Boj o moc

• USA Succession
USA, (2018–2023), 39 h 25 min (Minutáž: 56–85 min)

Tvorcovia:

Jesse Armstrong

Brian Cox, Jeremy Strong, Matthew Macfadyen, Sarah Snook, Kieran Culkin, Alan Ruck, Nicholas Braun, Hiam Abbass, Natalie Gold, Mary Birdsong (viac)

Seriál o bohatej dysfunkčnej rodine na čele s Loganom Royom (Brian Cox), generálnym riaditeľom jedného z najväčších mediálnych a zábavných konglomerátov na svete. Vzhľadom na Loganov pokročilý vek (v úvodnej časti oslavuje 80. narodeniny) všetci netrpezlivo očakávajú jeho skorý odchod do dôchodku. Každé z jeho štyroch dospelých detí sleduje svoje osobné záujmy, ktoré sa nie vždy zhodujú so záujmami ostatných súrodencov alebo samotného Logana... (HBO Max)

Ulmos

Funkčnost v nefunkčnosti, harmonie v disharmonii, soulad v nesouladu... Co napsat k seriálu, k němuž člověk přistupuje s předsudky obyčejného businessového dramatu, ale nakonec ho odzbrojí svým naprosto nevídaným stylem a stane se pro něj nejlepším seriálem poslední dekády? Špičkové umělecké dílo s postmoderními prvky, kdy se snoubí shakespearovské rodinné drama s černohumornou a někdy až bizarní satirou na ploše úchvatně nasnímaného chladného korporátního světa. Světa, v němž se nemusí lidé brutálně vraždit, protože životy zvládne zničit jediná věta. Drtivý portét rozpolcené a toxické rodiny, v níž je na prvním místě vždy postavení a zisk. Fenomenální herecký koncert VŠECH aktérů, od těch nejexponovanějších až po obyčejné boční poskoky monstrózního konglomerátu. Zásluhu na tom má i geniální scénář, který podtrhuje uvěřitelnost jejich činů, a i když by v realitě byla pro běžného člověka řada postav nesympatických a nesnesitelných, zde se velmi často přistihne, jak jim fandí, bojí se o ně nebo i kvůli nim dokonce uroní slzu. Ve výčtu chvály chybí snad už jen hudba Nicholase Britella, kterou po mnoha posleších se vší vážností považuji za nejlepší seriálovou hudbu všech dob. Mistrovský kousek. „Informace jsou jako dobré víno. Schováváš si ho, hromadíš, šetříš na zvláštní příležitost, a pak ho s chutí chrstneš někomu do ksichtu.“ ()

iz67

Vlastně mě to docela bavilo. Ale ten konec prvni serie mě docela znechutil, takova ta naprogramovana vec, aby to jako fungovalo, i kdyz to zas tak velka slava neni. SPOILER: Proste není mozne vse postavit na tom, jak ten hlavni syn ma vlastne porad smůlu. Pitomé. ()

makakus

Ústřední postavou je veleúspěšný podnikatel "staré školy" Logan Roy. Klidně ho přirovnejme k Vitovi Corleone z Kmotra, až na to, že v legálním byznysu se protivníci nevraždí, jen zadupávají do země. Charisma, instinkt dělat nejlepší možná rozhodnutí, ostré lokty i nutnost vybrat si, kdo z potomků to po něm převezme, to však mají podobné. Logan však narozdíl od dona Vita musí vyřešit zásadní problém - všechny jeho děti jsou penězi ( a možná i jeho výchovou) zdegenerovaní pacholci, nikdo z nich na převzetí té obrovské moci nemá. Komu to v tak blbé situaci předat? Logan tak postupně vkládá důvěru do každého z nich, aby ho nakonec všichni zásadně zklamali. Především svojí postupnou zradou vůči němu, svému otci (tak uctívanému v Kmotrovi, holt jiná doba), bez kterého by to byly ubohé nuly. Má je přesto rád? Ano. Je to furt otec ze staré školy. Nicméně si sám v sobě začne klást podmínku - předám to jen tomu, kdo mě svými schopnostmi, intrikami a předvídavostí dokáže porazit. A jim se to zoufale nedaří... V nemilosrdném a místy až hysterickém boji o moc podráží tito následníci nejen otce, ale průběžně i jeden druhého a své další blízké. Cynicky, vypočítavě, pohrdavě. To vše je podtrženo skvělými psychologickými portréty všech zúčastněných, každý z nich je navíc opravdu úplně jiný, všichni skvěle napsaní i zahraní. Dokonalá analýza společnosti, kde už jde jen o peníze a o moc, jeden z nejlepších seriálů ever. A o čem tedy toto dílo pojednává, milý žáku, jednou větou? Že svět se v prdel obrací, pane učiteli. ()

Estwen

Seriál plný protikladů. Okázalý luxus versus komorní boj mezi úzkým kruhem privilegovaných. Dokonale velkolepý životní styl (jachty, lofty, private jety) versus rozklepaná zoomovaná kamera. Totální blahobyt versus charaktery hlavních postav duševně rozcupované na milion kousíčků. Celosvětový miliardový byznys versus pár vlčat trpících Dunning Krugerovým efektem. ()

RafaKrakal

To nejlepší ze seriálové tvorby posledních let. Od skvěle napsaných postav, přes strhující herecké výkony, po skvělý příběh a hlavně rostoucí kvalitu s každou další sérií. Boji o moc neskutečně svědčí, že tvůrci již od začátku věděli, že seriál bude ukončen 4. sérií a tudíž v žádném díle není "zbytečná vata", což ději nesmírně prospívá. Samotné prostředí nelítostného boje bohatých a velkých mediálních "zvířat" spojené s jejich vnitřními problémy, to vše okořeněno rozbroji "hlavních hráčů" a nejrůznějšími intrikami pomalu gradující až do strhujícího finále, nelze než ohodnotit než nejvyšším hodnocením. ()

witch.rch

"Slupla jsem to jako malinu". Seriál, ve kterém si vážně nenajdeš oblíbeného či - nedej bože - sympatického hrdinu, dobré skutky rozhodně nejsou vykonány... Přesto napětí až dokonce, překvapení, jak lze na lžích postavit další a další intriky... Mě v roli nerudného otce a tvrdého vlastníka firmy oslnil Brian Cox, ale myslím, že oba jeho "kluci" - Jeremy Strong a Kieran Culkin - mu velice zdatně sekundovali. 4*/5* ()

Masai

No! Je to tedy síla! Přiznám se, že kdyby tam nehrál Matthew Macfadyen tak bych si to nevyhledala. A kdybych na to přece jen nějakou náhodou narazila, s největší pravděpodobností bych to dost rychle zavrhla, protože sledovat dobrovolně tak odporné lidi … to není zrovna můj šálek kávy. Když to ale člověk přece jen začne sledovat, vidí co je to za kvalitní "filmařinu" s úžasnými hereckými výkony tak samozřejmě rychle přijde na to, že nic není jen černobílé. Někdy je ovšem dost dřina to sledovat :o)) Už jen můj oblíbenec …. poté co jsem viděla Macfadyena v těch jeho úžasných rolích anglických gentlemanů, je opravdu těžké sledovat ho jako naprostého idiota! Samozřejmě …. je to i zábava, když to člověk vezme s nadhledem. Navíc díky úžasnému výkonu Macfadyena musíte občas i toho idiota litovat když to schytává ze všech stran, včetně nebo spíš hlavně od své manželky. A tyhle šíleně smíšené pocity ve vás postupně vyvolávají téměř všechny postavy, v čemž je právě hlavní přitažlivost tohoto šílenství :o)) ()

kockodan

Co furt kurva máte s těma 90% a 85% a podobnejma píčovinama? Pro mě za 100% obě dvě (zatím) série. Přehlídka elitářských nechutně bohatých psycho-zmrdů pár eksceláns! Někdy je člověku z jejich chování na blití, a to chce opravdu mít žaludek zahrát postavu Romuluse, člověku se ani nechce věřit, že to lze, se takhle před kamerou zmrdovatět, a váhá, zda Culkin není takový zmrd opravdu i v běžném životě a prostě jen nehraje sám sebe, tedy opravdového zmrda. Já snesu hodně, ale jeho postavě přeji nějakou opravdu hnusnou ponižující smrt. Nejlépe nějakou funny dekapitaci... A aby z toho byl morbidní meme kolující navždy po netu! To samé Mcfadyen, takového ubožáka, to se hned tak nevidí. Celé dvě série jsem se nemohl rozhodnout zda má Sarah Snook ksicht pěkný nebo ošklivý. Nakonec jsem shledal, že mi její ciferník připomíná ropuchu z reklamy na Budweiser, a je tedy hnusná! Starýho zmrda Logana mohl zahrát určitě někdo vyšší než 155 cm malý pivo Brian Cox. Přesto 1. i 2. série, obě v pohodě za 100%. Já se bavil královsky! P.S. Škoda že v 1. sérii na team building ta Praha nevyšla! ()

jopal

Mna to teda absolutne nebavilo a to som dal 6 casti. Taraniny o nicom, nasledne jedna dobra scena, aby si divak pozrel dalsi diel a opat taraniny o nicom, co by ma oslovilo. Prepacte, ze americky "digitalni" milionari ma neoslovuju. ()

Sevin14

Kvalitní drama, kde Shiv je emocionální blbka, Roman vtipný, navenek drsný frajírek, uvnitř uplakánek. Jediný Ken za něco stojí a mohl by to firmu fakt vést, na druhou stranu má zase tendence si sem tam něco šňupnout. Zajímavý příběh, který rozhodně nenudí a v současné tvorbě seriálů nadstandard, nicméně dle mého názoru Better Call Saul stále lepší, bohužel ceny Emmy říkají opak a kecají! ()

locodecoco

What a bunch of motherfuckers!!!! Love it!!! Je to něco mezi The Office s Ricky Gervais a hororem....dívám se znovu na první sérii a je to neskutečně dobrý! GREG!! ()

Razz

Pomaly sa to rozbieha, nebyť komentárov tu na čsfd by som to asi vzdal po tretej či štvrtej časti. V poslednej tretine prvej série sa to ale začína rútiť správnym tempom a finišuje tak skvelo, že sa nedá netešiť sa na pokračovanie.Sarah Snook je neskutočne chutná, naopak, Jeremy Strong ma nepresvedčil. ()

Thug_Leo

Arogantní supové ožírající stále živého otce, kopa keců o ničem, nesympatické postavy a ochcávání obrubníků. Po druhém díle končím, lidi kteří mají tenhle život bych vysadil jejich vrtulníkem na pustém ostrově a nechal je se dohadovat zatímco by je vařili kanibalové v hrnci. 1* za asiata a toho kluka co málem dostal milion ()

Kusbi

Dovolím si tvrdit, že v současné době (konec 2021) je Succession nejlepším seriálem, který momentálně běží na stream službách. První řada je trochu pomalá a je dosti náročné si zvyknout na to, jak seriál funguje, a také se zorientovat v celkem slušném počtu postav (které jsou tedy zejména v případě hlavních postav naprosto geniálně napsané). Nicméně od konce první řady to je brilantní. Druhá řada přidává na tempu a skvěle graduje, třetí taktéž a je možná ještě lepší než ta druhá. Upřímně doufám, že tvůrci neskončí u 4. série, ale že minimálně jednu ještě přidají. A závěrem musím zmínit i hudbu, Nicholas Britell vytvořil naprosto geniální hudební doprovod a dle mě nejlepší seriálové intro všech dob. ()

Pjenkys

Začátek slibný, ale následně se všechno opakuje pořád dokola. Nějak nevěřím, že když třeba Facebook kupoval Instagram, tak to probíhalo stylem: "Mám velký péro a jestli mi to neprodáš, tak tě vomrdam". Což je způsob, kterým se celé tři serie uzavírají všechny obchody. Polovina rozhovorů ani nevznikne, protože postavy na všechno řeknou fuckoff. Greg by byl zajímavá postava, kdyby nebyl až tak moc nesnesitelně debilní. Což je opět takové divadelní, nereálné chování jako většiny postav. A ta většina se nikam neposune, nejzajímavější je nakonec Tom, který se vyvíjí a asi jako jediný řeší aspoň nějaké problémy jinak, než že na všechno řekne mám velký péro, nebo fuckoff. Bohužel celkově hodně průměrné. ()

Pilgrim6

"I really love you, but I can't fucking stomach you." Succession se těžko popisuje, o čem vlastně je. Do určité míry thriller o snaze získat moc, částečně tragikomedie a z velké části psychologická studie generačního cyklu traumat a zbohatlických dětí, kterým někdo v dětství nedal dostatečně lásky. Seriál, ve kterém nejsou čistě dobré a čistě zlé postavy, a za každým gestem musí člověk hledat ziskuchtivost a kde si ani sourozenci nemohou jakkoliv věřit. Primárně je to i jedna z mála show, které jsou progresivně lepší a lepší a ví, kdy mají skončit. ()

Horebled

Co čekat od tvůrce Peep show, když se rozhodne podívat na zoubek těm nejbohatším? ...Pecku!!! Ironický pohled do světa bohatých, kde na každém rohu čekají bizarní figurky nad jejichž morálními kompasy budete kroutit hlavou. Taková Peep show s větším rozpočtem a stejným humorem. Jediné co tomu chybí je David Mitchell a Robert Webb. ()

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

16.01.2024

Proběhlé předávání cen Emmy se ocitlo v poněkud kuriózní situaci, když se slavnostní ceremoniál kvůli stávkám v Hollywoodu odsunul ze září 2023 na leden 2024. Navíc zde byly předávány ceny za seriály… (viac)

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

11.12.2023

V pondělí 11. prosince byly vyhlášeny nominace pro nadcházející 81. ročník slavnostního předávání Zlatých glóbů, které dosud každoročně pořádala Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (Hollywood… (viac)