Volejte Saulovi

• USA Better Call Saul
USA, (2015–2022), 52 h 16 min (Minutáž: 42–69 min)

Hudba:

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Michael McKean, Miriam Colon, Raymond Cruz, Julie Ann Emery, Jeremy Shamos (viac)

Tenhle prequel Perníkového táty nominovaný na Emmy sleduje život začínajícího advokáta Jimmyho McGilla a jeho proměnu na morálkou nesvázaného právníka Saula Goodmana. (Netflix)

luka4615

Když jsem poprvé viděl dnes již bezesporu legendární seriál “Breaking Bad”, postava Saula Goodmana, frenetického právníka s hodně pružnými zásadami, mě okamžitě velmi zaujala a chtěl jsem vidět jeho charakterový vývoj. Naštěstí to samé napadlo i tvůrce v čele s Vincem Gilliganem, jelikož nám naservírovali epický prequel, který funguje od první do poslední řady jako precizně sestavený stroj. I zde totiž nalezneme výbornou práci se všemi charaktery, jež se v průběhu celého seriálu přirozeně vyvíjejí, což jde také ruku v ruce s propracovaným scénářem, který se organicky posouvá vpřed, přičemž i na některých místech krásně navazuje na již výše zmíněný “Breaking Bad”. Co se hlavní postavy týče, tak vězte, že Bob Odenkirk se pro roli morálkou nesvázaného právníka opravdu snad narodil. Sluší se zde také zmínit, že v jeho hereckém koncertu mu zdárně sekunduje herecký objev Rhea Seehorn. Co tedy dodat na závěr? Pokud jste, stejně jako já, fanoušky “Breaking Bad”, tak návrat do tohoto světa mohu jen a jen doporučit. Všechno zde totiž dokonale funguje, takže Vám všech šest řad uteče až znepokojivě rychle. Tohle se totiž vážně opravdu moc, moc povedlo. Výborná práce! (Netflix) „I'm number one on your speed dial right next to your weed dealer.” ()

Trajektt

Mít nějaké nesnáze nebo problémy se zákonem a bydlet v půlmilionovém Albuquerque, tak si určitě zavolám Saula Goodmana a ten už to nějakým určitě zákonným způsobem zařídí. Vidíme zde jeho cestu, jak se chtě nechtě protlouká různými procesy a setkává se s postavami, které můžeme vidět v budoucím seriálu Perníkový Táta. Je to dobře vymyšlený a propletený, aby to navazovalo.Jsou zde navíc dvě postavy, které neuvidíme v Pernikovém Tátovi, ale které tu hrajou důležitou roli, jeho švihlej starší alobal bratr Chuck a jeho skoro přítelkyně Kim Wexler. A taky uvádím jeden paradox, že i když se tento seriál odehrává před událostmi Perníkového Táty, tak se natáčel až jako druhý, tzn., že herci, kteří hráli v obou seriálech jsou zde starší. Těším se na šestou sérii..., ale zatím po pěti zhlédnutých sériích dávám 100%. ()

lucifrid

Od Saula jsem čekala hodně, ale dostala jsem trochu něco jiného, než na co mě nalákal trailer. Že tvůrci děj hodili ještě notný kus dopředu, ale podle mě seriálu jen prospělo. Neskutečně mě bavilo, že tvůrci měli stále čím překvapovat a v podstatě nic mi nepřišlo prvoplánové nebo uhádnutelné. Prim sice hraje Jim, ale veškeré vedlejší postavy jsou skvěle napsané a baví. Jsem ráda, že si Saul nehraje na dvojče Breaking Bad – obzvlášť mu sluší větší komediální linka, ale zároveň mu neubírá na dramatičnosti a jde si svou vlastní cestou, zatím se mu to daří skvěle. 1. série: 90 % ()

JohnCZ

Pomalejší, víc hardcore než Breaking Bad. Seriál zkouší jak divákovu pozornost, tak trpělivost a věřím, že se najde hodně lidí, které tohle brutální slow-burn pojetí nebude bavit. Na druhou stranu, když on je to tak dokonalý mix silné scenáristiky, precizní režie, promyšlených kamerových kompozic a skvělého herectví... Gilligan dopiloval formu k dokonalosti a i když se po většinu stopáže "jen" budují postavy skrze zdánlivě nepodstatné scény plné malých drobností, je to jako celek tak dobrá filmařina, že to vůbec nevadí, ba naopak. Je jen škoda, že oproti Breaking Bad umí Better Call Saul šlápnout na plyn jen málokdy, ale o to silněji umí ve správných momentech diváka zasáhnout. Nic proti Bobu Odenkirkovi a jeho herectví, naopak, ale postava samotného Saula mě ve finále mírně zklamala. Ne že by byl Saul špatný, to vůbec. Akorát je přesně takový, jak by divák očekával a všichni okolo něj jsou tak výrazně zajímavější. Všemu vévodí skvělá Kim Wexler, která je krásnou ukázkou toho, jak psát atraktivní silné ženské postavy. Postupně se vrací ale i řada dobře známých (ne)milovaných charakterů z kartelu, jejichž příběh je tu dál rozvíjen, postupně se protíná s tím Saulovým a nakonec nenuceně zvolna navazuje na události Breaking Bad. ()

Djoker

Raději volejte Saula, ale nejdříve poznejte Jimmyho. Gilligan zvolil stejný postup jako v případě Waltera a první série si tak plyne klidným tempem a na malém prostoru rozehrává další velký seriálový přerod. Jimmy a Mike samozřejmě dostali kvalitní spoluhráče v podobě Chucka, Kim, Howarda a velkým příslibem do dalších let je i Nacho. Zatím to Breaking Bad slušně kryje záda, ovšem trůn je ještě daleko. To není výtka. Gilligan je totiž stále hračička a znovu to dokazuje v každém záběru. 1. - 4. série: 85%, 5. - 6. série: 90%. ()

Galéria (1 471)

• Michaela McKeana, ktorý stvárňuje postavu Chucka, odporučil na túto rolu Bryan Cranston. (readan)
  • V průběhu toho, co Kim (Rhea Seehorn) řídí své auto v poušti, je záběr kamery namířen na budíky automobilu. Jak tachometr, tak otáčkoměr ale ukazují hodnotu 0, protože při této scéně byl ve skutečnosti automobil táhnut na přívěsu, kvůli zajištění bezpečnosti herečky. (Velicek)
  • Po více než pěti sériích hraní právničky pro všechny klienty a poradce Kim Wexler si Rhea Seehorn vyzkoušela pozici režisérky u této epizody. (Takeshi666)

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

16.01.2024

Proběhlé předávání cen Emmy se ocitlo v poněkud kuriózní situaci, když se slavnostní ceremoniál kvůli stávkám v Hollywoodu odsunul ze září 2023 na leden 2024. Navíc zde byly předávány ceny za seriály… (viac)

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Nominace na Emmy 2023

Nominace na Emmy 2023

12.07.2023

75. ročník televizních cen Emmy čerstvě oznámil své nominace a pakliže jste alespoň trošku sledovali seriálovou tvorbu v uplynulém roce, nejspíš vás jednotlivé kategorie zase až tak moc nepřekvapí.… (viac)

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov