Galadriel se obává návratu dávného zla, Arondir učiní znepokojivý objev, Elrond dostává nový úkol a Nori poruší nejdéle dodržované pravidlo mezi Chluponohy. (Prime Video)

Earl_23

První epizoda je velmi dobrá, daleko před neoprávněnou kritikou. Vizuál je fantastický a celé pojetí trochu odlišného světa od toho Jacksonova a koneckonců i Tolkienova mě vůbec neurazí. Dialogy nejsou silné, je co zlepšovat. Ale ve finále skvělý start. A to říkám jako fanoušek Tolkiena. Všichni rádoby znalci Silmarillionu dezolati rasové segregace jsou samozřejmě mírně nervózní. ()

Trevor

Ďalší z najviac očakávaných seriálov roku 2022 začína ako fraška (podobne ako Halo, ani Rod Draka nie nič čo by človeku od úvodu vyrazilo dych) a to nepatrím k fanatikom ktorý poznajú Stredozem a postavy z kníh lepšie ako svoje topánky či susedov...šancu domu dám ale tá výprava vedená ženou a detská výpravička za dobrodružstvom tiež vedená dievčaťom...omfg...neskutočne trápne keď to je takto nasilu. ()

koxin

Dokonalost. Tolkienův feel a propracovanost, ten mix něhy, vážnosti, kouzla a akce, to všechno tam je. Jakožto další adaptace (tentokrát oproti filmům spíše rozšíření, prohloubení slepých míst Tolkienových náčrtů, které si sám on přál) to umí zároveň skvěle zachovat to, co trilogie od PJ udělalo skvělými, ale zároveň přinést svěží pohled na svět tisíce let před "postapokalyptickým" LotRem, plný nových tváří a míst. Jako první díl to bravurně rozložilo figurky na šachovnici a zároveň to ve mě zaselo semínko lásky pro každou z nich. Moc mě mrzí, že oči tolika fanoušků jsou (prakticky již od první zmínky před 3 lety) skloněny dolů, do temnoty pod hladinou, a nedokáží otevřít mysl a přijmout něco nového. I tak jsem přesvědčen, že tohle zatím respektuje předlohu v mnohém více než filmy od PJ (které miluju, což o to), a Tolkienovu vizi i hodnoty tvůrci opravdu pochopili — stačí nahlédnout dále než jen na pleť zúčastněných. ()

VSlunecnice

Nebylo to špatné… úvod se mi líbil neskutečně moc, ale pak už to šlo spíš z kopce. Velké plus za linku s chluponohými, kteří byli osvěžující změna oproti nudným elfům… Galadriel byla příšerná, nevím jestli je to scénářem nebo herečkou, ale vůbec jsem ji to nežrala, neprodala mi postavu, kterou z díla Tolkiena tak zbožňuju… hudba, kostýmy, kamera a efekty super! Sice jsem se ptala celý seriál “Gde? Proč? Gde?” Ale i tak to dopadlo lépe, než jsem podle trailerů čekala… ()

elanius

Čo sa mňa týka, kľudne mohli supnúť všetkých elfov černochov, nech tunajšiu rasistickú úderku porazí od nervov. Ja chápem v čom je problém a väčšina divákov to nemyslí s touto kritikou zle, ale dosť vela jedincov sa tu utrhlo z reťaze. Myslím, že je správny čas aby admini začali aj trochu sledovať obsah recenzií, pretože nájsť tých chudákov je otázka pár hodín. K seriálu. Na prvú epizódu, mohlo to byť lepšie. Najväčšia slabina celého seriálu bude zjavne nehorázna strojenosť vsetkých postáv a ich dialógov. Ono to vyzerá krásne v exteriéroch, ale keď sa ide trochu do detailu a dialógov, sála z toho dosť umelina, chlad a strašné chcenie urobiť to dramatické a poetické. Špeciálne elfovia, tí my liezli riadne na nervy. Bod číslo dva, casting. Preboha. Možno najnesympatickejší cast v historii až na Elronda a Nori. Chvalabohu, príbehovo síce poslabšie, ale ten svet je stále natoľko atraktívny, že si to pozornosť docela udrží aj keď teda trochu s výhradami. Ja tomu rozhodne šancu dám. Čím vlastne tento počin najviac trpí, sú obrovské očakávania. Objektívne, je to stále nadpriemerný materiál. (6/10) ()

• Během prvních 24 hodin po premiéře zhlédlo první díl přes 25 miliónů diváků, což z něj činí nejsledovanější pilotní epizodu na Amazonu. (spacemaster)
  • Dva vysoké stromy, které můžeme vidět na krátký moment ve flashbacku, jsou Telperion a Laurelin. Starší Telperion dával stříbrné světlo a byl též nazýván Bílý strom, Silpion a Ninquelótë. Okamžik, kdy poprvé zazářil, je zván Hodinou otvírání a od tohoto okamžiku se ve Valinoru začal počítat čas. Druhý strom Laurelin („zlatá píseň“), který dával zlaté světlo a teplo, si vysloužil též názvy Malinalda („Zlatý strom“) a Culúrien. Svou mocí je vytvořila Valar Yavanna, aby svou září osvětlovaly Valinor. (Illuminare)
  • Název seriálu se objeví až v 17. minutě. (griph)