, ale i bez velkých jmen lze dosáhnout velké podívané. A tady (hlavně u Elfů) mnohdy jen nevěřícně kroutím hlavou. P.S. Númenorští mladíci nejsou zrovna skvělí bojovníci, Galadriel je dost vyškolila. ()

Udûn (2022) (S01E06)

"„V nouzi je každá minuta drahá a přece je lepší pozdě než nikdy.“ (Éomer - J.R.R. Tolkien) Ale jo, tentokrát jsem byl docela spokojený. Věci se konečně daly do pohybu a celou epizodu jsme neprokecali (pomohlo taky, že jsme v téhle epizodě řešili linku černého elfa a zlého elfa a nezdržovali se třeba s hobity). Navíc akční scény měly překvapivě dobrou choreografii a viděli jsme pár zajímavých zvratů (stejně tak několik dost očekávaných). Chvíli jsem přemýšlel i o čtyřech hvězdách, protože ze seriálu to mělo asi největší úroveň, ale nakonec je nedám, protože stále je to chvílema hloupoučké. ()

Oko (2022) (S01E07)

„Jakákoliv situace, ať je sebehorší, má schopnost se zhoršit.“ (Murphyho zákon) Sedmý díl prstenů moci mne moc nechutnal. Nemůžu si tentokrát stěžovat, že se nic neděje. To totiž není pravda. Elfům dochází baterka, u trpaslíků se intrikuje, Elrond dostal padáka, pod horou se probral balrog, k chluponohým hobitům se dostal kouzelný Eminem marně pátrající po dědulovi-vrkobijci, který spadl z nebe, ale působí jakoby spadl z višně, Adar pojmenoval Mordor, Númenorci si poradili s výbuchem sopky, Galadriel asi dostala pecku do hlavy nějakým sopečným kamenem, protože se nejenže chová jinak než v předchozích dílech, ale dokonce si i vzpomněla, že má muže, Isildur se ztratil, a regentka Númenoru se už na to nemohla dívat. Ingrediencí je dost, ale prostě mi chutově nesedí. Buď to nedává smysl, nebo to jde dost proti předloze, prostě to nestojí za nic. Nejvíc mne ale rozesmál ten projev toho Chluponohého, jak jsou silní v tom, že drží při sobě, přitom pár dílů zpět zapisovali do knihy jména těch, kterým při výpravě utekli a konkrétně tohohle týpka nechali se zraněnou nohou na konci kolony a musel ho zachránit Cizinec. Příště jdeme do finále, tak snad uvidíme povedený díl a pořádné vyvrcholení první série. ()

Slitina (2022) (S01E08)

„No můžete zatleskat jestli chcete.“ (Vlastimil Vlášek) Ale jo, dejme tomu, tohle můžeme s přimhouřený okem brát jako finále. Hlavně souboj hobiťáků a cizince s triem jakýchsi lovkyň měl šťávu. A za pochvalu stojí i závěrečná píseň. Naopak poté, co Galadriel odhalí Saurona, můžeme vidět naprosto šílené scény, kdy ty dva spolu mají dialog. A celkově tuto epizodu trápí opačný problém, než ty předchozí. Zatímco tam se tempo vůbec nehýbalo, tak tady pouze v rozmezí jediné epizody uvidíme jeden z nejzajímavějších a naprosto klíčových momentů druhého věku. Tvůrci jej nepochopitelně uspěchali a odflákli. Za osmou epizodu házím slabší tři. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.11.2023

Seriálový Fallout má datum premiéry

Seriálový Fallout má datum premiéry

25.10.2023

Seriálová nabídka streamovací služby od Amazonu se brzy rozroste po Pánovi prstenů o další slavnou značku. Už příští duben totiž na Prime Video dorazí adaptace kultovní herní série Fallout od… (viac)

Akční Citadela se dočká další řady

Akční Citadela se dočká další řady

26.05.2023

Amazon opět zatřásl svými bezednými měšci na peníze a potvrdil dříve avizovanou druhou sérii akčního seriálu Citadela. Projekt, který měl poměrně komplikovanou cestu na obrazovky a několikrát změnil… (viac)