Jsou ukuta nová spojenectví. (Prime Video)

Epero

V minulom diely nám ukázali, že prežiť Pompeje nie je nič ťažké, ak je to výbuch sopky v rámci tupého scenára. Teraz Galadriel a falošný Aragorn prídu do elfského mesta a povedia, že cestovali takmer týždeň. To že za tak dlhú dobu nepodľahol vážnemu zraneniu, ktoré môžu vyliečiť len elfovia nie je nikomu podozrivé. Ako ani to, že sa neskôr moce popri ich jedinom pláne na záchranu a dáva rady akoby sa nechumelilo. Ale podstatné je to, že sú tak ďaleko. Neskôr, keď sa chlapík ukáže ako Sauorn, tak sa zrazu teleportuje naspäť do Mordoru. Ako sa tam dostal? Ak sa vie naozaj teleportovať, čo potom robil na plti uprostred oceánu? Liečia ho z jeho zranenia elfovia. Magické liečenie si vyžaduje poznať telo pacienta, ale nie, ani čarovní liečitelia, ktorí sa priamo starajú o temného pána nezistia, že to nie je obyčajný človek.                                           Celebrimbor je najlepší kováč z elfov. Falošný Aragorn hovorí, že pozná jeho prácu, hoci nikdy nám seriál neukázal nejaké jeho diela, alebo vo svete niečo o ňom (zo sveta sme okrem pekného Numenoru videli len jednu dedinu o ktorú sa celý čas bojovalo a pár záberov na elfov). Ale kašľať na to, či ho môže poznať, alebo nie. Podstatné je to, že je to ten najlepší kováč, čo sa tisíce rokov venuje tomuto umeniu. A tento majster nad majstrov nevie že existujú zliatiny? Keď má tak málo mitrilu, tak je to jediné logické riešenie. Ako to, že majster kováčskeho remesla nepríde na niečo tak očividné? Túto radu pre Celebrimbora označí ako „dar“, aby aspoň trochu žmurkli na pôvodný zdroj. V tom totiž Sauron vystupoval ako Prinášač darov, získal si priazeň niektorých elfov, ktorých zasvätil do tajov mágie kovu a tak ich nasmeroval k stvoreniu prsteňov. Čiže seriál nemá s predlohou podľa istého Tolkiena takmer nič spoločné. Celá táto tvorba „Prsteňov moci“ o ktorej by mal byť seriál, bol zhustená do pár dialógov v poslednej epizóde. Neskôr ukážu, že sa mi zliatina nedarí a hovoria niečo o tom, že nemôžu nútiť kovy spojiť sa. Veď tak predsa funguje zliatina, kovy sa roztavia a nechajú sa spojiť. To sa nemohli scenáristi niekoho spýtať, keď už nevedia sami použiť internet? A tu ich hlúposť nekončí. Povedia, že aby sa mitril spojil s iným kovom, musí to byť číre, elfské zlato a preto musí Galadriel obetovať dýku po bratovi. Bolo by to emocionálne, keby boli na opustenom ostrove. Ale chcú tvrdiť, že zo všetkých elfov čo sem prišli mal jej brat ako jediný kúsok ich kovu? Nik iný nemal také zbrane, kráľ nemal šperky, remeselníci a Celebrimbor nemali nástroje? A stále táto hlúposť nekončí. Kov roztavia a vlejú do horúceho kovu, aby spravili zliatinu, čiže žiadna zmena. A keď napokon ukážu hotové prstene, tak sú rozdielne. V knihách je, že dva sú zo zlata a jeden z mitrilu. Ale tu jasne ukázali, že robia zliatinu, takže nie je možné, aby boli dva zlaté a jeden strieborný.                                           Keď Galadriel odhalí, že Sauron je Sauron, nikto okrem nej nie je prekvapený. A nik nemôže brániť jej hlúposť tým, že ju oklamal, pretože vždy si len ona domýšľala veci. V podstate sa o neho ani nezaujímala, len ho využívala. Potrebovala ho na plti, potrebovala ho aby presvedčila Numenor k pomoci a aby zapôsobila na ľudí pevniny, že sa vrátil ich kráľ. Aj keď jej vravel, že spravil hrozné veci, nikdy nezisťovala o ňom nič, lebo ju to nezaujímalo, videla len svoj cieľ a jeho ako prostriedok k dosiahnutiu toho cieľa. A tu potom zmenili aj Sauronov pôvod. Hoci mal v knihách stanovené kto je, odkiaľ je a prečo robí čo robí, tu to zmenili a spravili z neho chudáka, ktorého vraj ovládal Morgoth, takže nenesie vinu za zlo čo napáchal a teraz sa snaží o zmenu. Čiže ignorovali predlohu od istého Tolkiena a miesto toho skopírovali príbeh Adara, ktorý sme počuli pred pár epizódami.                                           Ponúkne Galadriel aby sa k nemu pridala a trochu zabŕdnu do Pána prsteňov, no vôbec to nepochopili. Galadriel vždy túžila po moci, šla do Stredozeme, aby vládala vlastnému kráľovstvu, preto ju prsteň lákal, aby bola mocnou kráľovnou a ukázal jej čo by sa stalo, ak by ho prijala. To že ho tu odmietne vyzerá, že Galadriel moc nechce a zároveň je to aj proti charakteru Galadriel, ktorú tu stvorili. Od začiatku chcela všetko po svojom, všetkých manipulovala k tomu čo chcela ona, takže by brala akúkoľvek moc, čo by jej pomohla k jej cieľom. A aby to teraz odmietla, musela by zažiť a vidieť niečo naozaj prevratné čo by ňou otriaslo v hĺbke, ale nič také sa nestalo. A keď ho odmietne, tak odíde. Logické by bolo ju zabiť, napriek tomu, že je tupá, je to silná nepriateľka a bolo bo to aj rozumné aj strategické, ale nie.                                           V Numenore kráľ zomiera a chcú vytesať jeho podobizeň, aby bol nesmrteľný aspoň po smrti, keď už nemohol byť v živote. To bol dôvod pre ktorý Numenorčania neznášajú elfov, ale seriál nám priniesol len nezmysel v podobe toho, že sa boja že im budú elfovia kradnúť prácu. Ako vieme, kráľ bol zosadený, pretože si ctil elfov a preto dostala jeho flek jeho dcéra. Prečo teda chcú tesať jeho sochy a spúšťať čierne vlajky? Veď ním ľud pohŕda? Ale tu sa nik nechová logicky a scenáristi sa neobťažujú vysvetľovať motivácie k činom. Kráľa príde načrtnúť Isildurova sestra, ktorú si scenáristi vymysleli a s ktorou zjavne nevedia čo spraviť, tak jej vymysleli aspoň toto. Stále je to kráľ, aj keď zosadený a starajú sa o neho, keď zomiera, takže to že by ju nechali osamote s kráľom je nezmysel. Nemožné, aby tam nebola aspoň ošetrovateľka a stráž. Ale presne to sa stane a tak kráľ v domnení, že je to jeho dcéra jej ukáže palantír. A už sa k tomu nevrátime. Možno o 2 roky v druhej sérii, ale potom načo to ukazovali tu? A neskôr uvidíme len príchod kráľovnej do mesta a krátky záber na mŕtveho kráľa. Čo je scéna, ktorá nemá žiadny dopad. Videli sme ho ležať v posteli a párkrát niečo povedať, ale nič o ňom (sny, ciele, pohnútky), ani o jeho činoch (lásky, zlyhania, snaženia). V Hre o tróny človekom pohli aj úmrtia menších postáv, lebo nám ukázali aké sú a vedeli sme niečo o nich.                                           Hobiti dohnali neznáme ženy, čo uniesli Gandalfa. Idú ho zachrániť, no ukáže sa, že je za neho premenená jedna z tých žien. Ak nastražili pascu, museli o hobitoch vedieť, tak prečo ich proste nezabili? Majú silnú mágiu. Napriek mágii, po vodcovi hobitov hodia dýku. Ten potom behá spolu s ostatnými, ako keby nečítal v scenári, že je smrteľne zranený a potom zas zomiera, lebo nemá silu sa s nimi vrátiť. Alebo si len pri natáčaní prehodili pár stránok zo scenára, to by dávalo väčší zmysel. Ak si odmyslíme, že sú to krutí divosi, čo nechávajú svojich vlastných umrieť na cestách, napriek tomu nespravili nič, aby nám na postave nejako záležalo, hoci sme ho videli viac, ako kráľa. Potom nehanebne skopírujú súboj Gandalfa a Sarumana a keď čarodeja presvedčí Nori, že nie je Sauron, čo je každému jasné už dávno, tak sa pustí do boja a porazí tri ženy v bielom. Nevieme o nich nič, kto sú, čo majú za motiváciu okrem slúženia Sauronovi, takže celý ten stret vyznieva naprázdno. A to že vyzerajú ako Nazgulovia tiež nemá uvedený žiadny dôvod a zrejme je to len preto, že vo filme to vyzeralo dobre.                                         Omnoho lacnejšie produkcie vedia sledovať svoju vlastnú mytológiu, alebo sa držať predlohy, alebo aspoň nechajú postavy jednať logicky. Tu fakt sa človek musí pýtať, či všetky peniaze šli len do efektov, výpravy a hudby. () (menej) (viac)

Frajer42

Každý soudný divák musí uznat, že tohle se zkrátka jako celek nepovedlo. Seriál to neměl jednoduché, protože Jacksonova trilogie je dokonalá a nelze na ni hledat chyby. V rámci tohoto seriálu tvůrci neměli na spoustu věcí a postav licence a tak ve výsledku vznikl tento podivný paskvil, kde si pochvalu zaslouží snad pouze ty technické disciplíny. Děj je příšerný, táhne se od ničeho k ničemu a od nikoho k nikomu. Navíc je přesycen totálně debilními dialogy, kdy má člověk mnohdy pocit, že se spolu baví dva a více mentálů. Celková stopáž první série je srovnatelná s délkou filmové trilogie a naprosto postrádá smysl srovnávat, co se stihlo udát ve filmu a co v tomto seriálu. V celém seriálu není jediná postava, ke které by si divák dokázal vypěstovat vztah. Je to sebranka nesympatických a nevýrazných retardů. Když se před každým dílem pořádně ožerete, tak se to s výjimkou sedmého dá přežít. Tento závěrečný díl patřil k tomu lepšímu, protože se alespoň uzavřelo mnoho dějových linek, tudíž se alespoň něco dělo. Komentovat logiku nemá moc smysl. [65 %] ()

Sochorisko

Tak se jim to tak nějak zakončit podařilo. Asi. Sice očekávaný ale stejně trochu rozporuplný showtime zahalených postav mi tak trochu bude vrtat do té doby, dokud neshlédnu celou serii znova. Jako, asi by to šlo ale stejně tam je hodně “blbostí”. Nicméně, finální odhalení číslo dvě konrétní větou se povedlo a bylo to pěkné. Finální hodnocení si nechám na později ale asi se ztotožním s názorem, že chluponohům by slušilo ubrat jejich čas na obrazovce… ()

Anderton

Príbeh, respektíve príbehy nesmerovali k žiadnej veľkolepej bitke a tak sme sa jej v závere ani nedočkali. Sklamanie? Pre mnohých určite. Všetko ale v rámci možnosti jednej série končí, máme tu Saurona, najmä pri konfrontáciách s Galadriel, výrobu troch prsteňov moci aj so záverečným songom, ktorý nám osvetlí aj tie zvyšné. Scény v lese s čarodejníkom, Sauronovými uctievačmi a kvázi hobitmi majú správnu "prsteňovskú" atmosféru a sú to najlepšie z finále. ()

groz122

Finální epizoda je jako na houpačce. Vždy když se něco začne vyvíjet skvěle, tak přijde prudká brzda, která děj jen zdržuje. Audiovizuál opět nádherný. Aspoň ty peníze jdou v tom seriálu vidět. SPOLIERY: Linka s odhalením Saurona je velmi dobrá. Mnoho lidí možná bude remcat, že je to nesmysl, ale překvapivě se jedná o jednu z nejkánoničtějších věcí tohoto seriálu. V knižní předloze je Sauron popisován jako měnič podob a našeptávač, což bylo moc pěkně reprezentováno. Za to palec hore! Horší to je již s linkou LIDL hobitů. Istari nemají v téhle době ve středozemi co dělat a Nori je extrémně otravná postava. Karty pro další sérii jsou ale rozdány poměrně dobře. Beru celý seriál jako oddechovou záležitost. Lidi by to neměli brát tak vážně a hledat na tom každý méně smyslný dialog či knižní nesrovnalost. Sám miluji Pána Prstenů. Ale když si k prstenům moci načnu plechovku piva a po dni v práci si to s bezstarostnou hlavou pustím, tak jsem schopen se poměrně i bavit. ()

• Během rozhovoru Saurona (Charlie Vickers) a Galadriel (Morfydd Clark) na raftu Sauron říká, že on jediný vidí světlo, které je Galadriel. Její oči v tom okamžiku svítí světlem Valinoru, stejně jako oči Cate Blanchett ve filmech Petera Jacksona, během nichž byly použity speciální světla pro dosažení žádaného efektu. (spacemaster)
  • Tři prsteny elfů se nazývají Narya, Nenya a Vilya, každý reprezentující jiný element. Červený prsten Narya představuje oheň a jeho nositelem bude Gil-Galad, poté Círdan Stavitel lodí a nakonec Gandalf. Nenya má bílou barvu a představuje vodu. Ve Třetím věku ho nosila Galadriel (Morfydd Clark). Poslední prsten, Vilya, má modrý kámen a představuje vzduch. Nejmocnější ze tří prstenů byl nošen Gil-Galadem a posléze Elrondem (Robert Aramayo), který byl díky němu znám jako nejmocnější léčitel ve Středozemi. (spacemaster)